Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...


ЗВЕРНЕННЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО Л╤ДЕР╤В КРА╥Н ╢ВРОСОЮЗУ
Нам ус╕м ╕з вами треба зараз переграти Пут╕на в р╕шучост╕, щоб ця в╕йна нарешт╕ почала йти до...


КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ДОРУЧИВ ПОСИЛИТИ ППО ДЛЯ ХАРК╤ВЩИНИ, СУМЩИНИ ТА П╤ВДЕННИХ РЕГ╤ОН╤В
Це абсолютно неприйнятно, що ст╕льки кра╖н св╕ту дос╕ думають, як протид╕яти терору…


РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 29.04.2011 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#14 за 29.04.2011
╤НФОРМАЦ╤Я – НА ВАГУ ПЕНС╤╥

 ╤сну╓ досить оптим╕стичне твердження, що з настанням пенс╕йного в╕ку життя т╕льки почина╓ться. Але так думають не вс╕. Дехто порина╓ в жорстку депрес╕ю, розпач, втрача╓ житт╓в╕ ор╕╓нтири. Саме у такому стан╕ людин╕ треба ходити каб╕нетами, стояти у чергах, аби оформити документи на пенс╕йне забезпечення. Через необ╕знан╕сть цей процес зда╓ться не те, щоб складним – в╕н нагаду╓ кружляння с╕мома колами пекла. Кожен наступний прих╕д виявля╓ нестачу ще яко╖сь дов╕дки, все повторю╓ться ╕, зда╓ться, цьому н╕коли не буде к╕нця. Страждають громадяни, дратуються прац╕вники Пенс╕йного фонду. Найчаст╕ше таке трапля╓ться з тими, хто не готу╓ться до оформлення пенс╕╖ заздалег╕дь.
 Якось у приватн╕й розмов╕ з Натал╕╓ю Здор – заступником начальника управл╕ння, начальником в╕дд╕лу з призначення пенс╕й Пенс╕йного фонду Укра╖ни Гагар╕нського району Севастополя, я почула чимало р╕зних ╕стор╕й, в╕д серйозних до курйозних, яких можна уникнути, якщо дослухатися поради фах╕вц╕в ц╕╓╖ установи. Подумалося, що ╕нтерв’ю з Натал╕╓ю ╢вген╕вною збереже комусь час, а комусь здоров’я.
 - Що б Ви могли порадити громадянам, як╕ невдовз╕ оформлятимуть документи на пенс╕йне забезпечення?
 - Передус╕м, я хочу закликати майбутн╕х пенс╕онер╕в: приходьте до нас на консультац╕ю за п╕вроку до настання пенс╕йного в╕ку. Ви уникнете багатьох непорозум╕нь, збережете сво╖ дорогоц╕нн╕ нерви й наш╕. Бо ╕нколи тут так╕ батал╕╖ розгораються. Приходить нещодавно до мене ж╕ночка, вся знервована, засмикана, половина належних документ╕в у не╖ в╕дсутня, а т╕, що принесла – оформлен╕ некоректно. Намагаюся допомогти – в╕днайти в особист╕й б╕ограф╕╖ майбутньо╖ пенс╕онерки роки, коли вона, скаж╕мо, з чолов╕ком, в╕йськовим, перебувала у в╕ддален╕й точц╕ Радянського Союзу, де не мала можливост╕ працювати за фахом, чи може ╖й довелося певний час працювати в п╕вн╕чних районах нашо╖ неосяжно╖ тод╕ держави. А вона мен╕ роздратовано кида╓: «Что вы лезете в мою личную жизнь?»
 Таких ексцес╕в можна уникнути, якщо пам’ятати, що оформлення пенс╕╖ – р╕ч довол╕ серйозна й готуватися до цього треба заздалег╕дь. А найкраще прийти до ╕нспектора Пенс╕йного фонду за м╕сцем проживання й отримати консультац╕ю.
 Законом передбачено, що пенс╕я признача╓ться з наступного дня п╕сля дня народження, якщо громадяни протягом трьох м╕сяц╕в звертаються ╕з заявою про призначення пенс╕╖. ╤нколи людина приходить в останн╕ дн╕ цього терм╕ну й без належних документ╕в. Тому чекати призначення пенс╕╖ ╖й доводиться довго, аж поки прийдуть в╕дпов╕д╕ на певн╕ запити. Я ш╕сть рок╕в працюю у Пенс╕йному фонд╕ й практично жодного разу не бачила ╕деальних трудових книжок. Завжди в╕днаходяться як╕сь нюанси, що приводять до ускладнень.
 Трудова книжка – це основний документ для призначення пенс╕╖, адже по ньому обчислю╓ться стаж. Якщо звернутися за к╕лька м╕сяц╕в до настання пенс╕йного в╕ку, ╕нспектор перев╕рить правильн╕сть запис╕в в трудов╕й книжц╕, п╕дкаже, як виправити певну ситуац╕ю, зробивши запити до орган╕зац╕й, де людина працювала, й тод╕, з настанням терм╕ну, пенс╕я признача╓ться протягом 10-15 дн╕в.
 Трудов╕ книжки не завжди бувають правильно заведен╕ й правильно заповнен╕. Наприклад, в╕дпов╕дно до ╕нструкц╕╖, запис у трудов╕й книжц╕ про зв╕льнення ма╓ бути зав╕рений п╕дписом кер╕вника п╕дпри╓мства й печаттю. Якщо запис некоректний, то такий трудовий стаж не може бути зарахований. Тому ми або сам╕ робимо запити, або людина ходить на п╕дпри╓мства, беручи дов╕дки, що уточнюють певний пер╕од роботи. Це справа клоп╕тна й довготривала.
 Дуже часто проблеми виникають у ж╕нок, котр╕ неодноразово перебували в шлюб╕ з╕ зм╕ною пр╕звища, а документ не зберегли. Якщо належним чином в трудов╕й книжц╕ не зав╕рена зм╕на пр╕звища, доводиться звертатися до орган╕в РАГСу. До реч╕, дов╕дки такого зразка коштують тепер 120 грн.
 Менше проблем – з потенц╕йними пенс╕онерами, як╕ працюють: прац╕вники в╕дд╕лу кадр╕в завжди п╕дкажуть найкоротший шлях до правильного р╕шення.
 Кр╕м трудово╖ книжки для призначення пенс╕╖ треба представити й ╕нш╕ документи: диплом про зак╕нчення навчального закладу на денному в╕дд╕ленн╕ (роки заочно╖ форми навчання до стажу не зараховуються). В╕йськовий квиток. Для ж╕нок – св╕доцтво про народження д╕тей, адже три роки п╕сля народження д╕тей зарахову╓ться в стаж. Дов╕дка з в╕йськкомату про перебування на служб╕ чолов╕ка у в╕ддалених точках, де ж╕нка не могла працювати. Бувають так╕ випадки, коли ж╕нки по 10-15 рок╕в проживають у во╓нних гарн╕зонах, не маючи змоги працювати. За таких обставин, п╕дтверджених дов╕дками, вс╕ ц╕ роки зараховуються до трудового стажу. Але це лише у тому випадку, якщо ж╕нка мала певний фах ╕ не могла працевлаштуватися саме за цим фахом.
 Варто також знати про надбавку за утримання пенс╕онером неповнол╕тн╕х д╕тей, яка склада╓ 150 гривень. Щоб отримати таку надбавку, треба мати св╕доцтво про народження неповнол╕тн╕х д╕тей та дов╕дку з ЖЕУ про проживання ╖х за адресою пенс╕онера.
 М╕н╕мальний стаж сьогодн╕ для призначення пенс╕╖ – п’ять рок╕в. За ╖х наявност╕, признача╓ться пенс╕я у розм╕р╕ прожиткового м╕н╕муму. Сьогодн╕ це – 764 гривн╕. Якщо трудовий стаж менший 5 рок╕в, громадянин ма╓ право на призначення допомоги у в╕дд╕л╕ прац╕ й соц╕ального захисту в такому ж розм╕р╕, але на три роки п╕зн╕ше. Якщо, скаж╕мо, пенс╕йний в╕к на сьогодн╕ для ж╕нки склада╓ 55 рок╕в, то допомога ╖й буде призначена лише у 58 рок╕в.
 Бува╓, що трудова книжка за якихось обставин втрачена, зам╕сть не╖ приймаються дов╕дки з в╕дд╕лу кадр╕в тих установ, де працював громадянин.
 Важливим документом для призначення пенс╕╖ ╓ також дов╕дка з м╕сця роботи за будь-як╕ 60 м╕сяц╕в (5 рок╕в) до липня 2000 року.
 - Як визначитися з роками, адже, в╕домо, що ╕сну╓ коеф╕ц╕╓нт зароб╕тно╖ плати, неоднаковий для р╕зних рок╕в?
 - П╕дказати вс╕м неможливо. Наприклад, мен╕ в╕дом╕ роки найкращ╕ для вчител╕в ╕ медичних прац╕вник╕в. Вчителям краще брати дов╕дку з зароб╕тно╖ плати з липня 1995 по липень 2000. Тод╕ зароб╕тн╕ плати учител╕в були дещо вищими, н╕ж в ╕нш╕ роки. Медичним прац╕вникам краще звернути увагу на пер╕од з липня 1992 по липень 1997. Але, якщо до мене звернеться ╕нженер з нев╕домо╖ мен╕ галуз╕, я не зможу йому допомогти. Для такого визначення у Пенс╕йному фонд╕ ╓ спец╕альна комп’ютерна програма. Тож коли громадянин не може визначитися з роками, в╕н ма╓ принести вс╕ дов╕дки по зароб╕тн╕й плат╕, як╕ т╕льки зможе з╕брати, за весь пер╕од прац╕ до 2000 року, а вже прац╕вник Пенс╕йного фонду за допомогою вищеназвано╖ комп’ютерно╖ програми вибере найоптимальн╕ш╕ 5 рок╕в.
 Часто доводиться чути, що бухгалтер не хоче робити дов╕дку за весь пер╕од, який людина пропрацювала на цьому п╕дпри╓мств╕, пропонуючи прац╕вников╕ самому вибрати певн╕ 5 рок╕в. У такому раз╕ прац╕вник ма╓ проявити наполеглив╕сть й скористатися правом на отримання дов╕дки за весь пер╕од прац╕, нав╕ть якщо в╕н довготривалий.
 Зустр╕ча╓ться ще необ╕знан╕сть громадян щодо прац╕ за сум╕сництвом. За наявност╕ дов╕дки, зарплата за сум╕сництво дода╓ться до основно╖.
 - Неабияку напругу серед громадян викликала зв╕стка про пенс╕йну реформу. Особливо п╕двищення пенс╕йного в╕ку. На вашу думку - така реформа сво╓часна?
 - Думаю, що так. З ус╕х республ╕к колишнього Радянського Союзу лише Укра╖на, Рос╕я й Б╕лорусь не п╕двищили пенс╕йний в╕к. Але в Б╕лорус╕ працююч╕ пенс╕онери не отримують зароб╕тну плату.
 Мен╕ довелося деякий час проживати в Грец╕╖. На той момент – це була ╓дина держава ╢вросоюзу, де пенс╕йний в╕к не був приведений до ╓вропейських стандарт╕в. Пам’ятаю, який спротив тод╕ викликала заява тамтешнього прем’╓ра про п╕двищення пенс╕йного в╕ку. Греки – народ гарячий, з плакатами не ходять, одразу хапаються за вибух╕вку. Проте через деякий час, коли протестанти вгамувалися, реформа була проведена, до реч╕, без будь-яких обговорень.
 - Сусп╕льство наше готове до таких зм╕н?
 - Сусп╕льство, дума╓ться, готове, а пол╕тики – не зовс╕м. Непопулярн╕ реформи не п╕двищуватимуть ╖х рейтинг. А може наша ментальн╕сть така. Люди ще живуть стереотипами радянських час╕в. Але через 5-7 рок╕в, може статися, держава не зможе виплачувати пенс╕╖. Деф╕цит бюджету Пенс╕йного фонду минулого року складав 26,5 м╕льярда гривень. На покриття його грош╕ взяли з держбюджету. Але ж ц╕ грош╕ мали п╕ти на розвиток певних галузей: охорони здоров’я, науки, осв╕ти. Пенс╕йний фонд ма╓ видавати р╕вно ст╕льки, ск╕льки з╕брав.
 Останн╕ роки ми також констату╓мо р╕ст к╕лькост╕ пенс╕онер╕в. Пенс╕йного в╕ку зараз досягли громадяни, що народилися у пово╓нн╕ роки. А народжуван╕сть тод╕, як в╕домо, зростала. Кр╕м того, з’являються постанови Кабм╕ну щодо п╕двищення пенс╕й тим чи ╕ншим категор╕ям громадян: ╕нвал╕дам в╕йни, учасникам бойових д╕й, д╕тям-сиротам тощо. Законом так╕ зм╕ни не передбачен╕, але ми зобов’язан╕ виконувати постанови Каб╕нету М╕н╕стр╕в. Постанова виходить, а грош╕ п╕д не╖ до бюджету Пенс╕йного фонду не закладен╕. Пенс╕йна реформа конче потр╕бна. Й чим скор╕ше вона буде проведена, тим меншими втратами об╕йдеться сусп╕льству. Держави з б╕льш м╕цною економ╕кою, н╕ж наша, давно реформували пенс╕йну систему. Зб╕льшення пенс╕йного в╕ку в╕дбуватиметься поступово й не буде таким болючим, як його намагаються представити противники реформ.
 
Розмовляла Л╕д╕я СТЕПКО.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 29.04.2011 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=8889

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков