Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 13.05.2011 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#16 за 13.05.2011
«ЯК КОРОТКО, СИЛЬНО ╤ СТРАШНО ПИШЕ ЦЯ ЛЮДИНА...»

«ЯК КОРОТКО, СИЛЬНО ╤ СТРАШНО ПИШЕ ЦЯ ЛЮДИНА...»
 (М. Горький - про Василя Стефаника)
 
 ВАСИЛЬ СТЕФАНИК БУВ ЗАКОХАНИЙ В ОДНУ ДОНЬКУ СВЯЩЕНИКА, ОДРУЖИВСЯ З ДРУГОЮ, А ДОЖИВАВ В╤КУ З ТРЕТЬОЮ
 «Удома мо╖ батьки н╕коли мене не били», — писав Василь Стефаник в автоб╕ограф╕╖. Перших побо╖в зазнав, коли почав навчатися в Коломийськ╕й г╕мназ╕╖. Для с╕льських хлопц╕в у клас╕ була призначена остання парта. Першого ж дня викладач ╕стор╕╖ лупив малого Стефаника по руках палицею за те, що не м╕г дотягнутися до високо почепленого малюнка.
 А вчитель н╕мецько╖ мови сказав прямо:
 — ╤ди, хаме, свин╕ пасти!
 Увесь клас зареготав.
 Наступного дня батько Стефаника поскаржився директоров╕ г╕мназ╕╖. А синов╕ купив «панське од╕ння». Та було воно не з найкращо╖ тканини. Ще й смерд╕ло: малий мусив ходити з високо п╕днятою головою. Варто було зайти до класу в новому костюм╕, ус╕ учн╕ знову починали см╕ятися.
 — Зда╓ться мен╕, що я був би ╕ншим чолов╕ком, якби той стид мене не отру╖в, — казав згодом Василь Стефаник.
 П╕сля г╕мназ╕╖ в╕н вивча╓ медицину в Крак╕вському ун╕верситет╕. Товариш╕ його кликали «Мужиком». Чи то через прикарпатську гов╕рку, чи тому, що здавався мудр╕шим за ╕нших. А ще говорили, що над Стефаником завжди птахи л╕тають. Де б не ходив — пост╕йно над його головою пурхали ласт╕вки.
 Любив перепов╕дати ╕стор╕╖ про р╕дне село. Його однол╕ток, редактор черн╕вецько╖ газети «Праця» В’ячеслав Будзиновський, якось не втримався:
 — Мой, пиши! Усе це, що мен╕ розказу╓ш, напиши. Але так, як розказу╓ш. Н╕ на волос ╕накше. Закасу╓ш Мопассана, — перевершиш, тобто.
 — Хто мен╕ це видруку╓? — пручався Стефаник.
 — Я видрукую. Чей же маю власну газету.
 За к╕лька дн╕в над╕слав таки к╕лька опов╕дань. Боявся критики, тож попросив не вказувати свого пр╕звища. П╕дписав ╖х псевдон╕мом «С».
 Будзиновський згаду╓, як твори Стефаника вперше побачив професор-мовознавець Степан Смаль-Стоцький:
 — Читав зразу плавно, але по хвил╕ гикнув. Гикнув ще раз, ╕ по лиц╕ покотилися сльози. Решту прочитав тихо, кажучи, що голосно не годен. По хвил╕ мовчанки каже: «Я ц╕кавий, яке враж╕ння зробить на Пол╕но».
 «Пол╕ном» називали письменника Осипа Маковея. Бо той мав сталев╕ нерви. Н╕коли по його обличч╕ не можна було збагнути, у якому настро╖ перебува╓. Та коли йому сунули п╕д н╕с нове число «Прац╕», в╕двернувся до ст╕ни. Соромився, що товариш╕ побачать його сльози.
 — Нехай же його качка копне! — промовив урешт╕. Це була перша реценз╕я.
 1900 року Василь Стефаник в╕дв╕дав священика Кирила Гаморака ╕з села Стецеви, сус╕днього з його р╕дним Русовом. Познайомився з трьома його доньками — ╢вген╕╓ю, Ольгою та Оленою. Закохався в найстаршу. Проте ╢вген╕я була вже зам╕жня, мала двох д╕тей.
 Згодом одружився з Ольгою. На вес╕лл╕ були письменники ╤ван Франко й Марко Черемшина, ╕сторик Михайло Грушевський. Через 10 рок╕в Ольга померла. Ще ран╕ше не стало ╢вген╕╖. Решту життя прожив з Оленою, яка вже була овдов╕ла по смерт╕ чолов╕ка — священика ╤ван Плешкана. У нарис╕ «Серце» Стефаник напише про сестер Гаморак: «╢вген╕я Калитовська — м╕й найвищий ╕деал ж╕нки. Ольга — найб╕льший м╕й приятель ╕ мати мо╖х трьох син╕в. Олена Плешканова — моя в╕рна приятелька в б╕д╕ на стар╕ роки — вона виховала мен╕ трьох син╕в: Семена, Кирила, Юрка».
 По смерт╕ батька Василь Стефаник облаштував будинок у р╕дному сел╕ Русов╕. Поряд викопав ставок — бо дуже любив купатися в холодн╕й вод╕. Недалеко в╕д берега, просто у вод╕, поставив ст╕лець. М╕г годинами там просиджувати, читаючи газети.
 Селяни зверталися до нього «пане посол». 1908 року друз╕ запропонували Стефаников╕ стати депутатом австр╕йського парламенту — Галичина тод╕ була частиною ц╕╓╖ ╕мпер╕╖. В╕дмовлявся. Тод╕ схитрували — висунули кандидатом журнал╕ста Володимира Охримовича. А той п╕сля перемоги в╕дмовився в╕д посади на користь Стефаника. В╕дтод╕ майже щодня ╖здив до Снятина — центру пов╕ту. Дорогою набирав повну п╕дводу — ф╕ру, по-м╕сцевому, — селян. Слухав ╖хн╕ ╕стор╕╖, жартував.
 Коли Галичина п╕сля Першо╖ св╕тово╖ в╕йни опинилася у склад╕ Польщ╕, Василя Стефаника обрали до шк╕льно╖ ради. Мусив ходити на вс╕ з╕брання, що стосувалися осв╕ти. Окр╕м нього, там був лиш один укра╖нець — священик. У того пост╕йно забирали голос, щойно починав говорити р╕дною мовою. Тож коли одного разу якийсь ╕з польських радник╕в зацитував укра╖нську приказку, Стефаник його «п╕дколов»:
 — Як см╕╓те, пане ╕нспекторе, говорити неурядовою мовою? Це ж саботаж! За це жде вас зах╕д або примусова емеритура (пенс╕я — Ред.).
 Поляки-радники опустили оч╕.
 1931-го cвого 60-р╕ччя в╕дзначати не хот╕в. Уже мав хворе серце, частину т╕ла парал╕зувало, ходив ╕з ц╕пком.
 — Люди сапають, а ти, дурню, юв╕лей роби! — казав.
 Коли ж д╕знався, що у с╕льському народному дом╕ готують урочистост╕, закликав м╕сцевого маляра.
 — Ти, дурню, як см╕в робити як╕сь шопки на мою адресу! — вилаяв.
 Та той не ображався. Знав, що «дурнями» Стефаник назива╓ кожного молодого, якого любить.
 У день народження до хати письменника прийшли г╕мназисти.
 — У день ваших ╕менин... — почали з порога.
 — Но! Но! Но! — перебив господар. — Довол╕. С╕дайте, хлопц╕, ╕ харчуйте.
 Увечер╕ таки п╕шов до народного дому. Ледве протиснувся м╕ж натовпом людей. С╕в б╕ля сцени, склав руки ╕ мовив:
 — Зачинайте вже той храм, — тобто храмове свято.
 
Денис МАНДЗЮК.
 http://gazeta.ua
 
 *   *   *
 1871, 14 травня — Василь Стефаник народився у сел╕ Рус╕в, тепер╕шн╕й Снятинський район ╤вано-Франк╕всько╖ област╕, у родин╕ в╕йта.
 1892 — вступив на медичний факультет Крак╕вського ун╕верситету. 1900-го закинув навчання через проблеми з нервами, повернувся на батьк╕вщину.
 1897 — опубл╕кував перш╕ новели в черн╕вецьк╕й газет╕ «Праця». Згодом з’явилися його зб╕рки «Синя книжечка» (1899), «Кам╕нний хрест» (1900), «Дорога» (1901), «Мо╓ слово» (1905).
 1904 — одружився з Ольгою Гаморак. Померла 1914-го. Мали трьох син╕в — Семена, Кирила та Юр╕я. Семен (1904–1981) 15 рок╕в був головою Льв╕вського облвиконкому. Кирило (1908–1987) був першим директором мемор╕ального музею батька в Русов╕. Юр╕й (1909–1985) ви╖хав до Канади, працював юристом. Там ╕ помер. За запов╕том, похований поруч ╕з батьком у Русов╕.
 1908 — обраний послом (депутатом) австр╕йського парламенту Австро-Угорсько╖ ╕мпер╕╖. Був ним до ╖╖ розпаду 1918 року.
1936, 7 грудня — Василь Стефаник помер у р╕дному сел╕.


 Василь СТЕФАНИК
 НОВИНА

 У сел╕ сталася новина, що Гриць Летючий утопив у р╕ц╕ свою д╕вчинку. В╕н хот╕в утопити ╕ старшу, але випросилася. В╕дколи Грициха вмерла, то в╕н б╕дував. Не м╕г соб╕ дати ради з д╕тьми без ж╕нки. Н╕хто за нього не хот╕в п╕ти зам╕ж, бо коби-то лишень д╕ти, але то ще й б╕да ╕ нестатки. Мучився Гриць ц╕л╕ два роки сам ╕з др╕бними д╕тьми. Н╕хто за нього не знав, як в╕н жи╓, що д╕╓, х╕ба найближч╕ сус╕ди. Опов╕дали вони, що Гриць ц╕лу зиму майже не палив у хат╕, а зимував разом ╕з д╕вчатами на печ╕.
 А тепер усе село про нього заговорило.
 То прийшов в╕н вечором додому та й застав д╕вчата на печ╕.
 - Д╓дю, ми хочемо ╖сти, - сказала старша, Гандзуня.
 - То ╖жте мене, а що ж я дам вам ╖сти? Ад╕, ╓ хл╕б, та й начин╓йтеси!
 Та й дав ╖м кусень хл╕ба, а вони, як щенята коло голо╖ к╕стки, коло того хл╕ба заходилися.
 - Начинила вас та й лишила на мою голову, бодай ╖ земля в╕к╕нула! А чума десь ходить, бодай голову зломила, а до вас не поверне. Це╖ хати ╕ чума збояла би си!
 Д╕вчата не слухали татово╖ бес╕ди, бо таке було щоднини ╕ щогодини, ╕ вони привикли. ╥ли хл╕б на печ╕, ╕ дивитися на них було страшно ╕ жаль. Бог зна╓, як т╕ др╕боньк╕ к╕сточки держалися вкуп╕? Лише четверо чорних очей, що були жив╕ ╕ що мали вагу. Здавалося, що т╕ оч╕ важили би так, як олово, а решта т╕ла, якби не оч╕, то полет╕ла би з в╕тром, як п╕р'я. Та й тепер, як вони ╖ли сухий хл╕б, то здавалося, що к╕стки в лиц╕ потр╕скають.
 Гриць глянув на них ╕з лави ╕ погадав: "Мерц╕" - ╕ напудився так, що аж його п╕т обсипав. Чогось йому так стало, як коли би йому хто тяжкий кам╕нь поклав на груди. Д╕вчата глемедали хл╕б, а в╕н припав до земл╕ ╕ молився, але щось його тягнуло все гляд╕ти на них ╕ гадати: "Мерц╕!"
 Через к╕лька день Гриць боявся сид╕ти в хат╕, все ходив по сус╕дах, а вони казали, що в╕н дуже журився. Почорн╕в, ╕ оч╕ запали всередину так, що майже не дивилися на св╕т, лиш на той кам╕нь, що давив груди.
 Одного вечора прийшов Гриць до хати, зварив д╕тям барабол╕, посолив та й кинув на п╕ч, аби ╖ли. Як попо╖ли, то в╕н сказав:
 - Зл╕зайте з печ╕ та п╕демо десь у гост╕.
 Д╕вчата зл╕зли з печ╕. Гриць натягнув на них драночки, взяв меншу, Доцьку, на руки, а Гандзуню за руку та й вийшов ╕з ними. Йшов довго лугами та став на гор╕. У м╕сячн╕м св╕тл╕ розстелилася на долин╕ р╕ка, як велика струя живого ср╕бла. Гриць здригнувся, бо блискуча р╕ка заморозила його, а той кам╕нь на грудях став ╕ще тяжчий. Задихався ╕ ледви м╕г нести маленьку Доцьку.
 Спускалися в долину до р╕ки. Гриць стреготав зубами, аж гом╕н лугом розходився, ╕ чув на грудях довгий огневий пас, що його п╕к у серце ╕ в голову. Над самою р╕кою не м╕г повол╕ йти, але поб╕г ╕ лишив Гандзуню. Вона б╕гла за ним. Гриць борзенько взяв Доцьку ╕ з ус╕╓╖ сили кинув у воду.
 Йому стало легше, ╕ в╕н заговорив скоро:
 - Скажу панам, що не було н╕яко╖ ради: ан╕ ╖сти що, ан╕ в хат╕ затопити, ан╕ в╕прати, ан╕ голову змити, ан╕ н╕ц! Я си кари приймаю, бо-м завинив, та й на шибеницу!
 Коло нього стояла Гандзуня ╕ говорила так само скоро:
 - Д╓дику, не топ╕ть мене, не топ╕ть, не топ╕ть!
 - Та як си просиш, то не буду, але тоб╕ би л╕пше, а мен╕ однако пацити, ци за одну, ци за дв╕. Будеш б╕дити змалку, а пот╕м п╕деш у мамки жидам та й знов меш б╕дити. Як соб╕ хочеш.
 - Не топ╕ть мене, не топ╕ть!..
 - Н╕, н╕, не буду, але Доц╕ вже л╕пше буде, як тоб╕. То вертайси до села, а я йду мелдуватиси. Ад╕, оцев стежечков йди, геть, геть аж угору, а там прийдеш до першо╖ хати, та й ув╕йди, та й кажи, що так ╕ так, д╓дя хот╕ли мене утопити, але я си в╕просила та й прийшла, аби-сте мене переночували. А завтра, кажи, може би, ви мене де наймили до дитини бавити. Гай, ╕ди, бо то н╕ч.
 ╤ Гандзуня п╕шла.
 - Гандзю, Гандзю, а на тоб╕ бучок, бо як т╕ пес надиба╓, та й роздере, а з бучком май безпечн╕ше.
 Гандзя взяла бучок ╕ п╕шла лугами.
 Гриць закочував штани, аби перейти р╕ку, бо туда була дорога до м╕ста. Вступив уже у воду по к╕стки та й задерев╕в.
 - Мн╓оца ╕ сина ╕ св╕того духа ам╕нь. Очинаш ╕жи ╓с на небес╕ ╕ на земл╕...
 Вернувся ╕ п╕шов до моста.
 
 
 ПОБОЖНА

 Семен та Семениха прийшли з церкви та й об╕дали — мачали студену кулешу в сметану. Чолов╕к ╖в, аж оч╕ вилазили, а ж╕нка почтиво ╖ла. Раз по раз втиралася рукавом, бо чолов╕к кидав на не╖ цяточками слини. Таку мав натуру, що цьмакав ╕ пускав слиною, як п╕ском, в оч╕.
 — Не можеш ту башту трохи приперти, не мож хл╕ба з’╖сти…
 Семен ╖в ╕ не припирав башти. Трохи його ж╕нка вколола отим словом, але в╕н возив дал╕ сметану з миски.
 — Чмака╓, як штири свин╕. Боже, боже, таку ма╓ш гямбу нехарапутну, як у старо╖ конини.
 Семен ╕ще мовчав. Трохи був ╕ винен, а по-друге, хот╕в добре попо╖сти. Врешт╕ встав ╕ перехрестився. Вийшов надв╕р, дав свиням пити ╕ вернувся, аби лягати.
 — Ад╕, насадився та й л╕га╓, як колода, ану-ко, ци в╕н в╕каже де носа? Гни╓ отак кождого св╓та та й нед╕л╕.
 — Чьо ти соб╕ гудза зо мнов шука╓ш? Як я тоб╕ зав’╓жу гудз, то ти його не розв’╓жиш, я тоб╕ дам гудза!
 — Я би тебе щонед╕л╕ живого кусала.
 — Коби-то свиня мала роги…
 — Сто╖ть у церкв╕ як баран недор╕заний. ╤нш╕ ╜азди як ╜азди; а в╕н такий зателепаний, як кол╓ра. Мен╕ аж лице лупа╓си за такого ╜азду.
 — Ото, б╕дна головко, та й втратю царство небесне! Нагаруйси ц╕лий тиждень та ще у церков! гаптах ст╕й! Ст╕й уже ти за мене, а я ╕ так божого слова в╕слухаю.
 — Ой, вже ти слуха╓ш слова божого. Одного лумера  не зна╓ш, що ксьондз казав на казаню. Станеш насеред церкви, як сновида. Дивиси, а оч╕ вже п╕шли у стовб╕р, дивиси, а рот вже розхиливси, як ворота, дивиси, а слина тече вже з рота. А я дивлюси, та й земля п╕до мнов горить з╕ встиду!
 — Уступиси в╕д мене ти, побожна, най я трохи оч╕ прижмурю. Тоб╕ однако молоти, а я ледви тл╕нний.
 — Бо не ст╕й у церкв╕, як слуп. Лиш ксьондз стане з книжки читати, а ти вже оч╕ в╕пулиш, як цибул╕. Та й маха╓ш головов, як конина на сонце, та й пуска╓ш нитки слини, як павук, так╕ тоненьк╕, — лиш що не захаркотиш у церкв╕. А моя мама казали, що то нечисте закрада╓си та чолов╕ка на сон ломить, аби божого слова не слухав. А коло тебе нема бога, ой, б╕гме, нема!
 — Аг╕й на тебе, таже най тво╖ голови д╕дько причепитьси, не мо╖! Ото побожна?! Мой, та ти написаласи в якесь архиримське браство та гада╓ш, що-с вже св╓та? Та я тоб╕ так шк╕ру спишу, як у книжц╕, такими син╕ми р╓дами… 3╕йшлиси ╜аздин╕ у браство╖. Н╕хто такого не чув та й не вид╕в. Одна мала дитину д╕вков, друга одовов, трета найшла соб╕ без чолов╕ка — сам╕ пор╓дн╕ ╜аздин╕ з╕йшлиси. Та якби вас тот╕ черц╕ знали, що ви за чил╓динка, та вони би вас буком з церкови! Ад╕, як╕ мен╕ побожн╕, лиш фоста на зад╕ хибу╓! Книжки читають, образи купують, таки жив╕ до раю!
 Семениха аж заплакала, аж затремт╕ла.
 — То було н╕ не брати, як мала-м дитину! Ото-м соб╕ долю напитала. Таже за тебе була би й сука не п╕шла, за такого вола невмиваного! Ще молиси богу, що-м соб╕ св╕т з тобов зав’╓зала, бо був би-с ходив отак до гробно╖ дошки.
 — Бо-м був дурний, злакомивси на поле, та й в╕дьму вз╓в до хати. Я би тепер ╕ свого додав, коби си в╕дчепити!
 — Ой не в╕дчепишси! Я знаю, ти би хот╕в ще другу вз╓ти з полем, але, не б╕си, мене не до╖ш ╕ не д╕б’╓ш. Я таки буду жити, таки мусиш на н╕ дивитиси — та й решта!
 — Та жий, поки св╕та та сонца…
 — Та й до браства буду ходити, та й що ми зробиш!
 — О, вже ти в т╕м браств╕ не будеш, х╕ба би мене не було! Я т╕ книжки пошпур╓ю, а тебе прив’╓жу. Вже ти мен╕ не будеш приносити розуму в╕д черц╕в…
 — Ой буду, буду — та й вже!
 — А в╕дчеписи в╕д мене, бо як озму яке лихо та й перевалю!
 — Мамко, мамко, то-с н╕ дала за кальв╕на, тото-с ми св╕т зав’╓зала! Ад╕, в нед╕лю береси бити!
 — Ад╕, ад╕, мой, а то ж я розчинав сварку? Та м╕ркуйте соб╕, що це за побожна? Ей, небого, коли ти так, то я тоб╕ трохи прикоротаю, я тоб╕ писочок трохи припру. Таже через цу побожну треба би хату покидати! Спи б╕да, але буду бити!
Семениха вт╕кала надв╕р, але чолов╕к ╕мив у с╕нях ╕ бив. Мусив бити.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 13.05.2011 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=8939

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков