Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...


ЗВЕРНЕННЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО Л╤ДЕР╤В КРА╥Н ╢ВРОСОЮЗУ
Нам ус╕м ╕з вами треба зараз переграти Пут╕на в р╕шучост╕, щоб ця в╕йна нарешт╕ почала йти до...


КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ДОРУЧИВ ПОСИЛИТИ ППО ДЛЯ ХАРК╤ВЩИНИ, СУМЩИНИ ТА П╤ВДЕННИХ РЕГ╤ОН╤В
Це абсолютно неприйнятно, що ст╕льки кра╖н св╕ту дос╕ думають, як протид╕яти терору…


РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 20.05.2011 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#17 за 20.05.2011
МУСТАФА ДЖЕМ╤Л╢В: «НАШ╤ ПРИНЦИПИ НЕНАСИЛЛЯ ДАЛИ ЗМОГУ УНИКНУТИ КРИВАВИХ КОНФЛ╤КТ╤В У КРИМУ»

 Мустафу Джем╕л╓ва не треба зайвий раз представляти. Залишаючись чинним пол╕тиком, в╕н уже став людиною-легендою. К╕лька м╕сяц╕в тому велика група укра╖нських ╕ закордонних науковц╕в висунули Мустафу Джем╕л╓ва кандидатом на отримання Нобел╕всько╖ прем╕╖ миру, а наприк╕нц╕ кв╕тня «за моральне, духовне та етичне л╕дерство в Укра╖н╕» в╕н став лауреатом нагороди Укра╖нського католицького ун╕верситету «Св╕тло справедливост╕». Чому попри складн╕ ╕ гостр╕ конфл╕кти за останн╕ 25 рок╕в в Криму не пролилося кров╕, як╕ найгостр╕ш╕ проблеми зараз постають перед кримськими татарами, чи небезпечний пол╕тичний ╕слам та чи впливов╕ пророс╕йськ╕ групи в кримськотатарському нац╕ональному рус╕ – про це ╕шлося в ╕нтерв’ю Рад╕о Свобода з л╕дером Меджл╕су кримськотатарського народу Мустафою Джем╕л╓вим.

 – Мустафа-ефенд╕, як Ви оц╕ню╓те результати боротьби кримськотатарського нац╕онального руху протягом к╕лькох десятил╕ть? Чи вс╕ Ваш╕ оч╕кування зд╕йснилися?
 – Ц╕л╕ нац╕онального руху були сформован╕ ще в середин╕ 50-х рок╕в двадцятого стол╕ття. Я маю на уваз╕ повне повернення кримськотатарського народу на ╕сторичну Батьк╕вщину ╕ в╕дновлення у правах. На сто в╕дсотк╕в досягнути цього поки не вдалося. Досить велика к╕льк╕сть кримських татар змушена залишатися ╕ дос╕ на м╕сцях заслання. Повернення було важким, багато проблем ще не вир╕шено. Проте я маю зазначити ось що: звичайно, ми знали, що колись цей режим буде знищений, що ця ╕мпер╕я розпадеться, ╕ колись ми повернемося на свою Батьк╕вщину. Але в╕дверто кажучи, що це ми побачимо сво╖ми очима, що сам╕ повернемось, в це не в╕рилось. Тому гр╕х казати, що н╕чого не досягнули. Бажань, звичайно, було б╕льше, але реальн╕сть... В реальност╕ таких великих крок╕в ми не оч╕кували, що так вийде. У мене, наприклад, була найб╕льша мр╕я – померти на свобод╕, щоб ховали не з номерком в голов╕... В те, що я повернусь, мало в╕рилось.
 – ╤з чим в укра╖нських реал╕ях доводиться з╕штовхуватися кримським татарам сьогодн╕? Як╕ проблеми ще дос╕ не вир╕шенн╕? Як зняти на п╕востров╕ гостроту земельного питання?
 – Якщо говорити про найгостр╕ш╕, найб╕льш злободенн╕ проблеми кримськотатарського народу, я би все ж на перше м╕сце поставив не земельне питання, а питання збереження нац╕онально╖ ╕дентичност╕. Адже наш╕ д╕ти практично не можуть розмовляти р╕дною мовою. Нема╓ шк╕л, системи осв╕ти р╕дною мовою. Якщо до депортац╕╖ на територ╕╖ Кримсько╖ АРСР було близько 400 шк╕л, то за вс╕ роки незалежност╕ Укра╖ни нам вдалося в╕дкрити лише 15. Звичайно, це не так╕ школи, як дово╓нн╕. Вони значно б╕льш╕. Проте в цих п’ятнадцятьох школах навча╓ться лише 10 в╕дсотк╕в кримськотатарських д╕тей шк╕льного в╕ку, тобто, лише 10 в╕дсотк╕в наших д╕тей мають змогу отримати хоч як╕сь навички р╕дно╖ мови.
 – Але б╕льш╕сть предмет╕в ╕ вони вивчають нер╕дною мовою?
 – Н╕, звичайно, б╕льш╕сть – нер╕дною. Тим не менше, в цих школах вони отримують хоч як╕сь знання кримськотатарською мовою. ╤нш╕ 90 в╕дсотк╕в ходять у рос╕йськомовн╕, переважно, школи. Мова йде про втрату нац╕онально╖ ╕дентичност╕, асим╕ляц╕ю.
 Загроза повного зникнення народу. А питання земл╕ – це соц╕альн╕ проблеми, як╕ з часом можуть вир╕шитись. Якщо ж люди втратять сво╓ «я», то, виходить, що вся наша боротьба, вс╕ роки ув’язнення були даремн╕. Асим╕люватися ми могли з усп╕хом ╕ в Середн╕й Аз╕╖.
 – Експерти кажуть, що земельне питання ╓ не лише з суто соц╕альною проблемою, а частиною ╕дентичност╕ кримськотатарського народу.
 – Це зрозум╕ло. Коли розбудовувалася ╓врейська держава, л╕дери с╕он╕стського руху казали, що народом можна бути лише працюючи на власн╕й земл╕. Без власно╖ земл╕ народ не зможе твердо стояти на ногах. Але тут, в Криму, в земельному питанн╕ аспект б╕льш соц╕альний. Вийшла дуже велика похибка в земельному питанн╕. Коли приймали земельний кодекс, ми неодноразово зверталися до представник╕в влади, бо в тому проект╕ не були передбачен╕ права депортованих. Положення про те, що земля при приватизац╕╖ переда╓ться тому, хто працював на н╕й, тобто, членам колишн╕х колгосп╕в, вони зовс╕м не прийнятн╕ для Криму ╕ кримських татар, бо в силу в╕домих обставин ми не могли бути членами колгосп╕в у Криму. На той час ми були у засланн╕, в Узбекистан╕. Тому потр╕бно передбачити це в окрем╕й статт╕ – «право на землю кримських татар, як╕ оселились в с╕льськ╕й м╕сцевост╕, ╕ як╕ мають таке ж право на землю, як ╕ члени колгосп╕в». Але, на жаль, нам цього досягнути не вдалося ╕ в розпаюванн╕ земл╕ ми були жорстоко обд╕лен╕. Це один б╕к ситуац╕╖, що склалася.
 ╤нший б╕к – розпаювання земл╕ п╕д забудову житла. Держава нам не поверта╓, те що було в нас в╕д╕брано незаконно – наш╕ земл╕, наш╕ будинки... В цих будинках вже живуть ╕нш╕ люди, як╕ при╖хали з р╕зних областей Рос╕╖. Ми на цьому ╕ не наполяга╓мо, адже розум╕╓мо, що ╖м н╕куди д╕тися. Держава каже, що вир╕шить наш╕ проблеми, вид╕ливши кошти з бюджету. ╤, д╕йсно, щор╕чно вид╕ляються певн╕ кошти на вир╕шення ц╕╓╖ проблеми. Але сума цих кошт╕в така м╕зерна! Якщо на сьогодн╕ облаштувалися в Криму 80 тисяч с╕мей, то за державний кошт отримали житло лише близько 7 тисяч с╕мей. Вс╕ ╕нш╕ за рахунок власних заощаджень, власно╖ прац╕ тощо. ╤нженери, професори робили соб╕ цеглу ╕ будували будинки. Ось така ситуац╕я. А раз державотворц╕ не вид╕ляють житло, то кримськ╕ татари вимагають хоч д╕лянки п╕д забудову. Але ╕ тут чиниться оп╕р. Адже земля ма╓ високу ц╕ну. М╕сцев╕ чиновники надають перевагу р╕зним комерц╕йним структурам не за ф╕ксовану плату, а у власну кишеню. В результат╕ виникають сутички. Адже кримськ╕ татари бачать таку несправедлив╕сть стосовно земельних над╕л╕в, ╕ вимушен╕ самов╕льно займати соб╕ д╕лянки п╕д забудову.
 Нас звинувачують в тому, що ми порушу╓мо закон, самов╕льно займа╓мо землю. Але так виходить, якщо б ми суворо дотримувались тих закон╕в, тих припис╕в, як╕ робила по в╕дношенню до нас радянська влада ╕ тепер╕шня, то ми взагал╕ не були б на Батьк╕вщин╕. На жаль, так виходить. Ми б хот╕ли, щоб все було по закону, по справедливост╕. Кримськ╕ татари дуже зац╕кавлен╕ в стаб╕льност╕, в укр╕пленн╕ незалежно╖ демократично╖ укра╖нсько╖ держави, але нас пост╕йно п╕дштовхують до таких д╕й.
 – Ви говорите, що кримських татар п╕дштовхують, провокують на в╕дпов╕дну реакц╕ю. Яка ймов╕рн╕сть того, що Крим може перетворитись на порох╕вницю? Чи можлив╕ конфл╕кти, в яких безпосередньо будуть брати участь кримськ╕ татари?
 – Якщо просл╕дкувати за розвитком под╕й у пострадянському простор╕, Таджикистан╕, Узбекистан╕, конфл╕кти м╕ж узбеками ╕ турками, конфл╕кт м╕ж узбеками ╕ киргизами останн╕м часом, Карабаський конфл╕кт тощо. В Криму причин для появи таких кривавих конфл╕кт╕в було куди-б╕льше. Тут були так╕ ситуац╕╖, що ми були на меж╕. Але слава Богу, нам вдалося цього уникнути. Ки╖в, оф╕ц╕йна влада припису╓ цю заслугу соб╕, хизуючись мудрою пол╕тикою, яку вони н╕бито ведуть, але правда в ╕нш╕й площин╕. Головна причина в принципах, як╕ були вироблен╕ на початку нац╕онального кримськотатарського руху, принцип ненасильства. У вс╕х гострих ситуац╕ях ми кидали вс╕ сили, щоб не допустити кровопролиття. Якщо почина╓ться кровопролиття, то зупинити це дуже важко. ╤ головне, що вир╕шення проблеми заганя╓ться в глухий кут, в╕дх╕д вб╕к, назад. Тому наш╕ принципи ненасильства дали нам змогу уникнути конфл╕кт╕в. А те, що провокац╕╖ ╓, що ╕снують сили, як╕ б дуже хот╕ли таких конфл╕кт╕в, все це можна просл╕дкувати ╕ в ╕нтернет╕, де ст╕льки провокуючих публ╕кац╕й, ст╕льки образ на адресу кримських татар, особливо з боку рос╕йсько╖ преси. Мотивац╕ю рос╕йсько╖ шов╕н╕стично╖ преси легко зрозум╕ти. Хоча ╓ ╕ винятки рос╕йських журнал╕ст╕в, як╕ по сов╕ст╕ пишуть довол╕ об’╓ктивн╕ стат╕. Але в ц╕лому напрям такий: кримськ╕ татари – вороги. Пост╕йне цькування, пост╕йне нав╕ювання думки, що татари ось-ось п╕д╕рвуть Крим, що тут буде друга Чечня, друге Косово. Причина – видати бажане за д╕йсне. Певним силам дуже хочеться, щоб тут на Укра╖н╕ була своя Чечня. Слава Богу, це поки вда╓ться уникнути.
 – Ви порушили «рос╕йську тему». Наск╕льки вагомий рос╕йський чинник в пол╕тиц╕ Криму? Чи ╓ фактор впливу рос╕йсько╖ сторони на нац╕ональний рух кримських татар?
 – Оф╕ц╕йна статистика св╕дчить, що у Криму етн╕чних рос╕ян 58 в╕дсотк╕в, а рос╕йськомовн╕ (т╕, що втратили нац╕ональну ╕дентичн╕сть) – вс╕, окр╕м кримських татар п╕д рос╕йським впливом. Були р╕зн╕ соц╕олог╕чн╕ опитування, зг╕дно яким близько 75 в╕дсотк╕в рос╕йськомовних громадян Криму сво╓ майбутн╓ пов’язують з Рос╕╓ю ╕ в склад╕ Рос╕йсько╖ Федерац╕╖. ╤ в╕дпов╕дно тут проводиться досить сильна пропаганда, що майбутн╓ Криму з Рос╕╓ю. Б╕льше, н╕ж 80 в╕дсотк╕в, хтось каже, що б╕льше 90 в╕дсотк╕в рос╕йськомовних громадян Криму – це пово╓нн╕ переселенц╕, або ╖хн╕ нащадки. У них ╕сторичний зв’язок з╕ сво╓ю батьк╕вщиною, там в них родич╕. Це ц╕лком зрозум╕ло. Нам ╓дине, що не зрозум╕ло, чому вони хочуть возз’╓днатися з╕ сво╓ю ╕сторичною батьк╕вщиною разом з нашою ╕сторичною батьк╕вщиною. Ми також прагнули повернутися на свою батьк╕вщину, взяли вал╕зи ╕ при╖хали сюди, а та частина населення Криму хоче в Рос╕ю разом з нашою ╕сторичною батьк╕вщиною. Ось тут конфл╕кт, бо цього н╕хто не дозволить. ╤ якщо вони будуть переходити межу, то, д╕йсно, можлив╕ будь-як╕ конфл╕кти.
 – Кажуть, що рос╕йська сторона працю╓ над тим, щоб розколоти кримськотатарський нац╕ональний рух ╕з середини?
 – Судячи з оф╕ц╕йних даних, в 2008 роц╕ з Укра╖ни були вислан╕ два рос╕йськ╕ дипломати. Один ╕з них був генеральним консулом посольства Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ в Одес╕ – Олександр Грачов, ╕нший – старший радник посольства Рос╕╖ Володимир Лисенко. Його звинуватили в тому, що в╕н п╕дтриму╓ сепаратист╕в на територ╕╖ Криму. Виявля╓ться, в╕н часто сюди при╖жджав. Ще одн╕╓ю його задачею було в╕дсторонення сьогодн╕шнього кер╕вництва Меджл╕су кримськотатарського народу ╕ впровадження в це кер╕вництво пророс╕йськи налаштованих людей з числа кримських татар. ╢дине, там не вказувалося як в╕дсторонити – ф╕зично, чи по ╕ншому. За це ╖х вислали з Укра╖ни. Але вони виявляли велику активн╕сть, хоча не дуже вдало.
 Я знаю, що ╓ створена група, яку рос╕йська сторона п╕дтриму╓. П╕сля рос╕йсько-грузинських в╕йськових сутичок у 2008 роц╕ вони звернулись з листом на ╕м’я Медвед╓ва з проханням захистити кримських татар в╕д «пол╕тики геноциду», яку проводить Укра╖на стосовно кримськотатарського народу. Це було досить провокац╕йне звернення, бо одразу багато громадських орган╕зац╕й кримських татар з╕бралися, провели прес-конференц╕ю, на як╕й сказали, що це провокатори, як╕ не в╕дображають ╕ сото╖ частини думки кримських татар.
 Але на наш подив з приходом до влади В╕ктора Януковича ц╕ угрупування стали улюбленцями влади. ╥х п╕дтримують, намагаються впровадити в Раду представник╕в кримськотатарського народу, спец╕альний указ видали. Та це ц╕лком зрозум╕ло. На президентських виборах Меджл╕с кримськотатарського народу р╕шенням нац╕онального з’╖зду в основному працював на ╕ншу кандидатуру – Юл╕╖ Тимошенко. В╕ктора Януковича тут в Криму п╕дтримували пророс╕йськ╕ орган╕зац╕╖. В╕дпов╕дно це така плата за п╕дтримку. Хоча ц╕ угрупування кримських татар також не знали, хто переможе на виборах. ╥хньою основною задачею було виступати проти будь-якого р╕шення Меджл╕су кримськотатарського народу. А п╕сля обрання Януковича на пост Президента Укра╖ни вони активно почали доводити правильн╕сть сво╖х пол╕тичних переконань. Але ╖хня п╕дтримка при вс╕х стараннях – дуже незначний в╕дсоток серед кримських татар.
 – Наск╕льки впливов╕ ц╕ пророс╕йськ╕ угрупування серед кримських татар?
 – Я би сказав, що цей вплив дор╕вню╓ нулю. На м╕сцевих виборах ц╕ угрупування на противагу Меджл╕су кримськотатарському народу п╕дтримували Укра╖нську селянську демократичну парт╕ю ╕ Соц╕ал╕стичну парт╕ю. Вони отримали потужну матер╕альну п╕дтримку влади. Розрахунок був такий: вони пройдуть, стануть депутатами ╕ можна буде сказати кримським татарам, що ось ви представники свого народу у влад╕. Але сталося так, що вони не пройшли трьохв╕дсотковий бар’╓р ╕, практично, н╕де не були обран╕. Цього разу система на виборах була зм╕шана ╕ ми мали менше шанс╕в провести сво╖х представник╕в у депутати Верховно╖ ради Автономно╖ Республ╕ки Криму. Але тим не менше, 5 депутат╕в пройшло у списку парт╕╖ «Народний рух». Але якщо б збереглась пропорц╕йна система на виборах, то наших представник╕в було б у Рад╕ набагато б╕льше. Думаю, що 10-11.
 – Чи св╕дчить це про зб╕льшення п╕дтримки Меджл╕су з боку кримськотатарського народу?
 – Так, але п╕сля президентських вибор╕в прийшла велика апат╕я. Це стан, як на мене, всього укра╖нського народу. Якщо на попередн╕х виборах брали участь 70-80 в╕дсотк╕в в ц╕лому, то на цих, м╕сцевих – 47 в╕дсотк╕в. Серед кримських татар – це 51 в╕дсоток, але далеко не 70-80 як ран╕ше.
 – Чи може бути це пов’язано з впливом груп пол╕тичного ╕сламу, як╕ закликають не брати участь у виборах? Наск╕льки сьогодн╕ небезпечний такий вплив для кримських татар?
 – Звичайно, це негативний вплив. Перед м╕сцевими виборами, на президентських виборах, в╕дсоток участ╕ кримських татар був б╕льше н╕ж 75 в╕дсотк╕в. Тому вплив людей, як╕ хочуть, щоб кримськ╕ татари не ходили на вибори, був м╕зерний. Проте на м╕сцевих виборах, де кожен голос золотий, так╕ угрупування наносять шкоди.
 – Чи можуть так╕ групи, ╖х по р╕зному називають, в тому числ╕ – радикальн╕ ╕слам╕сти, чи можуть вони вплинути на принцип ненасильницького вир╕шення болючих питань? Чи можуть вони зм╕нити атмосферу боротьби кримських татар?
 – Крим в╕др╕зня╓ться в╕д ╕нших ╕сламських рег╕он╕в колишнього Радянського Союзу. Нам дуже пощастило в тому, що ми створили свою систему нац╕онального самоуправл╕ння ще до розпаду Радянського Союзу. В останн╕й р╕к радянсько╖ влади л╕том 1991 року ми провели св╕й нац╕ональний з’╖зд Курултай. Оск╕льки нац╕ональний рух передбача╓ в╕дродження рел╕г╕йного життя, то актив╕сти нац╕онального руху приймали найб╕льш активну участь у формуванн╕ рел╕г╕йних громад. Тому переважна б╕льш╕сть мусульманських громад на територ╕╖ Криму контролю╓ться св╕тською структурою, Меджл╕сом кримськотатарського народу. Але т╕ рел╕г╕йн╕ угрупування, про як╕ ми говоримо, створюють сво╖ рел╕г╕йн╕ громади, ре╓струють ╖х оф╕ц╕йно. ╤ влада чомусь дуже такий процес п╕дтриму╓. Але так╕ рел╕г╕йн╕ громади незалежн╕ в╕д Духовного управл╕ння мусульман Криму. Зараз на територ╕╖ Криму д╕╓ близько 340 мусульманських об’╓днань, з них приблизно десята частина ма╓ статус незалежних. Якщо не вживати н╕яких заход╕в, то, звичайно, вони згодом можуть становити загрозу. Люди, на пострадянському простор╕, в╕д╕рван╕ в╕д ╕стинно╖ рел╕г╕╖, п╕ддаються р╕зному впливу. Але, слава Богу, нам поки вда╓ться такий вплив нейтрал╕зувати. Були так╕ часи, коли так звана громада Х╕зб ут-Тахр╕р намагались у тих мечетях, де ╖м це вдавалось, зм╕нити ╕мам╕в. Тактика ц╕кава. Вони з’╖жджаються з╕ вс╕╓╖ Укра╖ни в одну мечеть ╕ п╕сля молитви кажуть, що треба зм╕нити ╕мама, бо в нього недостатньо знань ╕ ставлять це р╕шення на голосування. ╤ ось вони так м╕грували – то в одн╕й мечет╕, то в ╕нш╕й. Тод╕ Меджл╕с вимушений був зробити оф╕ц╕йну заяву, що вс╕ мечет╕ перебувають п╕д контролем Меджл╕су кримськотатарського народу ╕ н╕яких зам╕н ╕мам╕в без узгодження з Духовним управл╕нням мусульман Криму не буде. Тод╕ було багато галасу через те, що н╕бито Меджл╕с вм╕шу╓ться в рел╕г╕йне життя на п╕востров╕. Але такий крок був на той час дуже потр╕бний ╕ ми ╖х нейтрал╕зували.
 – Цим кроком ви напевно накликали на себе ╖хн╕й гн╕в? Була ╕нформац╕я, що хтось готував на вас замах?
 – Мен╕ важко сказати, наск╕льки це в╕дпов╕да╓ д╕йсност╕. Адже п╕сля арешту до мене приходила мати ╕ дружина арештанта. Говорили, що в нього нав╕ть у думках не виникало вбити когось, що це провокац╕я. А зброю ╕ вибух╕вку йому п╕дкинули. Чи вони були щир╕? Не знаю. Але в цих радикальних колах Х╕зб ут-Тахр╕р та в ╕нших угрупуваннях д╕йсно говорилось, що Меджл╕с – це нев╕рн╕, ╕мам ╕ муфт╕й Криму – нев╕рн╕, що ╖х потр╕бно л╕кв╕дувати. Так╕ розмови до нас доходили. Але те, що ц╕ розмови могли перейти в практичну площину – не знаю. Мен╕ в першу чергу про це пов╕домили з╕ Служби безпеки. Пов╕домили мене про потенц╕йний замах. Вже на наступний день при╖хав сюди м╕н╕стр внутр╕шн╕х справ (Луценко тод╕ був м╕н╕стром). Сказав, що вони були вимушен╕ арештувати трьох кримських татар, не подумайте, що це якась репрес╕я проти кримських татар. У нас просто ╓ конкретн╕ дан╕, що готувались певн╕ терористичн╕ акти. Коли говорилось про таке, я одразу згадав про вислання з Укра╖ни двох рос╕йських дипломат╕в, як╕ мали за мету в╕дсторонення кер╕вництва Меджл╕су кримськотатарського народу. Я подумав, що все можливо, хоча не був впевнений. Але рос╕йська сторона все заперечила.
 – Зараз на Кримському п╕востров╕ живуть р╕зн╕ етн╕чн╕ групи. Як Ви оц╕ню╓те сьогодн╕шню атмосферу на п╕востров╕? Чи це атмосфера, яка була до депортац╕╖? ╤ якою, на ваш погляд, ма╓ бути кримська автоном╕я?
 – У с╕чн╕ 1991 року був проведений тут в Криму референдум на тему «Чи бажа╓те ви, щоб Крим був Автономною Радянською Соц╕ал╕стичною Республ╕кою як суб’╓кт Союзу». Щось таке. Це був проект КПРС перед розпадом Радянського Союзу. Тобто, розв’язувались руки, якщо брати до уваги таке формулювання. Тод╕ кримськ╕ татари виступили категорично проти такого референдуму. Говорили, що Кримська Автономна Республ╕ка в 1921 роц╕ була створена за нац╕ональною ознакою як нац╕онально-територ╕альна автоном╕я, зараз проводити референдум на тему утворення автономно╖ республ╕ки в той час, коли народ знаходиться в м╕сцях депортац╕╖, а тут лише незначна частина, – абсурдно. Ми тод╕ бойкотували цю ╕н╕ц╕ативу. Але як ╕ оч╕кувалося, б╕льш╕сть проголосували за таке формулювання ╕ почали наполягати на тому, щоб в Криму визнали результати референдуму. Тод╕ ми мали розмову з Леон╕дом Кравчуком. На жаль, результати цього референдуму розглядалися у Верховн╕й Рад╕ УРСР. ╤ доводи тих делегат╕в ╕з Криму, як╕ виступали за р╕шення референдуму, були так╕, що в Криму щ╕льн╕сть рос╕йського населення найб╕льша, тому повинна бути автоном╕я. Тобто, передбачалося створення фактично рос╕йсько╖ автоном╕╖. Коли ми говорили з Кравчуком на цю тему, в╕н сказав, що перешкодити цьому референдуму не було можливим через тиск з Кремля. Хоча це вже був 1991 р╕к ╕ тиск Кремля не був таким потужним, як ран╕ше. Кравчук сказав тод╕, що давайте створимо цю кримську автоном╕ю, а пот╕м будемо наповнювати ╖╖ нац╕ональним зм╕стом. Проте наповнення, про яке говорилось, не в╕дбулося. Це вже дек╕лька рок╕в посп╕ль Кравчук назвав цю автоном╕ю незаконно народженим дитям, але вже було п╕зно. Наш╕ ж вимоги, як╕ були сформульован╕ ще у м╕сцях заслання – створити таку автоном╕ю, на таких самих принципах, як це було у 1921 роц╕. Зараз мова не йде, щоб перейменувати ╖╖ на Кримськотатарську Автоном╕ю. Вона назива╓ться Автономна Республ╕ка Крим, але мають бути врахован╕ елементи, як╕ би захищали права кор╕нного народу. В першу чергу питання мови. Кримськотатарська мова ма╓ бути як до депортац╕╖ одн╕╓ю з оф╕ц╕йних мов на територ╕╖ Криму. Якщо ця мова не функц╕ону╓, то вона приречена на зникнення. Вже зараз кримськотатарська мова знаходиться в списку мов ЮНЕСКО, як╕ перебувають на стад╕╖ зникнення. Окр╕м того в автоном╕╖ повинен бути механ╕зм, який би захищав права кор╕нного народу у представництв╕ у вс╕х структурах влади. Гарант╕╖ нема╓, що не все буде тут диктуватися б╕льш╕стю, тобто, як це прийнято в ╓вропейських кра╖нах. На жаль, поки нам це не вда╓ться.
 – З огляду на пол╕тичн╕ зм╕ни в Укра╖н╕, як╕ зараз в╕дносини у Меджл╕су кримськотатарського народу з укра╖нською владою? Як кримськ╕ татари в╕дчули на соб╕ нов╕ укра╖нськ╕ пол╕тичн╕ реал╕╖?
 – Коли були президентськ╕ вибори, щоб визначити свою позиц╕ю, яку кандидатуру п╕дтримувати, ми над╕слали вс╕м кандидатам листи з нашими питаннями, щоб зрозум╕ти ╖х бачення про вир╕шення проблем кримськотатарського народу, ╕, в ц╕лому, про розвиток Укра╖ни – в якому напрямку рухатися. В╕д Януковича ми в╕дпов╕дь не отримали ╕ ц╕лком зрозум╕ло чому. Адже якщо дадуть нам в╕дпов╕д╕, як╕ нам сподобаються, то втратять багато ╕нших голос╕в. Прийшла до влади та сила, яка далека в╕д того бачення, яке пропов╕ду╓ Меджл╕с кримськотатарського народу. Якщо при Кучм╕, чи Ющенко, Меджл╕с розглядався як головна сила, яка протисто╖ть пророс╕йським сепаратистам, то нову владу в основному п╕дтримували якраз пророс╕йськ╕ сепаратисти. Ми ж опинилися сам╕: н╕ п╕дтримки з Ки╓ва, н╕ в╕д м╕сцево╖ влади, яка сформувалась п╕сля президентських вибор╕в. ╢дине, що нас ряту╓ – консол╕дац╕я кримських татар. Не дивлячись на неймов╕рн╕ зусилля, щоб послабити Меджл╕с, тепер влада все ж змушена будувати з нами д╕алог. Я чув думки представник╕в влади про повернення до колишньо╖ форми, формату Ради представник╕в кримськотатарського народу (коли до не╖ входили лише члени Меджл╕су – ред.). Крок у правильному напрям╕, якщо все так ╕ буде. Хоча я розум╕ю ╕ труднощ╕ в президентськ╕й структур╕, бо вони видали указ, де конкретно вказали ╕мена тих, хто представлятиме кримських татар з пом╕ж представник╕в нових угрупувань. Тепер треба указ в╕дм╕нити, сказати, що це помилка. Як вони будуть виходити з ц╕╓╖ ситуац╕╖, не зовс╕м зрозум╕ло. Але те, що ╓ кроки назустр╕ч по багатьох проблематичних питанням для кримських татар – це кроки правильн╕. Як будуть розвиватися под╕╖ дал╕ – подивимось.
 – Чи сформувалась нова генерац╕я кримськотатарських л╕дер╕в?
 – У нас ╓ дек╕лька молод╕жних орган╕зац╕й. Вони досить активн╕. Вони п╕дтримують т╕сн╕ зв’язки з Меджл╕сом кримськотатарського народу. Кожн╕ п’ять рок╕в ми проводимо вибори делегат╕в Нац╕онального з’╖зду. Саме Нац╕ональний з’╖зд обира╓ цих л╕дер╕в, член╕в Меджл╕су. Ми пост╕йно намага╓мось п╕дтримувати молодь, хоча, можливо, вони в чомусь поступаються старим, б╕льш досв╕дченим. Без оновлення, ми розум╕╓мо це, в нац╕ональному рус╕ може бути заст╕й.
 – Ви дек╕лька раз╕в ставили перед делегатами Нац╕онального з’╖зду Курултаю питання про свою в╕дставку з посади голови Меджл╕су, але Вам в╕дмовляли. Ви сказали, що все-р╕вно наполягатимете на тому, щоб п╕ти ╕ дати дорогу молодим. Хто може прийняти Вашу естафету л╕дера Меджл╕су?
 – В нац╕ональному рус╕ кримських татар сформувалися певн╕ принципи, в╕д яких жодному л╕деру просто так не дадуть в╕дступити. Тому, хто буде очолювати Меджл╕с, звичайно, це ма╓ значення, але кардинально зм╕нити напрям нац╕онального руху – неможливо. Побоювання тих людей, як╕ кажуть, що мен╕ не треба йти, що станеться розкол в нац╕ональному рус╕, так╕ побоювання безп╕дставн╕. А зм╕нювати кер╕вника однозначно потр╕бно. Я з 1991 року головую. Вже 20 рок╕в. Це ненормально. Просто люди звикли до такого голови Меджл╕су ╕ думають, якщо прийде хтось ╕нший, то щось радикально зм╕ниться. Тим паче, я ж не збираюся зовс╕м йти, поки на ногах – я буду п╕дтримувати нове кер╕вництво.
 
Володимир ПРИТУЛА,
Олеся БОРТНЯК.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 20.05.2011 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=8950

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков