Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.


ЗЕЛЕНСЬКИЙ: РОС╤Я ГОТУ╢ НОВИЙ НАСТУП
Нав╕ть завтра рос╕йськ╕ ракети можуть долет╕ти до будь-яко╖ держави…


╢ВРОПА МА╢ БУТИ ЩИТОМ ДЛЯ УКРА╥НИ
Президентка ╢вропейсько╖ ком╕с╕╖ Роберта Мецола - за п╕дсумками зустр╕ч╕ у Брюссел╕…


НАШ╤Й ╢ВРОП╤ ПОТР╤БНА РЕАЛЬНА ОБОРОННА САМОДОСТАТН╤СТЬ
Виступ Президента Укра╖ни на зас╕данн╕ ╢вропейсько╖ ради.


У ДЕНЬ УКРА╥НСЬКОГО ДОБРОВОЛЬЦЯ МИ ДЯКУ╢МО КОЖНОМУ Й КОЖН╤Й, ХТО СТАВ НА ЗАХИСТ УКРА╥НСЬКО╥ ДЕРЖАВИ ТА СУСП╤ЛЬСТВА
Президент вручив нагороди во╖нам…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 29.07.2011 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#1 за 29.07.2011
ПР╤ОРИТЕТ – ЕСТЕТИЧНЕ ВИХОВАННЯ

 Арина Вадим╕вна Новосельська привернула до себе мою увагу на одному ╕з культурницьких заход╕в, де представляла М╕н╕стерство культури Криму, неказенною щир╕стю сво╓╖ промови – вона жила на сцен╕, а не в╕дпрацьовувала зарплату, ╕ я чи не вперше за тривалий час порад╕ла за представницю нашо╖ кримсько╖ влади. Тож, маючи нагоду посп╕лкуватися, охоче нею скористалася. ╤ говорили ми з 35-р╕чною заступницею м╕н╕стра культури здеб╕льшого про серйозн╕ в╕дпов╕дальн╕ реч╕.
 - Арино Вадим╕вно, нещодавно Президент Укра╖ни заявив про необх╕дн╕сть реформування галуз╕ культури, висловивши невдоволення станом речей у н╕й. А яка ваша думка?
 - Про галузь як таку говорити не беруся – високопосадовцям видн╕ше. Вважаю, що культуру реформувати просто неможливо – треба збер╕гати ╕ плекати все краще, що ма╓мо, й це, переконана, теж не суперечить позиц╕╖ Президента. Адже Моцарта грали ╕ дв╕ст╕ рок╕в тому так само, як ╕ сьогодн╕. Працювали ╕ працюють й представники його музично╖ школи, так╕, як Глен Гульд та Ван Кл╕берн. Под╕бна ситуац╕я пану╓ в ус╕х видах академ╕чного мистецтва, й тут н╕чого не треба зм╕нювати. Можна лише пол╕пшити матер╕альний р╕вень забезпечення заклад╕в культури, ╕ це дуже на час╕. Академ╕чн╕ живопис, школа танцю – це те, до чого потр╕бно повертатися. А отже, ╕ повернутися обличчям до нос╕╖в академ╕чного мистецтва, захистити цих людей, зм╕цнити ╖хн╕ позиц╕╖, а не скоротити, вим╕ряючи ╖хню д╕яльн╕сть в суто грошовому екв╕валент╕. Сьогодн╕ поза увагою визнан╕ майстри, заслужен╕ артисти Укра╖ни ╕ Криму, у той час як естрадне мистецтво, абсолютно дилетантське, процв╕та╓. Серед з╕рок естради важко знайти людину хоча б з початковою музичною осв╕тою.
 ╤ тут до сл╕в Арини Вадим╕вни хот╕лося б додати, що под╕бна ситуац╕я зараз характеризу╓ чи не ус╕ сфери нашого життя. Говоримо про як╕сну ╕ноземну осв╕ту, а сам╕ вже забули, що таке розд╕лов╕ знаки. ╤ прям╕ телееф╕ри вражають в╕дсутн╕стю культури мовлення нав╕ть у людей, яким це важко пробачити. А авторами шлягер╕в тепер стають люди, яким взагал╕ протипоказано писати у стовпчик. ╤ в той же час на цьому виховуються ц╕л╕ покол╕ння, сприймаючи таку ситуац╕ю як належну. Тож у розмов╕ з Ариною Новосельською ми ц╕лком лог╕чно перейшли на обговорення проблем, як╕ можуть оч╕кувати нин╕шн╕х школяр╕в.
 - Я не згодна з тим, що б╕бл╕отеки з часом перетворяться на щось арха╖чне, - заперечу╓ мен╕ пан╕ Арина. – Бо хоч ╕ маю три комп’ютери, але вони мен╕ не зам╕нять книгу. Можливо, тому, що любов до не╖ прищепили ще батьки. А ось з мо╖м десятир╕чним сином все складн╕ше. Його не в╕д╕рвати в╕д комп’ютера та в╕д американських бойовик╕в. ╤ порятунок нашо╖ молод╕ я бачу в мистецтв╕. Пр╕оритетним в галуз╕ культури вважаю естетичне виховання тих, хто йде нам на зм╕ну. Переконана, що дитина, яка гра╓, малю╓, в╕дв╕ду╓ гуртки декоративно-прикладного мистецтва, матиме кращу повед╕нку, шануватиме товариш╕в ╕ дорослих. Кажу це як педагог ╕з с╕мнадцятир╕чним стажем. У практичн╕й частин╕ сво╓╖ кандидатсько╖ дисертац╕╖ я вдалася до такого експерименту – до учн╕в молодших клас╕в вчител╕ почали звертатися, як до дорослих: на «ви» ╕ по батьков╕. Результати були приголомшлив╕ – у д╕тей п╕двищилася самооц╕нка, м╕ж ними як╕сно зм╕нилися стосунки. До реч╕, це теж ╕з минулого, так колись виховувались дворянськ╕ д╕ти. Та облагороджуючий вплив мистецтва незр╕внянно вищий. Тому мен╕ вт╕шно зазначити, що сьогодн╕ п╕двищу╓ться престиж шк╕л мистецтв. До реч╕, сама я довг╕ роки працювала викладачем у с╕мферопольськ╕й дитяч╕й музичн╕й школ╕, а передостанньою мо╓ю посадою була посада директора у школ╕ мистецтв.
 - Ви така молода, а вже ма╓те багату б╕ограф╕ю. А якщо переглянути ╖╖ ╕з самого початку?
 - Народилася у Свердловську, але з двор╕чного в╕ку проживаю у Криму. Сюди перевели на службу мого батька – в╕йськового л╕каря. Зак╕нчивши музичну школу за класом фортеп╕ано та С╕мферопольське музичне училище, осв╕ту продовжила на заочному в╕дд╕ленн╕ Донецько╖ консерватор╕╖. Пот╕м навчалася в Ки╖вськ╕й академ╕╖ педагог╕чних наук. Захистила кандидатську дисертац╕ю. Зараз пишу докторську. На нин╕шн╕й посад╕ з 2009 року.
 - То ви вже ма╓те можлив╕сть нин╕шн╓ пор╕внювати з минулим. Чи збереглося на р╕вн╕ минулого року ф╕нансування галуз╕ культури в Криму?
 - Загалом, так. Пог╕ршення торкнулося лише концертних колектив╕в, ╕ там постало питання: чи то скорочувати людей, чи знижувати зарплату.
 - Зда╓ться, це не обминуло ╕ камерний хор Володимира Н╕коленка «Тавр╕йський благов╕ст». Взимку я вивчала ╖хню ситуац╕ю. Люди вимагали не зменшувати ╖м майже вдв╕ч╕ зарплат.
 - ╥х таки зменшили. Але це не та жалюг╕дна сума, про яку можна було дов╕датися ╕з засоб╕в масово╖ ╕нформац╕╖, оск╕льки у артист╕в ╓ р╕зн╕ доплати. Тож наб╕га╓ до 2 тисяч гривень. А кому не подоба╓ться – можна знайти ╕ншу роботу.
 - А ось тут я з вами не згодна. Надто багато кандидат╕в наук ╕ так торгу╓ сьогодн╕ на ринках. А люди мистецтва, як на мене, для сусп╕льства ╓ ще дорожчими.
 - Сьогодн╕ так╕ люди затребуван╕ приватними структурами, яким не браку╓ кошт╕в. Але я зовс╕м не бажаю под╕бно╖ дол╕ «Тавр╕йському благов╕сту». На майбутн╕й р╕к ми знову просимо Верховну Раду Криму передбачити ╖м п╕двищену зарплату.
 - Дуже шкода, що мистецтво продовжу╓ ф╕нансуватися за залишковим принципом.
 - Згодна. Люди не можуть триматися т╕льки на в╕дданост╕ справ╕. Гадаю, на мистецьк╕ заходи треба запрошувати якомога б╕льше чиновник╕в, в╕д яких залежить формування бюджету. Адже культуру неможливо викреслити ╕з життя. Це вона сприя╓ зм╕цненню м╕жнац╕ональних стосунк╕в, дару╓ людям рад╕сть ╕ натхнення.
 - Гордимося, що ╕ Крим запалив сво╖ з╕рочки на укра╖нському неб╕?
 - Звичайно. В╕домими в Укра╖н╕ ╕ за ╖╖ межами ╓ Джамала (випускниця С╕мферопольського музичного училища Сусанна Джамалад╕нова), п╕ан╕ст Семен Сон. ╤ не лише музиканти. Укра╖на пиша╓ться художниками Тетяною Шевченко, В╕ктором Ярмарковим та багатьма ╕ншими.
 Нещодавно (буквально м╕сяць тому) було призначено ╕ нового м╕н╕стра культури Криму Альону Плак╕ду, яка за в╕ком не далеко п╕шла в╕д сво╓╖ заступниц╕. Хочеться спод╕ватися, що молоде кер╕вництво повною м╕рою усв╕домлю╓, що культура – це не просто галузь, це народна душа, яка промовля╓ до Всесв╕ту, ╕ потребу╓ вона дуже уважного ╕ трепетного ставлення. У всякому раз╕, розмова з Ариною Новосельською вселя╓ таку над╕ю.

Тамара СОЛОВЕЙ.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 29.07.2011 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9131

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков