Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕСЕЛКА
В╕рш╕ нашого дитинства


Р╤ДНА МОВА
З дитинства мо╖ батьки навчали мене любити свою Батьк╕вщину з кв╕тучими садами, безмежними...


В╤РШ╤ НАШОГО ДИТИНСТВА. ╤ван ДРАЧ
Перша зб╕рка поез╕й ╤вана Драча «Соняшник» побачила св╕т 1962 року.


«У КОЖНО╥ ФЕ╥ БУВАЮТЬ ПРИ╢МН╤ МОМЕНТИ...»
В гостях "Джерельця" ╕з сво╖ми поез╕ями Наталка ЯРЕМА, Наталя МАЗУР ╕ Ксенислава КРАПКА


НАЙКРАЩ╤ УКРА╥НСЬК╤ МУЛЬТФ╤ЛЬМИ ВС╤Х ЧАС╤В
6 кв╕тня св╕т в╕дзначив День мультф╕льм╕в. Це свято було засноване 2002 року М╕жнародною...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 29.07.2011 > Тема ""Джерельце""
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#1 за 29.07.2011
«П╤ВДЕННИЙ ПЕЙЗАЖ З ГОРАМИ» ╤ВАНА ТРУША

Востанн╓ «Джерельце» (дитяча газета-вкладка у «Кримськ╕й св╕тлиц╕») побачило св╕т наприк╕нц╕ грудня 2009 року - напередодн╕ непродумано╖ реорган╕зац╕╖, яку спробували реал╕зувати колишн╕ кер╕вники ки╖вського видавництва. Понад 10 рок╕в до того ╓дине укра╖номовне дитяче кримське видання регулярно приходило до юних читач╕в, до учител╕в кримських шк╕л, як╕ використовували його на уроках, спонукали талановиту шк╕льну д╕твору надсилати до редакц╕╖ сво╖ перш╕ л╕тературн╕ й публ╕цистичн╕ спроби. Це був сво╓р╕дний укра╖нський мовний творчий пол╕гон, де мужн╕ли юн╕ поети, письменники, журнал╕сти. Увесь 2010 р╕к ╕ до сьогодн╕шнього дня «Джерельце» не виходило. Сьогодн╕, нарешт╕, ми отримали шанс разом ╕з «Кримською св╕тлицею» в╕дродити ╕ ╖╖ газетне «дитятко». Люб╕ «джерелята»! Чека╓мо на ваш╕ в╕рш╕, опов╕дання, ц╕кав╕ розпов╕д╕ про кан╕кули, л╕то, друз╕в, родину - давайте знову наповнимо русло вашого «Джерельця» чистою водицею р╕дно╖ мови!
 
 «П╤ВДЕННИЙ ПЕЙЗАЖ З ГОРАМИ» ╤ВАНА ТРУША

 Перш н╕ж написати св╕й коротенький л╕ричний етюд за мотивами картини ╤вана Труша «П╕вденний пейзаж з горами», хочу сказати, що я знаю про цього в╕домого художника – пейзажиста й портретиста.
 ╤ван ╤ванович Труш народився 17 с╕чня 1869 року в сел╕ Висоцькому Брод╕вського району на Льв╕вщин╕ в родин╕ малоземельного селянина. П╕сля початково╖ школи в р╕дному сел╕ ╤.Труш у 1881 роц╕ вступив на навчання до Брод╕всько╖ реально╖ г╕мназ╕╖, через 10 рок╕в - до Крак╕всько╖ академ╕╖ красних мистецтв. В╕дм╕нно зак╕нчивши 1897 року Академ╕ю, Труш пере╖хав до Львова.
 У сво╖й творчост╕ ╤.╤.Труш виступав переважно як пейзажист ╕ портретист. В╕н намалював портрети ╤вана Франка, Лес╕ Укра╖нки, Миколи Лисенка, ╤вана Нечуя-Левицького та ╕нших.
 Хоч пейзаж╕ ╤.Труша зазвичай безлюдн╕, але в них в╕дчува╓ться присутн╕сть людини. Найц╕кав╕ш╕ з них – «Тануть сн╕ги», «Кв╕ти в саду», «Копиц╕», «Село в м╕сячну н╕ч», «Сам╕тня сосна», «Зрубан╕ дерева» та ╕нш╕.
 Окр╕м сво╓╖ карпатсько╖ природи, що надихала його на творч╕сть, художник любив ╕ мальовничий Крим. Сюди у 1900-т╕ роки в╕н при╖здив к╕лька раз╕в. Найб╕льш в╕дома його сер╕я пейзаж╕в «Скел╕ кримського узбережжя». Спочатку художник мав задум виконати живописн╕ ╕люстрац╕╖ до «Кримських сонет╕в» Адама М╕цкевича, який 1825 року подорожував Кримом, а згодом ця сер╕я малюнк╕в стала основою його кримсько╖ тематики. Ц╕каво, як стверджують досл╕дники творчост╕ ╤.Труша, що останн╕м його твором, роботу над яким об╕рвала смерть художника (22 березня 1941 року у Львов╕), був саме кримський пейзаж, який митець в╕дтворював за старим етюдом з натури. Море, прибережн╕ скел╕, силуети струнких кипарис╕в – усе це присутн╓ в його кримських пейзажах.
 Етюд «П╕вденний пейзаж з горами» ╤.Труш написав на околицях Алупки. Я його назвав би «Ай-Петр╕». Ай-Петр╕ – одна з найвеличн╕ших вершин Кримських г╕р, тож ╕ не дивно, що саме вона захопила творчу уяву художника. Ця картина ╤. ╤.Труша з-пом╕ж ╕нших багатьох картин художник╕в, для яких природа Криму була джерелом натхнення, вм╕щена в чудовому живописному альбом╕ «Кримський пейзаж», виданому в Ки╖вському видавництв╕ «Мистецтво» 1990 року.
 Отже, «П╕вденний пейзаж з горами», або вершина Ай-Петр╕.
 У цьому п╕вденному пейзаж╕ вгаду╓ться Ай-Петр╕ – одна з найвеличн╕ших вершин Кримських г╕р, яка, н╕би казковий велет, зд╕йма╓ться в небесну голуб╕нь. Червоняста, вся засмагла в╕д п╕вденнобережного сонця, вона дивиться вниз, на селище Алупку, й н╕би промовля╓: «Як гарно, що я виросла саме тут, на краю р╕дно╖ земл╕!»
 А ген внизу простира╓ться синя далеч╕нь моря, котра на горизонт╕ злива╓ться з небесною синню. ╤ вже не в╕др╕знити, де на картин╕ море, а де небо. А б╕ля п╕дн╕жжя гори притулилося деревце, б╕льш схоже на кучерявий кущ. Диву╓шся, як могло воно вирости на цьому кам╕нн╕, де набира╓ться вологи для життя ╕ цв╕ту?
 Неподал╕к гори звива╓ться стежина, якою туристи приходять сюди помилуватися кримськими кра╓видами. Отже, десь тут незримо присутн╕ люди. Об╕ч дороги – невеличк╕ блакитн╕ озерця води: мабуть, в ущелинах розтанув сн╕г ╕ зб╕г ручаями сюди, в низини. Тут, де ╓ трохи водиц╕, й трава зелен╕╓, а подал╕ в╕д скель – вона вся поруд╕ла в╕д сонця й спеки. ╤ н╕де ан╕ зат╕нку, ан╕ т╕н╕. Т╕льки гора сто╖ть, уся пропечена п╕вденним сонцем, продута морськими в╕трами, пор╕зана глибокими борознами, як╕ утворилися в╕д стр╕мких поток╕в води п╕д час дощ╕в ╕ танення сн╕г╕в.
 Сто╖ть Ай-Петр╕ на меж╕ укра╖нсько╖ земл╕, як во╖н на чатах, захищаючи ╖╖ сво╖ми кам’яними грудьми в╕д холодних зальотних в╕тр╕в. Сто╖ть незрушно, велично, гордо.
 
Данило КОНОНЕНКО,
 учень 4 - Б класу укра╖нсько╖ школи-г╕мназ╕╖ м. С╕мферополя.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 29.07.2011 > Тема ""Джерельце""


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9150

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков