Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #3 за 05.08.2011 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#3 за 05.08.2011
АРХ╤ТЕКТОР ДОЛ╤

 29 травня цього року виповнилося 90 л╕т з дня народження Аркад╕я Михайловича Усика, заслуженого арх╕тектора Укра╖ни, патр╕арха сучасного кримського зодчества, с╕мферопольця, укра╖нця, «св╕тличанина»! Через зрозум╕л╕ причини (лише тиждень тому п╕сля тривало╖ перерви в╕дновився випуск «Св╕тлиц╕») ми не змогли вчасно через газету поздоровити юв╕ляра, хоча й п╕дготували в╕тальну статтю ╕ нав╕ть розм╕стили ╖╖ на наш╕й ╤нтернет-стор╕нц╕.
 А тим часом Аркад╕й Михайлович до ус╕х юв╕лейних прив╕тань ╕ подарунк╕в зробив соб╕ ще один: за сприяння Кримсько╖ орган╕зац╕╖ Нац╕онально╖ сп╕лки арх╕тектор╕в Укра╖ни та М╕н╕стерства буд╕вельно╖ пол╕тики ╕ арх╕тектури Криму у с╕мферопольському видавництв╕ «Св╕т» вийшла його книга спогад╕в п╕д символ╕чною назвою «Арх╕тектор дол╕» (Спогади. Роздуми. Щоденник). Як зазначено в передмов╕, автор ц╕╓╖ книги - не письменник, в╕н профес╕йний арх╕тектор, але таке тривале життя й вихори л╕т, що пронеслися над його В╕тчизною ╕ його долею, дали ст╕льки матер╕алу, що книга просто не могла не з’явитися.
 Написав ╖╖ А. М. Усик практично сам, бо складена книга, в основному, з╕ щоденник╕в юв╕ляра, його профес╕йних ╕ публ╕цистичних та присвячених йому статей (зокрема, ╕ в «Кримськ╕й св╕тлиц╕»), малюнк╕в ╕ фотограф╕й.
 Укладачам книги залишалося лише, д╕ючи за принципом Ав╕ценни, - не нашкодити! - донести до читач╕в живе ╕ щире слово незвичайно╖ людини, профес╕онала, громадянина, щоб ус╕ ми ще раз на приклад╕ його непростого життя переконалися, як багато можна створити й побудувати, встигнути зробити у цьому св╕т╕ доброго, в╕чного ╕ корисного для людей ╕ Батьк╕вщини, якщо будеш, насамперед, в╕дпов╕дальним ╕ вимогливим арх╕тектором сво╓╖ дол╕, свого життя.
 Нехай ╕з зап╕зненням, але ╕з щирою повагою «Св╕тлиця», з якою багато л╕т тому пов’язав свою долю А. М. Усик, сердечно в╕та╓ юв╕ляра й бажа╓ йому доброго здоров’я та нових творчих здобутк╕в - ╕ на л╕тературн╕й, й на арх╕тектурн╕й та художн╕й нивах!
 
 ЧОТИРИ ЩАСТЯ АРКАД╤Я УСИКА

 Аркад╕й Михайлович Усик - жвава, рухлива людина, з живими пром╕нчиками в очах. У сво╖ 75-80 в╕н ще активно працював за фахом, хоча сам - ╕нвал╕д ╤╤ групи, ╕ з╕ слухом негаразд, ╕ короткозор╕сть дошкуля╓ (це з самого юнацтва).
 А контуз╕я, а операц╕╖, рани (от╕, що на серц╕ - у прямому ╕ переносному смисл╕ слова)! У прямому - в╕д ╕нфаркту, а в переносному - в╕д тяжких втрат. Бо вже майже тридцять рок╕в, як п╕шла з життя його 32-р╕чна донечка ╤ра, ╕ нещодавно минуло три, як розлучився в╕н з╕ сво╓ю Рибонькою (так Аркад╕й Михайлович назива╓ в записах свою кохану дружину Тоню).
 "Я й зараз ще не в╕рю, що лишився один, ось-ось зда╓ться, що вона ув╕йде, наперед знаю, що скаже ╕ як", - це не в книз╕, це в розмов╕ з Аркад╕╓м Михайловичем. Адже 58 рок╕в прожили душа в душу. Йому ╕ зараз не зрозум╕ти тих чолов╕к╕в, що, прийшовши додому, "прилипають" до комп'ютера чи телев╕зора, - кожну в╕льну хвилину Аркад╕й Михайлович намагався бути з Тонею, яка у всьому його розум╕ла, робила все, щоб не ускладнювати йому життя марудною домашньою працею. Адже ╖╖ чолов╕к - пост╕йно на в╕дпов╕дальних роботах, дба╓ про добробут родини.
 Оце ╕ було воно, чи не найб╕льше щастя в житт╕ Аркад╕я Михайловича, бо там, де добра, розумна дружина ╕ хорош╕ д╕ти та внуки, вся г╕лка дерева роду не чахне, а кв╕тне.
 Одне лише ображало Антон╕ну - коли вже в роки Незалежност╕ починав ╖╖ чолов╕к роздратовано говорити про рос╕ян, ╖хн╕ непом╕рн╕ апетити до чужих земель та шов╕н╕стичн╕ замашки. "То, виявля╓ться, що я теж така?" - запитувала Антон╕на, яка була не меншою патр╕откою Укра╖ни, н╕ж сам Аркад╕й Михайлович. "Ну, що ти, Рибонько, ти ж у мене поморочка, н╕яка ти не рос╕янка", - заспокоював ╖╖ чолов╕к.
 ╤ прийшло це щастя в його життя без особливих урочистостей. Аркад╕й був тод╕ командиром взводу курсант╕в, а Тоня - молодий во╓нл╕кар. Загс, веч╕рка ╕ мамин лист з плямами в╕д сл╕з - так все сталося для не╖ неспод╕вано.
 А другим щастям Аркад╕я Михайловича стала його робота, здобута осв╕та арх╕тектора. До Харк╕вського ╕нженерно-буд╕вельного ╕нституту в╕н, золотий медал╕ст, вступив ще в 1939 роц╕, але настав час в╕йськово╖ служби, що затяглася на довг╕ роки в╕йни. Доучувався вже п╕зн╕ше, з 1946 до 1950 року. Креслярська дошка для Аркад╕я Михайловича була не полем боротьби за хл╕б насущний, а живим екраном, на якому розгорталися захоплююч╕ под╕╖, де актором, режисером ╕ автором сценар╕ю був в╕н сам. Або ж майже сам, бо його творча праця охопила переважно т╕ часи, коли забудова велася типово, ╕ важко було виявити сво╓ бачення та хист, коли потр╕бн╕ просто грамотн╕ виконавц╕. Але для Аркад╕я Михайловича будь-яка робота ╕ на будь-якому етап╕ була ц╕кавою, ╕ в╕н не розум╕в тих арх╕тектор╕в, що под╕ляли ╖╖ на чорнову ╕ г╕дну справжньо╖ уваги. Ось йому, вже досв╕дченому майстру, доручили проектувати теплицю. ╤ в╕н ╕з захопленням береться за це. Й нарешт╕, остання велика праця майстра (якому на час ╖╖ завершення виповнився 81 р╕к!) - проектування магазин╕в "Фуршет" ╕ "Фокстрот", що по вул. Маяковського. "Сам процесс архитектурного творчества, работа на ватмане доставляют мне истинное удовольствие", - пише в╕н у книз╕ спогад╕в, де рос╕йськомовн╕ тексти чергуються з укра╖номовними. ╤ це щастя у Аркад╕я Усика вже не в╕д╕брати, воно з ним, поки трима╓ рука ол╕вець.
 Проте бува╓, обдарована людина багато ╕ наполегливо працю╓, але чомусь виходить так, що на кер╕вн╕ в╕дпов╕дальн╕ посади запрошують ╕нших. Не будемо гратися в п╕жмурки: окр╕м просто╖ вдач╕, тут ще потр╕бен особливий хист, що по╓дну╓ надзвичайну працездатн╕сть ╕ контактний характер. Аби т╕, хто тебе висува╓, були впевнен╕, що ти не вчиниш якусь там революц╕ю, котра змете ╕ ╖х самих.
 Першою кер╕вною для пана Аркад╕я стала посада заступника головного арх╕тектора м. Керч (тод╕ ще йому не виповнилося ╕ тридцяти). Саме в Керч╕ найрясн╕ше розташовуються його споруди. У 1953 роц╕ Аркад╕й Михайлович став головним арх╕тектором Керч╕, а в 1957 роц╕ - обраний мером м╕ста. Але не попрацював на ц╕й посад╕ ╕ року - в листопад╕ 1958 року р╕шенням обкому парт╕╖ його перевели в С╕мферополь на посаду начальника управл╕ння кап╕тального буд╕вництва Кримського облвиконкому. В УКБ╕ пропрацював А. Усик близько чотирьох рок╕в - ця посада давала йому надзвичайн╕ можливост╕, ╕ в╕н посп╕шав встигнути зробити якомога б╕льше. "Пам'ятниками" того часу стали тролейбусна л╕н╕я С╕мферополь - Алушта - Ялта, к╕лька водосховищ ╕ безл╕ч житлових будинк╕в, шк╕л, л╕карень, адм╕н╕стративних об'╓кт╕в та споруд комунального господарства (те, що тепер продають, д╕лять ╕ перед╕люють онуки за в╕ком Аркад╕я Михайловича). Та п╕сля реорган╕зац╕╖, зат╕яно╖ М. С. Хрущовим, УКБ було л╕кв╕довано, ╕ його колишн╕й кер╕вник почав працювати в Кримському ф╕л╕ал╕ "Г╕програда" кер╕вником проектно╖ майстерн╕. Довелось йому побувати ╕ директором Кримського ф╕л╕алу ╕нституту "Укрнигипросельхоз". А в 1972 роц╕ Аркад╕я Усика призначили головним арх╕тектором С╕мферополя. Зна╓ Аркад╕й Михайлович з власно╖ практики ╕ що таке праця депутата м╕ськради. Та чи варто перераховувати увесь послужний список ц╕╓╖ людини? В╕н, м'яко кажучи, зм╕стовний, ╕ внесок А. Усика на цих посадах у п╕двищення добробуту сво╓╖ кра╖ни кер╕вництво оц╕нило г╕дно. Ма╓ Аркад╕й Михайлович ордени Богдана Хмельницького та "Знак пошани", медаль "За трудовую доблесть". ╢ лауреатом прем╕╖ Ради м╕н╕стр╕в АРК та заслуженим арх╕тектором Укра╖ни.
 Ще 15 медалей та ордени В╕тчизняно╖ в╕йни ╤ та ╤╤ ступен╕в - це б╕льше стосу╓ться тих буремних л╕т, коли (╕ то щастя!) молодий солдат не загинув, а, потрапивши в оточення ╕ полон п╕д Березиною, вт╕к на волю вже на восьмий день. В╕н сьорбнув ╕ партизансько╖ юшки, ╕ крокував серед в╕дб╕рних в╕йськ найкращо╖ в арм╕╖ Московсько╖ див╕з╕╖, бо був в╕дм╕нником арм╕йсько╖ служби, як скр╕зь ╕ завжди, за що б не брався.
 Але те його во╓нне щастя було б неповним ╕ взагал╕ могло б звестися нан╕вець, якби виявили до його перебування в полон╕ (ц╕лий тиждень!) "компетентн╕ органи" п╕двищений ╕нтерес. А вони ╕ ц╕кавилися, але не вчепилися, мов лещатами, як то ╕нод╕ бува╓. Проте ╕ спокою не було. Аж до того часу, до якого так прагнув дожити батько Аркад╕я Михайловича...
 Ось один з╕ щоденникових запис╕в. "14 листопада 2003 р. Сьогодн╕ мина╓ 105 рок╕в з дня народження мого батька - Михайла Андр╕йовича Усика. В╕д нього до мене перейшла, мабуть, та безм╕рна любов до батьк╕вщини - р╕дно╖ Укра╖ни, р╕дно╖ мови, всього укра╖нського. Не дожив в╕н до цих дн╕в..." А син його дожив! ╤ в цьому четверте, чи не позаконкурентне щастя заслуженого арх╕тектора. В╕н встиг оц╕нити переваги ново╖ розкр╕пачено╖ арх╕тектури ╕ ново╖ розкр╕пачено╖ людини.
 - ╤ хоч я пост╕йно користувався ус╕ма можливими п╕льгами за час╕в Радянського Союзу, мав персональну пенс╕ю, я ╕ моя с╕м'я л╕кувалися в л╕карн╕, яку не пор╕вняти з ╕ншими, ми регулярно в╕дпочивали в санатор╕ях, я не знав, що таке черги, - просто брав те, що мен╕ потр╕бно, але коли постало питання про незалежн╕сть Укра╖ни, я з рад╕стю в╕ддав все, одержавши т╕ сам╕ пенс╕йн╕ коп╕йки, що й ╕нш╕ мо╖ сп╕вгромадяни. ╤ був щасливий! Мене вразило тод╕, з яким п╕днесенням ╕ патр╕отизмом в╕ддав св╕й голос за незалежну Укра╖ну й голова облвиконкому Трохим Миколайович Чемодуров. Це була д╕йсно нова розкр╕пачена людина.
 ╤ за ц╕ роки я в сво╖й держав╕ не розчарувався. Голосував свого часу за Ющенка ╕ його команду. За них голосував ╕ м╕й онук Дмитрик, що мешка╓ тепер у Н╕меччин╕.
 Що ж до приватно╖ власност╕, то я завжди розум╕в, що так воно було ╕ буде, радянський експеримент, що тримався на к╕стках, провалився.
 Але Аркад╕й Михайлович не намага╓ться плямувати чорною фарбою усе, чим в╕н жив довг╕ роки ╕ чому сумл╕нно служив, як-то кажуть, "в межах Конституц╕╖". Йому регулярно доводилося входити до оточення перших ос╕б держави, коли т╕ при╖здили до Криму. Сподобався Микита Хрущов, просто одягнений: "Хрущёв расстегнул свой пиджак, затем джемпер (вот здесь я обратил внимание во что он был одет: на нем был серый, не новый костюм - на воротничке были видны засаленные места - с двумя дырочками от золотых звезд, которые в повседневной жизни он, видимо, не носил...)" ╤ висновок п╕сля спостереження повед╕нки ц╕╓╖ неперес╕чно╖ людини впродовж к╕лькох годин: "Ещё раз хочу подтвердить, что Хрущёв мне понравился. Простой в обращении, не напыщенный, жизнерадостный, непосредственно воспринимающий все происходящее вокруг..."
 Аркад╕й Михайлович пам'ята╓ репрес╕╖ 1937 року, те, як вив╕льнялися квартири батькових друз╕в ╕ ╖х обживали с╕мейства, як╕ працювали на НКВС (не будемо згадувати пр╕звища нин╕ в╕домих людей...).
 Ц╕кав╕ спогади Аркад╕я Усика ╕ про його зустр╕ч╕ з дв╕ч╕ Геро╓м Радянського Союзу, заступником Голови Верховно╖ Ради УРСР Сидором Ковпаком. "Простецкий украинский дядько, с бородкой, небольшого роста", який полюбляв грати в дурня ╕ м╕г сказати комусь з гравц╕в: "Вилазь, ти не вм╕╓ш грати. Трошки повчись у мене".
 ╤ займав його м╕сце. "Ковпак играл азартно, с присказками, с подначкой - говорил при этом только на украинском".
 Пам'ята╓ Аркад╕й Михайлович ╕ оте "горезв╕сне" при╓днання Криму до Укра╖ни, що обросло вже мохом легенд, мовляв, св╕т не бачив, щоб так позбиткувалися над народом. З╕ сл╕в очевидця, при╓днання в╕дбулося без щонайменшо╖ примусовост╕. Рос╕я Криму не надавала жодно╖ практично╖ допомоги. За увесь п╕сляво╓нний час нею споруджено було лише в╕с╕м 12-квартирних будинк╕в. Ус╕ комун╕кац╕йн╕, енергетичн╕ ╕ транспортн╕ зв'язки по╓днували з Укра╖ною. Тому ╕ народилося в╕дпов╕дне р╕шення. З 1955 року в школах почали викладати укра╖нську мову. З'явилися нав╕ть дв╕ укра╖номовн╕ газети (одна - дубл╕кат "Крымской правды"). Але тривало все це недовго. Петра Юхимовича Шелеста затаврували як нац╕онал╕ста. ╤ несм╕ливим виступам на нарадах укра╖нською мовою, нав╕ть у Ки╓в╕, було покладено край.
 Сьогодн╕ батьки Аркад╕я Михайловича, його сестра Неля, дочка ╤рина спочивають на кладовищ╕ в харк╕вськ╕й земл╕. Знайшла соб╕ там останню дом╕вку ╕ "поморочка" Тоня. А м╕сце поруч з нею вже заброньоване...
 ╤ Аркад╕й Михайлович, ще сповнений сил ╕ житт╓вих ╕нтерес╕в, понад усе хоче для сво╓╖ укра╖нсько╖ земл╕ миру ╕ процв╕тання. В╕н прагне, щоб ми, нарешт╕, позбулися залежност╕ в╕д сус╕дських газу й мови, нав╕ть, якщо це боляче, нав╕ть, якщо економ╕чно невиг╕дно. А щоб не було вороття, мусимо утверджуватися в м╕жнародних орган╕зац╕ях.
 У далекому 1962 роц╕ Аркад╕й Михайлович з батьками та р╕днею в╕дв╕дали землю, де колись народився в╕н сам, його матуся. Щоправда, в╕д маминого хутора лишився лише ледь пом╕тний пагорбок - там була ╖хня п╕ч. ╤ ск╕льки бачило око - колосилася пшениця. Село Канави, що на Полтавщин╕ у Кобеляцькому район╕, збереглося. Тут вчителювали колись Аркад╕╓в╕ батьки, тут народився ╕ в╕н сам.
 "Кадю!" - так завжди зверталася до Аркад╕я Михайловича матуся, що з роду Денисенк╕в - запорозьких козак╕в. Йому ╕ зараз часто зда╓ться, н╕бито чу╓ в╕н ╖╖ лаг╕дний голос, а ще - дзв╕н колоск╕в, як╕ теж шепочуть його ╕м'я. Бо це в╕н, саме в╕н, в╕дпов╕дальний за майбутн╓ сво╓╖ держави. Адже з кожного спита╓ться за можливостями його...
 
Тамара СОЛОВЕЙ.
 
 На фото: Аркад╕й Михайлович Усик з власною книгою.
 
 
 УРИВОК З КНИГИ А. М. УСИКА «АРХ╤ТЕКТОР ДОЛ╤»

 28 лютого 1997 р.
 ЗНОВУ УКРА╥НА

 ╤ знову найболюч╕ша для мене тема – моя Батьк╕вщина, моя Укра╖на, мо╖ загублен╕ у в╕ках предки, як╕ проживали на ц╕й земл╕ укра╖нськ╕й, в степах Полтавщини ╕ Дн╕пропетровщини.
 ╤нколи я думаю про те, що для мене важлив╕ше: суверенн╕сть ╕ незалежн╕сть Укра╖ни, чи те зовн╕ благополучне життя, яке було для нас з Тонею в к╕нц╕ 1980 рок╕в: персональна республ╕канська пенс╕я, грош╕, ╕ немал╕, як╕ я одержував, працюючи головним арх╕тектором ╕нституту, щор╕чне л╕кування разом з дружиною в престижних санатор╕ях 4-го Головного управл╕ння, пайки, квитки ╕ ще, ╕ ще щось.
 Н╕коли у мене не ворухнеться жаль за втраченим. Нема чого жал╕ти! Те гноблення, якого зазнав м╕й народ за увесь час свого ╕снування в склад╕ ╕мпер╕╖, не в╕дшкодувати н╕чим. ╤ те в╕дносне благополуччя, яке мала моя с╕м’я, не може закрити мо╖ оч╕ ╕ мо╖ спогади про неск╕нченн╕ черги за ус╕м, занепад с╕льського господарства, виробництво неяк╕сних ╕ непрестижних товар╕в широкого вжитку, поступове розбещення народу примусовою ╕ неефективною працею, знущання над генетичною основою укра╖нсько╖ нац╕╖ – селом - ╕ спроба його знищення, пияцтво. Особливо – останн╓, яке стало притаманним не т╕льки рос╕янам, а й укра╖нцям, як╕ всю ╕стор╕ю свою ╕снування вид╕лялися великою працелюбн╕стю, любов’ю до сво╓╖ земл╕-неньки, чесн╕стю, порядн╕стю, зневагою до вс╕ляких антиморальних розваг ╕, в тому числ╕, до пияцтва.
 ╤мпер╕я агон╕зувала.
 Н╕хто ╖╖ не розвалив, маючи на уваз╕ ту чи ╕ншу особу. Вона сама розвалилася, бо ╖й вже прийшов край. 74 роки панування б╕льшовик╕в, яке ╜рунтувалося на диктатур╕ ╕ примусовому ╕снуванн╕ в штучно створеному середовищ╕ п╕д страхом незворотних репрес╕й, зак╕нчилося, слава Богу, безкровним розвалом найб╕льш ненажерно╖, якщо говорити про ╖╖ суть, за вс╕ в╕ки ╕мпер╕╖.
 
1 березня 1997 р.
 ПРО ТЕ Ж САМЕ...

 Так, ╕ це безперечний факт: ця ╕мпер╕я пожирала, знищувала сво╖х людей, як н╕яка ╕нша.
 Нав╕ть Г╕тлер, маючи численн╕ концтабори, наповнював ╖х, в основному, народами ╕нших кра╖н. Св╕й народ в╕н, якщо можна так сказати, бер╕г, бо в нього була своя расова теор╕я на цей рахунок.
 Наша ж комун╕стична ╕мпер╕я у сво╖х власних людях, громадянах бачила потенц╕йних ворог╕в, кожен був п╕д п╕дозрою.
 Я вже згадував, як переживали в 1937–1938 роках п╕д час масових репрес╕й мо╖ р╕дн╕, особливо батько. На його робот╕, в Укржитлосп╕лц╕, позабирали вс╕х.
 У нашому будинку, на Пушк╕нськ╕й вулиц╕, 72, майже не було родини, в як╕й когось би не арештували. Не знаю, який був щасливий зб╕г обставин, але, слава Богу, нас це минуло. ╤ батько, ╕ мати зосталися ц╕л╕.
 Пот╕м – в╕йна. Батьки з молодшою мо╓ю сестрою Нелею ╕ маминою мамою (бабусею) ви╖хати з Харкова не змогли. Н╕яко╖ евакуац╕╖ орган╕зовано не було.
 Час окупац╕╖ в╕дбився траг╕чно на ╖хньому ╕м╕дж╕, як зараз говорять. Тобто вони стали людьми другого сорту, майже – зрадниками.
 Т╕льки тепер ми д╕зналися, що в 1944 роц╕ був виданий наказ, п╕дписаний Бер╕╓ю ╕ Жуковим, за яким вс╕ укра╖нц╕, котр╕ залишилися на окупован╕й територ╕╖, п╕длягали примусовому виселенню в Сиб╕р чи ще кудись (за меж╕ Укра╖ни), як ненад╕йний елемент. Це ж – м╕льйони людей, н╕ в чому не винних, кр╕м того, що вони були кинут╕ напризволяще, позбавлен╕ ╕снуючим режимом права розпоряджатися самими собою, в тому числ╕, ╕ сво╖м життям.
 Я сам, вступивши у в╕йну в перш╕ дн╕ ╖╖ (був кадровим в╕йськовим), воював сумл╕нно, оск╕льки був вихований ╕дейно, в дус╕ того часу. Перебував, у тому числ╕, ╕ п╕втора року в партизанських загонах у Б╕лорус╕ ╕ Смоленськ╕й област╕, нагороджений в 1944 роц╕ орденом „В╕тчизняно╖ в╕йни” 2 ступеня, дв╕ч╕ був поставлений поза законом, адже був позбавлений сво╖х громадянських прав.
 Уперше, п╕сля переходу л╕н╕╖ фронту в склад╕ 4-╖ партизансько╖ бригади загон╕в „Бат╕”, був направлений на перев╕рку в якийсь прифронтовий ф╕льтрац╕йний (назва яка, Боже м╕й, наче йдеться про якусь речовину!) пункт, а пот╕м в справжн╕й таб╕р, десь поблизу Грязовця Вологодсько╖ област╕. ╤ хоча все це тривало приблизно п╕втора м╕сяця ╕ в грязовецькому табор╕ мене допитували всього один раз, пляма на мен╕ зосталася. Перев╕ряли вс╕х, без винятку, хто перейшов фронт, але пляма на кожному була вже своя, особиста.
 ╤ вдруге - уже в Керч╕, де я був на посад╕ заступника головного арх╕тектора м╕ста ╕ був членом КПРС, мен╕ КДБ в╕дмовило в допуску до „ц╕лковито та╓мно╖ роботи”. Причина – перебування на окупован╕й територ╕╖ ╕ в╕дсутн╕сть на руках дов╕дки про участь у партизанськ╕й боротьб╕.
 А це, як зрозум╕ло, крах профес╕йно╖ кар’╓ри ╕ т. д.
 Це примусило мене ╖хати, кинувши роботу (взяв в╕дпустку), до Горецького району Могильовсько╖ област╕, звертатися в райком парт╕╖ Горок. Пройшов деякий час, ╕ я одержав дов╕дку з Центрального арх╕ву ЦК Компарт╕╖ Б╕лорус╕╖ про те, що я д╕йсно брав участь у партизанськ╕й боротьб╕.
 Допуск мен╕ дали.
 Але пляма на мен╕ зосталася, б╕ограф╕я моя так ╕ продовжувала бути «не кришталевою», м’яко кажучи.
 Перегорнув к╕лька стор╕нок назад ╕ прочитав, що я вже про це писав, тобто повторююсь. Але – це вже б╕ль душ╕, в╕н не проходить, а т╕льки вщуха╓ на деякий час.
 Ц╕ рядки написав сво╓ю р╕дною мовою. Вона ув╕йшла в мене з материнською кров’ю, з нею я почав усв╕домлювати св╕т, висловлювати сво╖ почуття. Нема╓ н╕чого р╕дн╕шого за мою мову, ╕ недарма ╖╖ пор╕внюють з мат╕р’ю, яка тебе народила. ╤ тому, мабуть, з мо╓ю мамою ми по-справжньому розум╕ли одне одного т╕льки на укра╖нськ╕й мов╕.
 Так ╕ чую мамин голос по телефону ╕ перше слово, яке вона завжди виголошувала: „Кадю...”

  „Я так ╖╖,
  Я так люблю
  Мою Укра╖ну убогу,
  Що проклену
  Святого бога,
  За не╖ душу погублю!”
  Т. Г. Шевченко.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #3 за 05.08.2011 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9159

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков