Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»


10 УКРА╥НСЬКИХ С╤ЯЧ╤В
Сво╓ю невтомною працею вони творили маси нових св╕домих укра╖нц╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #3 за 05.08.2011 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#3 за 05.08.2011
В╤Д ХОЛОДНОЯРЩИНИ ДО ТИБЕТУ

Укра╖нц╕ у св╕т╕
 
  Перш н╕ж розпов╕дати про Лесю Л╕совську, треба нагадати читачам про ╖╖ батька, Юр╕я Городянина-Л╕совського. Народився в╕н на Полтавщин╕ 14 с╕чня 1898 року в родин╕ оф╕цера рос╕йсько╖ арм╕╖, мати ж — з╕ старовинного шляхетського роду. Незважаючи на таке походження, юнаков╕ згодом довелося з╕ збро╓ю в руках боротися за волю Укра╖ни. Тепер ця легендарна особист╕сть б╕льш в╕дома п╕д л╕тературним псевдон╕мом Юр╕й Горл╕с-Горський. Мабуть, ус╕ чули про роман «Холодний Яр», в якому автор розпов╕да╓ про боротьбу укра╖нських повстанц╕в з б╕льшовицькою владою. Розпов╕да╓ детально ╕ правдиво, адже й сам воював.
 П╕сля розгрому Холодноярсько╖ республ╕ки Юр╕й деякий час живе у Львов╕, а в 1922 роц╕ знову поверта╓ться в Радянську Укра╖ну як зв’язковий уряду УНР. 1924 року в╕дважному п╕дп╕льнику нав╕ть вда╓ться проникнути в апарат ГПУ ╕ завдяки цьому провалити не одну спецоперац╕ю чек╕ст╕в. Пот╕м арешт ╕ 8 рок╕в ув’язнення. Вдаючи з себе божев╕льного, Юр╕й потрапля╓ до психл╕карн╕, зв╕дки йому вда╓ться втекти у кв╕тн╕ 1932 року. Пот╕м нелегальний перех╕д кордону ╕ життя у Львов╕, де, нарешт╕, з’явля╓ться можлив╕сть писати. Однак, коли «сурми заграли» ╕ зажевр╕ла над╕я вибороти волю бодай на теренах Закарпатсько╖ Укра╖ни, романтик ╕ во╖н разом з побратимами вируша╓ туди. П╕сля поразки повстання деякий час вчителю╓ у г╕рському сел╕, а пот╕м через Румун╕ю ╕ Югослав╕ю пере╖здить до Франц╕╖. Плану╓ пере╖зд до Канади – якби так сталося, то, можливо, Юр╕й Горл╕с-Горський реал╕зувався б не лише як чудовий, але й надзвичайно плодовитий укра╖нський письменник. Так╕й талановит╕й людин╕ була п╕д силу ╕ кар’╓ра пол╕тичного д╕яча. Однак почалася Друга св╕това в╕йна, ╕ саме в н╕й Юр╕й побачив шанс на визволення Укра╖ни. Знову побував у дорогих серцю м╕сцях, роздав м╕сцевим селянам 44 прим╕рники сво╓╖ книги «Холодний Яр»; ╖х, до реч╕, сп╕вроб╕тники КГБ шукали ╕ вилучали до середини 60-х рок╕в…
 П╕сля в╕йни Горл╕с-Горський опинився в Н╕меччин╕; на той час в╕н уже був одружений з Галиною Таращук. А 15 вересня 1946 року у них народилася донечка Леся, про яку й розпов╕да╓мо. Не судилося Юр╕ю виховувати свою дитину, х╕ба що раз чи два потримав крих╕тку на руках… Може, оце дитинча ╕ було останн╕м вез╕нням у житт╕ Юр╕я, бо згодом, за нез’ясованих обставин, в╕н загинув.
 *  *  *
 …Коли нещодавно мен╕ сказали, що Леся Л╕совська перебува╓ у Львов╕, я спочатку не пов╕рив. Це ж треба - донька самого Горл╕са-Горського! В╕дразу под╕лився новиною з письменницею, нашою читачкою, авторкою надрукованого в «КС» опов╕дання «Архангел Гаври╖л з Холодного Яру», Анастас╕╓ю Гумницькою. Зустр╕чали доньку легендарного повстанця разом, п╕дключилися й подруги пан╕ Анастас╕╖. Треба сказати, що жодно╖ ознаки «зоряно╖ хвороби» у пан╕ Лес╕ ми не побачили - вона виявилася простою, комун╕кабельною, в╕двертою людиною, певно ж, ╕ батько був таким. Леся Л╕совська багато розпов╕дала про себе. Попри те, що виростала ╕ виховувалася в США, у в╕дносно спок╕йному, без революц╕й ╕ потряс╕нь зах╕дному св╕т╕, гени Горл╕са-Горського таки проявилися в н╕й. Надто вже сильним був потяг до мандр╕вок ╕ пере╖зд╕в! П╕сля зак╕нчення ун╕верситету в Кал╕форн╕╖ разом з 5-р╕чною донечкою Лялею по╖хала до ╢вропи, аби побачити Франц╕ю, Швейцар╕ю, Н╕меччину, Австр╕ю, Бельг╕ю, Голланд╕ю, ╤спан╕ю… Намилувавшись досхочу красою ╤тал╕╖, в╕дпливли на корабл╕ до берег╕в Африки. Географ╕я подорожей жодною м╕рою не св╕дчить про багатство нащадк╕в Горл╕са-Горського. Грошей якраз було обмаль, подорожували переважно автостопом… Ось ╕ цього разу ╖х вистачило т╕льки на квиток до Тун╕су, проте х╕ба ╖хн╕й тато ╕ д╕дусь не викручувався з г╕рших ситуац╕й? Допомогла гостинн╕сть араб╕в: вони не лише готов╕ були прихистити дивну американку з дитиною, а ще й сварилися м╕ж собою за право надати притулок. Тому про мусульман пан╕ Леся найкращо╖ думки, а особливо ╖й сподобалися марокканц╕.
 Розпов╕даю ц╕ подробиц╕, бо надто ц╕кавою вида╓ться паралель: Юр╕й Горл╕с-Горський ╕ його ╓дина донька Леся Л╕совська. Хоч ╖╖ вихованням займався в╕тчим - в╕домий укра╖нський д╕яч д╕аспори Василь Гришко - все ж батьк╕вськ╕ гени виявилися сильн╕шими. ╤ в╕тчим, коли сердився, сам не раз про це говорив. А Юр╕я в╕н знав особисто, тож було що пор╕внювати…
 Довше, н╕ж в ╕нших кра╖нах, Леся Л╕совська прожила у Велик╕й Британ╕╖ - там у не╖ народилося ще дв╕ доньки. Саме ця обставина ╕ змусила «згорнути» подорож╕. ╤ з одним, ╕ з другим чолов╕ком розлучилася - надто р╕зн╕ ментал╕тети. Повернулася до Америки, тринадцять рок╕в прожила в штат╕ Флорида, п╕сля чого продала св╕й невеличкий будинок (аби не зв’язував руки) ╕ знову вирушила у св╕ти. Побачила Австрал╕ю, Та╖ланд, П╕вденну Корею, а головне, Непал - у ц╕й екзотичн╕й кра╖н╕ ╖й хот╕лося побувати чи не найб╕льше!
 Розпитую пан╕ Лесю про враження в╕д мандр╕вок, в╕д кра╖н ╕ народ╕в. Ось точка зору доньки письменника:
 - Все п╕зна╓ться у пор╕внянн╕. Голландц╕ мен╕ здалися найкращими з ╓вропейц╕в! Вони в╕дкрит╕, добр╕, ус╕ волод╕ють англ╕йською, з ними легко сп╕лкуватися. Голланд╕я - кра╖на дуже високо╖ культури, яка народжу╓ художник╕в ╕ поет╕в… Н╕чого поганого не хочу сказати про н╕мц╕в, але до голландц╕в ╖м далеко. До того ж, голландц╕ шляхетн╕ нав╕ть на державному р╕вн╕ - багато допомагають б╕дним кра╖нам. Я зустр╕чала ╖х нав╕ть в Непал╕, вони працюють там безплатно, вчать д╕тей англ╕йсько╖, а дорослим допомагають орган╕зувати св╕й б╕знес. Дуже мен╕ подобаються ╕рландц╕ - вони в╕дкрит╕ ╕ товариськ╕, тод╕ як ╖хн╕ найближч╕ сус╕ди англ╕йц╕ дуже замкнут╕. Про араб╕в я вже розпов╕дала, вони зовс╕м не схож╕ на тих терорист╕в, якими ╖х виставляють деяк╕ засоби масово╖ ╕нформац╕╖. Ц╕кавою кра╖ною ╓ Та╖ланд, ╕нколи його називають «кра╖ною усм╕шок», мабуть, через звичку та╖ландц╕в пост╕йно посм╕хатися. Вони - буддисти за в╕ровизнанням, а тому завжди спок╕йн╕ ╕ усм╕хнен╕. По-сво╓му ц╕кав╕ корейц╕, але тибетц╕в я б назвала кращими з кращих! До Непалу я ╖хала спец╕ально, адже в ц╕й кра╖н╕ багато б╕женц╕в з Тибету.
 Китай силою збро╖ завоював цю прекрасну г╕рську кра╖ну ╕ тепер прагне асим╕лювати тибетц╕в, знищити ╖хню самобутню культуру. Про це я знала ще в Америц╕, але розпов╕д╕ тибетських б╕женц╕в мене просто приголомшили! Виявля╓ться, китайська влада знищила десятки, сотн╕ монастир╕в, репресувала або знищила ф╕зично велику к╕льк╕сть монах╕в - дивно, що св╕т про це н╕чого не зна╓…
 Нав╕ть лояльним тибетцям непросто знайти роботу на Батьк╕вщин╕ (перевага нада╓ться етн╕чним китайцям), а ще вони не мають права працювати в школах, ╖хня мова заборонена, трива╓ насильницька кита╖зац╕я… Це г╕рше, н╕ж у Б╕лорус╕, бо китайський комун╕стичний режим нав╕ть асим╕лювати не може без насильства. Тепер школи з тибетською мовою викладання ╓ т╕льки в ╤нд╕╖ та в Непал╕.
 Я пройнялася таким сп╕вчуттям до волелюбних тибетц╕в, що вир╕шила зробити все в╕д мене залежне, аби хоч трохи допомогти ╖м. Почала безкоштовно (добре, що залишалися грош╕ в╕д проданого будинку) викладати в школ╕ англ╕йську мову. Вважала, що це допоможе молодим патр╕отам у боротьб╕, адже важливо ╕нформувати св╕т про стан справ на ╖хн╕й Батьк╕вщин╕.
 Непал мен╕ дуже сподобався. Дивовижно гарна природа, непальц╕ - добр╕ люди. Але тибетц╕ здалися мен╕ кращими, р╕дн╕шими. Може, через те, що втратили найдорожче - землю предк╕в? Думаю, що й батько ╖м симпатизував би… Звичайно, хот╕лося б побачити сам Тибет. Я не могла мр╕яти про п╕дкорення найвищо╖ вершини св╕ту - Джомолунгми, але таки вирушила у тривалу г╕рську мандр╕вку на конях. Це було непросто, зате бачила здаля ╕ Джомолунгму, ╕ вражаючо╖ краси «восьмитисячник» - гору Анапурну. Ц╕ вершини ╓ одночасно ╕ непальськими, ╕ тибетськими, кордон проходить саме через них… Тому можу сказати, що все-таки побачила омр╕яну кра╖ну! П╕сля Г╕мала╖в, до реч╕, Карпати здаються зовс╕м невисокими, та все ж ╓ м╕сця на Гуцульщин╕, як╕ мен╕ дуже до вподоби. Т╕шить думка, що я, можливо, бачила т╕ сам╕ гори, що й батько, коли воював на Закарпатт╕. Останн╕ми роками мене все б╕льше ╕ б╕льше тягнуло в Укра╖ну, ╕ коли я, нарешт╕, пере╖хала сюди, то понад два м╕сяц╕ жила на Холодноярщин╕, в тих м╕сцях, як╕ описав у книз╕ батько. Таке враження, що це найр╕дн╕ша для мене земля…
 Я дуже вдячна ки╖вському письменнику Роману Ковалю за популяризац╕ю батьково╖ спадщини, за те, що пише правду про т╕ под╕╖. ╤нтерес до Холодного Яру зб╕льшу╓ться, деяк╕ автори намагаються глибше досл╕дити попередню ╕стор╕ю цього краю. Рада, що газети «Незборима нац╕я» та «Укра╖на козацька» роблять вагомий внесок у цю справу - маю на уваз╕ статт╕ Романа Коваля та Антона Бобиря. Я мр╕ю про переклад «Холодного Яру» англ╕йською мовою, тод╕ його зможуть читати громадяни укра╖нського походження в США, Канад╕, Великобритан╕╖, Австрал╕╖ тощо. А ще мр╕ю про в╕дкриття у Львов╕ кафе «Холодний Яр», щоб там могли збиратися шанувальники ╕стор╕╖, досл╕дники визвольних змагань.
 Це м╕сце символ╕зувало б ╓дн╕сть Зах╕дно╖ ╕ Центрально╖ Укра╖ни, бо саме незнищенний повстанський дух нас об’╓дну╓.
 
Серг╕й ЛАЩЕНКО.

На фото (зл╕ва направо): Ляля Л╕совська, внучка Ю. Горл╕са-Горського; Анастас╕я Гумницька, авторка опов╕дання, надрукованого в «КС»; Леся Л╕совська, дочка Ю. Горл╕са-Горського.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #3 за 05.08.2011 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9170

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков