Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОС╤Я НАМАГА╢ТЬСЯ ПРОСУВАТИ НАРАТИВ ПРО АНЕКС╤Ю КРИМУ
Анекс╕я – це зм╕на юридично╖ належност╕ територ╕й. Нав╕ть якщо вона незаконна…


ОКУПАЦ╤ЙНОГО МУФТ╤Я МУСУЛЬМАН КРИМУ ЗАСУДИЛИ ДО 12 РОК╤В ТЮРМИ ЗА П╤ДТРИМКУ ЗБРОЙНО╥ АГРЕС╤╥ РФ
В╕н активно закликав кримськотатарське населення п╕вострова долучатися до лав Збройних сил РФ…


ДЕМОНТАЖ КУПОЛА УКРА╥НСЬКОГО СОБОРУ У КРИМУ:
Луб╕нець звернувся до ООН…


У КОМАНДУВАНН╤ ВМС ЗАПЕВНИЛИ, ЩО КЕРЧЕНСЬКИЙ М╤СТ БУДЕ ЗРУЙНОВАНИЙ
«Ми будемо робити все можливе для того, щоб його там б╕льше не було…»


УДАР ПО ДЖАНКОЮ:
У Генштаб╕ показали в╕део запуску ракет ╕ уточнили втрати рос╕ян…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 12.08.2011 > Тема "Крим - наш дім"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#5 за 12.08.2011
КОЗАЦЬК╤ СКАРБИ ШУКАЮТЬ У КРИМУ

Крим - наш скарб! 

Зна╓мо, який значний сл╕д залишило Запорозьке козацтво на п╕востров╕. У його р╕зних куточках прекрасно збереглися пам’ятки, що мають безпосередню належн╕сть до нашо╖ колишньо╖ козацько╖ звитяги ╕ слави. У клуб╕ п╕дводних занурень селища Новий Св╕т п╕д Судаком збер╕га╓ться коштовне навершя... булави, знайдене на дн╕ бухти. У фондах Кримського кра╓знавчого музею збер╕га╓ться гармата XVI стол╕ття, одна з тих, якими були озбро╓н╕ прудк╕ козацьк╕ бойов╕ чайки. Ще дв╕ под╕бн╕ корабельн╕ гармати недавно виявили акваланг╕сти п╕д ╢впатор╕╓ю. Ц╕лком можливо, що саме на цьому берез╕ в 1575 роц╕ висадилося козацьке в╕йсько, взявши спочатку нев╕льницьк╕ ринки Гезлев (╢впатор╕ю), а п╕зн╕ше й Кафу (Феодос╕ю). ╥╖ древн╕ ст╕ни добре пам’ятають, як у 1616 роц╕ козацтво п╕д проводом гетьмана Петра Сагайдачного на «чайках» п╕дпливло до могутн╕х башт Кафи. П╕сля нетривало╖ облоги захопило дос╕ нездоланну цитадель, вщент розгромивши турецький гарн╕зон. Зна╓мо, як прославилися звитяжними походами задля визволення з полону козак╕в-побратим╕в ╕ християн-нев╕льник╕в Михайло Дорошенко та ╤ван С╕рко. На 1629 р╕к припада╓ ще одна малов╕дома, але вельми значна под╕я – блискавичний усп╕шний напад козацьких загон╕в на ханську скарбницю в г╕рськ╕й цитадел╕ Мангуп-кале. Перш╕ п╕дмурки Севастополя у 1783 роц╕ закладали, тод╕ вже п╕днев╕льн╕ Рос╕йськ╕й ╕мпер╕╖, козаки Чорноморського в╕йська, пам’ять про яких зберегло ╕м’я Козачо╖ бухти. П╕д час Кримсько╖ в╕йни особливо прославилися козацьк╕ розв╕дники-пластуни. Чимало ц╕кавих св╕дчень збереглося про ╕нш╕ «козацьк╕ м╕тки» в Криму.
 До реч╕, чимало ц╕кавих под╕й нашо╖ ╕стор╕╖ допоможе згадати тур «М╕сцями козацько╖ слави», який передбача╓ не лише в╕дв╕дання цих та багатьох ╕нших об’╓кт╕в. Катання на конях у центр╕ к╕нного туризму «Бурульча», походи з╕ стил╕зованих п╕д козацьк╕ зим╕вники баз с╕льського туризму, участь у театрал╕зованих виставах севастопольського клубу «Во╖н» дозволять ц╕кавим до в╕тчизняно╖ ╕стор╕╖ долучитися до кращих традиц╕й козацтва. Усе це з частуванням стравами нац╕онально╖ кухн╕ в супровод╕ музик, козацьких ансамбл╕в, як╕ представляють багатий ╕ сво╓р╕дний фольклорний спадок час╕в козаччини, опов╕дями про малов╕дом╕ стор╕нки буття укра╖нських с╕човик╕в, знищення «клятою бабою Катериною» та Петром I, а пот╕м й б╕льшовиками останн╕х нащадк╕в Запорозько╖ С╕ч╕ на Кубан╕.
 В╕дтак зроста╓ зац╕кавлен╕сть у розшифровц╕ численних та╓мниць пер╕оду звитяги й вигублення козацтва, зокрема, у в╕днайденн╕ казни й багатьох ц╕нних рел╕кв╕й Запорозько╖ С╕ч╕, як╕ п╕сля л╕кв╕дац╕╖ Вольного в╕йська Низового обмежене коло вта╓мничених у цю справу характерник╕в, за переказами, зум╕ло вивезти з обложено╖ царськими в╕йськами Укра╖ни. Найв╕рог╕дн╕ше – до Криму, перекону╓ чимало серйозних досл╕дник╕в т╕╓╖ епохи.
 
СЕКРЕТИ С╤ЧОВИК╤В
 Попри те, що особлив╕й команд╕ карател╕в – руйн╕вник╕в «гн╕зда нашо╖ вол╕» було «височайше предписано» знайти ╕ вилучити вс╕ скарби запорожц╕в, б╕льша частина козак╕в дременула пота╓мними стежками в Туреччину, зв╕сно ж, не лише з шаблями при боц╕, а й з р╕зними давн╕ми й недавн╕ми в╕йськовими трофеями та скарбами, древн╕ми церковними святинями «християнського во╖нства», вважають ╕сторики. Особливо пильнували винищувач╕ С╕ч╕, щоб з ╖хн╕х рук не вислизнули головн╕ рел╕кв╕╖ й багатства запорожц╕в. Аж до Дону були виставлен╕ щ╕льн╕ пости й залоги, щоб не пропустити жодну козацьку валку з ц╕нностями у Перс╕ю. Але т╕, хто знав про цю секретну операц╕ю козацько╖ верх╕вки, вир╕шили перехитрити «москал╕в» — в╕дправити у дорогу два обози. Перший, з тридцятьма просмоленими дубовими бочками з п╕ском ╕ кам╕нням «на трьох возах при добрих конях», майже не криючись, рушив на Дон, якраз в рос╕йську пастку. Зв╕сно, його пот╕м перехопили ╕, не зламуючи бочок, опечатали та п╕д посиленою охороною в╕дправили ╕мператриц╕ «як подарунок в╕д вдячних запорожц╕в».
 Куди д╕йшла друга валка з двопудовими бочками, наповненими золотими монетами, коштовним кам╕нням та ювел╕рними прикрасами, багатша за скарб гетьмана Полуботка, нев╕домо дос╕. За деякими даними, характерники, перевдягнен╕ в чумацьк╕ шати, довезли скарб до кордону земель в╕йська Донського, де й зарили в л╕с╕ до кращих час╕в.
 ╤нш╕ пошуковц╕ переконан╕: козацьк╕ ц╕нност╕ ос╕ли в Криму, куди шлях запорозьким обозам тод╕ ще перегородити не встигли, бо в╕н вважався найнебезпечн╕шим. Трет╕ кажуть, що мають деяк╕ св╕дчення благополучно╖ доправки запорозьких багатств у Туреччину. Прикметно, що найб╕льш ╕нформован╕ досл╕дники вважають, що найдоц╕льн╕ше шукати нин╕ т╕ зникл╕ скарби навколо стародавнього кримського в╕рменського монастиря Сурб-Хач б╕ля керченсько-феодос╕йсько╖ траси, та на колишньому кордон╕ В╕йська Донського — б╕ля м╕ста Нах╕чевань, де через к╕лька рок╕в п╕сля зникнення запорозького скарбу з ╕н╕ц╕ативи й за кошт козака Симона збудували монастир Сурб-Хач, под╕бний тому, що багато стол╕ть височ╕╓ в г╕рському л╕с╕ Криму.
 Цю дивну зб╕гами й оповиту легендами ╕стор╕ю описано в одному з автентичних стародавн╕х документ╕в: п╕д час переселення на Дон вих╕дц╕в ╕з Криму до них при╓днався козак-запорожець на ╕м’я Симон, що вм╕ло прикинувся в╕рменином, в╕дзначався великою набожн╕стю, розумом, км╕тлив╕стю, знанням багатьох мов ╕ хистом зодчого, тож переконав переселенц╕в спорудити храм саме на берез╕ р╕чки Темерн╕к, додавши на цю справу й чимало власних грошей. Через п╕встол╕ття монах Симон, помираючи, зв╕рився настоятелю монастиря – в╕домому просв╕тителю й поету Арутюну Алмадаряну, що в╕н останн╕й з уц╕л╕лих, хто зна╓ найб╕льшу та╓мницю Великого В╕йська Запорозького Низового, але в╕дкрити ╖╖ не встиг. Обмиваючи його т╕ло, монахи лишень скоп╕ювали на пергамент витатуйований на спин╕ побожного козака тризуб ╕ ж╕ночу голову, схематичне зображення яко╖ дуже нагадувало обриси Кримського п╕вострова. Дехто вважа╓, що в╕дшукати козацьк╕ скарби допоможе знайдений понад сто рок╕в тому старовинний пергамент з цим, сповненим загадок, сюжетом ╕ перемальованими з╕ спини колишнього запорожця знаками.
 
ЗИГЗАГ ДОЛ╤
 …Ц╕каво, що ╕стор╕я з╕ скарбами с╕човик╕в дивним чином знайшла сво╓ повторення в роки громадянсько╖ в╕йни, тепер уже з коштовними рел╕кв╕ями нащадк╕в запорожц╕в, коли козацтво зазнало не менш нещадних репрес╕й в╕д уже «червоно╖ ╕мпер╕╖».
 ╤сторики св╕дчать: створена в 1917 роц╕ Кубанська Рада через р╕к змушена була в╕дступити з╕ сво╓╖ столиц╕ – Катеринодара – до Новорос╕йська. За чутками, Рада вивезла понад 80 воз╕в добра: золото й ср╕бло, стародавн╕ козацьк╕ ╕кони в дорогоц╕нних окладах та ╕нш╕, накопичен╕ в╕ками, ц╕нност╕. Варт╕сть ╖х нин╕ оц╕нюють у понад п’ять м╕льярд╕в ╓вро.
 Ус╕м було в╕домо, що цей скарб козаки збиралися вивезти в ╢йськ, а зв╕дти переправити до Криму. Але де т╕ багатства под╕лися, нев╕домо й дотепер. Адже кубанське козацтво було км╕тливе, вигадливе ╕ хитре, не поступалося в цьому запорозькому, традиц╕╖ якого намагалося збер╕гати за всяку ц╕ну нав╕ть у вигнанн╕. Зв╕сно, зам╕сть оголошеного знову ж таки «п╕д великим секретом» напрямку просування валки воз╕в з╕ скарбом, як ╕ стол╕ття тому, рушили зовс╕м ╕ншим – та╓мним маршрутом. Досл╕дники схильн╕ думати, що, як ╕ в дос╕ нерозгадан╕й к╕нц╕вц╕ ╕стор╕╖ з порятунком чи безнад╕йною втратою запорозького багатства, кубанськ╕ козаки теж обрали вектором й ╕стинного, й ╕м╕тованого вивезення сво╖х рел╕кв╕й ╕ скарб╕в той-таки Крим.
 Проте дехто вважа╓, що дал╕ засекречено╖ м╕сцини на берез╕ Дону чи Катеринодара, або Новорос╕йська скарб Кубансько╖ Ради не ви╖жджав, бо був над╕йно захований найближче до р╕дних хат, щоб не наражатися на ризики збройного пересл╕дування й напад╕в у дальн╕й ╕ небезпечн╕й дороз╕. Червону арм╕ю тод╕ кубанц╕ в╕д╕гнали аж до Орла, та навесн╕ 1920 року вони повернулися. Ком╕сари на той час затято шукали скр╕зь козацьк╕ ц╕нност╕ – найретельн╕ше в Новорос╕йську, проте так ╕ не знайшли.
 …За дивним зб╕гом ╕сторичних обставин, випадку чи примх дол╕, на «п╕востров╕ древн╕х скарб╕в», який част╕ше називають музе╓м просто неба, десь недалеко в╕д кубанських рел╕кв╕й або й поруч з ними може виявитися так само над╕йно приховане в час б╕д ╕ ру╖ни багатство скарб╕в Запорозько╖ С╕ч╕. Чи поталанить комусь в╕дшукати т╕ ц╕нност╕, як ╕ багато ╕нших, про як╕ залиша╓ться безл╕ч опов╕дей ╕ легенд р╕зних народ╕в Криму? Поживемо – побачимо. Головне, щоб вони не потрапили до рук мародер╕в. Адже кожен великий чи малий за обсягом скарб ╓ дорогоц╕нною ╕ неповторною пам’яткою нашо╖ минувшини.
 А тому кожен факт р╕дно╖ ╕стор╕╖ не повинен залишитися нев╕домим науц╕. В╕домо ж бо: нав╕ть у переказах ╕ легендах нашого народу кри╓ться багато правди ╕ знання про власну ╕стор╕ю. Особливо в розсекречених та╓мницях. Бо через те, що у нас, укра╖нц╕в, не завжди славних нащадк╕в Ки╖всько╖ Руси-Укра╖ни та Запорозького козацтва, було надовго викрадене та викреслене наше власне минуле, а деким ╕ зараз старанно й запопадливо плюндру╓ться вчорашн╓ й сучасне — вельми примарним вигляда╓ наше майбутн╓. Тому так прикро ста╓ в╕д зустр╕ч╕ з тими земляками, як╕ не знають до пуття нав╕ть недавн╕ под╕╖ власно╖ ╕стор╕╖, не ц╕кавляться сучасн╕стю, не задумуються над прийдешн╕м Укра╖ни. Але ще прикр╕ше, що дехто ╕ знати не хоче нав╕ть про т╕ ╕сторичн╕ под╕╖, як╕ стали хрестомат╕йною ╕стор╕╓ю, хоча ще недавно змушен╕ були перебувати в т╕н╕ й ранз╕ малов╕домих – викреслених сус╕дн╕ми ╕ власними ╕деологами стор╕нок нашого буття. Тож збагачуймо нашу пам’ять знанням стор╕нок сво╓╖ стражденно╖ ╕ звитяжно╖ ╕стор╕╖. Без цього справжн╕ми господарями на сво╖й земл╕ не станемо. Люби ╕ знай св╕й р╕дний край – то дороговказ ╕ нам, ╕ нашим д╕тям. Доторкнутися ╓ до чого: ╕стор╕я наша древня ╕ багата, тож п╕знаваймо ╖╖ – збагачуймо власн╕ душ╕ знанням про найдорожче – Укра╖ну.

В╕ктор ХОМЕНКО.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 12.08.2011 > Тема "Крим - наш дім"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9210

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков