Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...


В ╤РПЕН╤ ПРЕЗЕНТОВАНО ВИСТАВКУ ХУДОЖНИКА ╤З ХАРКОВА
Його роботи знаходяться в приватних колекц╕ях ╕ музеях Укра╖ни, Н╕меччини, США…


ТЕОДУЛ-В╤ТРОДУВ
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 19.08.2011 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#7 за 19.08.2011
П╤СЕННА «СВ╤ТЛИЦЯ»

 Шановн╕ «св╕тличани»! Запрошу╓мо вас взяти участь у в╕дновленому п╕сля тривало╖ перерви новому п╕сенному проект╕ «Кримсько╖ св╕тлиц╕»: давайте спробу╓мо визначити гуртом ДВАДЦЯТЬ НАЙКРАЩИХ, НАЙТАЛАНОВИТ╤ШИХ, НАЙПОПУЛЯРН╤ШИХ УКРА╥НСЬКИХ ВИКОНАВЦ╤В. Тих сп╕вак╕в, артист╕в минулих стол╕ть ╕ сучасност╕ (а це можуть бути оперн╕, народн╕, естрадн╕ артисти), хто завдяки сво╓му таланту п╕дносить укра╖нську п╕сню до найвищих висот, да╓ друге дихання народним, класичним творам, творить сучасну СПРАВЖНЮ укра╖нську естраду.
 Разом ╕з вар╕антами «двадцяток» надсилайте невеличк╕ розпов╕д╕, чому ви вважа╓те цих артист╕в справд╕ найкращими, як╕ п╕сн╕ в ╖хньому виконанн╕ вразили вас, проникли у вашу душу. Так само, як ╕ з найкращою п╕сенною «двадцяткою», т╕ виконавц╕, як╕ найчаст╕ше зустр╕чатимуться у ваших листах, стануть переможцями конкурсу, а читач╕, як╕ найвлучн╕ше втраплять у «двадцятку», будуть запрошен╕ на святковий ф╕нальний концерт-фестиваль, де у творчому змаганн╕ роз╕грають черговий «Св╕тличний» суперприз.
 Надсилайте ваш╕ списки двадцяти найкращих укра╖нських виконавц╕в на адресу: 95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, к. 14, редакц╕я «Кримсько╖ св╕тлиц╕» з пом╕ткою «П╕сенна св╕тлиця», або на e-mail: kr_svit@meta.ua.
 

ЧИ СЛУЖИТЬ ТАЛАНТ НАРОДУ?

 Щиро вдячний газет╕ «Кримська св╕тлиця», що вона п╕сля досить активного обговорення ╕ визначення сво╖ми читачами найкращо╖ «п╕сенно╖ двадцятки» невдовз╕ розпочала вже новий конкурс, щоб «визначити гуртом двадцять найкращих, найталановит╕ших, найпопулярн╕ших укра╖нських виконавц╕в» в╕д минулих стол╕ть ╕ до сучасност╕ включно. Я теж хот╕в би взяти участь у цьому конкурс╕. Щоправда, маю до нього два побажання: по-перше, щоб не занадто довго розтягувати його в час╕, а по-друге, при в╕дбор╕ кандидат╕в, мабуть, варто звертати увагу не лише на силу таланту, а й на те, чи служить сьогодн╕ той талант на користь укра╖нському народов╕.
 Талант╕в у нас ╓ дуже багато, але деяк╕ «з╕рки першо╖ величини» виявилися не такими вже й привабливими, як спершу здавалося. Тут маю на уваз╕ також ╕ Семена Гулака-Артемовського - прекрасного сп╕вака з сильним та красивим баритоном, знаменитого творця першо╖ укра╖нсько╖ опери «Запорожець за Дуна╓м».
 Чесно кажучи, досить тривалий час я теж захоплювався мелод╕йн╕стю ц╕╓╖ опери, коли слухав ╖╖ по рад╕о. Карась ╕ Одарка, Оксана та Андр╕й - так╕ колоритн╕ персонаж╕, ╕ мр╕я у них висока: «П╕дем, серце, в р╕дний край», а у ф╕нал╕ опери вони разом ╕з ус╕ма задунайськими козаками перепливають широкий Дунай, щоб повернутися в Укра╖ну, покинувши немилих ╖м султана й Туреччину. Як усе тут гарно ╕ романтично!.. Проте в зр╕лому в╕ц╕ я знову перечитав пов╕сть М. Коцюбинського «Дорогою ц╕ною» ╕ побачив здивовано, що в ╕дейно-тематичному план╕ опера й пов╕сть так╕ «схож╕» м╕ж собою, як н╕ч ╕ день, бо головн╕ геро╖ пов╕ст╕ (Остап ╕ Солом╕я) буквально в той самий ╕сторичний момент часу мр╕яли про волю саме «за Дуна╓м, гей, там за Дуна╓м!» ╕ завзято боролися за ту волю в╕д пана й панщини, заплативши за не╖ надто дорогу ц╕ну...
 Щоб збагнути, хто з цих визначних укра╖нц╕в (С. Гулак-Артемовський ╕ М. Коцюбинський) говорить правду, а хто красиво обманю╓ й дезор╕╓нту╓ нас, я взявся б╕льш уважно читати також ╕ матер╕али з ╕стор╕╖ Укра╖ни... ╤ ось що з’ясувалося. П╕сля знищення царським урядом Запорозько╖ С╕ч╕ значна частина запорожц╕в переселилася у турецьк╕ земл╕ в понизз╕ Дунаю й утворила там Задунайську С╕ч (1775-1828), яка пост╕йно поповнювалася вт╕качами з ус╕╓╖ Укра╖ни, що рятувалися в╕д соц╕ального гн╕ту в Рос╕йськ╕й ╕мпер╕╖ (от якраз туди й прямували Остап ╕з Солом╕╓ю). Турецький султан прийняв запорожц╕в як над╕йних союзник╕в, вид╕ливши ╖м значну територ╕ю, головним чином в межах сучасно╖ Одесько╖ област╕. Зв╕сно, все це дуже турбувало царський уряд, ╕ тому в╕н намагався будь-яким способом знищити й цю С╕ч.
 Врешт╕-решт серед козак╕в Задунайсько╖ С╕ч╕ знайшовся зрадник високого рангу. Це був кошовий отаман Йосип Гладкий, який задля дискредитац╕╖ вс╕х задунайц╕в в очах султана у травн╕ 1828 року п╕д час рос╕йсько-турецько╖ в╕йни з невеликою групою козак╕в (близько п╕втори тисяч╕), захопивши з собою всю в╕йськову канцеляр╕ю та казну, неспод╕вано перейшов п╕д ╤зма╖лом на б╕к рос╕йського царя Миколи ╤, за що отримав в╕д нього коштовну медаль, чин полковника та значн╕ матер╕альн╕ подарунки. За цю зраду кошового отамана турецький султан жорстоко помстився решт╕ задунайц╕в, а також зруйнував та спалив Задунайську С╕ч. Що й потр╕бно було царизмов╕, але завдало велико╖ шкоди Укра╖н╕, захистов╕ ╖╖ нац╕ональних ╕нтерес╕в... Власне, ось цю ганебну зраду Й. Гладкого та його приб╕чник╕в так гарно осп╕ву╓ у сво╖й опер╕ Гулак-Артемовський, а ми ще й захоплено аплоду╓мо в театр╕, не розум╕ючи, що до чого...
 Не маючи доступу до рос╕йських арх╕в╕в, нашим ╕сторикам важко назвати першопричину зради Й. Гладкого: чи сам додумався до тако╖ п╕длоти? Чи його п╕дкупили? Чи в╕н був заздалег╕дь засланий до козак╕в ╕ лише оч╕кував слушного моменту? ╤ тому виника╓ тривога: чи зна╓ сьогодн╕ СБУ по╕менно вс╕х сучасних «йосип╕в гладких», як╕ зад╕ян╕ в укра╖нськ╕й пол╕тиц╕ та народному господарств╕?..
 Зда╓ться, жоден наш кобзар не осп╕вував «подвигу» Й. Гладкого, бо ц╕ народн╕ сп╕ваки були ╕ ╓ справжн╕ми патр╕отами р╕дного краю. А тому вважаю, що деяк╕ з них повинн╕ згадуватись у наших двадцятках найкращих виконавц╕в. Подаю свою двадцятку: 1. Боян. 2. Кобзар Карпо, автор п╕сн╕ «Ой на гор╕ та й женц╕ жнуть». 3. Маруся Чурай. 4. Олекс╕й Розумовський. 5. Остап Вересай. 6. Солом╕я Крушельницька. 7. Оксана Петрусенко. 8. ╤ван Козловський. 9. Михайло Гришко. 10. ╢вген Адамцевич (автор «Запорозького маршу»). 11. Анатол╕й Мокренко. 12. Тр╕о Маренич╕в. 13. Володимир ╤васюк. 14. Дмитро Гнатюк. 15. Н╕на Матв╕╓нко. 16. Ра╖са Кириченко. 17. Назар╕й Яремчук. 18. Тарас Петриненко. 19. Оксана Б╕лоз╕р. 20. Остап К╕ндрачук (ялтинський кобзар).
 
В╕ктор ТИХЕНКО,
 пенс╕онер.
 с. Видне Красногвард╕йського р-ну в Криму.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 19.08.2011 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9234

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков