Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 26.08.2011 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#9 за 26.08.2011
РУСИФ╤КАЦ╤Я В СУЧАСН╤Й УКРА╥Н╤

В сво╖й хат╕ - своя й правда!
 
 (Уривок з книги ╤вана Дзюби «Нагн╕тання мороку: в╕д чорносотенц╕в ХХ ст. до укра╖нофоб╕в початку ХХ╤ ст.». Повн╕стю книгу викладено на портал╕ «Укра╖нське життя в Севастополi» за адресою http://ukrlife.org/main/evshan/dzyuba.html)
 (Зак╕нчення.
 Поч. у № 1-2, 3-4, 7-8).

 Те, що сталося, – велика нац╕ональна поразка. Ми вс╕ у н╕й винн╕. Вона ма╓ сво╖ глибок╕ причини, що криються у всьому станов╕ нашого сусп╕льства, яке так ╕ не стало сконсол╕дованим, сучасною пол╕тичною нац╕╓ю. На ц╕й несконсол╕дованост╕, розмитост╕ нац╕онально-пол╕тично╖ ╕дентичност╕ паразитують (сам╕ ╖╖ вс╕ляко стимулюючи) добре орган╕зован╕ клани, для яких Укра╖на ╓ в кращому раз╕ т╕льки територ╕╓ю розгортання сво╓╖ б╕знесово╖ д╕яльност╕, а в г╕ршому – частиною «русского мира», в який ╖╖ конче треба повернути.
 Чи нова влада ц╕лком п╕дпорядкована ╖м? Не хот╕лося б в╕рити. Час покаже. Хоч багато чого в╕н уже показав, починаючи з «харк╕вських домовленостей», про як╕ ми, мабуть, ще й не все зна╓мо. Певно, «рег╕онали» будуть твердими в обстоюванн╕ власних «д╕лових» ╕нтерес╕в, може, нав╕ть ╕ в такого роду в╕дносинах з Рос╕╓ю. А в обстоюванн╕ ╕нтерес╕в Укра╖ни – лише т╕╓ю м╕рою, якою вони не суперечитимуть ╖хн╕м ╕нтересам. Але «баланс ╕нтерес╕в», швидше за все, буде дуже ризикованим для Укра╖ни.
 Я завжди був проти принципу «чим г╕рше, тим краще», яким, на жаль, керувалися ╕ керуються вс╕ – поперем╕нно – наш╕ опозиц╕╖, перетворюючи пол╕тичну боротьбу на вза╓мну безоглядну й сл╕пу б╕йку та п╕дсичуючи хаос у житт╕ кра╖ни. По-мо╓му, все-таки: чим г╕рше, тим г╕рше. А чим краще – тим краще. ╤ якщо Парт╕я рег╕он╕в та ╖╖ п╕дпомагач╕ робитимуть щось добре для Укра╖ни – в цьому доброму ╖х треба п╕дтримати. Т╕льки було б це добре. Поки що бачимо недобре, ╕ воно вже виклика╓ масов╕ протести. Оск╕льки стосу╓ться соц╕ально-економ╕чних умов життя основно╖ маси населення.
 Тут масове невдоволення сяга╓ критично╖ меж╕. Менш усв╕домлен╕ загрози у сфер╕ культури ╕ пол╕тично╖ та ╕нформац╕йно╖ свободи. ╥х бачать переважно громадянськи активн╕ кола ╕ творча ╕нтел╕генц╕я. Але так бути довго не може. Гуман╕тарн╕ проблеми – нев╕д’╓мна частина соц╕альних. Сусп╕льство мусить побачити, що нов╕й укра╖нськ╕й влад╕ доводиться дорого платити за прихильн╕сть кремл╕вських нео╕мпер╕ал╕ст╕в до не╖. Тобто: дорого як для Укра╖ни. Влада ж намагатиметься розплачуватися тим, що для не╖ недороге: пол╕тичною г╕дн╕стю, нац╕ональною ╕дентичн╕стю, ╕нформац╕йним простором, ╕стор╕╓ю, культурою, мовою.
 А це для московсько╖ «л╕берально╖ (???) ╕мпер╕╖» якраз ╕ ╓ головне, може, ще важлив╕ше, н╕ж «газова труба» ╕ збройна присутн╕сть у Криму16. Адже в сучасному св╕т╕ долю народ╕в вир╕шують головним чином не арм╕╖, ╕ вистояти проти зовн╕шнього асим╕ляц╕йного тиску можна т╕льки завдяки внутр╕шньому здоров’ю ╕ в╕дпов╕дному самоусв╕домленню.
 Умовно назвемо це «гуман╕тарною сферою» (яка, зв╕сно ж, перебува╓ з соц╕ально-економ╕чною та соц╕ально-пол╕тичною сферами у стан╕ щ╕льно╖ вза╓мопов’язаност╕ та вза╓мозумовлюваност╕).
 Рос╕йськ╕ не╕мпер╕ал╕стичн╕ ╕деологи посл╕довно зд╕йснюють усеб╕чний «гуман╕тарний» тиск на Укра╖ну. Для цього засновуються програми, фонди, ╕нституц╕╖. Ось один ╕з приклад╕в – концепц╕я створення «гуманитарной научной структуры на территории Восточной Украины – Русского института». Дума╓те, просто задля кращого ознайомлення укра╖нц╕в з рос╕йською культурою? Якби ж то!
 Автор проекту ╤ннокент╕й Андр╓╓в в╕дверто пише: «В последнее время российские элиты используют энергетические рычаги для усиления своего влияния на международной арене. Однако эти рычаги, очевидно, недостаточны, ибо остается без внимания фактор языка и культуры. Русского языка и культуры» (вид╕лено в ориг╕нал╕. – ╤. Дз.). Особливе значення ма╓ укра╖нський напрям актив╕зац╕╖ цього «фактора». Адже «появился украиноязычный образованный класс, который является носителем враждебной России идентичности». Ще б╕льшою небезпекою ╓ поява покол╕ння осв╕чено╖ молод╕, яка зна╓ англ╕йську мову, а «качественное обучение английскому языку дает возможность в принципе не обращаться к русскому культурному фонду, что выводит развитие всех передовых дисциплин из русла развития постсоветской науки и переводит их в развитие современных интеллектуальных течений Запада». Як приклад наводиться Ки╓во-Могилянська академ╕я. У цьому св╕тл╕ «формирование Русского института на Украине решило бы многие задачи», зокрема, «грамотная работа с населением, в особенности с одарённой молодежью, позволила бы укрепить русскую идентичность в юго-восточных регионах Украины»17.
 Подумаймо, чи можна тут розраховувати на якусь активну протид╕ю укра╖нсько╖ влади? Чи можна розраховувати на посл╕довний конструктивний курс ц╕╓╖ влади у гуман╕тарн╕й сфер╕?
 Якщо нав╕ть попередня влада, наголошуючи на сво╖й патр╕отичност╕ ╕ маючи запропонован╕ ╖й науковцями дуже ╜рунтовн╕ розробки на цю тему, не знайшла ан╕ достатн╕х засоб╕в, ан╕ достатньо╖ державно╖ вол╕ в соб╕ для зд╕йснення необх╕дних системних програм, то чи можна на це спод╕ватися в╕д влади, яка демонстру╓ нерозум╕ння або й св╕доме ╕гнорування в╕дпов╕дних проблем, б╕льше того – активно заохочу╓ продовження ╕ поглиблення русиф╕кац╕╖, деукра╖н╕зац╕╖? На практиц╕ – попри еп╕зодичн╕ дипломатично-камуфляжн╕ заяви... Вона не хоче ╕ навряд чи захоче залагоджувати мовно-культурн╕ кол╕з╕╖, вгамовувати антиукра╖нськ╕ пристраст╕ й упередження частини свого «електорату», яка на не╖ тисне ╕ в╕д яко╖ вона залежна (╕ з якою почасти й сол╕даризу╓ться, а деяк╕ клани в ц╕й влад╕ сам╕ ведуть перед в антиукра╖нств╕).
 Звичайно, це лише один б╕к нашо╖ реальност╕. ╢ ╕нший: ан╕ джерела укра╖нського культурного життя, як профес╕йного, так ╕ самод╕яльного, ан╕ вкор╕нен╕сть у ньому або потяг до нього велико╖ активно╖ маси нашо╖ людност╕ ще далеко не вичерпан╕ ╕ дають енерг╕ю багатьом новим ╕ новаторським ╕деям та починанням у р╕зних рег╕онах та на р╕зних р╕внях. Це – великий резерв творчого поступу. ╤ великий резерв спротиву деукра╖н╕зац╕╖ Укра╖ни.
 Але ж ╕ на деукра╖н╕зац╕ю працюють неабияк╕ – ╕ краще, н╕ж ми, орган╕зован╕, спонсорован╕, проф╕нансован╕ сили – до того ж, ум╕ло ╕ вс╕ляко п╕дтримуван╕ ззовн╕. Адже ╕мпер╕╖ критично потр╕бна Укра╖на, ╕ вона «за ценой не постоит».
 ╤ тут хочеться ще раз нагадати: майбутн╓ Укра╖ни – як Укра╖ни: з╕ сво╖м минулим ╕ сво╖м майбутн╕м, – а не як уламка «русского мира», знову опиня╓ться п╕д загрозою.
 Та хай це дода╓ нам не лише г╕ркоти й болю, а, над усе, – сили працювати задля буття собою: у св╕т╕, де кожен або ╢ СОБОЮ, або ЙОГО НЕ СТА╢.
 
   16 «Нельзя удержать Кавказ, уйдя из Крыма и Севастополя» – Нарочницкая Наталья. Евразийский эллипс // Москва. – 2003. – № 5. – С. 10.
   17 Андреев Иннокентий. Русская речь как щит и меч. – htpp://www.apn.ru/publications/print10660.htm.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 26.08.2011 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9267

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков