Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…


МИСТЕЦЬКА «ЗДИБАНКА В «НОР╤»
Виставка в╕дбулася без обмежень ╕ упереджень. В╕дб╕р ╕ цензура були в╕дсутн╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 26.08.2011 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#9 за 26.08.2011
ЕНЕРГ╤Я СЕРЦЯ ╤ РУК

 Уперше про вишивку в побут╕ людей згаду╓ться в досл╕дженнях давньогрецьких ╕сторик╕в, однак ╖╖ давн╕ зразки не збереглися до наших дн╕в через недовгов╕чн╕сть полотна – матер╕алу, на якому нитками зображуються в╕зерунки. Можна т╕льки припустити ╖хню схож╕сть з малюнками тварин ╕ рослин чи ╖х окремих елемент╕в – кв╕т╕в ╕ листя на скелях, каменях та ╕нших твердих матер╕алах, тому що  техн╕ка вишивання передбача╓ коп╕ювання голкою з нитками на тканин╕ композиц╕й, розроблених художниками  на папер╕ ол╕вцем ╕ фарбами.
 Десять таких ориг╕нальних орнаментальних розробок Героя Укра╖ни В╕ри Ро╖к, як╕ ран╕ше н╕коли не демонструвалися глядачам, вперше п╕дн╕мають зав╕су до творчо╖ лаборатор╕╖ видатно╖ кримсько╖ вишивальниц╕ на виставц╕ «Майстрин╕ народно╖ вишивки», що в╕дкрилася напередодн╕ 20-р╕ччя Незалежност╕ Укра╖ни у Всеукра╖нському ╕нформац╕йно-культурному центр╕. Вони демонструють витончен╕сть малюнка ╕ яскравий р╕знобарвний колорит повторюваних сегмент╕в мережок – п╕вник╕в, курчаток, людських ф╕гур у народному вбранн╕, геометричних ╕ рослинних елемент╕в та ╕нших образ╕в, створених уявою художниц╕. В╕ра Серг╕╖вна не встигла вт╕лити ╖х на полотн╕, хоч окрем╕ частини орнамент╕в ╕ малюнки як характерн╕ ознаки ╖╖ власного стилю зустр╕чаються в ╕ншому компонуванн╕ в багатьох декоративних виробах.
 Можливо, це зробить хтось з ╖╖ учениць. А витвори п’яти з них ув╕йшли до нин╕шньо╖ експозиц╕╖, що склада╓ться з 60-ти р╕зноман╕тних вироб╕в: рушник╕в, серветок, дор╕жок, панно, блуз, наволочок ╕ предмет╕в утил╕тарного значення для використання у побут╕ – фартушк╕в, газетниць, закладок для книг, косметичок. ╥хн╕ автори - ╢вдок╕я Жукова, Св╕тлана Лавренюк, Олена Андре╓ва, Валентина Носенко двома  вишивальними техн╕ками – хрестиком ╕ гладдю основн╕ мотиви символ╕ки р╕зноман╕тних древн╕х культ╕в, у тому числ╕ й сакрального значення, збагатили новими композиц╕йними по╓днаннями колориту ╕ шв╕в.
 На виставц╕ вперше демонструються вишит╕ вироби Ганни Кургансько╖ та ╖╖ доньки Дарини. Ж╕нка згаду╓, як ще в дитинств╕  з нетерп╕нням ╕ рад╕стю чекала у нед╕лю з ринку мат╕р ╕ бабусю, як╕ привозили ╖й у подарунок вишивальн╕ нитки. З того часу колекц╕я ╖╖ вишивок з кожним роком зб╕льшувалася ╕ нин╕ нал╕чу╓ десятки предмет╕в рукотворного мистецтва, в тому числ╕ й ╕кони, арх╕тектурн╕ пейзаж╕ «Венец╕я», «Веч╕рн╕й Льв╕в» та ╕нш╕. Пере╖хавши з╕ Львова до С╕мферополя, вдосконалювала свою майстерн╕сть ╕ дотримання канон╕в укра╖нсько╖ вишивки п╕д кер╕вництвом В╕ри Ро╖к, яка, за словами Ганни Онуфр╕╖вни, не раз критикувала ╖╖ за ознаки салонност╕ в окремих  власних вставках у народн╕ чи стил╕зован╕ на ╖хн╕й основ╕ сучасн╕ композиц╕╖.
 Сама ж В╕ра Серг╕╖вна у вишивках була вз╕рцем по╓днання в древньому занятт╕ рукод╕лля традиц╕й з новаторством  символ╕ки ╕  зм╕сту. А розма╖ття техн╕ки  – просто диво! В експозиц╕╖ демонстру╓ться лише один ╖╖ вир╕б – рушник, однак в╕н наст╕льки сво╓р╕дний, виразний, приваблю╓ з╕р глибиною геометрично╖ конструкц╕╖ орнаменту, що його можна пор╕вняти з полотном на виставц╕ одн╕╓╖ живописно╖ картини художника. Рушник вишито одним червоним кольором так, що склада╓ться враження, н╕би з вивороту його п╕дсв╕чу╓ лампа, створюючи ефект зб╕льшеного об’╓му малюнка, а з полотна, наче з дорогого оксамиту, струменить в╕д майстра людям енерг╕я високих помисл╕в, чистота ╕ н╕жн╕сть почутт╕в.
 Вишит╕ вироби шести кращих укра╖нських майстринь Криму демонструватимуться у В╤КЦ╕ до 30 серпня, а у вересн╕ з ними зможуть ознайомитися жител╕ Б╕лог╕рська,  п╕сля нього – Бахчисарая. Зв╕дти шлях експозиц╕╖ проляже на батьк╕вщину В╕ри Ро╖к – у Лубни ╕ Полтаву.
 - Це те, що мр╕яла зд╕йснити В╕ра Серг╕╖вна п╕сля свого стол╕ття ╕ що робила останн╕ми роками  життя для популяризац╕╖ народно╖ творчост╕ в кра╖н╕, - сказав ╖╖ син Вадим Ро╖к.
 Рукотворне мистецтво вишивки продовжу╓ розвиватися, наповнюючи серця ╕ душ╕ людей творч╕стю, яку ╖хн╕ руки перетворюють в диво-ремесло, що ╕ традиц╕╖ предк╕в береже, ╕ тепло р╕дного дому, ╕ новий р╕вень духовност╕ створю╓ на основ╕ етностилю.
 
Валентина НАСТ╤НА.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 26.08.2011 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9276

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков