Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...


ЗВЕРНЕННЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО Л╤ДЕР╤В КРА╥Н ╢ВРОСОЮЗУ
Нам ус╕м ╕з вами треба зараз переграти Пут╕на в р╕шучост╕, щоб ця в╕йна нарешт╕ почала йти до...


КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ДОРУЧИВ ПОСИЛИТИ ППО ДЛЯ ХАРК╤ВЩИНИ, СУМЩИНИ ТА П╤ВДЕННИХ РЕГ╤ОН╤В
Це абсолютно неприйнятно, що ст╕льки кра╖н св╕ту дос╕ думають, як протид╕яти терору…


РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 09.09.2011 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#13 за 09.09.2011
«МИ НЕ Б╤ДН╤ РОДИЧ╤ ╤ НЕ БУДЕМО НИМИ Н╤КОЛИ»

«ГАРЯЧА»  ТЕМА

  Укра╖на п╕дготувала документи, необх╕дн╕ для подання позову до арб╕тражного суду стосовно суперечки з Рос╕╓ю у газов╕й сфер╕. Ки╖в вимага╓ в╕д Москви ор╕╓нтуватися при визначенн╕ вартост╕ газу на розц╕нки, що Рос╕я виставля╓ Н╕меччин╕, м╕нус транспортн╕ витрати та передбачена харк╕вськими угодами додаткова знижка в $100. Про цю суперечку, а також про можливост╕ при╓днання Укра╖ни до Митного союзу ╕ сво╓ ставлення до суду над Юл╕╓ю Тимошенко Президент Укра╖ни В╕ктор Янукович розпов╕в в ╕нтерв’ю спец╕альному кореспондентов╕ «Коммерсантъ-Украина» Серг╕ю Сидоренку.
 – Укра╖на ╕ Рос╕я ведуть непрост╕ газов╕ переговори. На як╕ поступки ви готов╕ п╕ти, щоб добитися зм╕ни контракт╕в?
 – Поступки з нашого боку повинн╕ бути, якщо ми хочемо знижки, якщо просимо зниження ц╕ни. Але нам це не потр╕бно, ми хочемо лише повернутися у цив╕л╕зоване русло, до ринково╖ ╓вропейсько╖ ц╕ни. Якщо надал╕ нам потр╕бна буде додаткова знижка на якийсь пер╕од, якщо у нас не буде грошей, тод╕ ми готов╕ за це чимось розплатитися. Але на сьогодн╕ про це не йдеться. Йдеться про те, що з 2005 року з ╕н╕ц╕ативи мо╖х попередник╕в почали порушуватися м╕жнародн╕ договори. ╤ ми хот╕ли б повернутися до цих юридично ╕снуючих ╕ д╕ючих угод.
 – Про як╕ угоди та умови йдеться?
 – Це фундамент укра╖нсько-рос╕йських в╕дносин у газов╕й сфер╕ – м╕журядова угода в╕д 2001 року, ратиф╕кована парламентами. Вона передбача╓, що ми щороку розгляда╓мо питання умов постачання газу ╕ його транспортування – обсяги, ц╕ну газу, варт╕сть транзиту. Та, починаючи з 2005 року, на цю д╕ючу догов╕рну базу н╕хто не зверта╓ уваги. Саме з того часу й почалися суперечки, вза╓мн╕ претенз╕╖ ╕, як результат, – десятир╕чний контракт. До реч╕, ми вважа╓мо, що 10 рок╕в для таких контракт╕в – нереально великий строк.
 – В ╢вроп╕ саме така практика – довгостроков╕ контракти.
 – А у нас м╕журядов╕ договори передбачають ╕нший терм╕н. ╤ господарююч╕ суб’╓кти повинн╕ працювати у рамках ╕снуючого законодавчого поля, тобто в╕дпов╕дно до м╕жнародних договор╕в, що передбача╓ щор╕чний розгляд умов постачання, у тому числ╕ й ц╕ни.
 –  ╤ якою ма╓ бути ц╕на?
 – Формула ц╕ни 2009 року – сумн╕вна, вона, м’яко кажучи, сп╕рна, ми не можемо з нею погодитися. Якщо подивитися на реальн╕ ц╕ни, наприклад, у Н╕меччин╕, то ми платимо приблизно на $200 б╕льше. ╤ ми б хот╕ли зрозум╕ти, за що нас карають! А транзитний тариф у Н╕меччин╕ в два рази вищий, н╕ж в Укра╖н╕. Чому? Для нас ця переплата – а ми вважа╓мо, що переплачу╓мо – становить $5-6 млрд. щороку. А за 10 рок╕в контракту – $60 млрд.! Якщо дивитися в контекст╕ щор╕чного бюджету кра╖ни – це приблизно 20%. Тобто з кожно╖ бюджетно╖ гривн╕ 20 коп. йде на оплату за газ. ╤ це в той час, коли у кра╖н╕ проводяться непрост╕ реформи. Ц╕ грош╕ могли б п╕ти на соц╕альн╕ виплати населенню: л╕карям, учителям, яким зараз ╕ так несолодко.
 Ми вважа╓мо, що це несправедливо, до того ж, економ╕ка не може довго витримувати таку ц╕ну. А тепер скаж╕ть мен╕, про як╕ додатков╕ поступки Рос╕╖ можна говорити за таких умов?
 Зараз йдеться виключно про повернення до справедливо╖ ц╕ни – це ц╕на для Н╕меччини м╕нус $70 транзитного тарифу в╕д кордону Рос╕╖ до Н╕меччини. До реч╕, E.ON Ruhrgas подав у суд на «Газпром», вимагаючи перегляду контрактно╖ ц╕ни. Ми ж говоримо про те, щоб брати за основу сьогодн╕шню н╕мецьку ц╕ну.
 – Як довго ви готов╕ продовжувати переговори з Рос╕╓ю?
 – Ми уже п╕втора року ведемо переговори на цю тему ╕ платимо в точно призначений день, м╕сяць за м╕сяцем за ╕снуючими контрактами. П╕втора року переговор╕в не ув╕нчалися усп╕хом – так колись же ╖х потр╕бно зак╕нчувати! Позиц╕я Рос╕╖ для нас категорично неприйнятна, ╕ якщо вона не зм╕ниться, ми п╕демо в М╕жнародний арб╕траж. ╢ система м╕жнародних суд╕в – це ╕ Стокгольмський суд, ╕ М╕жнародний арб╕траж у Гааз╕. Так, суд – це крайн╕й зах╕д, але ви ж бачите, за п╕втора року ми не зрушилися з м╕сця.
 – Коли настане крайн╕й терм╕н для ухвалення р╕шення про звернення до арб╕тражу? Ви дочека╓теся початку опалювального сезону?
 – Яке це ма╓ значення – почався опалювальний сезон чи н╕? Укра╖на стражда╓, ми платимо грош╕ Рос╕╖. Ми не кажемо про те, що з╕ зверненням до суду  припинимо платити. А р╕шення (про подання позову в арб╕траж. – «Ъ») потр╕бно було приймати уже давно. Матер╕али для подання до суду ми фактично оформили. Ми абсолютно впевнен╕, що м╕жнародн╕ договори порушено.
 – У раз╕, якщо договори 2009 року буде роз╕рвано, чи означа╓ це автоматичне роз╕рвання харк╕вських угод?
 – У цьому випадку в нас буде нормальна ╓вропейська ц╕на на газ, а вже на цю ц╕ну д╕ють харк╕вськ╕ угоди, тобто ще м╕нус $100 (на тисячу кубометр╕в. – «Ъ»). Тому ц╕ договори для нас виг╕дн╕, ╕ ми св╕домо п╕шли на ╖хн╓ п╕дписання. Але я можу пов╕домити, що в Харков╕ ми домовлялися не зупинятися на тих угодах. Ми тод╕ домовилися повн╕стю переглянути контракти ╕ перейти на нов╕ вза╓мов╕дносини у газов╕й сфер╕. Але пот╕м були п╕втора року об╕цянок – «так–так–так, ми подивимося, обов’язково переглянемо», ╕ в результат╕ на сьогодн╕ все залишилося на р╕вн╕ «так-так-так». Хоча ми переконан╕, що ц╕на для Укра╖ни некоректна, що умови виписан╕ н╕би для ворога. Ц╕ контракти дискредитують стратег╕чний р╕вень наших вза╓мов╕дносин. А у нас, слава Богу, з багатьох питань в╕дносини просунулися вперед, товарооб╕г продовжу╓ зростати – цього року ми вийдемо приблизно на $50 млрд. У нас зараз нормальне стратег╕чне партнерство.
 – Як Ви можете говорити про хорош╕ вза╓мов╕дносини в умовах, коли звучать так╕  тверд╕ обвинувачення, коли президент Рос╕╖ говорить про «утриманство» Укра╖ни?
 – Я б на м╕сц╕ Медвед╓ва так╕ ярлики не в╕шав. Це абсолютно некоректно. Ми не б╕дн╕ родич╕. ╤ не хочемо бути, ╕ не будемо ними н╕коли. Ми – незалежна держава. Ми платимо на 100% цю безмежну ц╕ну. ╤ зовс╕м не потр╕бно рад╕ти тому, що вони в 2009 роц╕ знайшли спос╕б змусити Тимошенко п╕дписати цю угоду. Коли нам погано ╕ наш╕ друз╕ рад╕ють з того, – це погана ознака. ╤ якщо розмовляти з нами з позиц╕╖ сили й ультиматум╕в, це не принесе усп╕ху.
 Водночас я не бачу сьогодн╕ п╕дстав говорити, що у нас щось надто зм╕нилося у в╕дносинах. У нас багато хороших сп╕льних традиц╕й, вони були, ╓ ╕ будуть. А сьогодн╕шня ситуац╕я – це ╕спит, ╕ не для наших кра╖н, а для ╖хнього кер╕вництва. Чи вистачить мужност╕, чи вистачить мудрост╕ повернутися до нормальних в╕дносин.
 – Але ж пог╕ршення вза╓мов╕дносин не обмежу╓ться газовою сферою. Де результати секторально╖ сп╕впрац╕?
 – Справа в бажанн╕ Рос╕╖, щоб Укра╖на вступила до Митного союзу. Нам це бажання абсолютно зрозум╕ле, ми почули пропозиц╕ю, ╕ сьогодн╕ вона вивча╓ться. ╤ якщо нам буде виг╕дно, ми вступимо до МС. Але так не запрошують у гост╕, як це робить сьогодн╕ Рос╕я! Так запрошувати некоректно ╕ принизливо для нас, такою мовою не потр╕бно з нами розмовляти.
 – Укра╖на в╕дмовилася в╕д членства у МС?
 – Ми проводили розрахунки: одн╕ з них показують, що вступ до МС виг╕дний для нас, ╕нш╕ – що невиг╕дно. Ми хочемо подивитися, як працюватиме Митний союз через р╕к-два, як будуть вибудуван╕ в╕дносини усередин╕ МС, коли його члени вступлять до СОТ. Якщо це буде виг╕дне членство ╕ буде пол╕тична воля, ми дамо згоду. Ми звернемося до парламенту Укра╖ни, адже нам потр╕бно зм╕нювати Конституц╕ю, яка на сьогодн╕ прямо забороня╓ нам створювати наднац╕ональн╕ органи. Звернемося до народу, якщо буде необх╕дн╕сть проводити референдум. Тому якщо говорити про перспективу, то ми, як будь-яка нормальна держава, продовжу╓мо вивчати це питання. Коли запрошують – це ж завжди добре, ми вдячн╕ за запрошення. Але якщо запрошують так, як це робиться зараз, нас це диву╓.
 – Формат «3+1» знято з порядку денного?
 – З нашого боку не знято. Ми запропонували його партнерам, виходячи з того, що життя продовжу╓ться, МС створено, в╕н функц╕ону╓, ╕ ми повинн╕ розум╕ти, як у нових умовах будувати торгово-економ╕чн╕ в╕дносини з Рос╕╓ю, Казахстаном ╕ Б╕лоруссю. Напевно, це нормальне бажання – не створювати нових проблем для промисловост╕ та економ╕ки.
 – Це Ваша позиц╕я, а якою була реакц╕я з боку кра╖н МС?
 – Ми не отримували в╕д них оф╕ц╕йно╖ в╕дпов╕д╕, а я – не ворожка ╕ не знаю, що робиться в чужих головах. Ми лише почули зам╕сть в╕дпов╕д╕ деякою м╕рою погрози. Але для нас це неприйнятно, ми н╕коли не будуватимемо в╕дносини на так╕й баз╕.
 – Ваша думка щодо законопроекту про основи державно╖ мовно╖ пол╕тики, що розширю╓ права рос╕йсько╖ мови, який внесли до парламенту представники Парт╕╖ рег╕он╕в?
 – Зараз нема╓ предмета розмови. Нехай ухвалять закон, ╕ коли в╕н пройде парламент, тод╕ запитання буде до мене. Якщо я побачу, що потр╕бн╕ як╕сь поправки, доповнення, то я поверну закон у парламент, щоб зробити його кращим. Але якщо розм╕рковувати у принцип╕, то я можу сказати: нам потр╕бна ╕мплементац╕я ╢вропейсько╖ харт╕╖ рег╕ональних мов, ми повинн╕ знайти р╕шення цього питання ╕ створити умови, за яких права людей, у тому числ╕, рос╕йськомовних, будуть захищен╕. Тому якщо депутати подають закони, вносять пропозиц╕╖, як вийти ╕з ситуац╕╖, що склалася, як вир╕шити проблеми, як╕ хвилюють людей, – це добре.
 – Ще одна проблемна тема – сп╕вроб╕тництво Укра╖ни ╕ НАТО. МЗС РФ не раз висловлювало занепоко╓н╕сть у цьому зв’язку. Вище кер╕вництво Рос╕╖ дор╕кало вам з цього приводу?
 – Н╕, таких претенз╕й н╕коли не було. Я цього не чув.
 – Рос╕я також стурбована судовим процесом у справ╕ Юл╕╖ Тимошенко. Це  для Вас неспод╕ванка?
 – Абсолютно н╕. Вони дбають про св╕й ╕нтерес, це природно. Рос╕╖ потр╕бно захищати Тимошенко, оск╕льки вона п╕дписала дуже виг╕дний для Рос╕╖ контракт. Тому Рос╕╖ потр╕бно доводити, переконувати увесь св╕т, що вона все зробила правильно ╕ законно. Але ми вважа╓мо, що на це питання дасть в╕дпов╕дь суд.
 – Ви в╕рите в чесн╕сть ╕ непогр╕шн╕сть Печерського суду при розгляд╕ справи Тимошенко?
 – Що означа╓ «в╕рите» чи «не в╕рите»? Як я можу не в╕рити суду? Я не маю права не в╕рити! Судова система незалежна, вона працю╓, ╕ президент не ма╓ права на не╖ впливати. Висновки щодо цього питання можуть робити експерти, хто завгодно, але т╕льки не я. Будь-як╕ мо╖ коментар╕ розц╕нюватимуться як тиск на суд.
 – У раз╕, якщо суд визна╓ порушення процедури п╕д час п╕дписання контракту в 2009 роц╕, чи допоможе це Укра╖н╕ в╕дстояти свою позиц╕ю в м╕жнародному арб╕траж╕?
 – Тут буде багато складових. Перше – це м╕жнародн╕ угоди, чи було ╖х порушено договором м╕ж господарюючими суб’╓ктами. Друге – це ц╕на, наск╕льки вона коректна ╕ справедлива. Будуть й ╕нш╕ правов╕ моменти. Що стосу╓ться першого – то, як я уже говорив, м╕жнародн╕ договори порушувалися з 2005 року. Але контракт 2009 року був особливим випадком, тут порушення були зухвалими.
 – Повернемося до пол╕тичного аспекту. Якщо Юл╕я Тимошенко залишиться за ╜ратами, це викличе на Заход╕ питання щодо лег╕тимност╕ парламентських вибор╕в 2012 року без л╕дера опозиц╕╖. Ви не бо╖теся цього?
 – Не хочу гадати на кавов╕й гущ╕ – потр╕бно дочекатися р╕шення суду, а пот╕м уже можна буде розм╕рковувати на цю тему. Але я думаю, що цей вердикт н╕як не пов’язаний з питанням лег╕тимност╕ вибор╕в.
 – Однак Ви усв╕домлю╓те, що авторитет укра╖нсько╖ влади у св╕т╕ через суд над Юл╕╓ю Тимошенко уже впав?
 – А ви сам╕ як вважа╓те, мен╕ виг╕дно чи не виг╕дно те, що ситуац╕я з Тимошенко трива╓? Якщо хочете, я за вас в╕дпов╕м – ви сам╕ прекрасно зна╓те, що мен╕ це не виг╕дно ╕ не потр╕бно. Абсолютно! Я не зац╕кавлений у цьому! Я неодноразово заявляв, що бажаю Тимошенко, щоб вона захистила сво╖ права в суд╕. ╤ хот╕в би, щоб вона захищалася за допомогою юридичних механ╕зм╕в, а не пол╕тичних. Але сьогодн╕ я перебуваю в так╕й ситуац╕╖, коли не можу впливати на р╕шення суду, не можу наказувати суду. Як т╕льки я це зроблю, я порушу Конституц╕ю.
 - Але вс╕ од╕озн╕ р╕шення стосовно гучних справ суд ухвалював не самост╕йно, а з ╕н╕ц╕ативи прокуратури. А Генеральний прокурор де-факто Вам п╕дконтрольний.
 - Н╕, я не маю права давати йому вказ╕вки, кого саджати, кого випускати.
 - Чи нормально, на Вашу думку, що екс-голова МВС Юр╕й Луценко та ╕нш╕ колишн╕ чиновники вже р╕к перебувають п╕д вартою без винесення вироку?
 - Я думаю, ненормально. Щоб це виправити, потр╕бно зм╕нити Крим╕нально-процесуаний кодекс.
 - Але на сьогодн╕ нема╓ нового КПК. Що можна зробити в нин╕шн╕х умовах, щоб виправити «ненормальну», за Вашими словами, ситуац╕ю?
 - А залишилося чекати зовс╕м небагато до повернення КПК в Укра╖ну з Венец╕ансько╖ ком╕с╕╖. Скор╕ше за все, уже на ц╕й ос╕нн╕й сес╕╖ його буде розглянуто парламентом.
 - Чи зна╓те Ви про под╕╖ у Ки╓в╕ в День Незалежност╕? Як Ви вважа╓те, м╕л╕ц╕я поводилася коректно?
 - На м╕й погляд, 24 серпня були порушення з обох стор╕н.
 - Але в м╕л╕ц╕╖ н╕хто не поплатився за ц╕ порушення.
 - Це не зовс╕м так...
 - У будь-якому раз╕, ми не чули про дисципл╕нарну в╕дпов╕дальн╕сть сп╕вроб╕тник╕в МВС, у той час як люди з числа м╕тингуючих понесли покарання. Ви зна╓те про пенс╕онерку, яку посадили за зр╕зану стр╕чечку?
 - Так, на 10 д╕б. А яке вона мала право? Це ж державний символ, в╕н захищений законом...
 - Так все-таки, чи були покаран╕ представники м╕л╕ц╕╖?
 - Якщо застосовувати санкц╕╖, то ╖х треба застосовувати проти представник╕в обох стор╕н. Я не вважаю, що це потр╕бно. На мою думку, цей конфл╕кт ма╓ бути вичерпано найближчим часом... Розум╕╓те, багато чого в м╕л╕ц╕╖ робиться «по старинц╕». Потр╕бно зм╕нювати законодавство, у рамках якого д╕яла м╕л╕ц╕я, потр╕бно проводити реформу правоохоронно╖ системи. А склалося так, що конфл╕кт створили на р╕вному м╕сц╕. Треба анал╕зувати, чому все це сталося, а не звинувачувати м╕л╕ц╕ю... Зна╓те, з огляду на те, що молодих хлопц╕в били палками – а ви сам╕ бачили, ск╕льки було травмовано м╕л╕ц╕онер╕в – погодьтеся, що наша м╕л╕ц╕я при цьому поводилася досить м’яко. Окр╕м того, погодьтеся, купка людей не мала права з╕псувати День Незалежност╕ величезн╕й к╕лькост╕ киян, як╕ вийшли з д╕тьми погуляти, в╕дпочити у центр╕ м╕ста. А у цей час там були люди, як╕ хот╕ли з╕псувати свято ╕ були дуже агресивно налаштован╕.
 - М╕л╕ц╕я точно з╕псувала багатьом свято, перекривши щитами Хрещатик...
 - Кра╖на у нас доросл╕ша╓, ми вчимося на помилках. ╤ дуже важливо, щоб так╕ випадки нас чомусь учили.
 
Прес-служба Президента Укра╖ни
 В╕ктора Януковича
http://www.president.gov.ua/news/21113.html

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 09.09.2011 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9304

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков