Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 23.09.2011 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#18 за 23.09.2011
БО╥ ЗА ПА╥

ЗГУРТОВАН╤СТЬ ГРОМАД ТРЬОХ КРИМСЬКИХ С╤Л ДОПОМОГЛА В╤ДВОЮВАТИ У РЕЙДЕР╤В ЗЕМЛЮ, ЗА ЯКУ СЕЛЯНИ СТ╤ЙКО БОРОЛИСЯ С╤М РОК╤В. ТА ЧИ НАДОВГО?

╤стор╕я затяжного протистояння жител╕в с╕л В╕л╕не, П╕щане ╕ Берегове Бахчисарайського району з агроф╕рмою «Крим» бере початок з розпаювання земель колгоспу ╕м. ХХ╤╤ з’╖зду КПРС. Державн╕ акти на право власност╕ земельними над╕лами його колишн╕ труд╕вники отримали ще в 90-х роках минулого стол╕ття. Однак орендар селянських д╕лянок ЗАТ «Агроф╕рма Крим» у судах зум╕в довести свою правонаступн╕сть щодо майна колишнього господарства, спираючись на держакт 1969 року. Бахчисарайська райдержадм╕н╕страц╕я скасувала цей акт, але агроф╕рма знову його в╕дновила у вищ╕й судов╕й ╕нстанц╕╖. Реформовано-розформоване господарство волод╕ло майже 7 тисячами гектар╕в земл╕ (зокрема й найжадан╕шою – узбережною) та старанно виплеканими урожайними виноградниками ╕ рясними садами.

ПЕРЕТУРБАЦ╤╥ ПРИХВАТИЗАЦ╤╥
На повну силу конфл╕кт щодо земель с╕льськогосподарського призначення на територ╕╖ трьох с╕льрад спалахнув у 2004 роц╕, коли агроф╕рма «Крим» серйозно пред’явила претенз╕╖ на розпайован╕ уг╕ддя колишнього колгоспу. ЗАТ не лише викупило майно п╕дпри╓мства, а й забажало отримати 4 тисяч╕ гектар╕в приморсько╖ територ╕╖, яку, нагада╓мо, було передано в колективну власн╕сть прац╕вникам колишнього колгоспу ще в 1998 роц╕, ╕ невдовз╕ под╕лено на 1589 приватних земельних па╖в. Юристам ф╕рми вдалося загнати справу в законодавчий лаб╕ринт. Вони в╕дшукали допущен╕ п╕д час розпаювання недбалост╕, якими й почали вм╕ло ман╕пулювати. Одним ╕з головних камен╕в спотикання стали сади й виноградники, що п╕дпали п╕д урядову заборону розпаювання.
Коли контрольно-рев╕з╕йне управл╕ння автоном╕╖ провело перев╕рку законност╕ внесення у схему розпаювання земель, зайнятих багатол╕тн╕ми насадженнями, то видало документ: розпаювання проведено з порушенням законодавства, а саме статт╕ 4 Земельного кодексу Укра╖ни 1990 року, яка передбача╓ заборону передач╕ в колективну власн╕сть земель п╕дпри╓мств з вирощення винограду ╕ фрукт╕в. Пайовик╕в змусили упродовж багатьох рок╕в доводити, що агроф╕рма «Крим» насправд╕ не була спец╕ал╕зованим п╕дпри╓мством з вирощення лише винограду, але судова система цього аргументу чомусь не чула.
 Тим часом ЗАТ невтомно множило позови в р╕зн╕ ╕нстанц╕╖ на «п╕дсудних» мешканц╕в трьох с╕льрад. Врешт╕, знайшовши шпарини в чинному законодавств╕, статт╕, що суперечили одна одн╕й, судд╕ таки винесли р╕шення визнати нед╕йсними державн╕ акти права власност╕ земельними над╕лами людей. Як тод╕ д╕зналися селяни в судах, був у ╖хн╕х нападник╕в ╕ запасний вар╕ант на випадок програшу справи: власники агроф╕рми н╕бито прагнули залишити соб╕ дв╕ тисяч╕ гектар╕в, а решту земл╕ повернути на перерозпаювання. Це мало б сколихнути нову хвилю тривалих судових розбирань, неск╕нченних численних тяжб ╕ протистоянь.
Ще одне зауважують люди: в╕дколи почалися «бо╖ за па╖», пост╕йним фоном судових розбирань стали пересл╕дування актив╕ст╕в громади. На ╖хню адресу залунали погрози ф╕зично╖ розправи, правоохоронц╕ заф╕ксували к╕лька випадк╕в нападу на людей, та зловмисник╕в не знайшли. Дос╕ неп╕йман╕ людц╕ палили ст╕жки на присадибних д╕лянках найпринципов╕ших захисник╕в ╕нтерес╕в пайовик╕в, усе жорстк╕ше почала д╕яти м╕л╕ц╕я п╕д час м╕тинг╕в, вдаючись нав╕ть до кал╕цтва пенс╕онер╕в.

ЗА СВО╢, МОЗОЛЯМИ ЗАРОБЛЕНЕ
Попри залякування вс╕ понад п╕втори тисяч╕ селян ╕ члени ╖хн╕х родин одностайно вир╕шили захищати свою в╕д╕брану власн╕сть ус╕ма можливими цив╕л╕зованими й нав╕ть бунтарськими методами боротьби. ╤н╕ц╕ативн╕й груп╕ доручили ходити з документами в каб╕нети чиновник╕в р╕зних р╕вн╕в – «аж до президента» ╕ робити в╕зити до л╕дер╕в пом╕тн╕ших пол╕тпарт╕й з над╕╓ю «достукатися до правди». Як виявилося – марно. Сама ж громада пайовик╕в (по к╕лька раз╕в проходячи вс╕ судов╕ ╕нстанц╕╖, аж до Верховного суду Укра╖ни) обрала «задля гласност╕» шлях непокори: почала проводити м╕тинги, нав╕ть перекривати головн╕ кримськ╕ траси, регулярними стали масов╕ виходи людей п╕д ст╕ни урядових прим╕щень Ки╓ва й С╕мферополя. Тут, в╕дчувши безусп╕шн╕сть вимоги зустр╕ч╕ з кер╕вництвом Ради м╕н╕стр╕в автоном╕╖, селяни дв╕ч╕ намагалися взяти штурмом прим╕щення кримського уряду, пот╕снивши м╕л╕ц╕ю. П╕сля чого трьох представник╕в п╕кетувальник╕в пропустили всередину, запевнивши у реальност╕ ауд╕╓нц╕╖ з л╕дерами автоном╕╖. Прочекавши п╕втори години, бунтар╕ зрозум╕ли, що делегат╕в н╕хто не прийме, ╕ натовп знову п╕шов на штурм. Якраз на цю мить нагодилося викликане п╕дкр╕плення в касках ╕ бронежилетах, озбро╓не спецзасобами. Тод╕ п’ятьох ╕н╕ц╕атор╕в арештували, ╕нших к╕лька сотень пайовик╕в-«заколотник╕в» жорстко роз╕гнали з допомогою спецп╕дрозд╕л╕в м╕л╕ц╕╖. Н╕хто з кер╕вництва уряду на зустр╕ч з людьми так ╕ не вийшов, наступного дня пояснивши це небажання «запланованими зустр╕чами, як╕ не змогли перенести». Л╕дери парт╕╖ влади назвали акц╕ю с╕льських правдошукач╕в «провокац╕╓ю ╕ спробою тиску на чинну владу». Щодо сут╕ проблеми, заявили тод╕ урядовц╕ автоном╕╖, то вона «лежить за межами компетенц╕╖ виконавчо╖ влади, питання ж у судах тривають протягом рок╕в…». Селяни зрозум╕ли це так: мовляв, н╕хто ╕з владних каб╕нет╕в втручатися в конфл╕кт не збира╓ться, тож простих людей ╕ тут «в╕дфутболюють», залишають сам на сам з╕ сво╓ю проблемою та ╖╖ ╕н╕ц╕атором – агроф╕рмою «Крим».
Та сконсол╕дован╕ зусилля об╕крадених громад нарешт╕ аж тепер дали результат. Навесн╕ Севастопольський апеляц╕йний господарський суд в╕дхилив апеляц╕ю агроф╕рми про визнання р╕шень про розпаювання нед╕йсними. У липн╕ касац╕йну скаргу розглянув Верховний господарський суд Укра╖ни й також п╕дтвердив законн╕сть прав с╕льських труд╕вник╕в на ╖хн╕ земельн╕ над╕ли. «Семил╕тня в╕йна» завершилася перемогою правди простого люду. В╕днин╕ пайовики можуть спок╕йно обробляти власн╕ д╕лянки?
- Якби ж так. Але рейдери ще не кап╕тулювали, отже, остаточного вир╕шення вс╕х сп╕рних питань не чекай, - говорять л╕дери ╕н╕ц╕ативно╖ групи селян. Юрист агроф╕рми «Крим» заявив, що п╕дготував нову апеляц╕ю, бо не погоджу╓ться з р╕шенням Верховного господарського суду Укра╖ни…
- Ск╕льки ж ще часу можна судитися? - дивуються й обурюються люди. А так мр╕ялося: дочекаються остаточного судового вердикту, й тод╕ зможуть нарешт╕ зняти з╕ сво╖х д╕лянок так давно оч╕куваний урожай. Це в Криму особливе свято справ╕ку.
Та не так сталося, як гадалося. Доки селянам не давала обробляти сво╖ над╕ли агроф╕рма, ╖╖ кер╕вництво теж цього не робило протягом трьох рок╕в, в╕дколи зак╕нчилася д╕я останнього договору оренди земл╕. А законодавство обумовило: с╕льгоспуг╕ддя, що не обробляються три роки, можна вилучити й передати ╕ншому, б╕льш в╕дпов╕дальному власнику. Пайовики вбачають у цьому нов╕ п╕дступи, адже ╖хн╕ виноградн╕ плантац╕╖ поряд з морем. Тож готов╕ продовжити боротьбу з будь-ким, ласим до ╖хн╕х па╖в. Дивуються: зг╕дно з законом забрати свою землю люди мають право, та в жодному р╕шенн╕ не вказано, з яко╖ дати дозволено почати ╖╖ обробляти. Щоб виконати судове р╕шення, потр╕бно зд╕йснити передачу власност╕. А виноград вже достиг. Так╕ славн╕ сонячн╕ кетяги вродили цього року, а забаришся з╕брати - пропадуть. То що – знову турбувати владу, щоб прискорити появу судових виконавц╕в? Х╕ба ж це д╕ло: вчетверте не мати змоги з╕брати врожай на власному лан╕, куди й ногою ступити було заборонено. Так же й плантац╕╖ без людських рук здичав╕ють, обурюються люди.
Як не прикро для селян, але останн╕ под╕╖ складаються так, що поява судових виконавц╕в для передач╕ па╖в ╖хн╕м власникам – селянам вкотре в╕дклада╓ться й затягу╓ться. Бо резонансна справа й п╕сля р╕шення Верховного господарського суду Укра╖ни з ╕н╕ц╕ативи агроф╕рми «Крим»… знову потрапила до рук юрист╕в. У в╕дпов╕дь на це прокурор Бахчисарайського району Олег Дем’яненко пов╕домив нам:
- Районна прокуратура в ╕нтересах пайовик╕в нин╕ подала десятки заяв про перегляд ран╕ше ухвалених р╕шень в ╕нтересах агроф╕рми «Крим». Ми намага╓мося ╖х скасувати й нарешт╕ повернути пайовикам державн╕ акти. Сьогодн╕ це питання ще розгляда╓ться в Бахчисарайському суд╕. Кр╕м цього, за ╕нформац╕╓ю прокурора, «одна ╕з справ в порядку адм╕н╕стративного судочинства ще розгляда╓ться Вищим спец╕ал╕зованим адм╕нсудом в Ки╓в╕, терм╕ном розгляду в три м╕сяц╕. Тож нин╕ судов╕ питання ще не закрит╕. Лише постанови в╕дпов╕дних р╕шень суд╕в предметно вир╕шать питання, як люди-пайовики зможуть конкретно обробляти сво╖ земельн╕ д╕лянки. ╢ над╕я, що п╕сля р╕шень Верховного суду па╖ селянам нарешт╕ повернуть остаточно. За це нин╕ й боремось разом з людьми, як╕ свого деяким спраглим до приморсько╖ земл╕ не подарують».
На все це стомлен╕ в╕д надто затяжних судових процедур люди т╕льки з╕тхають, знову й знову скрушно запитуючи: коли вже у ц╕й резонансн╕й справ╕ буде поставлено не три крапки, а, нарешт╕, одну?

В╕ктор ХОМЕНКО

ПРЯМА МОВА

«Я НАЗИВАЮ ЦЕ ЗЛОЧИНОМ ╤ БУДУ ОСОБИСТО РОЗБИРАТИСЯ...»
(╤З ВИСТУПУ ПРЕЗИДЕНТА УКРА╥НИ В╤КТОРА ЯНУКОВИЧА НА ЗАС╤ДАНН╤ РАДИ РЕГ╤ОН╤В 15 ВЕРЕСНЯ 2011 РОКУ)

Шановн╕ колеги!
Окремий блок питань, над якими потр╕бно серйозно працювати вже зараз, – реформа земельних в╕дносин та аграрного сектора в ц╕лому.
Ще р╕к тому я доручав Уряду разом ╕з кер╕вниками обласних адм╕н╕страц╕й до червня 2011 року завершити роботу з розмежування земель державно╖ та комунально╖ власност╕. У результат╕ розмежовано менше двох в╕дсотк╕в.
До цього часу жодного гектара земель державно╖ власност╕ не розмежовано у В╕нницьк╕й, Волинськ╕й, Дн╕пропетровськ╕й, Житомирськ╕й, ╤вано-Франк╕вськ╕й, Ки╖вськ╕й, Луганськ╕й, Харк╕вськ╕й, Хмельницьк╕й, Черкаськ╕й, Черн╕вецьк╕й та Черн╕г╕вськ╕й областях, а також у м╕стах Ки╖в та Севастополь. За це треба буде в╕дпов╕дати найближчим часом.
Через те, що не було передбачено кошт╕в у м╕сцевих ╕ державному бюджет╕, з╕рвано виконання цього доручення.
Це, як кажуть, невеличкий прив╕т в╕д мене вс╕м – ф╕нансистам, земельникам та ╕ншим.
Ще одне важливе питання – проведення нормативно╖ грошово╖ оц╕нки земель, необх╕дне для зб╕льшення доход╕в громадян-власник╕в па╖в та м╕сцевих бюджет╕в.
Автономна Республ╕ка Крим, Микола╖вська, Харк╕вська та Черн╕г╕вська област╕ не доопрацювали, оск╕льки лише на 60 в╕дсотк╕в забезпечили проведення нормативно╖ грошово╖ оц╕нки земель.
Доручаю кер╕вникам на м╕сцях прискорити зазначен╕ роботи та ╕нформувати мене протягом м╕сяця.
Дал╕. Мене турбу╓ ситуац╕я з виплатою власникам па╖в орендно╖ плати за землю.
Жнива ранн╕х зернових завершилися. З╕брано вже г╕дний врожай. Однак з людьми фермери не посп╕шають розраховуватися.
У середньому по рег╕онах власникам па╖в виплачено усього 39 в╕дсотк╕в в╕д суми орендних платеж╕в. Найг╕рша ситуац╕я у В╕нницьк╕й та Волинськ╕й областях, де виплачено менше 1 в╕дсотка орендних платеж╕в.
Бер╕ть приклад ╕з Микола╖всько╖, Черн╕вецько╖ областей, де вже близько 70 в╕дсотк╕в в╕д ус╕х пайовик╕в отримали орендну плату.
Вимагаю в╕д ус╕х кер╕вник╕в адм╕н╕страц╕й взяти це питання на особистий контроль та забезпечити повн╕ виплати.
Наступне – земельне питання. Нин╕ набула поширення ганебна практика незаконно╖ передач╕ приватним структурам земель державно╖ власност╕, що були в╕дведен╕ державним п╕дпри╓мствам.
У такий спос╕б фактично штучно створюються умови для економ╕чного занепаду державних с╕льськогосподарських п╕дпри╓мств та ╖х подальшого банкрутства.
Я називаю це злочином ╕ буду особисто розбиратися. Передача таких земель через укладення якихось договор╕в ╓ чисто╖ води завуальована корупц╕йна схема. Це не вдасться, ми дуже скоро наведемо в цьому питанн╕ порядок, ╕ я чекаю в╕д Генерально╖ Прокуратури зв╕ту з цього питання.
М╕сцев╕ державн╕ адм╕н╕страц╕╖ або органи м╕сцевого самоврядування, а нер╕дко ╕ сам╕ кер╕вники державних п╕дпри╓мств, передають комерц╕йним суб’╓ктам дорогоц╕нну р╕ллю, яка досить часто пот╕м використову╓ться не за призначенням.
У результат╕ н╕ с╕льськогосподарське п╕дпри╓мство, н╕ державний, н╕ м╕сцевий бюджети не отримують жодно╖ коп╕йки – вс╕ доходи потрапляють у кишен╕ чиновник╕в.
Б╕льше того, так╕ злочинн╕ договори нав╕ть не проходять державну ре╓страц╕ю, а тому правоохоронним органам нев╕домо, хто користу╓ться землею ╕ на як╕й п╕дстав╕.
Назву конкретний факт. У Луганськ╕й област╕ упродовж останн╕х 10 рок╕в головами райдержадм╕н╕страц╕й незаконно вилучено лише у чотирьох державних п╕дпри╓мств галуз╕ конярства майже 20 тисяч гектар╕в с╕льськогосподарських земель, як╕ пот╕м були передан╕ комерц╕йним структурам.
Схож╕ злочини були також реал╕зован╕ у Харк╕вськ╕й, Запор╕зьк╕й, К╕ровоградськ╕й та Полтавськ╕й областях.
Я хот╕в би попередити кожного про особисту в╕дпов╕дальн╕сть за участь у таких схемах.
В╕д гол╕в адм╕н╕страц╕й вимагаю до к╕нця поточного року перев╕рити д╕яльн╕сть ус╕х без винятку державних ╕ комунальних п╕дпри╓мств, яким передано у пост╕йне користування земл╕ с╕льськогосподарського призначення, на предмет незаконного використання цих земель сторонн╕ми особами.
У раз╕ виявлення таких факт╕в вимагаю нев╕дкладно мене особисто по╕нформувати та терм╕ново вжити заход╕в для повернення таких земель у державну власн╕сть.
Реформування земельних в╕дносин стане потужним стимулом розвитку аграрного сектора. Стосовно цього сектора у мене теж ╓ низка питань до м╕сцевих кер╕вник╕в.
Перше. На недостатньому р╕вн╕ залиша╓ться роз’яснювальна робота. Не скр╕зь на м╕сцях люди знають мету ╕ зм╕ст земельно╖ реформи. У багатьох випадках дискредитують цю ╕дею. Тому, шановн╕ колеги, це наша з вами сп╕льна в╕дпов╕дальн╕сть – в╕дпов╕дальн╕сть земельник╕в та м╕сцево╖ влади.
Така ситуац╕я створю╓ п╕д╜рунтя для попул╕ст╕в ╕ горлопан╕в, як╕ роблять все можливе для дискредитац╕╖ земельно╖ реформи. Пам’ята╓те земельний референдум?
Тому вимагаю посилити роз’яснювальну роботу ╕ забезпечити необх╕дну п╕дтримку людей земельн╕й реформ╕.

http://www.president.gov.ua/news/21206.html

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 23.09.2011 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9380

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков