Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 30.09.2011 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#20 за 30.09.2011
В╤Н БУВ ПЕРШИМ ╤ НЕПЕРЕС╤ЧНИМ

Наш перший редактор. Перший редактор першо╖ в Укра╖нськ╕й держав╕ укра╖номовно╖ газети, що вида╓ться у Криму. ╤ газету цю не спустили за рознарядкою згори – право на не╖ треба було виборювати, створювати ╖╖ у складн╕й на той час атмосфер╕ Кримського п╕вострова, який посилено дрейфував у б╕к Рос╕╖. Але було палке бажання зреал╕зувати сво╓ право бути в Укра╖н╕ укра╖нцями. ╤ хоча ним живилася значна частина укра╖нсько╖ ╕нтел╕генц╕╖, потр╕бно було ще й багато ╕ншого – досв╕д орган╕заторсько╖ роботи, зв’язки, нарешт╕, воля ╕ просто в╕дчайдушн╕сть, готовн╕сть не зупинятися перед зачиненими дверима ╕ вдало п╕дбирати до кожних з них ключик.
Усе це Олександр Павлович Кулик робити вм╕в ╕, маючи команду однодумц╕в, незабаром очолив газету, назву для яко╖ п╕дбирали ус╕╓ю громадою, як любляч╕ батьки для довгооч╕кувано╖ дитини, а зупинилися на «Кримськ╕й св╕тлиц╕».
Олександр Кулик – людина знана й авторитетна в р╕зних колах: у письменницьких, бо сам член ще радянсько╖, а пот╕м ╕ укра╖нсько╖ сп╕лки, у видавничих (пройшов шлях в╕д редактора до заступника головного редактора), серед компарт╕йних функц╕онер╕в (довелося сп╕впрацювати, бо л╕дер╕в поза ц╕╓ю системою тод╕шня влада не визнавала) ╕, нарешт╕, серед палких укра╖нських патр╕от╕в, яких полюбляли називати «заплямованим» словом – нац╕онал╕сти.
Олександра Павловича знаю впродовж 30 рок╕в, щоправда, з 17 вересня 2010 року мушу говорити «знала» — минуло╖ осен╕ його життя об╕рвалося стр╕мко ╕ зненацька. На той час уже 15 рок╕в в╕н був власним кореспондентом «Урядового кур’╓ра» ╕ наш╕ житт╓в╕ стежини перетиналися нечасто. Але в╕н був — мужня людина, справжн╕й чолов╕к, який все робив на повну силу, ╕, здавалося, так триватиме завжди. Пам’яталися його гостр╕ за зм╕стом редакторськ╕ колонки, до створення кожно╖ з яких в╕н п╕дходив як до написання твору не одноденного призначення, пам’яталися бурхлив╕ суперечки, в результат╕ яких народжувалися не вза╓мн╕ образи, а швидше — таки ╕стина. Атмосфера в редакц╕╖ складалася по-справжньому творча, а гонорари видавалися лише за власний продукт. Усе, що народжувалося з-п╕д пера нерядового, ставало под╕╓ю для ус╕х.
Прощання з Олександром було велелюдним: прийшли ╕ колишн╕ компарт╕йн╕ чиновники, ╕ укра╖нськ╕ та рос╕йськ╕ патр╕оти, ╕ просто журнал╕сти та знайом╕ й друз╕. Не було лише жодного представника «Урядового кур’╓ра», де останн╕м часом працювалося Олександру не дуже комфортно – його прямий ╕ в╕двертий стиль викликав там певну насторожен╕сть.
Про це я д╕зналася в╕д вдови Олександра ╢вген╕╖, котру запросила до редакц╕╖, де вже не лишилося людей, як╕ б «перетиналися» з ╖╖ чолов╕ком, тим б╕льше, не було в╕д кого почути про нього щось нове або ж добре забуте старе.
Народився Олександр Кулик 4 червня 1952 року в с. Христ╕вка Чаплинського району Херсонсько╖ област╕. З ╢вген╕╓ю познайомилися в Кримському педагог╕чному ╕нститут╕, де обо╓ обрали ╕стфак. Але якщо Женя побудувала соб╕ вчительську кар’╓ру ╕ понад два десятил╕ття пропрацювала завучем, то Олександр буквально розривався в╕д захоплень, бо був щедро обдарований природою р╕зноман╕тними талантами. У гуртожитку ╕нституту в╕н мав проблеми, бо на шпалерах малював храми, ╕ у кожн╕й к╕мнат╕ – св╕й, не просто вигаданий, а реально ╕снуючий. В арм╕╖ в╕н сп╕вав (╕ добре) – служив у ансамбл╕ п╕сн╕ ╕ танцю радянських в╕йськ у Н╕меччин╕, за що був прем╕йований позачерговою в╕дпусткою. Дмитро Гнатюк, з яким познайомився, нав╕ть запрошував його до консерватор╕╖. Але понад усе хот╕лося писати. ╤ Сашко писав, це тривало все його життя. Не цурався й громадсько╖ роботи – деякий час очолював Кримське в╕дд╕лення Всеукра╖нсько╖ орган╕зац╕╖ «Просв╕та». Схилявся то на б╕к одн╕╓╖, то ╕ншо╖ парт╕╖ – залежно в╕д того, наск╕льки на той час виглядали вони патр╕отичними ╕ перспективними. А за долю кра╖ни вбол╕вав, як за щось особисте – цьому були присвячен╕ емоц╕йн╕ стор╕нки його щоденника, ╕нтимного документа, про який знала лише дружина.
Колись вони планували дожити до золотого вес╕лля, як батьки Жен╕, та не судилося. «Справедливий, небайдужий» — ╢вген╕я Трофим╕вна п╕дшукову╓ належн╕ слова, подумки гортаючи стор╕нки ╖хнього сп╕льного життя. ╤ ось ми зупиня╓мося на позитив╕ – Олександр Павлович таки дочекався онука. В╕н був би свого часу не проти, аби його донька Катя виявилася хлопчиком – надто вже хот╕лося передати комусь те, що переповнювало душу, св╕й чолов╕чий досв╕д, бо то не завжди д╕воча справа. ╤ ось Господь подарував шанс – тепер сво╖ плани на майбутн╓ д╕дусь по╓днував ╕з Серг╕йком. Але встиг з ним лише раз сфотографуватися, коли тому не було ще й трьох м╕сяц╕в…
Так ╕ п╕шов наш перший редактор у ╕нш╕ св╕ти, а за три дн╕ опечатали ╕ прим╕щення газети, яку в╕н завжди вважав сво╓ю. «В╕н страшенно обурювався, — розпов╕да╓ ╢вген╕я. – В╕н не м╕г змиритися з тим, що газета згаса╓». А я подумки звернулася у прост╕р: «Олександре Павловичу, друже, але ж ми воскресли ╕ тепер берегтимемо твою пам’ять!»
А тим часом у його р╕дному сел╕, як пов╕домила ╢вген╕я, готуються до урочистого в╕дкриття на Покрову мемор╕ально╖ дошки в р╕дн╕й Сашков╕й школ╕. Водночас там запрацю╓ ╕ куточок, що розпов╕датиме про цю неперес╕чну людину. Адже не кожне село може пишатися тим, що подарувало кра╖н╕ трьох письменник╕в, як╕ здобули це звання ще за час╕в, коли воно було дуже вагомим на в╕дм╕ну в╕д сьогодення. Щоправда, дво╓ з них уже зд╕йснили свою м╕с╕ю. Залишився лише старший брат Олександра Валер╕й та ось, спод╕ваюся, п╕дросте Серг╕йко ╕ теж в╕зьметься за перо…

Тамара СОЛОВЕЙ

«Урядовий кур’╓р» «попрoщався» з╕ сво╖м власкором ось цим його матер╕алом (21 вересня 2010 року), який дасть можлив╕сть читачам «Кримсько╖ св╕тлиц╕» зрозум╕ти, що бол╕ло нашому першому редакторов╕ до останньо╖ хвилини його життя

ЧИ СТАНЕ КРИМ ПЕРЛИНОЮ УКРА╥НИ?

Згадалося... Якось брав ╕нтерв’ю в одного з тепер уже колишн╕х кер╕вник╕в Кримського уряду. Поставив запитання про розвиток економ╕ки автоном╕╖ на основ╕ ╕нновац╕й та ╕нвестиц╕й. В╕дпов╕дь не забарилася — йдуть у Крим ╕нвестиц╕╖, йдуть. Причому, не т╕льки в╕тчизнян╕, а й заруб╕жн╕. Назвали й цифри. Наприклад, в 2009 роц╕ ╕ноземн╕ ╕нвестори вклали у розвиток Криму 117,5 млн. долар╕в США, кра╖ни СНД — 72 млн. американських долар╕в, кра╖ни ╢С — 30 млн. «зелених», ╕нш╕ кра╖ни св╕ту (тод╕шн╕й голова Ради м╕н╕стр╕в АРК не назвав ц╕ кра╖ни ╕ можна було легко здогадатися, що йдеться про офшори) — майже 14 млн. долар╕в США.
На перший погляд картина обнад╕йлива: у св╕т╕, виявля╓ться, про Крим знають. Чи знають м╕жнародн╕ ╕нвестори про те, що Крим хочуть перетворити на перлину Укра╖ни, нев╕домо. Напевно, не знають, що таке завдання перед кер╕вниками автоном╕╖, центральними м╕н╕стерствами ╕ в╕домствами поставив В╕ктор Янукович практично недавно. ╤ в Криму закип╕ла робота. Урядова команда Василя Джарти взялася за виконання завдання Президента Укра╖ни активно: наводиться лад у земельн╕й сфер╕, яка ╓ основою корупц╕╖ в Криму. Колишня влада автоном╕╖, яку пом╕няли на управл╕нц╕в з Донбасу, в╕дм╕нила к╕лька р╕шень Саксько╖ райради з вид╕лення земл╕, як╕ виявилися незаконними, через м╕сяць у Криму повинн╕ провести перший земельний аукц╕он. Це зробить операц╕╖ ╕з земельними ресурсами в╕дкритими, унеможливить зловживання. Та чи зможе команда управл╕нц╕в на чол╕ ╕з Василем Джарти, кер╕вники прокуратури АРК, СБУ, м╕л╕ц╕╖ роз╕братися з дерибаном земл╕ у Н╕к╕тському ботан╕чному саду, нев╕домо. Впевненост╕ нема╓, бо до цього дерибану свого часу долучилися дуже авторитетн╕ люди, яких ми часто бачимо в авторськ╕й програм╕ Сав╕ка Шустера...
Особливо активно надходять ╕нвестиц╕╖ в розвиток П╕вденного берега АРК — в╕д Судака до Севастополя будують п’ятиз╕рков╕ приватн╕ готел╕, панс╕онати, ресторани, кафе, бари. Ц╕ споруди в╕дпов╕дають ╓вропейським стандартам ╕ за комфортом не поступаються французьким чи нав╕ть швейцарським об’╓ктам туризму. Правда, в╕дпочинок у кримських новостворених оздоровницях дорожчий за ╓вропейський ╕ обслуговування у нас ще не дотягу╓ до ╓вропейського. Ми погано вчимо персонал, особливо середньо╖ ланки — поко╖вок, адм╕н╕стратор╕в, оф╕ц╕ант╕в, касир╕в, екскурсовод╕в. Ця категор╕я «обслуги» майже не волод╕╓ секретами ╓вропейського серв╕су, не зна╓ ╕ноземних мов, працю╓ за радянськими стандартами, за принципом — якщо людина при╖хала до Криму в╕дпочивати, то вже н╕куди цей турист не д╕неться. А ось куди д╕ваються грош╕ в╕д туризму, нев╕домо. Урядовц╕ автоном╕╖ люблять говорити про вдалий минулор╕чний курортний сезон, захоплено пов╕домляють, що Крим в╕дв╕дало майже 5 млн. гостей. Якщо кожен турист залишив у Криму 100 долар╕в, то взагал╕ виходить дуже сол╕дна сума — 500 м╕льйон╕в долар╕в! Куди д╕лися ц╕ м╕льйони, н╕хто не зна╓.
Приватний туристичний б╕знес працю╓ в «т╕н╕». ╤ прибутки сво╖ цей б╕знес, як правило, показу╓ м╕н╕мальн╕, тож, в╕дпов╕дно, ╕ податки платить м╕н╕мальн╕. В курортних м╕стах ╕ особливо в курортних селищах повно новеньких панс╕онат╕в, як╕ не заре╓строван╕, д╕ють як «л╕тн╕ кухн╕», в яких в╕дпочивають «родич╕» абориген╕в.
Ще одна серйозна проблема для Криму — еколог╕чна. Х╕ба можна вважати Крим перлиною Укра╖ни-курортно╖, коли на п╕вноч╕ Кримського п╕вострова киптюжать небо х╕м╕чн╕ п╕дпри╓мства, а новозбудован╕ готел╕ та ресторани на П╕вденному берез╕ Криму просто скидають сво╖ в╕дходи в море? Практично ус╕ селища, що розташован╕ на ПБК, не мають нормальних очисних споруд, стара комунальна мережа не витриму╓ навантаження, ╕ нечистоти забруднюють море, а в цьому мор╕ з насолодою плавають туристи з ус╕х куточк╕в Укра╖ни, з Рос╕╖ ╕ нав╕ть ╕ноземц╕ хлюпаються в коктейл╕, вибачте на слов╕, з в╕дход╕в людсько╖ д╕яльност╕.
Так що сам╕ по соб╕ ╕нвестиц╕╖, що над╕йшли в Крим, ще не означають прогресивний поступ. Крим давно потребу╓ серйозно╖ концепц╕╖ розвитку, над якою зараз працюють ╕ наш╕ експерти, ╕ економ╕сти з Рос╕╖. Незабаром цей документ у вигляд╕ законопроекту побачить св╕т, та чи вдасться перетворити Крим на перлину Укра╖ни, дос╕ нев╕домо, бо практично ус╕ урядов╕ команди в Криму об╕цяли створити рай, а насправд╕ створили на п╕востров╕ пекло.

Олександр КУЛИК

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 30.09.2011 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9410

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков