Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 30.09.2011 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#20 за 30.09.2011
ОДКРОВЕННЯ ОТЧОГО ДОМУ

На одн╕й з виставок у Будинку народно╖ творчост╕ С╕мферополя в к╕нц╕ 70-х рок╕в минулого стол╕ття мене, тод╕ викладача Кримського художнього училища ╕м. М. Самокиша, зац╕кавило, як вишивальниц╕ передавали колористику живописних картин в╕домих майстр╕в пензля нитками на полотн╕. Серед декоративних вироб╕в, серветок, хустинок мою увагу привернув рушник з вишитими хрестиком сценами з народного побуту: собачка, колодязь ╕ д╕вчина, яка несла на коромисл╕ воду. Створена за канонами укра╖нсько╖ орнаментально╖ символ╕ки композиц╕я малюнка ╕ типаж╕ характер╕в викликали в мене асоц╕ац╕╖ з рушником, який збер╕гався у нас вдома. Мама розпов╕дала, що вишила його ще ╖╖ мама, моя бабуся.
Я не запам’ятав тод╕ автора цього рушника, але коли п╕сля в╕дкриття в 1984 роц╕ в м╕ст╕ Будинку художника з виставковими залами познайомився з В╕рою Ро╖к, зрозум╕в, що то був ╖╖ рушник.

Як портретист, що завжди зверта╓ увагу в людин╕ не т╕льки на ╖╖ зовн╕шн╕ дан╕, а й на внутр╕шн╕й св╕т, я з першого погляду в╕дзначив у н╕й виразну пластику обличчя ╕ волосся. А посп╕лкувавшись з нею, нав╕ть здивувався, що маленька, тенд╕тна, з манерами аристократки ж╕нка так досконало зна╓ джерела та особливост╕ народно╖ вишивки ╕ сама профес╕йно займа╓ться цим видом рукод╕лля. Вона розпов╕дала про нього так, щоб люди збагнули, ув╕брали в себе його естетику ╕ символ╕ку, яка розкрива╓ сутн╕сть буття, культури, нац╕ональних характер╕в ╕ рис. Скрупульозна, вимоглива до деталей у вишиванн╕, вона ╕ в бес╕дах сво╖м допитливим поглядом немов проникала у глибину сп╕врозмовника.
В╕ра Ро╖к завжди, незважаючи на св╕й похилий в╕к, була присутня на презентац╕ях власних персональних виставок, що ╕ здоров╕й людин╕ не п╕д силу. Переживши в житт╕ багато ф╕зичних травм, як╕ викликають психолог╕чний надлом, вона не зчерств╕ла душею, а подолала нерухом╕сть, виробила в соб╕ ст╕йк╕сть, тверду волю до життя так, немов знала наперед про це важке випробування у сво╖й дол╕.
Вона, працюючи учителем у школах, методистом образотворчого ╕ декоративно-прикладного мистецтва, ╕ учениць сво╖х навчала не т╕льки р╕зним техн╕кам вишивання, а передус╕м ставленню до життя. Я дивився на цих сивоволосих ж╕нок, що сво╖м старанням осягнули рукотворну красу, на ╖хн╓ сп╕лкування з В╕рою Серг╕╖вною ╕, сам педагог майже з 30-р╕чним стажем, бачив у н╕й Вчителя. Вона не переставала бути наставником для них за межами клас╕в, студ╕й ╕ через багато рок╕в, коли вони давно з учениць стали дорослими, працювали в р╕зних галузях, а вишивка залишилася для них захопленням, потребою душ╕ та натхненно╖ творчост╕ назавжди.
Роки к╕льк╕сно зб╕льшували в╕к В╕ри Ро╖к, а подивишся в ╖╖ оч╕ при зустр╕ч╕ чи в документальному ф╕льм╕ — ╕ бачиш не погашен╕ часом ╕скрометн╕ жив╕ вогники, що горять розумом ╕ знаннями. У не╖ була колосальна ╕ чиста пам’ять про минуле, яку я, мабуть, бачив уперше в сво╓му житт╕. Ц╕ оч╕, як╕ я н╕коли не бачив в окулярах, св╕тле обличчя ╕ св╕тле волосся – типаж образу творчо╖ ╕нтел╕гентно╖ людини.
Пригадую одну зустр╕ч з В╕рою Ро╖к у центр╕ С╕мферополя. ╥й тод╕ було 95 рок╕в. Бачу, йде вона з сином Вадимом по вулиц╕ Пушк╕на.
— Куди йдете? – запитую.
— Подарунки родин╕ вибира╓мо, — в╕дпов╕дають.
Це по╓днання краси внутр╕шньо╖ з красою зовн╕шньою у твор╕ннях рук, в уважност╕, тактовност╕ у профес╕╖, у виставков╕й д╕яльност╕ ╕ вдома в таких елементах прояв╕в родинних стосунк╕в, як подарунки до дня народження нев╕стки, внук╕в, правнук╕в, найб╕льше вражало ╕ захоплювало в н╕й. Це була незвичайна ж╕нка.
Художники звикли до того, що в Криму ╓ В╕ра Ро╖к, що те, чим вона займа╓ться, — це джерело. Вона ╕ сама з роками перетворилася в криницю, з яко╖ люди наповнювалися ц╕лющою наснагою та житт╓вою енерг╕╓ю для душ╕ ╕ творчост╕. Побачити весь ╖╖ мистецький потенц╕ал ми змогли т╕льки завдяки сину Вадиму Михайловичу Ро╖ку. В╕н зд╕йснював ус╕ необх╕дн╕ орган╕зац╕йн╕ домовленост╕ та узгодження з проведення виставок — в╕д оренди прим╕щень до транспортування експонат╕в, п╕дписав масу документ╕в у р╕зних установах, добиваючись створення в С╕мферопол╕ музею народно╖ творчост╕.
Я радий, що такий музей п╕д пр╕звищем Ро╖к у м╕ст╕ буде створено, а основн╕ його зали будуть присвячен╕ В╕р╕ Серг╕╖вн╕, бо саме завдяки ╖й це мистецтво отримало на п╕востров╕ високий статус. Сьогодн╕ за техн╕кою ╕ як╕стю вишивання ╓ й ╕нш╕ так╕ сам╕, як вона, майстри. Але ╖╖ пол╕т творчо╖ фантаз╕╖, створення прекрасних узор╕в, що по╓днують давнину ╕ сучасн╕сть, вид╕лили В╕ру Серг╕╖вну ╕з загально╖ маси вишивальниць. Сво╓ю педагог╕чною ╕ виставковою д╕яльн╕стю вона переступила грань просто╖, нав╕ть дуже квал╕ф╕ковано╖ майстрин╕, ╕ звання Героя Укра╖ни удосто╓на за просв╕тительство та поширення цього народного мистецтва серед населення.
Подивиться один в╕дв╕дувач експозиц╕╖ на ╖╖ декоративн╕ вироби, другий – ╕ сам п╕сля цього береться за голку з ниткою. Так вона вм╕ла торкнутися сво╖ми рушниками людських душ ╕ сердець як одкровенням в╕чного дому, зайти у кожен з них сво╖м мистецтвом. Композиц╕╖ створювала на основ╕ в╕домих укра╖нських класичних орнамент╕в ╕ символ╕в, щось додавала до них, зм╕нювала – це ╕ ╓ почерк Ро╖к, ╖╖ хода художника. Вона несла нац╕ональну культуру в р╕зн╕ рег╕они держави, демонструвала сво╖ вироби в ╕нших кра╖нах ╕ сама стала нац╕ональною горд╕стю Укра╖ни.
У мистецтв╕ м╕сце порожн╕м довго не бува╓. Коли ╕де з життя великий майстер, п╕сля нього до вершин п╕дн╕ма╓ться хтось ╕нший, але другого такого самобутнього творця, як В╕ра Ро╖к, по-мо╓му, не буде. Зам╕нити ╖╖ не можна, — так будуть говорити т╕, хто ╖╖ знав. З таким величезним обсягом вишитих вироб╕в, як у не╖, це – людина стол╕ття в народн╕й творчост╕ — як майстер, педагог ╕ просв╕титель.
Художн╓ мистецтво подружило нас. У грудн╕ 2009 року я подарував В╕р╕ Ро╖к каталог сво╓╖ юв╕лейно╖ виставки в Будинку художника С╕мферополя, передавши його сину Вадиму, а з нею розмовляв по телефону. Голос ╖╖ сиплий звучав трохи хриплувато. Таким в╕н ╕ залишиться в мо╖й пам’ят╕, ╕ обличчя з внутр╕шн╕м поглядом душевних сил, потужн╕ших в╕д ф╕зичних, немов закарбоване на полотн╕ чи в скульптур╕.

Микола МОРГУН,
голова Кримсько╖ республ╕кансько╖ орган╕зац╕╖ Нац╕онально╖ сп╕лки художник╕в Укра╖ни,
заслужений художник Укра╖ни

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 30.09.2011 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9415

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков