Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 30.09.2011 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#20 за 30.09.2011
«БЕСЛАН. ОСЕТИНСЬКА ТРАГЕД╤Я»

Чужого горя не бува╓...

╢ реч╕, як╕ не можна виправдати н╕чим: н╕ прагненням свободи ╕ незалежност╕, н╕ бажанням помсти (хай нав╕ть вмотивовано╖), н╕ гарячим сх╕дним темпераментом. Бо насправд╕ вони мають лише один-╓диний синон╕м – фашизм, ╕ цим все сказано.
Це в╕н показав сво╓ криваве обличчя 1 вересня 2004 року в П╕вн╕чноосетинському м╕ст╕ Беслан, а до того впродовж п╕вроку забрав сотн╕ житт╕в н╕ в чому не повинних людей п╕д час теракт╕в. Воювати з беззахисними, завдавати ╖м удару в спину – таким був почерк терорист╕в з угруповання Шам╕ля Баса╓ва.
Але под╕╖ у Беслан╕ були найп╕дступн╕шими ╕ найкривав╕шими, вони позбавили життя 334 людей: школяр╕в, ╖хн╕х вчител╕в, батьк╕в ╕ гостей, що прийшли на свято Першого дзвоника. ╤ лише менше 5% серед загиблих – учасники спецоперац╕╖ з╕ зв╕льнення заручник╕в, переважно б╕йц╕ загону спецпризначення. Чому так багато жертв, ╕з яких 186 – д╕ти? Сьогодн╕ вже н╕хто не дасть в╕дпов╕дь, наск╕льки грамотно була спланована ╕ зд╕йснена операц╕я. Але й чекати дал╕ н╕як не можна було – в школ╕ пролунав вибух, розпочалася стр╕лянина, виснажених голодом ╕ спрагою заручник╕в терористи примусили пити власну сечу.
У т╕ дн╕ до беслансько╖ трагед╕╖ була прикута увага вс╕╓╖ св╕тово╖ сп╕льноти. Не стала винятком ╕ Укра╖на, хоча ╖╖ участь у ф╕зичн╕й ╕ психолог╕чн╕й реаб╕л╕тац╕╖ д╕тей (а це тривало аж до минулого року) н╕де не аф╕шувалася.
Разом з тим, була людина, яка пост╕йно стежила за цим процесом ╕ брала в ньому найактивн╕шу участь. ╤ ось з’явився фотоальбом п╕д назвою «Беслан. Осетинська трагед╕я», на презентац╕ю якого до Ун╕версально╖ б╕бл╕отеки ╕м. ╤. Франка були запрошен╕ гост╕ та журнал╕сти. Його автор Валер╕й Савла╓в (на фото праворуч), голова Кримсько╖ республ╕кансько╖ громадсько╖ орган╕зац╕╖ «Конгрес осетин╕в Криму», ╓ членом Сп╕лки фотохудожник╕в Укра╖ни ╕ просто людиною сердечною ╕ чуйною, яка, готуючи альбом до друку, поставила соб╕ за мету в╕ддячити укра╖нському народов╕ за його допомогу осетинським д╕тям.
Валер╕й Миколайович Савла╓в, зда╓ться, д╕йсно довго чекав на цей «момент ╕стини» ╕ тепер ╕з захопленням розпов╕дав про екс-президента Леон╕да Кучму, який дв╕ч╕ при╖здив на м╕сце в╕дпочинку осетинських школяр╕в (а перша група в╕дпочиваючих становила 800 ос╕б). «Ми н╕коли не забудемо вашу допомогу ╕ об╕ця╓мо г╕дно представляти св╕й народ на укра╖нськ╕й земл╕», — заявив Валер╕й Савла╓в, пояснюючи, що представники осетинсько╖ д╕аспори в Укра╖н╕ жодного разу не в╕дчували тут утиск╕в чи зневаги.
На презентац╕ю прибув ╕з Осет╕╖ ╕ брат Валер╕я Фел╕кс, який побажав, аби вс╕ народи були добр╕шими одне до одного. Виступили також представник Товариства рос╕йських сп╕вв╕тчизник╕в за кордоном Олександр Зинов’╓в ╕з Севастополя та його земляк Олександр Лазебник, який представляв культурно-╕сторичний центр «В╕тчизна», люди, як╕ взяли участь у створенн╕ альбому, зокрема, художники-дизайнери батько ╕ син Жерибори, прац╕вники Кримського республ╕канського ком╕тету з ╕нформац╕╖ та ╕нш╕.
Валер╕й Савла╓в розпов╕в, що покладено в основу укомплектування альбому фотограф╕ями. Перша його частина – це оф╕ц╕йн╕ зн╕мки, як╕ робилися безпосередньо п╕д час беслансько╖ трагед╕╖. А друга – його власн╕ фотограф╕╖, що створювалися в пер╕од реаб╕л╕тац╕╖ д╕тлах╕в у «Артеку», Гурзуф╕, Севастопол╕, де особливо активна осетинська д╕аспора. З╕ св╕тлин дивляться на нас, на перший погляд, звичайн╕ дитяч╕ обличчя. Але якщо звичайн╕, то чому цим д╕тям боляче дивитися в оч╕, що в них таке закарбувалося, в╕д чого завмира╓ серце? Кажуть, под╕бний стрес – невил╕ковний. Адже в 66 осетинських родинах загинуло в╕д двох до шести ╖хн╕х член╕в, це коли за вс╕ роки Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни на фронтах було втрачено майже ст╕льки ж бесланських чолов╕к╕в, як за три дн╕ мирних громадян у ст╕нах школи. Але, гортаючи альбом, ми бачимо, що св╕тл╕шають дитяч╕ оч╕, скреса╓ крига в дитячих душах.
«Ця книга ма╓ бути в б╕бл╕отец╕ кожно╖ школи!» — слушно заявля╓ начальник м╕ського управл╕ння осв╕ти ╕ науки Серг╕й Трифонов. Але ж, здавалося, щеплення проти антилюдяност╕ робилися ╕ за радянських час╕в. У Московському л╕тературному ╕нститут╕ ╕м. Горького, де я навчалася, було особливо багато жител╕в Кавказу, а к╕мнату ми д╕лили на двох з представницею П╕вн╕чно╖ Осет╕╖ Тамарою Дзагко╓вою. Вс╕ ц╕ люди були дуже добро╖ й весело╖ вдач╕. Варто ╖м було лише почути перш╕ «па» нац╕онально╖ мелод╕╖, як ╖хн╕ ноги сам╕ танцювали. Х╕ба ж вони могли створити с╕м’╖ ╕ народити вбивць? Не могли. А ось щодо п╕сн╕ ╕ танц╕в, тут все лишилося, як ╕ багато рок╕в тому.
У фотоальбом╕ В. Савла╓в опису╓ такий еп╕зод. В останн╕й день перебування д╕тей в «Артеку» в╕н ╕з товаришем при╖хав ╖х нав╕дати, але було вже п╕зно, д╕ти спали, а у вогнищ╕ жевр╕ли останн╕ вуглинки. Тод╕ Валер╕й Миколайович заграв на гармошц╕ р╕дну осетинську мелод╕ю. ╤ вже за к╕лька хвилин галявина заповнилася д╕тьми. Вони рад╕ли, см╕ялися, танцювали, як ╖хн╕ батьки ╕ д╕ди. Вони були часточкою свого народу ╕ часточкою людства, й н╕хто не мав права позбавляти ╖х життя ╕ дитинства.

Тамара СОЛОВЕЙ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 30.09.2011 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9418

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков