Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 14.10.2011 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#25 за 14.10.2011
«БРАТ БРАТУ ЧЕСНО ДИВИТЬСЯ У В╤Ч╤, ЯК ПОВЕЛОСЯ З ПРАД╤ДА НА С╤Ч╤...»

День Укра╖нського козацтва в╕дзнача╓ться в наш╕й держав╕ зг╕дно з Указом Президента Укра╖ни в╕д 07.08.1999 року № 966/99 в день свята Покрови Пречисто╖ Богородиц╕ - 14 жовтня.
Козацтво в Укра╖н╕ – це досить важливий компонент нац╕онально╖ й територ╕ально╖ консол╕дац╕╖, що сприяв утворенню укра╖нського етносу й допом╕г йому вижити в умовах в╕дсутност╕ власно╖ держави.
Враховуючи ╕сторичне значення ╕ заслуги козацтва у створенн╕ укра╖нсько╖ державност╕ та сутт╓вий внесок у сучасний процес державотворення, у 2002 роц╕ в Укра╖н╕ створена М╕жнародна асоц╕ац╕я «Козацтво». Програмою д╕яльност╕ ц╕╓╖ орган╕зац╕╖ ╓: участь у в╕йськово-патр╕отичному вихованн╕ молод╕, осв╕тянських, культурно-просв╕тницьких, природоохоронних заходах, орган╕зац╕я туризму тощо.
Попри те, що у Севастопол╕ козак╕в-державник╕в полюбляють не дуже, тут, на засадах укра╖нсько╖ нац╕онально╖ ╕де╖, д╕ють два полки, по 800 козак╕в у кожному. Серед севастопольських козак╕в чимало молод╕, прикладом для яких ╓ старш╕, досв╕дчен╕, з непростою долею та тернистим житт╓вим шляхом. Саме до тако╖ шановано╖ людини я зав╕тала напередодн╕ свята.
Крокуючи звивистою стежкою, що пролягла м╕ж звалищами буд╕вельного см╕ття, майже на берез╕ моря, я пом╕чаю чимало зм╕н: недавно тут був величезний пустир, тепер у прибережн╕й зон╕ буд╕вництво не припиня╓ться н╕ вдень, н╕ вноч╕. На вулиц╕ Щитов╕й, крайн╕й з боку моря, мешка╓ вельми поважний севастопольський козак ╕ м╕й респондент – ╤ван Олекс╕йович Под╕льник. Його доля запала мен╕ в душу ╕ я кваплюся розпов╕сти про не╖ читачев╕.
Зателефонувавши, аби домовитися про ╕нтерв’ю, розум╕ю, що кваплюся недарма: в╕н щойно виписався з л╕карн╕, де його 5 дн╕в тому прооперували.
Ще у День Незалежност╕ б╕ля пам’ятника Тарасов╕ Шевченку мою увагу привернув чолов╕к у вишит╕й сорочц╕. Там було чимало укра╖нц╕в у вишиванках, але цей св╕тився якоюсь тихою рад╕стю, було видно, що для нього це – не просто календарне свято, а довгооч╕куване, вистраждане ц╕лим життям. Тод╕ я його лише поздоровила та зробила фото. Зараз прагну д╕знатися б╕льше про його життя й кваплюся, бо 83 роки – в╕к вельми поважний.
Дзв╕нок у двер╕ – ╕ мене вже зустр╕ча╓ подружжя Под╕льник╕в: ╤ван Олекс╕йович та Катерина Дем’ян╕вна. Трима╓ться м╕й респондент бадьоро, хоч через розст╕бнутого ╜удзика видн╕╓ться закле╓ний л╕карським пластирем жив╕т.
- Як же добре, що ви прийшли! - рад╕сно каже ╤ван Олекс╕йович, д╕стаючи з кишен╕ пап╕рця, де непевним почерком виведен╕ два пр╕звища: Наталя Макаренко та Зоя Кочина. Виявля╓ться, в одну з п╕сляоперац╕йних ночей ╤вану Олекс╕йовичу стало зле. Притисло так, що думав – к╕нець. ╤ якби не медична сестра Наталя та техн╕чний прац╕вник Зоя, як╕ вправно поставили крапельницю й пот╕м сид╕ли б╕ля нього по черз╕, може, зараз уже ц╕╓╖ розмови б ╕ не було. Тод╕ в╕н пооб╕цяв, що подяку╓ ╖м через газету. Як на диво, газетяр зав╕тав до нього сам.
Отже, м╕й прих╕д до ц╕╓╖ осел╕ виявився доречним, оч╕куваним, а головне – вчасним.
Примостившись у кр╕сл╕, п. Под╕льник подав мен╕ пап╕р, зав╕рений печаткою: «Хочу, щоб ви знали, з ким ма╓те справу, а то раптом в╕дмовитеся в╕д сп╕лкування з╕ мною».
Тримаю в руках арх╕вну дов╕дку направлену в 1998 роц╕ з м. К╕ров Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ до села Сокирич╕ К╕верц╕вського району Волинсько╖ област╕, де на той час мешкав м╕й респондент. Ця коротка дов╕дка й справд╕ вм╕стила досить ╕нформац╕╖, аби мати уявлення про мого в╕зав╕. Наводжу ╖╖, як кажуть, «без купюр»:
 «Подельник Иван Алексеевич, 1928 г. р., уроженец Стрыйского района Дрогобычской области как член семьи участника банды «УПА» выслан из пределов Дрогобычской области на обязательное поселение в Кировскую область в апреле 1946 года.
Подельник И. А. по достижению совершеннолетия, взятый на учет спецпоселения, совершил побег 18 августа 1947 года и скрывался до 19.05.1950 г., содержался под стражей с 19 мая по 26 июля 1950 г., находился на спецпоселении с 26 июля по 6 ноября 1950 г. Вновь арестован 6 ноября 1950 г.
Подельник А. И. осужден по ст. 82 ч. 2 УК РФСР.
В выписке из протокола Особого Совещания при Министерстве Государственной безопасности СССР от 03.02.1951 в графе «постановили» указано: «Подельника Ивана Алексеевича за побег с места поселения заключить в исправительно-трудовой лагерь сроком на ТРИ года, с последующим водворением к месту поселения».
Основание: ф. 16, оп. I, д. 8304.
Оце ╕ вся провина людини, якщо в╕рити дов╕дц╕, а вона п╕дтверджена печаткою Управл╕ння внутр╕шн╕х справ К╕ровсько╖ област╕, ╤нформац╕йним центром МВС Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ в╕д 28 с╕чня 1998 року.
Так за що ж судили мого респондента? За те, що вивезений неповнол╕тн╕м з Укра╖ни, в╕н вт╕кав додому? За цю «провину» в╕н в╕дсид╕в три роки й ще двадцять понев╕рявся на чужин╕?
Запитань багато, проте найголовн╕шим, на м╕й погляд, ╓ саме це:

- Чому й дос╕ навколо УПА точиться ст╕льки брудних та спекулятивних розмов?
- Я народився у 1928 роц╕ в с. Жулин Стрийського району. Тепер це – Льв╕вська область, а ран╕ше була – Дрогобицька. Тод╕ цей край був п╕д Польщею. Люди майже н╕чого не знали про радянську владу. Хтось казав, що вона страшна, а хтось - навпаки, що добра. Але хто би що не казав, перших представник╕в радянсько╖ влади у сел╕ зустр╕чали з кв╕тами. Проте коли лейтенант, зайшовши до нашо╖ хати та побачивши на ст╕нах портрети Шевченка, Франка й Лес╕ Укра╖нки, хряснув по них прикладом ╕ сказав: «Националистам не место в нашей стране», м╕ф про добру радянську владу вмить розтанув.
Були й ╕нш╕ приклади, коли, скаж╕мо, в село входили н╕мц╕, то дехто з н╕мецьких солдат╕в роздавав с╕льськ╕й д╕твор╕ цукерки. Люди були розгублен╕ й дез╕нформован╕. Але вже дуже скоро вс╕ побачили, що ╕ НКВДисти, ╕ н╕мецьк╕ окупанти д╕яли схоже: намагалися воювати з ╓вреями руками ╓вре╖в, з укра╖нцями - через укра╖нських пол╕ца╖в. Чимало людей не витримували залякувань, тортур, шантажу, намагалися захистити сво╖ родини, погоджуючись на сп╕впрацю з окупантами. Було ще чимало приклад╕в, коли, щоб замести сл╕ди злочин╕в, НКВДисти перевдягалися у форму вояк╕в УПА. Так╕ випадки були непоодинок╕. Проте м╕сцевий люд швидко роз╕брався: хто ╓ хто.
Наша розмова з ╤ваном Олекс╕йовичем була досить тривалою. Я дов╕далася, як загинув за гратами його батько. Як померла мати ╕, щоб уп╕знати ╖╖ та отримати дозв╕л на поховання, його вели до моргу п╕д конво╓м. Як п╕дл╕тком в╕н ╕з хлопцями боровся проти фашист╕в.
Сумна ╕стор╕я життя родини, що понад усе любила Укра╖ну й наближала ╖╖ Незалежн╕сть. Стало зрозум╕лим, чому я звернула увагу на цього чолов╕ка саме у День Незалежност╕: то було його свято, вистраждане ц╕лим життям.

- З арх╕вно╖ дов╕дки зрозум╕ло, як ╕ за що Ви опинилися за межами Укра╖ни, проте не зазначено, ск╕льки рок╕в Ви прожили в тих краях?
- Двадцять два роки, вже й д╕ти там повиростали. Син п╕шов навчатися у в╕йськове училище й ми надзвичайно переживали, що ╕ його життя буде зн╕веченим, приховували в╕домост╕ про виселення родини. Але об╕йшлося. Коли син був переведений по служб╕ до Севастополя, то забрав ╕ нас сюди. У нас дуже хорош╕ д╕ти: син ╕ донька. Вони п╕клуються про нас пост╕йно: у нас з Катериною Дем’ян╕вною пенс╕╖ невелик╕, д╕ти й за квартиру сплачують, ╕ продукти привозять. Ну а готую я вже сам, бо дружина п╕сля ╕нсульту не може. Я смачно готую.
- У нас дво╓ д╕тей, тро╓ онук╕в ╕ тро╓ правнук╕в, - додала 87-р╕чна Катерина Дем’ян╕вна й щасливо всм╕хнулася.
Ц╕ дво╓ людей разом уже 61 р╕к. Вони н╕ на що не скаржаться, усм╕хнен╕ й задоволен╕. Найкращим подарунком до Дня людей похилого в╕ку вважають те, що ╤ван Олекс╕йович витримав непросту операц╕ю й залишився живим.
На запитання, чи операц╕ю йому провели безкоштовно, в╕н мружить сво╖ яскраво-блакитн╕ оч╕: «А як ви дума╓те?» й дода╓: «Ми сам╕ добров╕льно зробили внесок».
Насамк╕нець розмови ╤ван Олекс╕йович д╕ста╓ посв╕дчення голови Головно╖ ради стар╕йшин Севастопольсько-Чорноморського Коша Ради укра╖нського козацтва при Президентов╕ Укра╖ни та погони генерал-майора козацтва ╕ я розум╕ю, що не помилилася, зав╕тавши до ц╕╓╖ осел╕.
Д╕яльн╕сть у лавах М╕жнародно╖ асоц╕ац╕╖ «Козацтво» при Президентов╕ Укра╖ни не стала на завад╕ створенню ним у Севастопол╕ громадсько╖ орган╕зац╕╖ «Всеукра╖нське братство ОУН-УПА», яке нал╕чу╓ 10 ос╕б.
Заре╓струвати громадську орган╕зац╕ю допомогли звичайн╕с╕ньк╕ цукерки, - каже, всм╕хаючись, ╤ван Олекс╕йович: «Д╕вчата довго приск╕пувалися: то не так оформлено, то не там ╕ не так виписана певна л╕тера. Тод╕ я накупив коробок з цукерками й попросив ус╕ л╕тери поставити в потр╕бному порядку, з точки зору юриспруденц╕╖. Й вони п╕шли мен╕ назустр╕ч».
Як не п╕ти назустр╕ч такому укра╖нському козаку! Адже все життя в╕н прагнув вол╕ для сво╓╖ земл╕ й готовий боронити ╖╖ до останнього подиху.

Л╕д╕я СТЕПКО
м. Севастополь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 14.10.2011 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9467

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков