Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 21.10.2011 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#27 за 21.10.2011
ГИНУЧИ, ВО╥НИ КИРПОНОСА ╤ УКРА╥НСЬКИЙ НАРОД РЯТУЮТЬ МОСКВУ
Фед╕р МОРГУН

(Уривок з книги «Стал╕нсько-г╕тлер╕вський геноцид укра╖нського народу»)
(Публ╕ку╓ться у в╕дпов╕дь на заяву Прем’╓р-м╕н╕стра РФ В. Пут╕на, що Рос╕я перемогла б у Велик╕й В╕тчизнян╕й в╕йн╕ ╕ без Укра╖ни...)

Подвигу во╖н╕в П╕вденно-Зах╕дного фронту, киян, полтавц╕в ╕ вс╕х учасник╕в найб╕льш гранд╕озно╖ битви Велико╖ В╕тчизняно╖ ╕ Друго╖ св╕тово╖ в╕йни, як╕ з╕рвали бл╕цкриг вл╕тку 1941 року ╕ врятували Москву, присвячу╓ться.
*   *   *
(Зак╕нчення.
Поч. у № 18-19, 20-21,
22-24, 25-26).

╤ в це пекло на земл╕ додавалася загибель ╕з неба. Наших л╕так╕в не було, а Г╕тлер спрямував сюди вс╕ бомбардувальники й винищувач╕, що знаходилися на Сх╕дному фронт╕. Бомби градом сипалися на наш╕ в╕йська ╕ цив╕льне населення, сотн╕ л╕так╕в безперервно поливали кулеметними чергами червоноарм╕йц╕в, колони б╕женц╕в, села ╕ хутори.
Учасник тих гр╕зних бо╖в, дв╕ч╕ Герой Радянського Союзу генерал-лейтенант артилер╕╖ В. С. Петров у сво╖й книз╕ «Минуле з нами» пише: «Г╕тлер╕вське командування, призупинивши наступ на головному стратег╕чному — Московському — напрямку, кинуло проти в╕йськ П╕вденно-Зах╕дного фронту на допомогу груп╕ арм╕й «П╕вдень» майже половину сил групи арм╕й «Центр». Внасл╕док зустр╕чних удар╕в, завданих 2-ою танковою групою з п╕вноч╕ ╕ 1-ою — з п╕вдня, противнику вдалося оточити наш╕ в╕йська.
У район╕ м╕ж Ки╓вом ╕ рубежем р╕ки Сули розгорнулася величезна битва, що тривала безперервно понад м╕сяць. У н╕й брали участь майже п╕втора м╕льйона солдат╕в, майже половина вс╕х танкових з’╓днань противника, що були на Сх╕дному фронт╕, велика к╕льк╕сть артилер╕йських ╕ ав╕ац╕йних частин» (В. С. Петров. Минуле з нами. К.: Пол╕твидав Укра╖ни, 1979).
Н╕мц╕ розчленували котел на три частини, як╕ також оточили з ус╕х бок╕в ╕ протягом багатьох дн╕в громили. Ек╕паж╕ танк╕в билися до останнього снаряда. Та наприк╕нц╕ вересня бо╖ припинилися. На цьому величезному простор╕, як записав у сво╓му щоденнику начальник генштабу сухопутних в╕йськ Н╕меччини Гальдер, в╕дбулися небувал╕ в св╕тов╕й ╕стор╕╖ бо╖. Наш╕ втрати т╕льки в╕йськовополоненими склали 570 тисяч. Це п╕драхували Гудер╕ан та ╕нш╕ пунктуальн╕ во╓начальники Н╕меччини. Ск╕льки там залишилося вбитих, ми не зна╓мо й дос╕, ╕ це може стати в╕домо т╕льки тод╕, коли в╕дкриють наш╕ й н╕мецьк╕ арх╕ви, дозволять ╖х вивчити неупередженим ╕ сумл╕нним ученим Укра╖ни, Рос╕╖ та Н╕меччини.
Б╕льш╕сть наших командир╕в ╕ начальник╕в штаб╕в загинули, документи втрачен╕ або захован╕ в пота╓мних м╕сцях, як╕ тепер н╕кому знайти (бо т╕, хто ховав, також незабаром загинули, кидаючись ╕з к╕нця в к╕нець у котл╕, або в н╕мецькому полон╕).
...Наприк╕нц╕ ц╕╓╖ трагед╕╖ Кирпонос з╕ сво╖м штабом проходив на сх╕д територ╕╓ю Полтавсько╖ област╕. Рухалися в б╕к Лохвиц╕, яка вже к╕лька дн╕в була зайнята танк╕стами Гудер╕ана. Та й сам н╕мецький генерал також перебував у цьому м╕стечку.
20 вересня штаб фронту в склад╕ велико╖ к╕лькост╕ генерал╕в ╕ середн╕х оф╕цер╕в, б╕йц╕в охорони, а також к╕лькох в╕йськових п╕дрозд╕л╕в опинився в урочищ╕ Шумейковому, що поросло кущами ╕ молодими невисокими деревцями. Н╕мецьк╕ танки, танкетки й п╕хота оточили урочище з ус╕х бок╕в. Понад добу тривав нер╕вний б╕й. Б╕льш╕сть захисник╕в загинули. Кирпонос удень був поранений, а ввечер╕ вбитий осколками м╕ни, що вибухнула поруч. Уноч╕, коли б╕й затих, друз╕ та ад’ютант викопали могилу, поховали командуючого. З╕рку Героя Радянського Союзу й особист╕ документи забрали з собою. Ад’ютанту й ще к╕льком чолов╕кам удалося вноч╕ пробратися повз сонн╕ ек╕паж╕ н╕мецьких танк╕в ╕ сховатися в одному з с╕л, а пот╕м пройти до сво╖х.
На св╕танку наступного дня н╕мц╕ знову в╕дкрили м╕нометний ╕ артилер╕йський вогонь. ╤з тих, хто захищався в урочищ╕ (близько 800 ос╕б), мало хто вижив.
В╕д м╕сця загибел╕ Кирпоноса й штабу П╕вденно-Зах╕дного фронту до Лохвиц╕, де спок╕йно ночував Гудер╕ан, менше 10 к╕лометр╕в. Коли Гудер╕ану вранц╕ пов╕домили про розгром штабу П╕вденно-Зах╕дного фронту й можливу загибель Кирпоноса, в╕н не пов╕рив, доручив негайно перев╕рити.
Незабаром знову допов╕ли, що штаб справд╕ знищено, але труп Кирпоноса не виявлено. Показали частину вц╕л╕лих штабних документ╕в, привели к╕лькох полонених старших оф╕цер╕в, як╕ п╕дтвердили розгром штабу й не зовс╕м ч╕тко розпов╕ли про долю свого командуючого. Мовляв, вони знали, що в урочищ╕ той справд╕ був, але що сталося вчора й уноч╕, не знають, бо оборонялися не поряд ╕з тим м╕сцем, де був Кирпонос. Також пов╕домили, що частина ╖хн╕х товариш╕в уноч╕ вийшла з котла. Що приховувалося за ц╕╓ю в╕дпов╕ддю, тепер н╕хто не скаже. Навмисне приховували в╕д н╕мц╕в загибель свого командира чи д╕йсно не знали, що ц╕лком в╕рог╕дно. Вони понад добу були в пекл╕, а в ньому, треба вважати, н╕чого не видно, що в╕дбува╓ться не лише навкруг, а й поруч.

СВ╤ДЧЕННЯ ГУДЕР╤АНА: Н╤МЦ╤ ПРОГРАЛИ В╤ЙНУ В 1941 РОЦ╤ В УКРА╥Н╤

«У битв╕ за Ки╖в, що тривала до 26 вересня, було знищено к╕лька рос╕йських арм╕й, узято в полон 665 тисяч чолов╕к, захоплено 3718 гармат ╕ 884 танки. Але зате якою ц╕ною!» (Итоги Второй мировой войны. — М.: Иностранная литература, 1957, С. 78). Автор цих рядк╕в — генерал-полковник Гудер╕ан, який пост╕йно пот╕м твердив, що н╕мц╕ програли в╕йну в битвах за Ки╖в.
Гудер╕ан, цей найб╕льший на той час знавець танкового бою, добре розум╕в обстановку, в як╕й перебували н╕мецьк╕ в╕йська, що вторглися в нашу кра╖ну, ╕ його арм╕я також. В╕д Лубен ╕ Лохвиц╕, де опинилися вс╕ його танки й автомоб╕л╕ обслуговування, до Москви — близько тисяч╕ к╕лометр╕в, а не 340, як у липн╕ було в╕д Смоленська.
А на пор╕, вважай, жовтень, коли вже ╕ день став коротшим, ╕ н╕ч — довшою, ╕ похолодало. Ось-ось п╕дуть затяжн╕ ос╕нн╕ дощ╕, а там уже недалеко й до суворо╖ зими.
З╕бравши п╕длеглих командир╕в ╕ вислухавши ╖хн╕ допов╕д╕, Гудер╕ан ╕з сумом констатував, що в його колонах залишилася лише половина танк╕в ╕з тих, що рвонули п╕сля Смоленська на п╕вдень. Вони були знищен╕ в╕йськами Кирпоноса в тяжких боях у ки╖вському котл╕. Та й т╕, що залишилися на ходу, були зношен╕, багато танк╕ст╕в загинули або одержали поранення. На той час н╕мц╕ «на Сх╕дному фронт╕ втратили 117 тисяч убитими й 409647 солдат╕в ╕ оф╕цер╕в пораненими» (Ф. Гальдер. Военный дневник, — М. — Воениздат, 1971, т. 3, С. 7). Передчуваючи ще тяжч╕ проблеми в майбутньому, Гудер╕ан в╕ддав наказ негайно вийти з бо╖в за остаточне знищення оточених (у Рундштедта були сво╖ в╕йська, серед них ╕ знаменита 6-та арм╕я Рейхенау, якою п╕зн╕ше командував Паулюс) ╕ оперативно готуватися до походу на Москву. Уже 30 вересня з району Лубен в╕н розпочав наступ, який, урешт╕-решт, виявився для нього фатальним ╕ останн╕м.
Шлях на п╕вн╕ч пролягав через Полтавську, Сумську, Брянську, Б╓лгородську, Курську, Орловську, Тульську област╕, а дал╕ — Москва. На вс╕х величезних просторах цих областей багато р╕чок, крутих балок, глибоких яр╕в, широких прир╕чкових заболочених долин. ╢дина над╕йна дорога: Б╓лгород — Курськ — Орел — Тула — Москва. Та вона до останнього часу майже всюди була в наших руках.
Н╕мецька техн╕ка опинилася в надзвичайно скрутних умовах бездор╕жжя. Та й нашим в╕йськам теж було нелегко. Але ми, в╕дступаючи, тепер уже були не такими дурними й безв╕дпов╕дальними, як у червн╕ й липн╕, залишаючи ц╕лими мости через Буг, Н╕ман та ╕нш╕ р╕ки. Тепер наш╕ сапери акуратно п╕дривали вс╕ переправи, м╕нували дороги й залишали ╖х п╕сля себе непро╖жджими. Н╕мецька техн╕ка буксувала, грузнучи в багнюц╕ по днище. Бо╓припас╕в Г╕тлер приготував достатньо, але п╕двезти ╖х до наступаючих в╕йськ у жовтн╕ ╕ листопад╕ часто було неможливо.
«Уся наша операц╕я з пересл╕дування противника п╕сля подв╕йно╖ битви в район╕ Брянська, Вязьми нин╕ призупинилася через несприятливу погоду... Група арм╕й «Центр» п╕дтягу╓ 2-гу арм╕ю (посилену рухомими з’╓днаннями) на Курськ, щоб надал╕ розвинути наступ на Воронеж. Однак це т╕льки теор╕я. Насправд╕ ж, в╕йська загрузли в багнюц╕ й повинн╕ бути задоволен╕ тим, що ╖м за допомогою тягач╕в якось уда╓ться забезпечити п╕двезення продукт╕в» (Там само, С. 29). ╤ дал╕: «...Становище на деяких д╕лянках групи «П╕вн╕ч» дуже тяжке. В╕йська не мають жодних запас╕в ╕ споживають те, що вда╓ться д╕стати на м╕сц╕ (картоплю, конину)». Це записав Гальдер 5 листопада 1941 року.
Та все ж танки Гудер╕ана доповзли до Тули й майже оточили ╖╖. Наказ, в╕дданий в╕йськам Гудер╕аном, починався словами: «Солдати! Н╕меччина в небезпец╕!» А дал╕ в╕н переконував сво╖х звиклих до перемог танк╕ст╕в будь-що взяти м╕сто, бо тод╕ в╕дкри╓ться пряма дорога на Москву, яка теж обов’язково буде взята, якщо швидко оволод╕ти Тулою. Мовляв, лише таким шляхом буде усунена небезпека для Н╕меччини. А там ╕ в╕йна зак╕нчиться, можна буде роз’╖жджатися по дом╕вках.
Тулу штурмували. Та штурм був в╕дбитий. М╕сто вистояло, а Гудер╕ана Г╕тлер зняв ╕з посади й в╕дправив на пенс╕ю. Така сама доля сп╕ткала головнокомандуючого групою арм╕й «Центр» генерал-фельдмаршала фон Бока, танк╕ста генерала арм╕╖ Гепнера та багатьох ╕нших во╓начальник╕в за поразки, яких завдала ╖м Червона Арм╕я у грудн╕, в╕д╕гнавши окупант╕в далеко в╕д Москви й визволивши велику територ╕ю.
У сво╖й книз╕ «Записки солдата» Гудер╕ан докладно доводить, що Другу св╕тову в╕йну н╕мц╕ програли в 1941 роц╕ п╕д Ки╓вом.
Категорична вимога — в╕дмовитися в╕д походу на Москву в липн╕ п╕сля взяття Смоленська й направити танки Гудер╕ана в обх╕д Ки╓ва була фатальною помилкою Г╕тлера. М╕ж Смоленськом ╕ Москвою радянський Генштаб не мав над╕йно╖ оборони. Тут були окрем╕ розр╕знен╕ в╕йськов╕ частини, як╕, як упевнено вважав Гудер╕ан, не змогли б стримати його натиск...

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 21.10.2011 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9513

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков