Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 28.10.2011 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#30 за 28.10.2011
«НА ЛЕКЦ╤╥ У ГУБАРЯ ЗАВМЕР Б╤ЛЯ В╤КНА...»

Минуло в╕с╕м рок╕в в╕дтод╕, як п╕шов в╕д нас за межу в╕чност╕ Олександр ╤ванович Губар — професор Тавр╕йського нац╕онального ун╕верситету, л╕тературознавець, член Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни, великий ╕нтелектуал, людина високих духовних устремл╕нь, улюбленець студентсько╖ молод╕, палкий патр╕от сво╓╖ В╕тчизни, залишивши по соб╕ св╕тлу нев’янучу пам’ять.
З ╕м’ям О. ╤. Губаря пов’язана не одна ц╕кава ╕ вагома стор╕нка нашо╖ нац╕онально╖ л╕тератури, культури, осв╕ти не лише на теренах Криму, а й ус╕╓╖ Укра╖ни. В╕н був одним з найпрацьовит╕ших досл╕дник╕в творчост╕ класика укра╖нсько╖ л╕тератури П. Г. Тичини. Безл╕ч статей та к╕лька книг Олександра Губаря стали надбанням тичинознавства. З-пом╕ж них — «Павло Тичина: л╕тературний портрет» (1961 р.), «Павло Тичина: л╕тературно-критичний нарис» (1981 р.), «Павло Тичина: сем╕нар╕й (у сп╕вавторств╕ з Л. Чернецем)» (1984 р.), «Ем╕ль Верхарн у творчому житт╕ Павла Тичини» (1985 р.), «Павло Тичина ╕ театр» (1985 р.), «Болгар╕я у творчому житт╕ Павла Тичини» (2003 р.), посмертне видання книги «Глибока дружби теч╕я» (видавництво «Тавр╕я», 2009 р.) зд╕йснене на кошти дружини письменника Май╖ Олександр╕вни Губар та чимало ╕нших статей ╕ про творч╕сть П. Г. Тичини, ╕ про творч╕сть корифе╖в нашо╖ нац╕онально╖ л╕тератури — Тараса Шевченка, ╤вана Франка, Лес╕ Укра╖нки, Михайла Коцюбинського, Максима Рильського, Миколи Бажана, Андр╕я Малишка, Олеся Гончара, Михайла Стельмаха, Володимира Бабляка та багатьох ╕нших. Б╕бл╕ограф╕чний покажчик його твор╕в заф╕ксував близько 400 (!) наукових праць за пер╕од з 1945 до 2001 року.
Працездатн╕сть Олександра Губаря не знала меж. В╕н однаково натхненно ╕ самов╕ддано писав статт╕, л╕тературно-критичн╕ портрети, есе╖ ╕ глибок╕ науков╕ досл╕дження. ╤ кожна його праця — то сво╓р╕дн╕ глибок╕ ╕ зм╕стовн╕ начерки до дисертац╕й р╕зно╖ тематики!
Пишучи сво╖ науков╕ досл╕дження про творч╕сть всесв╕тньо в╕домих письменник╕в, Олександр ╤ванович не забував ╕ тих, з ким перебував в одн╕й письменницьк╕й орган╕зац╕╖, з ким пл╕ч-о-пл╕ч працював на нив╕ сучасно╖ укра╖нсько╖ л╕тератури на кримських теренах.
Чимало його чудових праць про творч╕сть укра╖нських письменник╕в-кримчан спершу з’явилося на стор╕нках ╓дино╖ укра╖номовно╖ газети Криму «Кримська св╕тлиця», а вже пот╕м ц╕ прац╕ склали основне ядро книг О. Губаря «Чорноморська хвиля», «Сучасн╕ укра╖нськ╕ письменники Криму», «Земле моя кримська».
Кримський пер╕од (а пере╖хав О. ╤. Губар до Криму в 1962 роц╕ з Черн╕вц╕в) у письменника ╕ педагога був надзвичайно пл╕дним. Окр╕м уже згаданих книг про творч╕сть укра╖нських письменник╕в Криму, Олександр Губар чимало стор╕нок сво╓╖ творчост╕ присвятив д╕ячам братн╕х л╕тератур ╕, зокрема, б╕лоруськ╕й, досл╕джуючи творчу спадщину рано померлого ╕ похованого в Ялт╕ поета Максима Богдановича.
Чимало творчих сил доклав О. ╤. Губар для досл╕дження вза╓мозв’язк╕в укра╖нсько╖ та кримськотатарсько╖ л╕тератур. Адже це в╕н, Олександр Губар, не т╕льки подав ╕дею про видання твор╕в Тараса Шевченка кримськотатарською мовою, а й сам одним з найперших взявся вт╕лювати ╖╖ в життя, згуртувавши навколо себе поет╕в-перекладач╕в на кримськотатарську мову — Юнуса Кандима, Шак╕ра Сел╕ма, Абляз╕за Вел╕╓ва та ╕нших, написавши розлогу передмову «Обн╕м╕ться, брати мо╖…» до зб╕рки вибраних твор╕в Т. Шевченка укра╖нською ╕ кримськотатарською мовами «Далекий ╕ близький Шевченко», що побачила св╕т 1999 р. у видавництв╕ «Доля».
А ск╕льки прац╕ доклав Олександр ╤ванович, аби з’явився на св╕т окремою книгою ╕сторико-л╕тературний нарис академ╕ка Агатангела Кримського «Л╕тература кримських татар»! В╕днайшовши цей нарис в арх╕вах Ки╖вського музею П. Тичини, О. ╤. Губар переклав його рос╕йською мовою ╕ опубл╕кував у рос╕йськомовн╕й газет╕ кримських татар «Голос Крыма». Пот╕м загор╕вся ╕де╓ю, аби цю дуже потр╕бну працю було перекладено й кримськотатарською мовою, щоб з нею могли ближче ознайомитися кримськ╕ татари. ╤ таки досяг сво╓╖ мети. Нарис було перекладено ╕ п╕дготовлено до видання трьома мовами — укра╖нською, рос╕йською ╕ кримськотатарською. Олександр ╤ванович написав ц╕каве ╕ ╜рунтовне досл╕дження про академ╕ка Агатангела Кримського «Трагед╕я вченого з╕ св╕товим ╕м’ям», котре й стало передмовою до книги, що побачила св╕т у видавництв╕ «Доля» 2003 року.
Усю свою творчу д╕яльн╕сть О. ╤. Губар по╓днував з викладацькою роботою в Тавр╕йському нац╕ональному ун╕верситет╕ та на кафедр╕ укра╖н╕стики Кримського державного педагог╕чно-╕ндустр╕ального ун╕верситету (ректор — Февз╕ Якубов). Лекц╕ями професора О. ╤. Губаря заслуховувались укра╖нськ╕ студенти-ф╕лологи ТНУ ╕ кримськотатарська студентська молодь. Професор Губар ум╕в не лише добре писати, а й красиво, натхненно доносити до слухач╕в поетичне слово, зокрема й свого л╕тературного кумира — поета П. Тичини, був ум╕лим орган╕затором ╕ беззм╕нним ведучим л╕тературних вечор╕в, присвячених П. Тичин╕, А. Кримському, Т. Г. Шевченку, Лес╕ Укра╖нц╕ та творчост╕ сучасних сво╖х колег — письменник╕в Криму.
О. ╤. Губар брав активну участь у громадському житт╕ укра╖нц╕в Криму, не раз полум’яно ╕ ц╕каво виступав з допов╕дями на урочистих з╕браннях у Кримському укра╖нському театр╕ з нагоди дня народження Т. Г. Шевченка, брав найактивн╕шу участь у наукових конференц╕ях, л╕тературних читаннях та в зас╕даннях «круглих стол╕в», присвячених насущним проблемам осв╕ти, культури, л╕тератури та мистецтва. В╕н був невтомним профес╕йним педагогом, високо ерудованим ученим, толерантною, ╕нтел╕гентною ╕ порядною людиною, добрим, щирим ╕ над╕йним товаришем та другом. За сер╕ю книг, присвячених творчост╕ сучасних укра╖нських письменник╕в Криму, О. ╤. Губаря було удосто╓но л╕тературно╖ прем╕╖ ╕мен╕ Степана Руданського Кримського фонду культури (1996 р.), а за велику багатор╕чну культурно-осв╕тню роботу на теренах Криму ╕, зокрема, в товариствах укра╖нсько╖ культури та «Укра╖на-Св╕т» — почесного звання «Заслужений прац╕вник культури Автономно╖ Республ╕ки Крим» (2001 р.).
Уже будучи тяжко хворим, за тиждень до смерт╕, у день свого народження 7 вересня, Олександр ╤ванович д╕лився думками щодо в╕дзначення в Криму 190-р╕ччя в╕д дня народження Т. Г. Шевченка, ц╕кавився творчими справами «Кримсько╖ св╕тлиц╕», укра╖нсько╖ письменницько╖ орган╕зац╕╖… До останнього дня свого життя, до останнього подиху письменник ╕ педагог О. ╤. Губар залишався в╕рним сво╓му високому творчому покликанню.
Про ц╕ висок╕ морально-духовн╕ якост╕ професора ╕ письменника Олександра ╤вановича Губаря, про його книги, його педагог╕чну д╕яльн╕сть, участь у прес╕ та на телебаченн╕, з╕бравшись в аудитор╕╖-б╕бл╕отец╕ його ╕мен╕ Тавр╕йського нац╕онального ун╕верситету на веч╕р спогад╕в разом з╕ студентами-ф╕лологами, говорили колеги ╕ друз╕ письменника В╕ктор Гуменюк, Валер╕й Басиров, Данило Кононенко, науковець Шевкет Юнусов, журнал╕сти В╕ктор Качула та Олександр Польченко. Спогадами про свого чолов╕ка под╕лилася вдова письменника Майя Олександр╕вна, щиро подякувавши його друзям та колегам, прац╕вникам Всеукра╖нського культурно-╕нформац╕йного центру, студентам-ф╕лологам першого курсу, котр╕ прийшли на веч╕р пам’ят╕ письменника ╕ вченого Олександра ╤вановича Губаря. Добр╕ справи його не забуваються, пам’ять про нього жива, книги його працюють на наше духовне в╕дродження.

Данило КОНОНЕНКО,
колишн╕й студент О. ╤. Губаря,
член Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни

Фото Олекси Носаненка

Тичин╕вськ╕ читання в С╕мферопольському держун╕верситет╕. 1986 р. На фото (зл╕ва направо): кримськ╕ письменники Д. Кононенко, О. Губар, М. Тернавський, О. Лесин


НА ЛЕКЦ╤╥ У ГУБАРЯ
(В╤ЛЬН╤ ВАР╤АЦ╤╥ НА ТЕМУ «ГА╥ ШУМЛЯТЬ»)

Га╖ шумлять… Я слухаю…
Ах, що за дивина!
На лекц╕╖ у Губаря
Завмер б╕ля в╕кна.
Хмарки б╕жать — милуюся.
Чого ж мо╖й душ╕
Так рад╕сно ╕ весело,
Учителю, скажи?!
Гей, дзв╕н гуде — ╕здалеку,
╤ в серце б’╓ приб╕й!
Сиджу весь затичинений,
Збентежений такий!
Щось мр╕╓ гай над р╕чкою,
╤ в тому гаю — я.
Замр╕яний, схвильований,
Як молод╕сть моя.
Де неба край, як золото,
Горить-тремтить р╕ка,
Мов диригентська паличка,
Учителя рука.
Зове кудись, голублячи,
П╕д тихий шелест трав…
Ах, ск╕льки ж я Поез╕╖
В╕д Вас до серця взяв!
Тичинину й Сосюрину,
Малишкову й Донця.
Павличкову, Забаштину,
Й Максима-мудреця…
Спасиб╕ ж Вам, Учителю,
За мудр╕сть ╕ любов.
О, як же я на лекц╕ю
Жадав прийти б ╕знов!
Та мчать роки над врунами
Повз кримську оболонь,
А в серц╕ ж Ваш╕м юному
Поез╕╖ вогонь!
Даруйте ж, м╕й Учителю,
Ще много, много л╕т
Поез╕ю Тичинину,
Тичинин дивосв╕т!
Нехай р╕ка Поез╕╖,
Як музика, бринить!
Нам з Вами по-тичин╕вськи
Перемагать ╕ жить!

Данило КОНОНЕНКО

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 28.10.2011 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9528

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков