Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2973)
З потоку життя (6161)
Душі криниця (3396)
Українці мої... (1450)
Резонанс (1470)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1656)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
МАФ╤Я
Здавалося б, що може пов’язувати навколотарифн╕ танц╕, вибори Президента та плани Кремля?


БРЕХНЯ, ЩО НЕ ДОЖИЛА ДО СТАРОСТ╤.
наша влада не стомлю╓ться запевняти нас, що Крим було загарбано з одн╕╓╖ лише причини: в Укра╖н╕...


НЕДОВ╤РА - ЯК ТРОЯНСЬКИЙ К╤НЬ КРЕМЛЯ
Традиц╕╖, як бачимо, живуч╕. Ц╕лком можливо, що й сьогодн╕шн╕м «героям» посиплють...


SI VIS PACEM, PARA BELLUM (З ДУМОЮ ПРО ФЛОТ)
Г╕бридна ╕стор╕я з окупац╕╓ю/здачею Криму рано чи п╕зно випливе на св╕т. В тому нема╓ сумн╕ву. Це...


«ЩО ЦАРЕВ╤ МОСКОВСЬКОМУ КОНЯ НАПО╥ЛА…»
Хто ще не бачив – перехрест╕ться ╕ не в╕рте очам сво╖м! Бо справжн╕ УКРА╥НЦ╤ Криму до...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #33 за 04.11.2011 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#33 за 04.11.2011
ПРО «ВБИВЧУ СИЛУ» МОВИ...

9 ЛИСТОПАДА — ДЕНЬ УКРА╥НСЬКО╥ ПИСЕМНОСТ╤ ТА МОВИ

У листопад╕ 1997 року було видано указ Президента Укра╖ни «Про День укра╖нсько╖ писемност╕ та мови».
У ньому йдеться про те, що з ╕н╕ц╕ативи громадських орган╕зац╕й та з урахуванням важливо╖ рол╕ укра╖нсько╖ мови в консол╕дац╕╖ укра╖нського сусп╕льства встановлено в Укра╖н╕ День укра╖нсько╖ писемност╕ та мови, який в╕дзнача╓ться щор╕чно 9 листопада у день вшанування пам’ят╕ Преподобного Нестора-Л╕тописця.
Це робиться для того, щоб привернути увагу до державно╖ укра╖нсько╖ мови, до ╕стор╕╖ укра╖нсько╖ книги ╕ до сучасних ╖╖ проблем.
Але чи не найб╕льше напередодн╕ ц╕╓╖ дати зробив для привернення всезагально╖ уваги до укра╖нсько╖ мови консул Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ в Криму Володимир Андр╓╓в, заявивши, що укра╖нська мова в автоном╕╖ може становити... загрозу життю людей.

ПРО «ВБИВЧУ СИЛУ» МОВИ...

Як пов╕домля╓ УН╤АН, консул Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ в АР Крим В. Андр╓╓в (на фото) в ╕нтерв’ю «Севастопольской газете», розм╕щеному на сайт╕ видання 27 жовтня, заявив, що «Рос╕я не ставить в оф╕ц╕йних форматах питання рос╕йсько╖ мови в належному ступен╕ наполегливост╕». На думку дипломата, «ситуац╕я щодо рос╕йсько╖ мови (у Криму) неприйнятна ╕ штучно нав’язана». Як вважа╓ В. Андр╓╓в, «у Криму рос╕йська мова ма╓ користуватися широкими правами, нар╕вн╕ з державною. Це потр╕бно переважн╕й б╕льшост╕ тих, хто прожива╓ тут. Це ╖хн╓ право та ╖хн╕й ╕нтерес. ╤ це право й ╕нтерес мають дотримуватися».
За словами генконсула, в╕н «н╕коли не чув жодного серйозного аргументу проти надання рос╕йськ╕й мов╕ статусу друго╖ державно╖ мови. Нема╓ такого аргументу. Це очевидне р╕шення, яке б розв’язало багато проблем».
Як вважа╓ В. Андр╓╓в, «у Криму ситуац╕я з рос╕йською мовою якась неприродна, ненормальна». ╤ нав╕в аргументи: «Я ж дивлюся телев╕зор — в основному там укра╖нська мова. В аптеку заходжу ╕ намагаюся купити як╕сь л╕ки, т╕льки по пам’ят╕ згадую, що це проти цього. А так н╕чого не розум╕ю, хоча в укра╖нськ╕й мовн╕й сфер╕ я живу п╕втора року ╕ б╕льш╕сть загальних терм╕н╕в розум╕ю. Але не специф╕чних терм╕н╕в». Под╕бне, на думку дипломата, може становити загрозу життю людей. «╤ це права людей, як╕ потр╕бно в╕дстоювати! ╤ я з жалем в╕дзначаю, що Рос╕я не ставить в оф╕ц╕йних форматах питання рос╕йсько╖ мови в належному ступен╕ наполегливост╕», — сказав В. Андр╓╓в.
Також генконсул РФ у С╕мферопол╕ вважа╓, що в Криму ма╓ бути не одна, а 10-15 шк╕л ╕з рос╕йською програмою навчання.
* * *
Голова Верховно╖ Ради Укра╖ни Володимир Литвин вважа╓ н╕сен╕тницею заяву генерального консула РФ у Криму Володимира Андр╓╓ва про те, що укра╖нська мова в автоном╕╖ може становити загрозу життю людей.
Як переда╓ кореспондент УН╤АН, про це В. Литвин сказав журнал╕стам п╕д час робочо╖ по╖здки до Житомирсько╖ област╕, коментуючи в╕дпов╕дну заяву В. Андр╓╓ва.
За словами В. Литвина, «в╕н не збира╓ться коментувати под╕бн╕ н╕сен╕тниц╕».
«Я думаю, що ╓ загрози спокою для самих пол╕тик╕в, як╕ шукають соб╕ проблеми, намагаються ц╕ проблеми порушувати ╕ створювати конфл╕кти на порожньому м╕сц╕», — зауважив Голова Верховно╖ Ради.
При цьому В. Литвин додав, що «мова — це джерело, яке, як би ти не намагався замулити, завжди очиститься ╕ завжди проб’╓ соб╕ дорогу».
В╕н зазначив, що доки укра╖нськ╕ пол╕тики не займалися проблемами мови, мовна пол╕тика в Укра╖н╕ була толерантною ╕ виваженою. «У нас ран╕ше не було мовних проблем», — сказав сп╕кер.
* * *
«Оголосити персоною нон грата генерального консула Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ в Криму Володимира Андр╓╓ва за образу державно╖ укра╖нсько╖ мови», — вимага╓ в╕д М╕н╕стерства закордонних справ голова Кримсько╖ орган╕зац╕╖ Укра╖нсько╖ народно╖ парт╕╖ Олег Фомушк╕н. Так пол╕тик прокоментував заяву рос╕йського дипломата, що н╕бито «укра╖нська мова у Криму може становити загрозу для життя людей, оск╕льки в л╕ках в╕дсутн╕ рос╕йськомовн╕ ╕нструкц╕╖».
Олег Фомушк╕н стверджу╓: «Абсолютна б╕льш╕сть мешканц╕в Криму в╕льно розум╕╓ ╕ чита╓ укра╖нську державну мову, а м╕ф про «нерозум╕ння» укра╖нсько╖ мови штучно насаджу╓ться пророс╕йськими укра╖ноненависницькими орган╕зац╕ями». «Укра╖нську мову принципово не вчать ╕ не бажають розум╕ти переважно в╕дставн╕ оф╕цери, генерали КДБ та М╕ноборони Радянського Союзу, як╕ у винагороду отримували квартири й будинки в Криму, ╕ вже сучасн╕ в╕дставн╕ оф╕цери рос╕йського Чорноморського флоту, як╕ вороже ставляться до всього укра╖нського», — п╕дкреслю╓ в╕н. А тому вважа╓, що «надання рос╕йськ╕й мов╕ статусу друго╖ державно╖ в Криму стало б подарунком для укра╖ноненависник╕в».
* * *
Генеральний консул Рос╕╖ у Криму Володимир Андр╓╓в назвав клоунадою д╕╖ укра╖нського М╕н╕стерства закордонних справ, яке передало йому п╕дручник з укра╖нсько╖ мови для рос╕йськомовних людей ╕ рос╕йсько-укра╖нський розмовник. Про це пов╕домля╓ сайт «Крым. Комментарии».
«Ви напиш╕ть, що я довго см╕явся у слухавку. Це схоже на клоунаду, а не в╕дпов╕дь на серйозно поставлене питання, — сказав Андр╓╓в. — Я думав, що словник передадуть медичний, а тут передають п╕дручник. П╕дручник у мене ╓. А взагал╕-то, не напасуться словник╕в. Це ж не мен╕ потр╕бно, а тим бабусям, рос╕йським громадянкам, як╕ до мене приходять ╕ скаржаться на ц╕ ╕нструкц╕╖ (╕нструкц╕╖ до л╕к╕в укра╖нською мовою - ред.)».
Генконсул зазначив, що не говорив про небезпеку для життя людей. «Це безглузд╕ заголовки. А те, що я говорив — це реальна ситуац╕я, коли хтось приходить в аптеку, бере л╕ки й отриму╓ ╕нструкц╕ю укра╖нською мовою ╕ лише укра╖нською», — сказав Андр╓╓в.
В╕н також додав, що применшувати його спроби вивчити укра╖нську мову не варто: «Я досить далеко в н╕й просунувся. Але не наст╕льки далеко, щоб розбиратися в тонкощах терм╕нолог╕╖. А мен╕ це потр╕бно — в╕к, коли вже турбу╓ серце, а тут ще н╕чого не розум╕ю. Тобто це ╓ в╕дображенням мо╖х власних проблем»...

ТИМ ЧАСОМ...

РОС╤Я ХОЧЕ ЗОБОВ’ЯЗАТИ М╤ГРАНТ╤В ЗНАТИ РОС╤ЙСЬКУ МОВУ

Голова Держдуми РФ Борис Гризлов виступа╓ за ухвалення закону про обов’язков╕сть знання рос╕йсько╖ мови для м╕грант╕в, як╕ розраховують на роботу в кра╖н╕.
Як пов╕домили у прес-служб╕ парт╕╖ «╢дина Рос╕я», Гризлов зазначив, що м╕грантам не обов’язково складати ╕спит на знання рос╕йсько╖ мови.
«Це буде у вигляд╕ тестування. Т╕льки п╕сля тестування людина може розраховувати на роботу в наш╕й кра╖н╕», — сказав глава Держдуми.
«Близько 10% населення Рос╕╖ складають м╕гранти, як╕ до нас при╖жджають, працюють. Я вважаю, що настав час ухвалити закон про обов’язков╕сть знання рос╕йсько╖ мови для того, щоб, в’╖жджаючи до Рос╕╖, отримати право на роботу», — зазначив Гризлов.
При цьому, на його думку, тестуванням повинн╕ займатися консульства в кра╖нах, зв╕дки при╖жджають до Рос╕╖ м╕гранти.
«Т╕льки знаючи рос╕йську мову, можна, по-перше, почитати наш╕ закони ╕ бути законослухняними ╕ захищеними громадянами, тому що закон нас не т╕льки зобов’язу╓, але й захища╓», — сказав Гризлов.
«Тому думаю, що ця ╕н╕ц╕атива буде вт╕лена в проект закону про обов’язков╕сть знання рос╕йсько╖ мови», — п╕дсумував в╕н.
«Левый берег»

У МОСКВ╤ НЕМА╢ БАЖАЮЧИХ ВЧИТИСЯ УКРА╥НСЬКОЮ?

Укра╖нська д╕аспора не змогла знайти бажаючих вчитися в укра╖нському клас╕ у Москв╕. Про це власному кореспонденту УН╤АН у РФ пов╕домив м╕н╕стр осв╕ти ╕ науки Рос╕╖ Андр╕й Фурсенко.
«Я вважаю, що в╕дкрити такий клас було б дуже здорово. З ф╕нансуванням, прим╕щенням нема╓ жодних проблем, але поки що нема╓ бажаючих у ньому вчитися», — сказав А. Фурсенко.
В╕н зазначив, що Посольство Укра╖ни в Рос╕╖ провело дуже серйозну роботу серед укра╖нсько╖ д╕аспори, але не знайшло бажаючих.
За словами м╕н╕стра уряду Москви, кер╕вника департаменту осв╕ти рос╕йсько╖ столиц╕ ╤саака Кал╕ни, поки що ╓ лише одна заявка в╕д батьк╕в, як╕ б хот╕ли, щоб ╖хня дитина вчилася в укра╖нському клас╕.
В╕н п╕дкреслив, що в╕дкрити клас з укра╖нською мовою навчання легше за все, тому що завжди ╓ можлив╕сть знайти вчител╕в.
«Мови довол╕ близьк╕», — зазначив ╤. Кал╕на.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #33 за 04.11.2011 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9550

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков