Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОС╤Я НАМАГА╢ТЬСЯ ПРОСУВАТИ НАРАТИВ ПРО АНЕКС╤Ю КРИМУ
Анекс╕я – це зм╕на юридично╖ належност╕ територ╕й. Нав╕ть якщо вона незаконна…


ОКУПАЦ╤ЙНОГО МУФТ╤Я МУСУЛЬМАН КРИМУ ЗАСУДИЛИ ДО 12 РОК╤В ТЮРМИ ЗА П╤ДТРИМКУ ЗБРОЙНО╥ АГРЕС╤╥ РФ
В╕н активно закликав кримськотатарське населення п╕вострова долучатися до лав Збройних сил РФ…


ДЕМОНТАЖ КУПОЛА УКРА╥НСЬКОГО СОБОРУ У КРИМУ:
Луб╕нець звернувся до ООН…


У КОМАНДУВАНН╤ ВМС ЗАПЕВНИЛИ, ЩО КЕРЧЕНСЬКИЙ М╤СТ БУДЕ ЗРУЙНОВАНИЙ
«Ми будемо робити все можливе для того, щоб його там б╕льше не було…»


УДАР ПО ДЖАНКОЮ:
У Генштаб╕ показали в╕део запуску ракет ╕ уточнили втрати рос╕ян…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 11.11.2011 > Тема "Крим - наш дім"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#35 за 11.11.2011
ОЙ, КОТИЛОСЬ ЯБЛУКО ДО ПОРОГА Р╤ДНОГО...

Джерела

Минуло╖ суботи у С╕мферопол╕ на баз╕ Кримського республ╕канського позашк╕льного навчального закладу «Центр еколого-натурал╕стично╖ творчост╕ учн╕всько╖ молод╕» було проведено республ╕канський етап Всеукра╖нсько╖ експедиц╕╖ «Моя Батьк╕вщина — Укра╖на». З ус╕х куточк╕в Криму з’╖халися до Центру юн╕ натурал╕сти, екологи, природолюби, щоб ╕ себе показати, й на ╕нших подивитися, виступити з╕ сво╖ми природознавчими шк╕льними науковими роботами, привезти на виставку власноруч вирощен╕ й виплекан╕ експонати.
Директор Центру Ольга Микола╖вна Бродська звернулася до школяр╕в з напутн╕м словом, назвала напрямки республ╕канського етапу Всеукра╖нсько╖ експедиц╕╖, за якими й розпочалася робота: «Барвистий св╕т тварин ╕ птах╕в. Горщичок меду», «Живи, Земле! Дарунки ос╕ннього поля», «Запов╕дними стежками р╕дного краю. Яблука з д╕дусевого саду».
Без сумн╕ву, про кожного учасника ц╕╓╖ конференц╕╖, про його захоплення ╕ наполегливу досл╕дницьку працю варто було б розпов╕сти окремо — бо це справд╕ ц╕каво, незвичайно, захоплююче, ╕ ми вже домовилися з директором Ольгою Микола╖вною, що «Кримська св╕тлиця» ╕ ╖╖ дитячий додаток «Джерельце» пл╕дно сп╕впрацюватимуть з Центром. Власне, сп╕впраця вже розпочалася: ми представля╓мо сьогодн╕ читачам фрагмент допов╕д╕, з якою виступив на конференц╕╖ учень 10 класу Охотсько╖ загальноосв╕тньо╖ школи I-III ступен╕в Нижньог╕рського району Сур╕я ╤сма╖лов (допомагала йому кер╕вник, учитель б╕олог╕╖ Лариса Васил╕вна Терешко).
«Яблуня — горд╕сть наших сад╕в» — так назива╓ться робота Сур╕╖. В╕н упевнено п╕д час допов╕д╕ сипав назвами яблуневих сорт╕в, агротехнолог╕чними терм╕нами, компетентно в╕дпов╕дав на запитання. Але найц╕кав╕шим — з точки зору не сад╕вничо╖, а журнал╕стсько╖, здався розд╕л з ц╕╓╖ прац╕, який назива╓ться «Яблуня в ╕стор╕╖ мого роду».
На фото праворуч, у центр╕ — сивобородий прапрад╕дусь Сур╕╖ ╤сма╖лова — Мамут. В╕н був мудрим ╕ вдатним, в╕домим на всю округу сад╕вником — таким прагне стати тепер ╕ Сур╕я.

ЯБЛУНЯ В ╤СТОР╤╥ МОГО РОДУ

Одного разу, гортаючи с╕мейний альбом, я побачив фотограф╕ю мого прапрад╕дуся Мамута — в╕н сортував яблука. Батько розпов╕в мен╕, що м╕й прапрад╕дусь жив у сел╕ Шибан (нин╕ Лужки) Сейтлерського району (нин╕ Нижньог╕рського) ╕ займався сад╕вництвом, р╕льництвом, розведенням коней (його хоб╕). Сад займав площу десь 2 гектари. Увесь догляд за садом проводився вручну. Х╕м╕чних обробок не було (кр╕м обприскування с╕ркою). Личинок шк╕дник╕в збирали вручну: п╕д деревом стелили покривало, стукали дерев’яними молотками по стовбуру дерева, личинки падали, а пот╕м ╖х спалювали. Полив саду проводився з р╕ки Карасу. Р╕ка перегороджувалася ╕ вода самопливом потрапляла до саду.
Яблука з прапрад╕дусевого саду реал╕зовувалися на м╕сц╕ й нав╕ть в╕дправлялися до Москви. При пакуванн╕ був дуже суворий в╕дб╕р, кожне яблуко обгортали серветкою, вкладали у спец╕альн╕ ящики.
Урожа╖ були наст╕льки великими, що не витримували г╕лки, доводилося ставити п╕дп╕рки. Падалицю щодня збирали й мусили викидати, так було багато.
Я пишаюся сво╖м прапрад╕дусем, що в мо╓му роду була людина, яка зробила вагомий внесок у розвиток сад╕вництва в Криму. Його працьовит╕сть ╕ любов до земл╕ для мене — найкращий приклад.
На наш╕й присадибн╕й д╕лянц╕ теж ростуть плодов╕ дерева: яблун╕, персики, абрикоси, черешня, вишня, виноград. Ми з батьком ╕з задоволенням догляда╓мо за нашим садом, який нас раду╓ прекрасним урожа╓м.
Я спод╕ваюся, що кожен, хто прочита╓ мою роботу, зрозум╕╓, що яблуня г╕дна поваги, уваги й турботи. Я хочу, щоб яблуню вважали не т╕льки ц╕нним продуктом харчування, але й символом, оберегом кожного роду.
Яблуко розбрату — це з м╕фолог╕╖, а у нас — яблуко примирення, адже за ча╓м з яблучним варенням ╕ пирогом з яблучним джемом вщухають ус╕ суперечки.
Яблуня — це дуже ц╕нна культура, ╖╖ плоди використовують у багатьох рецептах, ╖х вважають чудод╕йними. Хоч в╕домо, що ран╕ше люди використовували дерево яблун╕ лише для прикрашання присадибних д╕лянок. Р╕зн╕ сорти яблунь спец╕ально в╕дбиралися й привозилися з-за кордону. Люди вибирали незвичайн╕, гарнокв╕туч╕ сорти, ╕ нав╕ть не думали про те, що це дерево можна використовувати як плодову культуру!
Готуючи цю роботу, я дов╕дався дуже багато про ╕стор╕ю яблуневого саду в с. Охотському, про б╕олог╕чн╕ особливост╕ яблун╕. Збагатився знаннями про закладку саду, про догляд за ним, вивчив сортову базу. Зустр╕чався ╕з досв╕дченими сад╕вниками, як╕ д╕лилися секретами сад╕вництва.
Про ╕стор╕ю створення с╕льського саду я розпов╕в однокласникам, членам б╕олог╕чного гуртка. Особливо вони були здивован╕ тим, що у нашому сел╕ живе чолов╕к, який вив╕в новий сорт яблук «Васькова рад╕сть». Ми вс╕ ╕з задоволенням ╖ли ц╕ яблука й не здогадувалися, що ╖хн╕й автор живе поруч з нами.
Це Василь Миколайович Васько, колись в╕н був бригадиром сад╕вничо╖ бригади в ЧСП «Гвард╕╓ць». Я запитав у нього, ск╕льки часу ╕ зусиль треба, щоб вивести новий сорт. Василь Миколайович розпов╕в мен╕, що для цього потр╕бн╕ не т╕льки зусилля, а й любов до ц╕╓╖ справи.
Я вир╕шив, що в майбутньому посаджу св╕й сад, одержан╕ знання мен╕ для цього дуже знадобляться, а в╕н буде радувати мою родину гарними врожаями.
У Криму прекрасний кл╕мат, чудов╕ умови для заняття сад╕вництвом. Знання про цю справу повинн╕ передаватися в╕д покол╕ння до покол╕ння, щоб наш Крим справд╕ став кв╕тучим садом.

Сур╕я ╤СМА╥ЛОВ,
учень 10 класу Охотсько╖ загальноосв╕тньо╖ школи I-III ступен╕в Нижньог╕рського району в Криму

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 11.11.2011 > Тема "Крим - наш дім"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9577

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков