Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…


МИСТЕЦЬКА «ЗДИБАНКА В «НОР╤»
Виставка в╕дбулася без обмежень ╕ упереджень. В╕дб╕р ╕ цензура були в╕дсутн╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 11.11.2011 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#35 за 11.11.2011
НЕ ЗНИК ╤ НЕ СП╤ТКНУВСЯ

9 ЛИСТОПАДА, У ДЕНЬ УКРА╥НСЬКО╥ ПИСЕМНОСТ╤ ТА МОВИ, НА ЗАКАРПАТТ╤ СТАРТУВАВ Х╤╤ М╤ЖНАРОДНИЙ КОНКУРС З УКРА╥НСЬКО╥ МОВИ ╤МЕН╤ ПЕТРА ЯЦИКА

Упродовж одинадцяти рок╕в ╕снування конкурсу ╕мен╕ Петра Яцика ми разом з учнями беремо участь у цьому направду всеукра╖нському м╕жнародному мовному змаганн╕. Те, що проти нього, а отже, ╕ проти нашо╖ мови зчиня╓ться диверс╕я (╕накше не скажеш!), ми, кримськ╕ вчител╕-укра╖н╕сти, зокрема Сов╓тського району, в╕дчули тор╕к, наприк╕нц╕ жовтня, на зас╕данн╕ методичного об’╓днання. Наближалося 9 листопада, коли зазвичай розпочина╓ться перший етап конкурсу, — ╕ таке дивне мовчання з боку районного в╕дд╕лу осв╕ти: н╕ наказу, н╕ вказ╕вок, як було ран╕ше. Методист не змогла прояснити ситуац╕ю. Довелося втрутитись у розмову ╕ зачитати лист в╕домих громадських д╕яч╕в до Президента Укра╖ни В╕ктора Януковича «Зупин╕мо антиукра╖нський шабаш Табачника!», який вчасно опубл╕кувала «ЛУ».
Реакц╕я на нього була неоднозначною. Одн╕ стиха обурювалися, ╕нш╕ — схилили голови. Коли в котро╖сь ╕з тих учительок, що потай обурювалися, мимох╕ть вихопилось: «А може, проведемо без наказу?», методист лише знизала плечима.
Тод╕, 29 жовтня, ми, зв╕сно, ще не знали, що зам╕сть традиц╕йного наказу про в╕дкриття чергового конкурсу ╕мен╕ П. Яцика в осв╕тянському м╕н╕стерств╕ компону╓ться безпрецедентний ╕ ╓зу╖тський за сво╓ю суттю лист, п╕дписаний м╕н╕стром Табачником. Це химерне «послан╕╓», як ╕з непроглядно╖ мли, виринуло на сайт╕ МОНУ ╕ згодом у газет╕ «Осв╕та Укра╖ни». Зм╕ст ц╕╓╖ цидулки полягав у тому, що, заснувавши власний М╕жнародний (!) мовно-л╕тературний конкурс учн╕всько╖ та студентсько╖ молод╕ ╕мен╕ Тараса Шевченка, м╕н╕стерство як один з орган╕затор╕в ╕ засновник╕в ун╕кального й наймасов╕шого змагання (конкурсу ╕мен╕ Петра Яцика) благословляло його у «в╕льне плавання». Таким чином, м╕н╕стр-укра╖нофоб укотре «засв╕тився» як знищувач усього укра╖нського. Нав╕ть зазвичай дел╕катний в оц╕нках Михайло Слабошпицький не приховав обурення: «М╕н╕стр Табачник, очевидно, претенду╓ на роль Герострата, знищуючи цей мовний турн╕р...» («ЛУ», 11 листопада 2010 року).
Чимало шкоди нако╖в той лист. Конкурс уже тривав у Дн╕пропетровську й на Льв╕вщин╕, а тут, у Криму, ми чекали, як кажуть, з моря погоди, т╕шили д╕тей жданиками. Мучило оте гамлет╕вське «бути чи не бути?» Не в╕рилося, що кримськ╕ осв╕тяни за прикладом Табачника заблокують мовний турн╕р. Цього не сталося: невдовз╕, 30 листопада, з’явився наказ райвно, який зобов’язував провести 1-2 грудня шк╕льний ╕ вже 3 грудня — районний етапи конкурсу. Посп╕х зрозум╕лий: згаяно багато часу, та й наступав на п’яти придуманий м╕н╕стерством конкурс ╕мен╕ Тараса Шевченка, названий чомусь м╕жнародним. Наказ райвно в╕д 3 грудня про його проведення, виданий на п╕дстав╕ наказу МОНУ, зобов’язував нас, учител╕в, негайно провести ще й ц╕ змагання, саме тод╕, коли т╕льки-но зак╕нчився другий районний етап Яцикового конкурсу, а трет╕й ще не розпочався. Зб╕г, як на мене, не випадковий: зн╕велювати, звести нан╕вець мовний конкурс ╕мен╕ П. Яцика.
Опов╕даю про це докладно, щоб переконати нев╕руючих ╕ недоброзичливих: не зникло й нав╕ть не похитнулося бажання проводити цей конкурс, незважаючи на його «височайше» несприйняття тими, хто мав би ним оп╕куватися. Ут╕м, що й доводити? Натхненн╕, просв╕тлен╕ обличчя школярик╕в ╕ ╖х наставник╕в, ота урочист╕сть на кожному з його етап╕в — в╕д шк╕льного до заключного, — одна з переконливих ╕люстрац╕й доц╕льност╕ ц╕╓╖ масштабно╖ акц╕╖. Нин╕ вже з в╕дстан╕ одинадцяти рок╕в дедал╕ б╕льше переконуюся, яку колосальну силу вт╕лено в цьому проект╕! ╤ те, що укра╖нська мова все част╕ше звучить у школах, на вулицях, майданах, ╓ безперечною заслугою й конкурсу ╕мен╕ Петра Яцика. Тому-то, як ╕ б╕льш╕сть мо╖х колег, я н╕кому його не в╕ддам! Бо в╕н — на сторож╕ нашо╖ мови, а отже, нашо╖ духовност╕.

Василь ЛАТАНСЬКИЙ,
член НСПУ, учитель, лауреат прем╕╖ ╕мен╕ Олекси Г╕рника
с. Пруди Сов╓тського району в Криму

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 11.11.2011 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9594

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков