Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 16.12.2011 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#45 за 16.12.2011
КАЗИМ, НАРОДЖЕНИЙ В СОРОЧЦ╤

— Д╕дусю, розкажи, будь ласка, як ви виживали п╕д час окупац╕╖, — запитав я якось свого д╕дуся Абдурешита.
В╕н довго мовчав, задумавшись. Брови його були насуплен╕. Я розум╕в, як важко йому це згадувати.
— Бек╕р, принеси, будь ласка, води, — сказав в╕н трохи захриплим голосом.
Я швидко зб╕гав на кухню ╕ прин╕с склянку холодно╖ води. Д╕д, зробивши к╕лька ковтк╕в, в╕дкашлявся ╕ запитав мене:
— Що саме тебе ц╕кавить?
— Як ви жили п╕д час окупац╕╖? Багато було у вас в сел╕ н╕мц╕в? Як вони поводилися? Як ви там виживали? — запитав я.
— Це був важкий час, — продовжив д╕д, — у нашому сел╕ Акманай жили в основному кримськ╕ татари. Кр╕м них було к╕лька рос╕йських ╕ укра╖нських с╕мей. П╕д час окупац╕╖ в сел╕ стояв н╕мецький взвод, який ╕нод╕ зм╕нювали румунськ╕ солдати. Справа в тому, що наше село було на берез╕ моря. Н╕мц╕, боячись висадки радянського десанту або диверсант╕в, охороняли берег. З 20 години вечора до 6 години ранку вони ввели комендантський час, жителям села п╕д страхом смерт╕ категорично заборонялося виходити з дому.
Н╕мц╕ вив╕сили спец╕альн╕ оголошення про те, що за надання допомоги та приховування поранених радянських солдат╕в — розстр╕л. Там було сказано, що за кожного вбитого н╕мецького або румунського солдата буде розстр╕ляно 15 заручник╕в, а за вбитого оф╕цера — 50. Тривалий час у сел╕ було спок╕йно, оск╕льки партизан╕в у наших краях не було. Вони могли д╕яти в л╕сових районах Криму, а у нас був голий степ. Н╕мц╕ особливо не докучали, але щодня виганяли людей на р╕зн╕ роботи, примушували заривати протитанков╕ рови й окопи, ремонтувати дороги та мости. Окр╕м цього, вони ввели податки ╕ здачу продовольства для потреб арм╕╖. ╤ це в той час, коли люди сам╕ в╕дчували нестачу ╖ж╕.
А одного разу стався такий випадок. П╕зно ввечер╕ на дороз╕, що веде до млина, був кимось убитий н╕мецький солдат. Уранц╕ в село прибув каральний заг╕н. Оф╕цер наказав старост╕ з╕брати вс╕х мешканц╕в села б╕ля комендатури. Коли люди були з╕бран╕, солдати виштовхали з натовпу 15 заручник╕в ╕ поставили ╖х п╕д посилену охорону. Серед них, пригаду╓ д╕дусь, опинився його товариш ╕ однокласник Казим. Це був високий, не за в╕ком розумний хлопець. У школ╕ в╕н був одним з кращих ╕ мр╕яв стати л╕карем.
Назр╕вало щось траг╕чне... До жител╕в села Акманай через перекладача знову звернувся н╕мецький оф╕цер:
— Вчора п╕зно ввечер╕, — почав в╕н, — кимось ╕з мешканц╕в вашого села був убитий н╕мецький солдат. Ми повинн╕ покарати бандита. Якщо до 18.00 злочинець не з’явиться або ви не допоможете нам його знайти, то вс╕ заручники сьогодн╕ увечер╕ будуть розстр╕лян╕.
Люди почали плакати, не хот╕ли покидати площу, тому що серед заручник╕в були ╖хн╕ близьк╕ родич╕ — батьки, матер╕, сестри, брати ╕ д╕ти. Але людей роз╕гнали по дом╕вках силою.
Настав веч╕р. На площ╕ з╕брали вс╕х мешканц╕в села. Комендант поглядав на годинник. Коли стр╕лки показали 18.00, в╕н востанн╓ запитав акманайц╕в:
— Час вийшов, я чекаю. Винний у загибел╕ н╕мецького солдата повинен понести покарання.
Перекладач, який стояв поруч, тут же переклав його слова.
— Рахую до трьох — почав оф╕цер, — айн... Натовп акманайц╕в завмер. Стояла убивча тиша, чути було удари хвиль об прибережне кам╕ння. На мор╕ починався приплив.
— Цвай... — сказав оф╕цер ╕ пильно оглянув натовп з одного краю до ╕ншого, н╕би виглядав когось.
Коли в╕н сказав «драй», люди почали плакати, ридати, щось кричати, вони не розум╕ли, а в╕рн╕ше, не хот╕ли розум╕ти ╕ в╕рити, що зараз на ╖хн╕х очах будуть вбит╕ абсолютно безвинн╕ люди — ╖хн╕ родич╕... Оточення н╕мецьких солдат╕в ледве стримувало натовп. Заручники, яких п╕двели до ст╕ни колишньо╖ колгоспно╖ комори, приречено дивилися в натовп, вишукуючи серед них сво╖х близьких та подумки прощаючись з ними. Розстр╕льна команда, що складалася з к╕лькох автоматник╕в, була готова виконати наказ. П╕сля слова «драй», сказаного комендантом, пролунала команда «Фой╓р!» — «Вогонь!»
Пролунали довг╕ автоматн╕ черги. Заручники один за одним падали на землю. Коли все ск╕нчилося, автоматники короткими чергами добивали поранених, але ще живих людей. Через п’ять хвилин каральний заг╕н на чол╕ з комендантом по╖хав з села. Люди з плачем ╕ криками проклять на адресу кат╕в кинулися до м╕сця страти...
Серед них була мати Казима, т╕тка Мер’╓м. Вона ледве д╕йшла до лежачого на земл╕ сина ╕ раптом не сво╖м голосом закричала: «В╕н живий! В╕н живий!» Люди допомогли Казиму прис╕сти. В╕н був поранений в ногу ╕ в плече ╕ ст╕кав кров’ю. Але найдивн╕ше, це те, що в╕н був живий! Тут же хтось ╕з ж╕нок роз╕рвав на ганч╕рки щось з╕ свого сп╕днього, перев’язавши рани Казима. Пот╕м його забрали додому.
Т╕тонька Мер’╓м та ╖╖ близьк╕ робили все можливе, щоб поставити його на ноги. Йому нечувано пощастило, рани були наскр╕зн╕. Хороший догляд, турбота близьких зробили свою справу — Казим швидко п╕шов на поправку. Вс╕ говорили, що в╕н народився в сорочц╕. Уже через м╕сяць в╕н в╕льно пересувався по дому. Сам Казим вважав той день сво╖м другим днем народження. Про те, що в╕н залишився живим, знало все село, але н╕хто не дон╕с про це н╕мцям. Але в╕н був змушений ховатися аж до зв╕льнення Акманаю Радянською арм╕╓ю.
Цей випадок надовго залишився в пам’ят╕ односельц╕в. Матер╕ та близьк╕ розстр╕ляних заручник╕в проклинали ╕ фашист╕в, ╕ того «горе-героя», який став причиною загибел╕ ╖хн╕х близьких.
П╕сля цього д╕д додав:
— Ми так ╕ не д╕зналися, хто це зробив. Можливо, в╕н був серед розстр╕ляних заручник╕в, так ╕ не посм╕вши з╕знатися у сво╓му «подвигу». Або ж стояв у натовп╕ акманайц╕в ╕ мовчки спостер╕гав за стратою сво╖х односельц╕в. Але я впевнений: якщо в╕н залишився живий, то страчен╕ являлися йому щоноч╕ в жахливих снах. Якщо ╓ жив╕ св╕дки ц╕╓╖ трагед╕╖ з числа колишн╕х акманайц╕в, вони п╕дтвердять правдив╕сть ц╕╓╖ ╕стор╕╖, — сказав д╕дусь.
— Д╕дусю, а де зараз цей Казим, ти що-небудь чув про його подальшу долю? В╕н живий? — запитав я.
— Розум╕╓ш, Бек╕р, п╕д час в╕йни, депортац╕╖ загинуло та померло ст╕льки людей... Хоча п╕сля в╕йни я запитував у тих акманайц╕в, яким пощастило вц╕л╕ти, про його долю, але, на жаль, н╕хто н╕чого не чув. Хочеться в╕рити, що в╕н живий, можливо, залишилися його нащадки. ╤ звичайно, було б добре, якби хто-небудь з них в╕дгукнувся. Хоча минуло ст╕льки рок╕в...
Ось таку сумну ╕стор╕ю, яка сталася в сел╕ Акманай п╕д час в╕йни, розпов╕в мен╕ д╕дусь Абдурешит.

Бек╕р АБЛА╢В,
учень 7 класу Нижньог╕рсько╖ загальноосв╕тньо╖ школи № 2 в Криму

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 16.12.2011 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9724

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков