Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 16.12.2011 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#45 за 16.12.2011
БИТВА ЗА КРИМ: ПРИБОРКАННЯ БАНДИТИЗМУ

20 грудня — День м╕л╕ц╕╖

Найвизначн╕ш╕ под╕╖ в╕дбуваються на стиках епох. Коли лама╓ться, в╕дходить у минуле один сусп╕льний лад ╕ народжу╓ться новий. Це час найзнаменн╕ших, найвидатн╕ших ╕ найтраг╕чн╕ших под╕й. Сплеском ╕ навалою наповзають р╕зн╕ чорн╕ сили, сусп╕льство порина╓ в беззаконня ╕ страх. ╤ тод╕ з’являються геро╖. Мужн╕ ╕ справжн╕ люди, як╕ починають долати т╕ чорн╕ сили. ╤ повертати сусп╕льство в нормальне життя... ╥х боготворять ╕ ними захоплюються.
Такий пер╕од ми пережили зовс╕м недавно. Це коли почали в радянському комун╕стичному сусп╕льств╕ в╕дроджуватися кап╕тал╕стичн╕ в╕дносини ╕ розвалюватися Радянський Союз, утворюватися нов╕ держави. В ╖х числ╕ ╕ незалежна Укра╖на. В економ╕чному, пол╕тичному, законотворчому хаос╕, в муках ╕ деф╕цит╕, хоч ╕ без громадянсько╖ в╕йни, яко╖ чудом уникли, але все ж у локальних м╕жусобних, м╕жкланових в╕йнах та кров╕... ╥х необх╕дно було припинити. ╤ одн╕╓ю ╕з найяскрав╕ших особистостей серед нових геро╖в-б╕йц╕в проти чорних сил став Михайло Васильович Корн╕╓нко. Селянський син, петеушник, студент, сл╕дчий, м╕л╕цейський генерал, заступник, перший заступник м╕н╕стра внутр╕шн╕х справ Укра╖ни.
П╕зно увечер╕ пролунав з Донецька дзв╕нок:
— Михайле, тебе збираються вбити! — розпачливо майже кричала його стривожена дружина.
— Хто, що за н╕сен╕тниця? — спробував ╖╖ заспоко╖ти Корн╕╓нко, недавно призначений начальником Головного управл╕ння внутр╕шн╕х справ в Автономн╕й Республ╕ц╕ Крим.
— Та н╕, серйозно. Сус╕д приходив, казав, що небезпека велика.
Як м╕г, так вт╕шав. ╤ лише впевнившись, що дружина дещо заспоко╖лася, поклав слухавку. Сам не заснув. На сво╓му довгому шляху в╕д простого опера до генерала багато начувся ╕ набачився р╕зних погроз. Але ця була справд╕ серйозна. За короткий час керування кримською м╕л╕ц╕╓ю зрозум╕в, що тут ситуац╕я набагато важча, н╕ж нав╕ть у завжди неспок╕йн╕й Донецьк╕й област╕, робот╕ в як╕й в╕ддав основну частину свого трудового життя. Пригадав кафе в центр╕ С╕мферополя, в якому молодий к╕лер автоматними чергами викосив б╕льше десяти в╕дв╕дувач╕в ╕ прац╕вник╕в. ╤ сам замовниками був убитий за те, що залишив сл╕д. Пригадав й ╕ншого юнака, охайного, вв╕чливого, при╓мно╖ зовн╕шност╕, здавалося, типового маминого синочка, який п╕д час допиту так ╕ просився: «За що затримали? Я н╕ в чому не винний. В╕дпуст╕ть до мами». Поводився дуже спок╕йно. Так ╕ хот╕лося йому в╕рити. ╤ лише неспростовн╕ докази, що саме в╕н ско╖в б╕льше десяти вбивств, не дозволили цього зробити. Пригадав ╕ недавно викриту ц╕лу школу к╕лер╕в, б╕льше двадцяти «слухач╕в» яко╖ було затримано ╕ ще б╕льше порозб╕галося в ╕нш╕ кра╖ни. Все це були молод╕ хлопц╕, як╕ утримувалися злочинним св╕том ╕ готувалися до вбивств. У силу молодого максимал╕зму, низько╖ морал╕, в╕дпов╕дно╖ обробки вони були готов╕ на все. ╤ неодноразово це демонстрували...
А зустр╕лися з Корн╕╓нком ми через роки в невеликому його оф╕с╕ б╕ля ╢вропейсько╖ площ╕ в Ки╓в╕. В цьому, зда╓ться, ╓ дещо символ╕чне. Людина, яка тривалий час боролася за впровадження в Укра╖н╕ ╓вропейських норм законодавства та життя, по-╓вропейськи старалася упорядкувати м╕л╕ц╕ю, розм╕стилася тут, «майже в ╢вроп╕». На таке жарт╕вливе пор╕вняння в╕н усм╕ха╓ться. Дещо сумно... В╕н зараз, як мовиться, на заслуженому в╕дпочинку. Залишив свою нелегку м╕л╕цейську службу. В╕рн╕ше, його «залишили». З деяких п╕р людей почали оц╕нювати за дещо ╕ншими, не профес╕йними критер╕ями.
А тод╕, в буремн╕ дев’яност╕... Служба складалася вдало. Вже й чин генерала в Донецьку заслужив, а пот╕м ╕ м╕сце видне в М╕н╕стерств╕ внутр╕шн╕х справ одержав. Начальником штабу став, п╕зн╕ше — начальником Головного управл╕ння адм╕н╕стративно╖ служби м╕л╕ц╕╖ — структури, як╕й п╕дпорядкову╓ться 60 % усього складу м╕л╕цейських сил. Складна, проте стаб╕льна, планова, пор╕вняно спок╕йна робота. Та, певно, в Укра╖н╕ не випадково ростять ╕ п╕двищують генерал╕в.
З Криму надходили пов╕домлення, як╕ б╕льше нагадували в╕йськов╕ зведення. То в одному м╕сц╕, то в ╕ншому в╕дбулися перестр╕лки, то серед б╕лого дня хтось розгромив ресторан чи кафе, то пограбували чиюсь оселю, десятки вбитих й поранених, то в╕дбулися схож╕ на демонстрац╕ю багатолюдн╕ похорони якогось знову ж убитого бандитського авторитета. Колись прив╕тний курортний край чимдал╕, то все б╕льше ставав в╕дразливим ╕ небезпечним. ╤ ця небезпека починала викликати загальнодержавну тривогу. ╤ ось...
Запрошу╓ м╕н╕стр внутр╕шн╕х справ В. Радченко. В каб╕нет╕ зустр╕ча╓ народний депутат Укра╖ни, один ╕з л╕дер╕в кримських татар Р. Чубаров. У Криму нев╕дом╕ злочинц╕ убили двох татар. ╤, як вважали родич╕ та друз╕ загиблих, м╕л╕ц╕я жодних рух╕в для розсл╕дування злочину не зробила. Почалися масов╕ виступи. Очолював тод╕ кримську м╕л╕ц╕ю бойовий оф╕цер В. Кириченко. Людина порядна й енерг╕йна, але здатна до радикальних д╕й, з недостатн╕м управл╕нським досв╕дом. Чубаров, знаючи можливост╕ державних орган╕в ╕ бажання окремих агресивних ос╕б д╕яти екстремальними методами, убол╕вав за долю свого народу ╕ водночас хот╕в розрядити обстановку.
Зрозум╕вши серйозн╕сть ситуац╕╖, м╕н╕стр пропону╓ Корн╕╓нку вирушити до Криму наступного ж дня.
— Н╕, це вже буде п╕зно, треба сьогодн╕ ╕ негайно, — заявля╓ Корн╕╓нко. ╤ негайно в╕дбува╓.
А Крим уже шумить. Пала╓ будинок директора радгоспу в сел╕ Курортне, бурлять погроми в Коктебел╕. У Феодос╕╖ бунт╕вники громлять ресторан ╕ беруть у заручники його директора, пробують захопити районний в╕дд╕л м╕л╕ц╕╖. На чол╕ заворушень йдуть досв╕дчен╕ бойовики, як╕ ран╕ше влаштовували погроми в Узбекистан╕. Начальник райв╕дд╕лу м╕л╕ц╕╖ сто╖ть в оточенн╕ розлючено╖ юрби, весь облитий бензином, ╕ поряд у руках явно невр╕вноважено╖ людини весь час крутиться полум’я запальнички. Не наважившись захопити райв╕дд╕л, погромники направляються до Судака, назустр╕ч ╖м мужньо ╕де Р. Чубаров, намага╓ться переконати в недоц╕льност╕ ╕ небезпечност╕ бунту.
Все ж без трагед╕╖ не обходиться. Особливо агресивн╕ розпочинають перестр╕лку з загоном «Беркуту», в як╕й гине один ╕з них.
А натовп уже бере курс на С╕мферополь. Влада просить допомоги у О. Кузьмука, тод╕ командувача арм╕йського корпусу у Криму. Не маючи права виводити в╕йська, оск╕льки надзвичайний стан не оголошу╓ться, в╕н допомага╓ тим, що шлях на м╕сто перекрива╓ бронетехн╕кою.
Корн╕╓нко разом з Чубаровим ведуть переговори з бунт╕вниками ╕ кримськотатарським Меджл╕сом. Поступово пристраст╕ вгамовуються.
Знаходять убивць. Це, виявля╓ться, дво╓ при╖жджих рос╕ян, ╕ ситуац╕я н╕чого сп╕льного з етн╕чними пересл╕дуваннями не ма╓. Ус╕ заручники зв╕льнен╕, в тому числ╕ ╕ начальник райв╕дд╕лу м╕л╕ц╕╖. Конфл╕кт об╕йшовся лише одн╕╓ю жертвою.
Вт╕м, у кримському сусп╕льств╕ тл╕ли ╕ готов╕ були до спалаху ╕нш╕ конфл╕кти. З╕ злочинним св╕том.
Новопризначений м╕н╕стр внутр╕шн╕х справ Ю. Кравченко, який зм╕нив В. Радченка, дуже переймався складною ситуац╕╓ю. Розум╕ючи, що лише м╕сцевими кримськими м╕л╕цейськими силами ╖╖ не залагодити, почав посилати туди невелик╕ групи з Ки╓ва, щоб вивчати обстановку на м╕сцях, втручатися ╕ допомагати. Це був початок боротьби, але це було ╕ краплиною в мор╕. Пот╕м направив ╕ групу генерал╕в, результат роботи яко╖ теж виявився маловт╕шним. Н╕кого за провал не покарав, не зв╕льнив, розц╕нивши все як свою власну помилку.
М╕н╕стр остаточно д╕йшов висновку, що у Криму мав з’явитися л╕дер, особливо талановитий орган╕затор боротьби з╕ злочинн╕стю, бажано пол╕тик, який би не наскоками, не короткими чи тривалими в╕дрядженнями боровся з╕ злочинн╕стю, а проживав пост╕йно, був, як мовиться, в гущ╕ под╕й. Порадившись з Президентом Л. Кучмою, в╕н призначив начальником ГУ МВС в АР Крим М. Корн╕╓нка, водночас надавши йому повноваження свого заступника.
— Особливо╖ радост╕ в╕д цього призначення я не отримав, — пригаду╓ М. Корн╕╓нко, — бо вже розум╕в, що таке Крим, неодноразово там бував у коротких чи тривалих в╕дрядженнях, знав ситуац╕ю ╕ в силових структурах, ╕ в органах виконавчо╖ та представницько╖ влади. Правов╕ органи, включаючи м╕л╕ц╕ю, прокуратуру й суди, у значн╕й частин╕ сво╖й були перевербован╕ на службу бандитам, яким фактично на в╕дкуп було в╕ддано ╕ весь п╕востр╕в. У С╕мферопольськ╕й м╕ськ╕й рад╕ десь ╕з 50 депутат╕в близько 30 ос╕б були бандитами чи пов’язаними з бандитами. В середньому ╕ у Верховн╕й Рад╕ АР Крим, ╕ в радах на м╕сцях, в╕д м╕ських, районних ╕ до с╕льських, у виконавчих органах, в м╕л╕ц╕╖, ╕ нав╕ть у судах, прокуратур╕ злочинц╕ чи пов’язан╕ з ними особи складали в середньому 30 % в╕д усього складу. Це значно ускладнювало роботу м╕л╕ц╕╖. ╤ знаючи все це, нав╕ть надання статусу заступника м╕н╕стра внутр╕шн╕х справ Укра╖ни мало вт╕шало.
А якщо врахувати, що тод╕ депутати вс╕х р╕вн╕в були недоторканними, то ефективна боротьба з╕ злочинн╕стю здавалася майже неможливою. Бандити — не дурн╕. Якраз найлют╕ш╕ ╕з них, найвпливов╕ш╕ у злочинному св╕т╕ прикривалися депутатським ╕мун╕тетом.
Давили факти. Коли Корн╕╓нко приступив до роботи, нараховувалося понад 50 нерозкритих убивств ╕ понад 70 вибух╕в. А на робочих нарадах бувал╕ оперативники ледь не заломлювали в розпач╕ руки:
— Ну, як боротися, — говорили вони, — коли поряд ходить той, у кого руки в кров╕, ╕ в╕д кого, якщо захоче, залежить не лише тво╓ життя, яке може в╕д╕брати одним махом (╕ за це не в╕дпов╕датиме), залежить ╕ службова доля.
— Але треба це ламати, — тод╕ заявив Корн╕╓нко. ╤ запропонував конкретний план.
Першим у ньому завданням стало очищення лав само╖ м╕л╕ц╕╖ в╕д перевертн╕в. За три м╕сяц╕ особовий склад, який складався з 12 тисяч ос╕б, втратив б╕льше тисяч╕. ╤ ц╕ зв╕льнення в╕дбулися ч╕тко законно. Опротестували ╖х лише тро╓ ос╕б, ╕ т╕льки для одного з них суд знайшов п╕дстави, щоб повернути на роботу.
Зам╕нив Корн╕╓нко ╕ весь кер╕вний склад м╕л╕ц╕╖, який до того з р╕зних причин не проявляв належно╖ наполегливост╕ в оголошен╕й боротьб╕. Одн╕ — через свою власну бездарн╕сть ╕ безв╕дпов╕дальн╕сть, ╕нш╕ — через сво╖ зв’язки з крим╕нальним св╕том. Характерний випадок: в одному ╕з с╕л група татар прийшла до с╕льради, захопила ╖╖ з╕ скаргами, що ╖х утискають, не дають землю п╕д забудови, не подають газу. Коли Корн╕╓нку про це стало в╕домо, в╕н негайно спитав, як на це реагу╓ районна м╕л╕ц╕я. Виявилося, що н╕як, а ╖╖ кер╕вник мирно в╕дпочива╓ вдома. Негайно з цього були зроблен╕ висновки. Генерал попередив ус╕х, що кер╕вники мають бути присутн╕ми п╕д час под╕бних под╕й, втручатися ╕ допомагати гасити напруження. Тод╕ його р╕шенням були задоволен╕ ус╕, включаючи ╕ татар. ╤ поки в╕н працював у Криму, етн╕чн╕ виступи не повторювалися.

Анатол╕й КОВАЛЬЧУК
м. Ки╖в

(Зак╕нчення в наступному номер╕)

ТИМ ЧАСОМ...
У КРИМУ ЗАТРИМАЛИ БАНДУ НАЛЬОТЧИК╤В

У Криму оперативники затримали трьох п╕дозрюваних у напад╕ на с╕м’ю в Керч╕, внасл╕док якого одна людина загинула. Найстаршому нальотчику 30 рок╕в, наймолодшому — 22. Ран╕ше вони притягувалися до крим╕нально╖ в╕дпов╕дальност╕, пов╕домили УН╤АН у прес-служб╕ Головного управл╕ння МВС Укра╖ни в Криму.
Напад стався на початку грудня ╕ був ретельно спланований — чолов╕ки м╕сяць стежили за с╕м’╓ю. Один з нападник╕в був знайомий з власником житла.
Нальотчики розбили скло у в╕кн╕ кухн╕ ╕ проникли всередину будинку, де в цей час перебувало л╕тн╓ с╕мейне подружжя, ╖хня донька та ╖╖ маленька дитина. Погрожуючи ножем, вимагали в╕ддати золото ╕ грош╕. 63-р╕чний глава с╕мейства вступив з нальотчиками в боротьбу. П╕д час сутички йому завдали к╕лька удар╕в обр╕зом по голов╕, п╕сля чого зв’язали. П╕зн╕ше пенс╕онер помер у л╕карн╕.
Господар╕ будинку переконували бандит╕в, що в ╖хньому житл╕ нема╓ велико╖ суми грошей, проте нальотчики перевернули все в пошуках наживи. У цей час при╖хав додому зять пенс╕онера. Чолов╕к був з приятелем. Затримати нальотчик╕в ╖м не вдалося, т╕ втекли, кинувши на м╕сц╕ злочину обр╕з ╕ н╕ж.
Дво╓ п╕дозрюваних заарештован╕, ╖м пред’явлено звинувачення зг╕дно з ч. 4 ст. 187 КК Укра╖ни — розб╕й, ско╓ний за попередньою змовою групою ос╕б, сполучений з проникненням у житло, спрямований на заволод╕ння майна в особливо великих розм╕рах, сполучене ╕з спричиненням тяжких т╕лесних ушкоджень, а також ч. 2 ст. 121 КК — навмисне тяжке т╕лесне ушкодження, що спричинило смерть.
Трет╕й ф╕гурант затриманий у порядку ст. 115 КПК Укра╖ни — за п╕дозрою в ско╓нн╕ злочину, йому пред’явлене звинувачення за орган╕зац╕ю злочину зг╕дно з ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 187 КК Укра╖ни. Ус╕м трьом загрожу╓ до 15 рок╕в позбавлення вол╕ з конф╕скац╕╓ю майна.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 16.12.2011 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9731

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков