Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
БОРИВ╤ТЕР
╤м’я художниц╕ Алли Горсько╖ дотепер ╓ символом громадянсько╖ см╕ливост╕ й творчо╖...


МИКИТА ШАПОВАЛ – УКРА╥НСЬКИЙ КНИГОЛЮБ-РЕВОЛЮЦ╤ОНЕР
«Жив завжди дуже просто, в╕ддаючи вс╕ сво╖ запрацьован╕ грош╕ на укра╖нську...


ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 16.12.2011 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#45 за 16.12.2011
НАРОДЖЕНИЙ ДВ╤Ч╤

Героям - слава!

НА ДОПИТАХ В╤Н НЕ ЗРАДИВ Н╤КОГО, А ЙОГО ВИДАВ ДРУГ. ЗА ВСЕ ЖИТТЯ В╤Н НЕ УБИВ Н╤КОГО, А В НЬОГО РОЗРЯДИЛИ 7 НАБО╥В. ОДНАК В╤Н ВИЖИВ ╤ НИН╤ СВЯТКУ╢ ДВА ЮВ╤ЛЕ╥ ПОСП╤ЛЬ: 15 ЛИСТОПАДА – 80 РОК╤В, ЯК╤ ЙОМУ ПОДАРУВАЛИ БАТЬКИ,
А 19 ЛИСТОПАДА – ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ, ДАРОВАНЕ БОГОМ...

Любомиров╕ Гудзу пощастило народитися в такому нещасливому м╕ст╕, як Дрогобич, котре впродовж стол╕ть, як футбольний м’яч, «перепасовували» пом╕ж себе б╕льш могутн╕ держави-сус╕дки. Притому кожна не т╕льки використовувала ласий шматочок земл╕, але й намагалась виховати жител╕в Дрогобича на св╕й смак. Дитинство промайнуло п╕д пануванням поляк╕в, у 1939-му ╖х зм╕нили рос╕яни. Вони не т╕льки нав’язували рос╕йську мову, але й заповнювали у дворах тюрем ц╕л╕ ями трупами людей, що були не в захват╕ од загарбник╕в. Кати НКВС вбивали жител╕в по-злочинницьки — вноч╕, ховаючись в╕д св╕тла. З л╕та 1941 року за «виховання» м╕ського населення взялись нов╕ пани — н╕мц╕. Н╕мц╕ не боялись н╕кого ╕ з н╕мецькою педантичн╕стю щотижня в╕шали винних ╕ невинних укра╖нц╕в на шибениц╕ серед головно╖ площ╕ м╕ста.
Коли в 1944-му повернулись радянськ╕ «виховател╕», Любомиру було т╕льки 13 рок╕в, але в╕н твердо вир╕шив: досить чужинц╕в! Т╕льки самост╕йн╕сть ╕ незалежн╕сть для скривавлено╖ Укра╖ни принесуть нарешт╕ бажаний мир ╕ спок╕й!
Вт╕лити задум було легко, оск╕льки виснажене в╕йнами населення сотнями вступало до лав УПА ╕ ставало партизанами на р╕дн╕й земл╕. Дв╕ сус╕дки — сестри Михайл╕вськ╕ — мали зв’язок з УПА. На ╖хн╕й квартир╕ збиралась молодь, часто та, що прибула з л╕су. Гудз почав ╖м завзято допомагати розповсюджувати газети й лист╕вки, збирати харч╕ для партизан, за що й був уперше заарештований 20 кв╕тня 1946 року, на Великодн╕ свята. Тод╕ батьку вдалось його викупити за добрий могорич, ╕ Любомир продовжив учитися дал╕. Але юний патр╕от на державних ╕спитах зухвало промовляв пророч╕ слова Тараса Шевченка: «Кати знущаються над нами, а правда наша п’яна спить. Коли вона прокинеться?» Н╕, в╕н не злякався арешту, а навпаки очолив молод╕жну орган╕зац╕ю «Юнак» ╕ вс╕ма способами намагався зд╕йснити запов╕т Кобзаря: «Встане правда! Встане воля!»
Другий арешт в╕дбувся у школ╕. П╕дл╕тка викликали на «сп╕вбес╕ду» з урок╕в, а тримали в тюрм╕ «Бриг╕дки» 5 м╕сяц╕в, били вноч╕ на допитах, але н╕чого не д╕знавшись, в╕дправили на суд до в╕йськового трибуналу… Злочинцю було 15 рок╕в! Любомир вперто заперечував свою провину, трибунал не зм╕г н╕чого довести ╕ см╕ливця випустили в лютому 1947 року.
Молодий п╕дп╕льник продовжу╓ навчання, а життя вчить ╕ншому. Наближаються «найсправедлив╕ш╕» вибори до Верховно╖ Ради СРСР, коли доводиться обирати депутата ╕з одного кандидата. Гудз веде активну пропаганду проти цього глузування з самого поняття «виб╕р» ╕ знов опиня╓ться за ╜ратами НКВС. На цей раз «виховател╕» спочатку палками «прищеплювали» любов до Радянського Союзу, «где так вольно дышит человек», пот╕м почали умовляти здати заг╕н «Пров╕дника». Виб╕р у заарештованого був невеликий: або гнити у в’язниц╕, або хоч ненадовго вирватись на волю. Хлопець написав розписку, що об╕ця╓ знайти ╕ виказати заг╕н партизан╕в. Його в╕дпустили. Любомир справд╕ знайшов кри╖вку УПА, проте не зрадив вояк╕в, а при╓днався до них…
Тим часом радянська влада не др╕мала. Наприк╕нц╕ листопада, у сам╕ дощ╕ та холоди, проводили «зачистку» серед населення Дрогобича: запальних городян, незадоволених режимом, вивозили «охолонути» в сиб╕рськ╕ морози. Оск╕льки Любомир познущався над об╕цянкою НКВС, його батьк╕в разом ╕з п’ятир╕чним братиком теж вивезли. На бойовик╕в влаштували облаву. «Пров╕дник», щоб зберегти людей, оголосив перех╕д на нелегальне становище та наказав розходитись по хатах-схованках. Але п╕сля масових виселень б╕льш╕сть знайомих боялась ╖х пускати на зиму.
Абияк влаштувавшись на ноч╕влю у в╕рного чолов╕ка, Любомир п╕шов до свого друга ╢вгена Бориславського, щоб вир╕шити питання з подальшим перебуванням. Той об╕цяв звести його з╕ «сво╖ми людьми». На жаль, «сво╖ми» для нього виявились контррозв╕дники. Шлях до м╕сця зустр╕ч╕ пролягав через балку. Н╕ч 19 листопада 1947 р. була морозною ╕ б╕лим серпанком прикрашала довк╕лля. Молодик т╕льки прим╕рився перестрибнути через струмок, коли зверху в нього почали стр╕ляти. Нав╕ть п╕столета не встиг вихопити — впав. Чолов╕к у чорному шк╕ряному пальт╕ п╕дб╕г, упритул випустив 7 куль, добиваючи ш╕стнадцятир╕чного укра╖нця, а пот╕м переможно зв╕тував, що зрадника-Гудзя вбито. З тих п╕р у перел╕ках НКВС Любомир Гудз значився як вбитий, але Бог вир╕шив ╕накше…
Холодн╕ води струмка привели хлопця до тями. Дихати не м╕г, бо були пробит╕ леген╕, п╕днятися не м╕г, бо були простр╕лен╕ ноги, а вороги ось-ось повернуться на «чорному воронку», щоб прибрати насл╕дки розправи. Поранений поповз, перемагаючи б╕ль та залишаючи кривавий сл╕д. Д╕стався хати-схованки. Друз╕ перев’язали рани, повезли до т╕тки в село, але по кривавих сл╕дах знайшли вт╕кач╕в та схопили ус╕х разом…
Знову н╕чн╕ допити. ╤з повстанця з╕рвали пов’язки, били гумовими шлангами, наповненими свинцевими кулями, не давали ╖сти-пити — просто дивно, ск╕льки може витримати слабке людське т╕ло, коли його наповню╓ незламний дух! Невдовз╕ в╕дбувся суд славетно╖ «тр╕йки» з вироком — 10 рок╕в ув’язнення. Терм╕н довелось в╕дбувати, точн╕ше, тяжко працювати на карагандинських шахтах та в Кемеровськ╕й област╕. Смерть Стал╕на трохи покращила становище пол╕тв’язн╕в: концтаб╕р зам╕нили на заслання, котре в╕дбував разом ╕з батьками в Пермськ╕й област╕ з 1955 до 1959 року. З початком хрущовсько╖ «в╕длиги» Гудз ╕з дружиною прагне повернутись до Укра╖ни, але в Дрогобич╕ не хочуть про нього ╕ чути. П╕сля понев╕рянь довелось завербуватись на ударне буд╕вництво металург╕йного стану 1700 та оселитись у Мар╕упол╕ назавжди.
За час╕в незалежност╕ Любомир Гудз був сп╕вголовою новостворено╖ «Просв╕ти», очолював м╕ський Рух, брав участь у створенн╕ осередку Союзу укра╖нок, Всеукра╖нського об’╓днання ветеран╕в п╕д кер╕вництвом ╤горя Юхновського.
На жаль, роки ╕ стар╕ рани все част╕ше нагадують про себе. Хочеться побажати незламному патр╕оту м╕цного здоров’я й оптим╕зму, подальшо╖ прац╕ на благо неньки-Укра╖ни!

╤рина МОЛЧАНОВА,
голова Мар╕упольського осередку Союзу укра╖нок

Любомир Гудз з дружиною Катериною на День незалежност╕ в Мар╕упол╕

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 16.12.2011 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9734

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков