Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3239)
З потоку життя (6464)
Душі криниця (3517)
Українці мої... (1465)
Резонанс (1508)
Урок української (990)
"Білі плями" історії (1675)
Крим - наш дім (532)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
СЕРГ╤Й ГАЙДУК: ПОВЕРНУТИ УКРА╥Н╤ СТАТУС МОРСЬКО╥ ДЕРЖАВИ
Ще минулого тижня «КС» отримала згоду екс-командувача ВМС Укра╖ни в╕це-адм╕рала...


У «СЛУЗ╤ НАРОДУ» ХОЧУТЬ СКАСУВАТИ ДЕПУТАТСЬКУ НЕДОТОРКАНН╤СТЬ ТА РОЗШИРИТИ ПЕРЕЛ╤К П╤ДСТАВ ДЛЯ ДОСТРОКОВОГО ЗВ╤ЛЬНЕННЯ НАРДЕП╤В
про це на бриф╕нгу заявив представника президента у Верховн╕й Рад╕, член парт╕╖ «Слуга...


СУД ЗОБОВ’ЯЗАВ НАБУ В╤ДКРИТИ СПРАВУ ПРОТИ ЛУЦЕНКА ЩОДО МОЖЛИВОГО ЗЛОВЖИВАННЯ ВЛАДОЮ
Заявник 13 жовтня 2018 року звернувся до голови Верховно╖ Ради Укра╖ни Андр╕я Паруб╕я про...


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ГОТОВИЙ СТВОРЮВАТИ КРИМСЬКОТАТАРСЬКУ АВТОНОМ╤Ю
Президент Володимир Зеленський на зустр╕ч╕ 9 серпня з л╕дером кримських татар Мустафою Джем╕л╓вим...


╤льм╕ Умеров:95% КРИМСЬКИХ ТАТАР У КРИМУ НЕ ВИЗНАЮТЬ ЮРИСДИКЦ╤╥ РОС╤╥, НАВ╤ТЬ ЯКЩО ВОНИ ПРО ЦЕ МОВЧАТЬ
З ╤льм╕ Умеровим ми говорили про природу репрес╕й ╕ протест╕в в окупованому Криму, про каральну...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #47 за 23.12.2011 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#47 за 23.12.2011
БИТВА ЗА КРИМ: ПРИБОРКАННЯ БАНДИТИЗМУ

(Зак╕нчення. Поч. у №45-46)

До генерала прийшов на прийом заступник начальника одного ╕з райв╕дд╕л╕в разом з╕ сво╖ми п╕длеглими. ╤ оголосив, що в╕дд╕л не працюватиме, бо м╕л╕ц╕я протягом трьох м╕сяц╕в не отриму╓ зарплати... Корн╕╓нко, знаючи ф╕нансов╕ труднощ╕ кра╖ни, радив перечекати, вдатися нав╕ть до позик, але й суворо попередив цього кер╕вника, що його д╕╖ ╓ незаконними ╕ таке не ма╓ повторитися.
Та про проблему знав ╕ не забував. Подавав тривожн╕ звернення в Ки╖в, мав розмову з м╕н╕стром Ю. Кравченком. ╤, як виняток, кримська м╕л╕ц╕я почала отримувати зарплату сво╓часно ╕ в повному обсяз╕.
Вт╕м, це було чи не ╓диною ф╕нансовою допомогою з боку Ки╓ва. Об╕цянок давалося багато, але... Якось в Головне управл╕ння заявився один дуже високий посадовець. Вивчивши обстановку, пооб╕цяв вид╕лити м╕льйон гривень на придбання нових машин та ╕нше. ╤ ц╕ кошти були вид╕лен╕. Але до Криму так ╕ не д╕йшли. У б╕льшост╕ складних випадк╕в Корн╕╓нку доводилося покладатися на самого себе.
Дуже пощастило, вважа╓, в тому, що в Криму тод╕ серед кер╕вного складу з╕бралася хоч невелика, але впливова група справжн╕х патр╕от╕в Укра╖ни. До не╖ входив тод╕шн╕й Представник Президента Укра╖ни в АР Крим Д. Степанюк.
— Дмитро Петрович ум╕ло керував ситуац╕╓ю. Те, що в╕н там був, було великою знах╕дкою для кер╕вництва Криму, — пригаду╓ Корн╕╓нко.
Нормальною, виваженою людиною назива╓ в╕н тод╕шнього голову Ради м╕н╕стр╕в Криму А. Демиденка, який серцем переживав ус╕ т╕ труднощ╕, що спостигали автоном╕ю, ╕ намагався, як ╕ Д. Степанюк, сп╕льно з ╕ншими патр╕отами навести порядок ╕ оздоровити сусп╕льство.
 Пл╕ч-о-пл╕ч з М. Корн╕╓нком на боротьбу стали ╕ новопризначений прокурор автоном╕╖ В. Шуба, ╕ начальник Головного управл╕ння СБУ О. Касьяненко. Разом ви╖жджали на велик╕ злочини, разом приймали р╕шення ╕ орган╕зовували викриття злочинц╕в. Прокурор В. Шуба розпочав кадрове очищення ╕ у сво╖й служб╕, зв╕льнив десятки ос╕б. А м╕л╕ц╕я допомагала йому виявляти перевертн╕в.
Значну допомогу надав тод╕шн╕й Президент Кучма, ╕н╕ц╕ювавши ухвалення закону про превентивн╕ затримання. ╤ хоч цей закон прожив усього п╕втора м╕сяця (був скасований Верховною Радою Укра╖ни), все ж його нав╕ть короткотерм╕нове використання позитивно вплинуло на боротьбу з╕ злочинн╕стю. Багатьох порушник╕в затримали. Хоч деяких ╕з них довелося в╕дпустити, але вс╕ вони в╕дчули хитк╕сть сво╖х позиц╕й, пригадали, що кара за зло може таки стати нев╕дворотною.
Якщо захищен╕ депутатськими мандатами бандити поки що в╕дчували себе у певн╕й безпец╕, то менш╕ ╖хн╕ попл╕чники все част╕ше почали потрапляти в руки закону. Злочинн╕ арм╕╖ р╕зко почали втрачати св╕й бойовий склад. ╤ слово «арм╕╖» тут не переб╕льшення. Т╕ ж «Башмаки» чи «Сейлем» (так називалися дв╕ найб╕льш╕ злочинн╕ групи) могли за раз з╕брати ╕ по тисяч╕ сво╖х б╕йц╕в. А скорочення сутт╓во п╕дривало ╖хн╕ сусп╕льн╕ впливи та оперативн╕ можливост╕. ╤ якщо ран╕ше злочинн╕ орган╕зац╕╖ на окрем╕ операц╕╖ м╕л╕ц╕╖ дивилися як на др╕бн╕ укуси, то тепер уже в╕дчули серйозну загрозу сво╓му ╕снуванню. М╕жусобна в╕йна бандит╕в почала перетворюватися на в╕йну з м╕л╕ц╕╓ю.
У центр╕ С╕мферополя п╕сля повернення з╕ служби по-зв╕рячому був убитий начальник в╕дд╕лу управл╕ння з боротьби ╕з орган╕зованою злочинн╕стю ГУ МВС в АР Крим полковник М. Зв╓р╓в. Генерал-лейтенант М. Корн╕╓нко негайно розпочав пошукову операц╕ю. Перший заступник м╕н╕стра внутр╕шн╕х справ Укра╖ни Л. Бородич, який прибув на той час в автоном╕ю, включився в роботу, викликав на похорони начальник╕в п╕дрозд╕л╕в з боротьби ╕з орган╕зованою злочинн╕стю вс╕х областей кра╖ни. Вони моб╕л╕зували правоохоронц╕в на найсерйозн╕шу боротьбу з новими загрозами. На похоронах М. Корн╕╓нко заявив, що злочинц╕ будуть знайден╕ ╕ покаран╕. ╤ слова свого дотримав. Виявили ╕ головного замовника цього вбивства. Це був високий посадовець т╕╓╖ пори. ╤ не пон╕с покарання лише тому, що надто законсп╕роване було це замовлення, м╕л╕ц╕я не змогла з╕брати достатньо незаперечних доказ╕в. Надали допомогу с╕м’╖ убитого. По кожн╕й ╕з орган╕зованих бандитських груп утворили окрем╕ м╕л╕цейськ╕ групи. Незабаром притягли до в╕дпов╕дальност╕ ╕ довели вину понад 30 ос╕б.
Така реакц╕я з боку кер╕вника главку справила позитивне враження на вс╕х прац╕вник╕в м╕л╕ц╕╖. Вони ставали самов╕ддан╕шими, принципов╕шими ╕ см╕лив╕шими в боротьб╕ з╕ злом. Коли в тому ж С╕мферопол╕ сталося вбивство одного з крим╕нальних авторитет╕в Хав╕ча, то розкрите воно було буквально за к╕лька хвилин.
Неподал╕к проходив оперуповноважений М. Ачинович, який зреагував на постр╕л, догнав ╕ скрутив злочинця. Швидко на м╕сце злочину прибув ╕ сам Корн╕╓нко. Виявив у кишен╕ убивц╕ два заряджен╕ п╕столети.
— Як же ти брав його, Мирославе, — спитав у Ачиновича, — адже в╕н тебе з таким арсеналом м╕г щонайменше вбити дв╕ч╕.
— Про це якось тод╕ не думав, — в╕дпов╕в опер.
У св╕домост╕ людей в╕дбувався перелом. Почуття обов’язку починало пересилювати нав╕ть почуття власно╖ безпеки. ╤ приклад цього показував сам Корн╕╓нко.
З перших же дн╕в, як отримав призначення в Крим, почали його запрошувати на р╕зн╕ висок╕ наради, найчаст╕ше — до Верховно╖ Ради автоном╕╖. Тут, прикрившись депутатськими посв╕дченнями, бандити в╕дчували себе особливо безпечно ╕ спод╕валися авторитетом високого органу нагнути м╕л╕цейського кер╕вника п╕д себе.
Голова Верховно╖ Ради автоном╕╖ В. Кисельов на одному з зас╕дань презид╕╖ ради запитав: ось, мовляв, шановний начальнику главку, ви часто заявля╓те, що у нас у влад╕ — злочинц╕. Де ж вони?
— Та навпроти нас з вами сидять, — митт╓во в╕дпов╕в Корн╕╓нко.
Тод╕ ц╕кавилися журнал╕сти, як в╕н на таке зважився, не побоявся.
— Якби боявся, то н╕чого мен╕ тут у Криму робити було. ╤ чого тут боятися, бандити — вони ╕ ╓ бандити, — в╕дпов╕в.
Хоч небезпеку, звичайно, розум╕в. У машин╕ тримав, кр╕м п╕столета, ще й автомат. В╕д п╕длеглих вимагав пост╕йно╖ бойово╖ готовност╕, дбав про ф╕зичну ╕ бойову п╕дготовку. ╤ цим теж рятував ╖хн╕ життя. ╤ не в╕дступав. Коли отримав зв╕стку, що бандити у Верховн╕й Рад╕ знову зат╕яли за надуманим мотивом атаку проти нього ╕ його п╕длеглих, почали готувати розправу ╕ над ним, ╕ над наймужн╕шими його соратниками, то н╕ на який компром╕с не п╕шов, а прямо зателефонував ╕н╕ц╕атору ц╕╓╖ кампан╕╖ ╕ сказав:
— Що б ти не задумав, н╕чого по-тво╓му не вийде, а вийде так, що за ско╓н╕ злочини, за вс╕ злод╕йства ╕ вбивства ╕ ти, ╕ тво╖ пом╕чники в╕дпов╕датимете.
В╕дчував за собою пост╕йний контроль ╕ нагляд. Звичайно, обер╕гався. Але, як мовиться, якби знав, де б упав, то й солому п╕дстелив. Б╕да сталася на святкуванн╕ дня народження голови Фонду держмайна АР Крим, кер╕вника виборчого штабу Президента Л. Кучми О. Голов╕з╕на. Заст╕лля було скромним, з невеликою к╕льк╕стю гостей ╕ обслуговуючих людей, начебто в╕домих ╕ перев╕рених. Але п╕сля в╕д’╖зду Михайлу Васильовичу в автомоб╕л╕ стало зле. Вир╕шив, що вдома полежить ╕ все минеться. Та тривогу зд╕йняв вод╕й. Терм╕ново викликали л╕каря ╕ негайно ж в╕двезли до л╕карн╕. Виявили сильне отру╓ння. Як сказали л╕кар╕, якби не надали допомоги, то до ранку Михайла Васильовича не стало б.
Меншою м╕рою недомагання в╕дчув ╕ сам винуватець торжества. А незабаром його прямо б╕ля власно╖ квартири бандити розстр╕ляли. Ось ╕ гадай, на кого ц╕лилися ран╕ше. Чи, може, на обох одразу?
Та все ж результати роботи в╕дчувалися. В╕дпрацьовувалася ╕ удосконалювалася методика боротьби з орган╕зованою злочинн╕стю, все ефективн╕ше напрацьовувалася доказова база, ╕ все част╕ше злочинц╕ потрапляли на нари. Розб╕йн╕ напади вдень припинилися ╕ нав╕ть вечори та ноч╕ ставали спок╕йн╕шими. В╕двертий ╕ нахабний бандитизм танув на очах.
На очах зм╕нювалася ╕ його команда. Все б╕льше в╕дданих, мужн╕х ╕ над╕йних б╕йц╕в ставало поруч. Його заступниками стали О. Кочегаров, В. Б╕рюков, як╕ працювали ╕ вдень, ╕ вноч╕. ╤ в тому, що ситуац╕я у Криму переламалася на користь порядку ╕ права, теж ╖хня заслуга. Обидва за поданням М. Корн╕╓нка стали генералами. Це був незвичний ╕ нетрадиц╕йний вчинок у практиц╕ головних управл╕нь м╕л╕ц╕╖. Як правило, начальники обласних управл╕нь вважали, що на область чи на ту ж автоном╕ю ма╓ бути один генерал. Тобто лише в╕н. ╤ будь-яким чином старалися цю традиц╕ю утримувати. А Корн╕╓нко — н╕. Гарн╕ фах╕вц╕ ╕ в╕ддан╕ б╕йц╕, вважав, повинн╕ отримувати те, що заслужили, н╕чого не жаль.
А незабаром Указом Президента Кучми Корн╕╓нко був призначений начальником Головного управл╕ння у м. Ки╓в╕.
Кримський главк очолив генерал Геннад╕й Москаль, який п╕дтримав ╕ розвинув започаткован╕ генералом Корн╕╓нком практику та порядки. А скасування Верховною Радою Укра╖ни депутатсько╖ недоторканност╕ для депутат╕в м╕сцевих рад значно покращило можливост╕ боротьби. Ран╕ше недоторканн╕ переважно опинилися в руках закону, невелика к╕льк╕сть ╖х втекла за кордон.
Генерал Корн╕╓нко прийняв Ки╖в. Але це вже ╕нша ╕стор╕я...

Анатол╕й КОВАЛЬЧУК
м. Ки╖в

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #47 за 23.12.2011 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9758

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков