Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2736)
З потоку життя (5825)
Душі криниця (3286)
Українці мої... (1425)
Резонанс (1439)
Урок української (985)
"Білі плями" історії (1620)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (259)
Ми єсть народ? (235)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДОКУМЕНТАЛЬНИЙ Ф╤ЛЬМ «КРИМ, ЯК ЦЕ БУЛО» З’ЯВИВСЯ У В╤ЛЬНОМУ ДОСТУП╤
«Крим, як це було» - це ╕стор╕я оф╕цер╕в, солдат╕в та матрос╕в, як╕ п╕д час...


ПОРТНИКОВ: ЯНУКОВИЧУ ГОТУВАЛИ ВТЕЧУ ТА ПОВЕРНЕННЯ НА ЧОЛ╤ КОЛОНИ ОКУПАНТ╤В
Чотири роки тому В╕ктор Янукович вт╕к до Рос╕╖. Зараз обставини його зникнення з Ки╓ва, а пот╕м ╕...


ВОЛИНЬ В╤ДКРИВА╢ ТА╢МНИЦ╤
Синьоока Волинь осп╕вана у п╕снях ╕ поез╕ях. Ц╕каво, що назва «Волинь» як означення...


«Р╤ДНА ШКОЛА» ТВОРИЛА УКРА╥НСЬКИЙ СВ╤Т В УМОВАХ БЕЗДЕРЖАВНОСТ╤
Важко переоц╕нити внесок подружжя в розбудову укра╖нсько╖ справи. Ут╕м, найб╕льше вража╓ той...


СМОЛЕНСЬКА КАТАСТРОФА: КРИЛО Л╤ТАКА ЗНИЩИВ ВИБУХ ЗСЕРЕДИНИ
Про це йдеться в висновках польсько╖ п╕дком╕с╕╖, що займа╓ться повторним розсл╕дуванням...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 27.01.2012 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#4 за 27.01.2012
«В╤ДРЯДЖЕННЯ В ОДИН К╤НЕЦЬ...»

╤сторики св╕дчать: укра╖нськ╕ пол╕тв’язн╕ стали тими, хто врешт╕ розвалив ╕мпер╕ю ГУЛАГ. Те, що залишилося сьогодн╕ в╕д покинутих стал╕нських концтабор╕в на Колим╕ та якою була ╖хня ╕стор╕я, — в ун╕кальному фотопроект╕ В. Оглобл╕на, В. Манькути та А. Лар╕онова «В╕дрядження в один к╕нець: Колима/ГУЛАГ/«Аляска», що експону╓ться в Нац╕ональному музе╖ «Тюрма на Лонцького» у Львов╕ з 17 с╕чня до 17 лютого 2012 року.
Це виставка трьох фотохудожник╕в — харк╕в’янина Володимира Оглобл╕на, черкащанина Володимира Манькути та жителя рос╕йського Магадана Андр╕я Лар╕онова, як╕ побували там, де ще збереглися сл╕ди колишн╕х табор╕в ГУЛАГу. «В╕дрядження в один к╕нець» — назва не випадкова: саме так називали в╕дправлення пол╕тв’язн╕в на роботу на Колиму, зв╕дки не було вороття. У деяких «в╕дрядженнях» ув’язнен╕, нав╕ть найм╕цн╕ш╕, витримували не б╕льше 3-5 м╕сяц╕в.
«Символ╕чно, що ц╕ залишки н╕хто не прибирав. Вони ╕ зараз на м╕сц╕, не лише нагадуючи про себе, а наче готов╕ приступити до виконання сво╖х обов’язк╕в. В╕дступаючи, г╕тлер╕вськ╕ в╕йська знищували найменш╕ сл╕ди сво╖х злочинних табор╕в, натом╕сть тут, через десятки рок╕в п╕сля розвалу Радянського Союзу, табори дос╕ н╕би «готов╕ до використання», — под╕лився враженнями в╕д св╕тлин ╕сторик Володимир В’ятрович.
Директор Нац╕онального музею «Тюрма на Лонцького» Руслан Заб╕лий на в╕дкритт╕ проекту сказав: «Ц╕ фото не можуть залишити байдужими людину, яка ма╓ сп╕вчуття ╕ хоче зрозум╕ти суть радянського тотал╕таризму, оц╕нити подвиг укра╖нц╕в, як╕ гинули на полях або опинялися в концтаборах. Фото демонструють, якою ц╕ною створювалася велич Радянського Союзу, показують, що м╕ф про супердержаву був ╕люз╕╓ю. СРСР будувався на к╕стках, людських життях та страшних жертвах. Ц╕ фото ╓ доказовою базою злочинност╕ комун╕стичного режиму».
Пол╕тв’язень, син Головного командира УПА Юр╕й Шухевич наголосив, що «Укра╖на у ХХ стол╕тт╕ зазнала дуже багато трагед╕й ╕ величезних жертв, проливши багато кров╕ для того, щоб ми змогли стати державною нац╕╓ю, р╕вноправною з ╕ншими народами св╕ту. Те, що музей розпов╕да╓ нашим онукам ╕ правнукам правду про Радянський Союз — цього монстра, який ╕снував понад 70 рок╕в, — це надзвичайно важливо для того, щоб т╕ жах╕ття, як╕ були в ньому, н╕коли н╕де у св╕т╕ не повторювалися».
╤сторик ╤гор Дерев’яний розпов╕в: «ИТЛ (рос. — исправительно-трудовые лагеря — виправно-трудов╕ табори) — символ людиноненависництва СРСР. За оф╕ц╕йними документами, ця важка праця повинна була перевиховувати людей, але насправд╕ мала на мет╕ ╖хн╓ ф╕зичне знищення. Зг╕дно з документами радянських спецслужб, через радянськ╕ табори пройшло понад 20 млн. громадян, укра╖нц╕в серед них було 3-3,5 млн. в╕д 30-х до 50-х рр.»
Науковець зазначив, що «в цьому «царств╕ безнад╕╖» укра╖нц╕ змогли орган╕зувати життя всередин╕ концтабор╕в. Литовськ╕ партизани св╕дчили: вони б не вижили в радянських таборах, якби не укра╖нц╕. Ця сп╕льна орган╕зац╕я життя в таборах в╕д друго╖ половини 40-х рок╕в спричинила переворот у сам╕й систем╕. Система почала зсередини знищуватися тими, проти кого була спрямована. Пол╕тичн╕ в’язн╕ перемогли крим╕нальних. Велик╕ повстання в радянських таборах, руш╕ями котрих були укра╖нц╕, литовц╕ та представники ╕нших народ╕в (хоч ╕ були придушен╕, а люди — розпорошен╕), призвели до тр╕щин у монол╕т╕ ГУЛАГу, п╕сля чого почався процес його самол╕кв╕дац╕╖».
Виставка в кольорових великоформатних св╕тлинах, мапах, цитатах ╕з ╕сторичних документ╕в ╕ л╕тературних твор╕в, а також авторських коментарях розпов╕да╓ про систему стал╕нських концтабор╕в, чимало з яких було зосереджено, зокрема, й на Колим╕.
Автори виставки кажуть, що ╖╖ мета — нагадати про те, що тема ГУЛАГу не може бути забута доти, доки не буде оф╕ц╕йного покаяння за злочини радянсько╖ влади проти народу.

Прес-центр Центру досл╕джень визвольного руху

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 27.01.2012 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9869

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков