Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 03.02.2012 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#5 за 03.02.2012
ОСТАНН╢ ПОПЕРЕДЖЕННЯ УКРА╥Н╤

Холод-2012

ЧИ ЗМОЖЕ ДЕРЖАВА ВИЙТИ З ЕНЕРГЕТИЧНО╥ КРИЗИ?

Люта зима знову нагадала, що людям потр╕бне тепло. А тепло залежить в╕д того, чи ╓ вдома газ, вода, вуг╕лля, дрова, св╕тло. Людина стала залежною в╕д багатьох складових сучасно╖ цив╕л╕зац╕╖. Пригадую день 2 листопада 1974 року в ╤вано-Франк╕вську — зранку п╕шов спочатку др╕бний дощ, п╕зн╕ше в╕н посилився ╕ падав з неба до 11-╖ години вечора, а пот╕м почав падати мокрий сн╕г. В╕н вкрив товстим шаром дерева, буд╕вл╕, електродроти. Близько першо╖ години ноч╕ подув упродовж 15 хвилин р╕зкий сильний в╕тер. На вулиц╕ все загуд╕ло… ╤ раптом щезло все осв╕тлення на вулиц╕ та в будинках. За ц╕ п’ятнадцять хвилин в╕тер порвав л╕н╕╖ електропередач, зв’язку по вс╕й област╕. Тод╕ ще моб╕льних телефон╕в не було ╕ додзвонитися до сво╖х знайомих та р╕дних було неможливо. Вода перестала надходити до квартир. Хто мав св╕чки, то запалював ╖х, а у кого ╖х не було, то мусив чекати до ранку денного св╕тла. За н╕ч сн╕гу випало так багато, що перекрило дороги по вс╕й ╤вано-Франк╕вськ╕й област╕. В квартири надходив лише газ ╕ тим ми об╕гр╕валися. Наш╕й маленьк╕й дочц╕ йшов 8-й м╕сяць, без тепла було дуже сутужно. Не подавалася вода ╕ в туалет. На наше щастя за 100 метр╕в в╕д нашого будинку була криниця, ╕ туди зранку вишикувалися у черз╕ сотн╕ людей з в╕драми, банками. У той час у магазинах ще не продавалися бутл╕ з водою, тож ╓диним джерелом води для наших дом╕вок були ц╕ колодяз╕ (╖х нин╕, на жаль, вже нема) ╕ вони рятували нас у ту скрутну годину.
На в╕дновлення л╕н╕╖ електропередач (╕ зв’язку) п╕шло п’ять д╕б. Заводи ╕ фабрики по вс╕й област╕ не працювали. Д╕ти не ходили до школи, а студенти — в ╕нститути. Добре, що на той час у ╤вано-Франк╕вську не було буд╕вель вище дев’яти поверх╕в, та й 9-поверх╕вок було мало.
За ц╕ дн╕ нормальне життя було парал╕зоване — не працювали хл╕бопекарн╕, ╖дальн╕, магазини. Транспорт ходив з великими перебоями. Не було тепла в л╕карнях, у пологових будинках. Тод╕ мен╕ бачилося, що наше життя рятував газ. Але якби ╕ його тод╕ в╕дключили, то не знаю, чим це могло ск╕нчитися для старших людей, для хворих, для маленьких д╕тей. Чи треба було б на випадок в╕йни кидати на землю страшн╕ бомби з неба? Напевно, н╕. Бо для великих м╕ст з його багатоповерх╕вками достатньо на с╕м-десять дн╕в в╕дключити л╕н╕╖ електропередач, припинити постачання газу (а це зробити легко), ╕ настав би колапс, який виправити стало б неможливо. Це вже могла б бути в╕йна з величезними людськими втратами.
Чи врахован╕ так╕ ситуац╕╖ в державн╕й пол╕тиц╕? У 2006 роц╕ заморозили взимку Алчевськ. ╤ добре, що вдалося за день-два з╕брати сотн╕ ремонтних бригад з ус╕╓╖ Укра╖ни, щоб в╕дновити подачу тепла та водопостачання. А що було б тод╕, якби цей погодний фактор спрацював на велик╕й частин╕ нашо╖ держави? Хто м╕г би прийти на допомогу людям? Чим це все могло б ск╕нчитися?
Велик╕ м╕ста, мегапол╕си ╓ надзвичайно вразливими для людей, незалежно в╕д причин виникнення цього колапсу, — в╕д помилок у минулому, в╕д р╕зних погодних умов чи в╕д добре спланованих во╓нних д╕й.
На Укра╖ну в нин╕шн╕ с╕чнев╕ дн╕ навалився лютий холод. Замерзають на вулиц╕ безпритульн╕, припиняються заняття в школах. Залежн╕сть людей в╕д сучасно╖ цив╕л╕зац╕╖ дуже велика. Людству треба знаходити вих╕д з таких ситуац╕й. ╤ тут не треба шукати щось надзвичайне. Утеплення буд╕вель здатне економити 30 в╕дсотк╕в витрат в╕д об╕гр╕ву. ╤ндив╕дуальне опалення будинк╕в теж скорочу╓ витрати газу на ст╕льки ж. Чи треба говорити про використання енерг╕╖ в╕тру, сонця та тепла Земл╕?
Це все в╕дом╕ реч╕ ╕ добре випробуван╕ в практиц╕ багатьох кра╖н св╕ту. Але вони вимагають на перших порах значних кошт╕в. Потр╕бен час для реал╕зац╕╖ цих зам╕щуючих джерел енерг╕╖. А це означа╓, що для Укра╖ни реал╕зац╕я нових технолог╕й повинна починатися нев╕дкладно. Не кажу вже про застар╕л╕ технолог╕╖ в наших теплоцентралях, що витрачають учетверо б╕льше газу чи вуг╕лля, н╕ж в ╓вропейських кра╖нах. Це вже марнотратство, яке давно потр╕бно було б л╕кв╕дувати.
Державн╕ муж╕ заговорили на повний голос про необх╕дн╕сть зб╕льшення видобування газу в Укра╖н╕, в тому числ╕ про прискорене осво╓ння ресурс╕в нафти ╕ газу на Чорному та Азовському морях. Ведуться перемовини про осво╓ння газових поклад╕в Донбасу, сланцевого газу з Олеського та Юз╕вського родовищ. Не доходять руки в укра╖нському уряд╕ до осво╓ння ресурс╕в тепла земл╕ на Керченському п╕востров╕ Криму та в Закарпатт╕. Не знаю, чому в Укра╖н╕ не говорять про використання теплових насос╕в, хоча в╕домо, що Япон╕я  останн╕ми роками виготовля╓ та пуска╓ в експлуатац╕ю близько 6,5 м╕льйона ╖х, а США — б╕льше трьох м╕льйон╕в. Нав╕ть Б╕лорусь виготовля╓ та постача╓ в Н╕меччину 350 тисяч таких насос╕в.
Склада╓ться враження, що наш уряд н╕як не спроможеться до залучення науковц╕в для створення енергозам╕щуючих щодо газу джерел, до по╓днання цих проект╕в ╕з ф╕нансовими можливостями нашо╖ держави. Треба, щоб реал╕зац╕я цих проект╕в була виг╕дна для малого та великого б╕знесу, повинна бути виг╕дною ╕ для простого громадянина Укра╖ни.
Приклад╕в реал╕зац╕╖ цих проект╕в у св╕т╕ багато — це ╕ досв╕д  Аргентини, Польщ╕, кра╖н ╢вропейського Союзу, Япон╕╖. Наш╕ посольства, консульства повинн╕ надати уряду необх╕дну ╕нформац╕ю з цих питань.
Посилаються на дешевий власний газ, говорять, що це не дасть зб╕льшувати варт╕сть комунальних послуг. Але не говорять, що для видобування власного газу треба вкладати велик╕ кошти в бур╕ння свердловин, осво╓ння родовищ на суш╕ та на мор╕. А при дешевому газ╕ розвивати власну газовидобувну ╕ндустр╕ю не вдасться.
Що стосу╓ться зб╕льшення видобування газу (╕ нафти) з материкових родовищ Укра╖ни, то вони залежать виключно в╕д енергетично╖ пол╕тики уряду. Треба не «латати д╕рки», а шити новий енергетичний «одяг».
Сьогодн╕ для Укра╖ни надактуальним ╓ зменшення енерговитрат у вс╕х сферах народного господарства. Це найважлив╕ше завдання, оск╕льки Укра╖на ╓ одн╕╓ю з найб╕льш енерговитратних кра╖н св╕ту ╕, на думку багатьох учених, це може викинути нас на узб╕ччя св╕тово╖ цив╕л╕зац╕╖.
Найприкр╕шим ╓ те, що сьогодн╕ в╕д вир╕шення енергетичних проблем в╕длучен╕ вчен╕ наших ун╕верситет╕в, а колишн╕ науково-досл╕дн╕ галузев╕ ╕нститути «приказали долго жить», ╖х попросту вже нема╓. Розрив м╕ж бажаннями, необх╕дн╕стю та реальн╕стю дуже великий. Чи зум╕╓ нин╕шня влада синтезувати ц╕ три складов╕ енергетично╖ проблеми — не зна╓мо. А без ╖╖ вир╕шення, без розум╕ння, що енергетична проблема для Укра╖ни ╓ нац╕ональною, що в╕д ╖╖ реал╕зац╕╖ залежить наша незалежн╕сть, наше майбуття в Укра╖н╕, не буде майбутнього. Тому вона ╓ найголовн╕шою нац╕ональною проблемою на найближч╕ 7-10 рок╕в.

Роман ЯРЕМ╤ЙЧУК,
доктор техн╕чних наук, професор
м. С╕мферополь

Оф╕ц╕йно

Гарантування енергобезпеки ╓ основним фактором побудови ново╖ енергетично╖ арх╕тектури Укра╖ни. Про це заявив Президент Укра╖ни В╕ктор Янукович у Давос╕ в сво╓му виступ╕ на сес╕╖ Всесв╕тнього економ╕чного форуму (ВЕФ) «Нова енергетична арх╕тектура: можливе та ефективне перетворення».
Глава держави висловив переконання, що ╕нтеграц╕я Укра╖ни в енергетичний прост╕р ╢вропи ма╓ сприяти зм╕цненню енергобезпеки рег╕ону. В. Янукович також п╕дкреслив, що наша держава й надал╕ залишатиметься над╕йним партнером у сфер╕ транзиту вуглеводн╕в.
За словами Президента, Укра╖на, кр╕м того, зац╕кавлена у розвитку конструктивно╖ та вза╓мовиг╕дно╖ сп╕впрац╕ з ус╕ма партнерами щодо формування нових енергетичних транспортних коридор╕в.
Глава держави звернув окрему увагу на значний невикористаний потенц╕ал Укра╖ни у сфер╕ альтернативно╖ енергетики.
Президент висловив упевнен╕сть, що сп╕льними зусиллями вдасться зд╕йснити ефективне перетворення ╕снуючо╖ арх╕тектури енергетики в ╢вроп╕ на нову та д╕╓ву модель.
*   *   *
Укра╖на ╕ Рос╕я продовжують переговори щодо ц╕ни на газ ╕ усв╕домлюють важлив╕сть пошуку компром╕су з даного питання. Про це заявив Президент Укра╖ни В╕ктор Янукович п╕д час дискус╕╖ з Александром Квасневським на 8-й Укра╖нськ╕й ланч-конференц╕╖ в Давос╕.
«Ми два роки перебува╓мо в переговорному процес╕. Ми — ╕ Рос╕я, ╕ Укра╖на — розум╕╓мо, що «приречен╕» прийняти це р╕шення, знайти компром╕с. Процес трива╓, але поки що р╕шення нема╓», — зауважив Глава держави.
В╕ктор Янукович вкотре п╕дкреслив, що внасл╕док п╕дписано╖ в 2009 роц╕ газово╖ угоди м╕ж Укра╖ною та Рос╕╓ю наша держава платить за газ непом╕рно високу ц╕ну. «Ця ситуац╕я для нас дуже критична, тому що Укра╖на ма╓ найвищу ц╕ну на газ у св╕т╕ — без жодних сумн╕в╕в», — зазначив Президент.
У результат╕ такого стану справ, зазначив в╕н, стражда╓ економ╕ка нашо╖ держави. «Ситуац╕я в газов╕й сфер╕ в Укра╖н╕, я б сказав, ма╓ вс╕ ознаки загрози нац╕ональн╕й безпец╕. Без переб╕льшення», — наголосив Президент.
Президент зауважив, що сьогодн╕ Укра╖на вже значно скоротила обсяги споживання рос╕йського газу ╕ дал╕ «буде йти цим шляхом».
*   *   *
Укра╖на реал╕зову╓ програму з енергоефективност╕, енергозбереження та диверсиф╕кац╕╖ постачання енергонос╕╖в. Про це Президент Укра╖ни В╕ктор Янукович заявив п╕д час дискус╕╖ з Александром Квасневським.
«Ми прийняли р╕шення, дуже жорстке, про питання енергоефективност╕ ╕ енергозбереження… Диверсиф╕кац╕я постачання енергонос╕╖в, зам╕на газу на ╕нш╕ енергонос╕╖ — це дуже актуально. В╕дпов╕дна програма затверджена, вона викону╓ться», — п╕дкреслив В╕ктор Янукович.
*   *   *
Соц╕ально незахищен╕ верстви населення Укра╖ни не повинн╕ страждати через високу ц╕ну на газ. Таке переконання висловив Президент Укра╖ни В╕ктор Янукович на   8-й Укра╖нськ╕й ланч-конференц╕╖ в Давос╕.
«Нам н╕куди б╕льше «навантажувати» ц╕ною на газ населення ╕ житлово-комунальне господарство», — зауважив Президент. В╕н наголосив на важливост╕ дотримання в наш╕й кра╖н╕ принципу соц╕ально╖ справедливост╕.
Глава держави також звернув увагу на те, що непом╕рна ц╕на на рос╕йський газ негативно вплинула на конкурентоспроможн╕сть р╕зних галузей промисловост╕ Укра╖ни, внасл╕док чого багато з них сьогодн╕ працюють на меж╕ рентабельност╕.

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 03.02.2012 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9893

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков