Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 03.02.2012 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#5 за 03.02.2012
АЛЬТЕРНАТИВ╤ НЕМА╢ АЛЬТЕРНАТИВИ?

ПРОШУ СЛОВА!

Як в╕домо, наявн╕сть альтернативи (фр. alternation, латиною — alter — один з двох) в будь-якому сусп╕льств╕ — ознака демократ╕╖. Звичайно ж, р╕вень демократ╕╖ визнача╓ ╕ р╕вень цив╕л╕зац╕йност╕. Якщо хтось вважа╓, що альтернатива потр╕бна т╕льки в пол╕тиц╕, той глибоко помиля╓ться.
Право на виб╕р однаково належить до вс╕х сфер людсько╖ д╕яльност╕, зокрема й до енергетики, а до не╖, можливо, найб╕льше, тому що цив╕л╕зована енергетика передбача╓ р╕вн╕сть вибору доступу до джерел енерг╕╖, власне, альтернативу. Очевидно, що проблеми в ц╕й галуз╕ ╕снують у глобальному масштаб╕ ╕ настирливо б’ють на сполох на планет╕ Земля.
Адже к╕льк╕сть викопних (нев╕дновлюваних) джерел енерг╕╖ — нафти, газу, вуг╕лля тощо шаленими темпами видобуваються ╕ вже не за горами (за р╕зними оц╕нками — дек╕лька десятк╕в рок╕в) очевидне ╖х вичерпання. Тож за лог╕кою людство повинно було б загострити ╕ зосередити свою увагу на використанн╕ в усе б╕льшому масштаб╕ альтернативних джерел енерг╕╖ — сонця, в╕тру, води, б╕оенерг╕╖, шахтного метану, б╕огазу, енерг╕╖ приплив╕в ╕ в╕дплив╕в хвиль мор╕в ╕ океан╕в тощо. Деяк╕ кра╖ни, так╕, як США, Н╕меччина, Голланд╕я, Дан╕я, Ф╕нлянд╕я, Швец╕я, так ╕ роблять, хто меншою, хто б╕льшою м╕рою, залежно в╕д ступеня розум╕ння проблеми ╕, в╕дпов╕дно, кошт╕в. Б╕льше того, розробка та використання альтернативних вид╕в енерг╕╖ в цих кра╖нах поставлен╕ на системно-державну ╕ програмну основу. Укра╖на, як уже склалося за традиц╕╓ю, на жаль, пасе задн╕х ╕ в ц╕й сфер╕ людсько╖ д╕яльност╕. Н╕-н╕, словесних декларац╕й переходу на альтернативн╕ види енергетики вистача╓ й у нас, але, на жаль, все на р╕вн╕ т╕льки декларац╕й. Якщо вже сьогодн╕ в Н╕меччин╕ та Дан╕╖ в╕дсоток використання альтернативних (в╕дновлюваних) вид╕в енерг╕╖ (в основному в╕тру) в загальному енергетичному баланс╕ становить близько 22 %, то в Укра╖н╕ цей в╕дсоток становить як╕сь жалюг╕дн╕ 0,7-1 %. Тобто це все, чим може в╕дпов╕сти сьогодн╕ наша енергетика на виклики часу. Якби ситуац╕я з альтернативними видами енерг╕╖ в Укра╖н╕ була хоча б такою, як у цих кра╖нах, переконаний, що у нас не було б щор╕чних переговор╕в з газових питань з Рос╕╓ю, як╕ з кожним роком набувають все страх╕тлив╕шого характеру ╕ нагадують, скор╕ше, псих╕чн╕ ╕ психолог╕чн╕ в╕йни, н╕ж перемовини двох цив╕л╕зованих кра╖н. Чому так? Та тому що в Б╕локам’яну ╖здять наш╕ ем╕сари з енергетичних питань завжди як ПРОХАЧ╤ ПОДАЧОК У ВИГЛЯД╤ ЧЕРГОВИХ ЗНИЖОК НА ГАЗ, НЕ МАЮЧИ ЗА СПИНОЮ, В ТИЛУ (УКРА╥Н╤) М╤ЦНО╥ ОСНОВИ У ВИГЛЯД╤ ВИКОРИСТАННЯ АЛЬТЕРНАТИВНИХ ВИД╤В ЕНЕРГ╤╥ ТА ДИВЕРСИФ╤КАЦ╤╥ ДЖЕРЕЛ ╥Х ПОСТАЧАННЯ (нараз╕ в╕дсоток постачання енергонос╕╖в в Укра╖ну з одного джерела нафти ╕ газу (звичайно ж, з Рос╕╖) доходить до 70 % при максимальному безпечному в╕дсотку в╕д одного джерела — 30 %). А раз так, то кожного разу переговори з Рос╕╓ю з цього питання матимуть вигляд НЕ Д╤АЛОГУ ДВОХ Р╤ВНОПРАВНИХ СТОР╤Н, а д╕алог приниженого прохача ╕ такого соб╕ господаря ситуац╕╖ — «бар╕на» — «хочу дам, хочу не дам, а якщо дам, то не вам». Певним чином ц╕ переговори з газового питання як для Рос╕╖, так ╕ для Укра╖ни — безальтернативн╕.
Чому ж для Рос╕╖ вони так╕? Як в╕домо, Рос╕я пост╕йно веде боротьбу за в╕дновлення нов╕тньо╖ «л╕берально╖» ╕мпер╕╖ в масштабах колишнього СРСР ╕ ╓ акс╕омою, що без залучення Укра╖ни до кола ц╕╓╖ ╕мпер╕╖ чи то через «Русский мир», чи то ╢ВРазЕС, чи Митний Союз, потуги створення нов╕тньо╖ ╕мпер╕╖ приречен╕ на провал. Розум╕ння важливост╕ залучення Укра╖ни до цих утворень створю╓ для Рос╕╖ безальтернативн╕сть у газових переговорах з Укра╖ною, практично унеможливлю╓ р╕вноправний консенсус. Т╕ поступки, як╕ може демонструвати Рос╕я в них (переговорах), аж н╕як не в╕дпов╕дн╕ до вимог на зам╕ну — зречення курсу на ╢С, при╓днання до МС та входження в прост╕р «русского мира». Справа в т╕м, що в Кремл╕ прекрасно розум╕ють: у слабкост╕ Укра╖ни — сила Рос╕╖, ╖й економ╕чно сильна Укра╖на не потр╕бна (!), бо це веде, врешт╕-решт, до незалежност╕ ╕ самост╕йност╕. Мен╕ можуть закинути, що, мовляв, Укра╖на ж — незалежна, ма╓ вс╕ атрибути незалежно╖ держави, але без енергетично╖ незалежност╕ вс╕ ╕нш╕ незалежност╕ — пуст╕ слова. Адже ж не випадково п. Пут╕н якось в оф╕ц╕йн╕й розмов╕ обмовився (треба зазначити, що ця особа н╕коли «випадково» не обмовлю╓ться), що «Укра╖на — нав╕ть не держава». А зв╕дси й висновок — негласна команда для чиновник╕в — про як╕ р╕вноправн╕ переговори з р╕зних питань може йти мова, якщо за столом переговор╕в «нав╕ть не держава». Ось цю тезу негласно сповна й використову╓ Рос╕я щодо Укра╖ни.
Чому безальтернативн╕ з боку Укра╖ни? Тому що ╖хати до Б╕локам’яно╖ на переговори з газових питань, не маючи в кишен╕ досягнень у вигляд╕ розробок альтернативних ╕ в╕дновлюваних вид╕в енерг╕╖, поставок нафти ╕ газу з диверсиф╕кованих джерел, побудованих причал╕в для прийому танкер╕в з╕ скрапленим газом з Л╕в╕╖ та Азербайджану, активних спроб добування сланцевого газу тощо, це все одно, що з розгону битися головою об гран╕тну скелю в над╕╖, що вона п╕ддасться ╕ розлама╓ться.
Очевидно, якби вс╕ ц╕ роки боротьби з «Газпромом», як╕ веде Укра╖на за знижки на це смердюче блакитне щастя, остання вт╕лювала б у життя пост╕йно, системно, всеохоплююче стратег╕чну державну програму розвитку альтернативних вид╕в енерг╕╖ та диверсиф╕кован╕ поставки енергонос╕╖в, наш╕ урядовц╕, маючи на руках так╕ козир╕, д╕йсно були б у змоз╕ на р╕вних розмовляти з рос╕янами, не чекаючи на вже традиц╕йн╕ новор╕чн╕ подарунки. Не судилося, тому щор╕чно принижено «с поникшей головой» ╕ протягнутою рукою наш╕ ем╕сари клянчать: «Дайте нам чергову знижку на газ, ми будемо хорош╕». ╥й-богу, ця щор╕чна газова катавас╕я мен╕ (переконаний, що не т╕льки мен╕) нагаду╓ повед╕нку зак╕нченого наркомана, який озира╓ться навкруги у сво╖й спустошен╕й хат╕ з ╓диною думкою, яка настирно тенька╓ в голов╕: «Що б ╕ще продати на чергову наркотичну пайку-дозу?» А ми, перес╕чн╕, чека╓мо ╕ мовчимо, бо приречен╕ на ╜валтування газовою залежн╕стю в╕д Рос╕╖. Безумовно, причин того, чому «Газпром» (нараз╕ це повн╕стю асоц╕ю╓ться з Рос╕╓ю) такий непоступливий у переговорах щодо зниження ц╕ни на газ, дуже багато, але з ц╕╓╖ к╕лькост╕ однозначно можна (╕ потр╕бно) вид╕лити головн╕:
1. У переговорах з Рос╕╓ю остання завжди перемагала ╕ нав’язувала нам СВОЮ Ц╤НУ. Як на мене, обурливо, що у цих перемовинах з «Газпромом» (суб’╓кт господарювання) чомусь завжди виступа╓ Держава Укра╖на, з-за спини яко╖ стирчать вуха наших ол╕гарх╕в — основних споживач╕в газу та нафти (теж суб’╓кти господарювання). Переконаний, якби вони явно були оф╕ц╕йно присутн╕ на переговорах, то вони мали б зовс╕м ╕нший характер. Адже ця присутн╕сть зобов’язувала ╕ накладала б в╕дпов╕дальн╕сть. А так д╕йсно ма╓мо те, що ма╓мо. От ╕ зараз остаточна ц╕на на газ на 2012 р╕к не узгоджена ╕ закладена в бюджет на р╕вн╕ 500 у. о. (без стодоларово╖ знижки).
2. Пост╕йна неготовн╕сть, а точн╕ше, слабка аргументац╕йна база Укра╖ни щодо ц╕ни на газ. Бажання знижки ц╕ни на газ, як сутт╓во╖ складово╖ ц╕ни продукц╕╖, завжди в Укра╖ни ╓. Наш╕ ж опоненти, рос╕яни, знаючи про практичну нульову аргументац╕ю Укра╖ни (про яку йшлося вище), сповна користуються цим. Як пише ╤нтернет-видання в красномовн╕й статт╕ «Дожмет «Газпром» Украину?»: «Конечно, никто не помешает «Газпрому» установить цену, например, в 500 долларов. (У вашого пок╕рного слуги у листопад╕ 2011 р. була нав╕ть стаття з майже пророчою назвою-ц╕ною — «Дайош газ по долару за кубик?» — це вже не «жалюг╕дн╕» як╕сь 500    у. о. за 1000 кубик╕в, а одразу 1000 за 1000 — М. Ф.). Куда подобное решение отправит весь наш бюджет, а заодно и всю экономику Украины? Правильно, путинскому лабрадору Кони под хвост».
Нин╕шня практика споживання рос╕йського газу в теплоенергетиц╕ Укра╖ни така, що ц╕ну на нього знижують в дек╕лька раз╕в за рахунок величезних дотац╕й з бюджету. В результат╕ йде здешевлення його для населення, а енерг╕я, вироблена з альтернативних вид╕в, залиша╓ться недотованою ╕ високою, а значить дорогою ╕ невиг╕дною. «Експерт (директор НТЦ «Б╕омаса» Г. Гелетуха) заклика╓ дотувати не газ, а в╕дновлюван╕ джерела енерг╕╖, що дозволило б ц╕й галуз╕ розвиватися» («День», В. Княжанський «Альтернатива рос╕йському газу ╓», № 233 в╕д 21.12.2011 р.).
Звичайно ж, Укра╖на в протистоянн╕ з «Газпромом» може звернутися за допомогою до ╓вропейського енергетичного сп╕втовариства, посилаючись на Енергетичну харт╕ю, п╕дписантом яко╖ вона ╓, але не робить цього, бо бо╖ться. Адже в раз╕ звернення до ╢С за допомогою у в╕дстоюванн╕ знижки на газ Рос╕я обов’язково дор╕кне ╖й, що в д╕алоз╕ (хоч про який д╕алог тут говорити — це просто знущання) щодо ц╕ни на газ питання необх╕дно вир╕шувати САМЕ В Д╤АЛОЗ╤ ╤ ПОЛЮБОВНО, а не жал╕тися за бугром. От ╕ виходить, що у цьому «д╕алоз╕» Укра╖на залиша╓ться в╕ч-на-в╕ч з газовим монстром ╕ монопол╕стом постачання газу. Ось де потр╕бн╕ козир╕ диверсиф╕кац╕╖ джерел постачання та наявн╕сть у кра╖н╕ потужних альтернативних способ╕в добування енерг╕╖. Н╕ того, н╕ другого поки що в Укра╖н╕ НЕМА╢, а раз так, «Газпрому» н╕хто не заважа╓ диктувати ц╕ну на газ для Укра╖ни за формулою — н╕-н╕, не т╕╓ю, д╕йсно кабальною, що була узгоджена у договор╕ 2009 року прем’╓рами Тимошенко та Пут╕ним ╕, безумовно, виг╕дною Рос╕╖, а особливою, рос╕йською — 2П + 4С, що означа╓: 2П (Пол + Потолок) + 4С (Четыре Стены), чим сповна ╕ користу╓ться «Газпром», «то-бишь» — Рос╕я. Тобто «как хочу, так и ворочу». ╤ поки Укра╖на не вир╕шить питання з альтернативними видами енерг╕╖ та диверсиф╕кац╕╓ю енергопостачання, не бути нам н╕ Незалежною, н╕ Самост╕йною Державою, бо АЛЬТЕРНАТИВ╤ ПРОСТО НЕМА╢ АЛЬТЕРНАТИВИ. Даруйте за тавтолог╕ю, але краще не скажеш.

Михайло ФАЛАГАШВ╤Л╤
м. ╤рп╕нь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 03.02.2012 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9894

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков