Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ЧУБАРОВ НЕ ВИКЛЮЧА╢ НОВУ ХВИЛЮ МОБ╤Л╤ЗАЦ╤╥ В ОКУПОВАНОМУ КРИМУ
З 2022 року на територ╕╖ тимчасово окупованого Криму моб╕л╕зован╕ десятки тисяч чолов╕к╕в…


ПРОКУРАТУРА ГАМБУРГА ЗВИНУВАТИЛА СП╤ВРОБ╤ТНИК╤В SIEMENS У ПОРУШЕНН╤ КРИМСЬКИХ САНКЦ╤Й
Прокуратура висунула обвинувачення п'ятьом чолов╕кам, причетним до незаконного постачання газових...


У КРИМУ ПРОБЛЕМИ З╤ ЗВ’ЯЗКОМ П╤СЛЯ УРАЖЕННЯ В╤ЙСЬКОВО-МОРСЬКО╥ БАЗИ В СЕВАСТОПОЛ╤
Сили оборони Укра╖ни уразили рос╕йськ╕ велик╕ десантн╕ корабл╕ "Ямал" та "Азов", центр зв'язку ╕...


В╤ДНОВЛЕННЯ ВОДОЙМ КРИМУ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥ Ф╤НАНСУВАТИМУТЬ ЗА ПРОГРАМОЮ UKRAINE FACILITY
До 2014 року Укра╖на забезпечувала 85% потреб Криму у пр╕сн╕й вод╕ завдяки П╕вн╕чно-Кримському...


У СЕВАСТОПОЛ╤ ЗАТРИМАЛИ ХЛОПЦЯ ЗА АНТИВО╢ННИЙ НАПИС У БЮЛЕТЕН╤ НА «ВИБОРАХ ПУТ╤НА»
Хлопець написав у бюлетен╕ «Н╕ в╕йн╕, мир Укра╖н╕»…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 03.02.2012 > Тема "Крим - наш дім"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#5 за 03.02.2012
Екрем ГАФАРОВ: «У 90-х ВИКЛАДАТИ КРИМСЬКОТАТАРСЬКУ МЕН╤ БУЛО ЛЕГШЕ…»

Джерела

Так завжди в журнал╕стськ╕й робот╕: почина╓ш вивчати якусь тему, а вона з часом оброста╓ багатьма ц╕кавими подробицями. Я хот╕в досл╕дити, в яких умовах формувався письменницький талант нашого юного дописувача Бек╕ра Абла╓ва з Нижньог╕рська. Знаючи, що семикласник чудово волод╕╓ рос╕йською, я вир╕шив неодм╕нно зустр╕тися з викладачами укра╖нсько╖ ╕ кримськотатарсько╖ мови. Про В╕ктор╕ю Антоненко я вже писав, а от розмова з Екремом Гафаровим, на м╕й погляд, варта того, щоб вид╕лити ╖╖ в окрему статтю. Я запитав педагога — як в╕н оц╕ню╓ р╕вень п╕дготовки сво╖х учн╕в, як╕ ╓ об’╓ктивн╕ труднощ╕ у вивченн╕ кримськотатарсько╖. ╤ ось тут виявив ц╕каву обставину. Думаю, що й для б╕льшост╕ укра╖нц╕в вона буде маленьким в╕дкриттям. Адже мало хто з нас ма╓ сумн╕в у позитивн╕й динам╕ц╕ процесу. Мовляв, якщо вже в далекому Узбекистан╕ зберегли, не втратили, то в р╕дному Криму в╕дродження р╕дно╖ мови — це лише питання часу… Однак Екрем Абселямович ╓ оптим╕стом значно меншою м╕рою. В╕н висв╕тлив ситуац╕ю докладн╕ше: 
— У 1967 роц╕ вийшов в╕домий указ, який зн╕мав з нашого народу огульн╕ звинувачення. Кримських татар в╕дновили в правах, не було лише права повертатися на р╕дну землю. Щоб нас «вкор╕нити» в Узбекистан╕, дозволили вивчати р╕дну мову. Тод╕ почав виходити часопис «Йылдыз», розпочалося видання кримськотатарських книжок, а в деяких школах дозволили факультативне викладання кримськотатарсько╖ мови. На баз╕ Ташкентського пед╕нституту ╕м. Н╕зам╕ в╕дкрився факультет татарсько╖ мови. Зауважте, не кримськотатарсько╖, а «татарсько╖».
— Але малася на уваз╕ саме кримськотатарська?
— Так, ╕шлося все-таки про нашу р╕дну мову... Треба сказати, що татарська мова, або мова казанських татар, сутт╓во в╕др╕зня╓ться в╕д нашо╖ — як, скаж╕мо, укра╖нська в╕д рос╕йсько╖ чи в╕д польсько╖. У нас ╕нша культура — зовс╕м ╕нш╕ п╕сн╕, ╕нш╕ танц╕, ╕нш╕ народн╕ ╕нструменти… Але й при так╕й нев╕дпов╕дн╕й назв╕ це був неабиякий крок уперед. Адже багато людей змогли отримати ╜рунтовн╕ знання з р╕дно╖ мови.
— То й ви р╕дну кримськотатарську вивчали в Узбекистан╕?
— Н╕, там я зак╕нчив факультет рос╕йсько╖ мови ╕ л╕тератури в Наманганському пед╕нститут╕. Мен╕, може, й трохи пощастило, що в цю школу в╕дразу взяли учителем кримськотатарсько╖ мови ╕ л╕тератури. Адже кримськотатарську я знав лише на побутовому р╕вн╕… Але мене в╕дразу ж в╕дправили на курси, а на наступний р╕к я вступив до С╕мферопольського державного ун╕верситету — тепер це ТНУ. ╤ заочно його зак╕нчив, провчившись чотири роки. Але в основному я завдячую самоосв╕т╕ – по 4-5 годин щоденно займався мовою. Тепер я вже без словник╕в можу писати конспекти, без словник╕в в╕дпов╕даю на запитання д╕тей. Коли ми повернулися до Криму, нам дозволили в╕дкривати р╕дн╕ школи ╕ класи. В нац╕ональних класах д╕ти чотири години на тиждень можуть вивчати кримськотатарську мову ╕ л╕тературу. Це, загалом, непогано. В ╕нших класах ситуац╕я майже катастроф╕чна — годинка р╕дно╖ мови на тиждень ситуац╕ю не ряту╓... Зна╓те, в 90-т╕ роки мен╕ було легше викладати кримськотатарську. До класу заходили учн╕, яких в╕дразу можна було вчити письму, читанню, вивчати з ними л╕тературу. Вони розум╕ли мову, бо знали ╖╖ в╕д батьк╕в. Тепер же ситуац╕я зм╕нилася – батьками стали т╕, хто в депортац╕╖ позак╕нчував школи з рос╕йською (за незначним винятком узбецькою) мовою викладання. У ╖хн╕х д╕тей надзвичайно малий словниковий запас, трапляються й так╕, з якими р╕дну мову доводиться вивчати з нуля. Ран╕ше викладачам кримськотатарсько╖ було набагато легше… Там, де нема╓ старих батьк╕в, дуже важко повертатися до р╕дно╖ мови. Я вдячний сво╖м батькам — мо╖ д╕ти чудово говорять р╕дною мовою — старша донька зак╕нчила кримськотатарську ф╕лолог╕ю в Тавр╕йському нац╕ональному ун╕верситет╕ (ТНУ), а друга вчилася в КД╤П╤ на факультет╕ ╕нформатики. Проблему кримськотатарсько╖ мови треба вир╕шувати, мабуть, на р╕вн╕ Ки╓ва. Адже АРК – складова частина Укра╖ни, ╕ у нас нема╓ ╕ншо╖ Батьк╕вщини, окр╕м Криму. Якщо кримськ╕ укра╖нц╕ мають за собою «материкову» Укра╖ну, яка здатна зберегти мову, та й рос╕янам нема чого остер╕гатися – за ╖хньою спиною величезна ╕ благополучна в мовному план╕ Рос╕я, то нам в╕дроджувати р╕дну мову дуже складно.

Серг╕й ЛАЩЕНКО

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 03.02.2012 > Тема "Крим - наш дім"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9896

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков