Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 10.02.2012 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#6 за 10.02.2012
ДВА ПОГЛЯДИ НА ОДНУ ПРОБЛЕМУ

Школа ╕ грош╕

2 лютого в Севастопольському мед╕а-центр╕ «IPC Севастополь» пройшла прес-конференц╕я з приводу так званих «побор╕в» у школах та дитячих закладах м╕ста. Дв╕ громадськ╕ орган╕зац╕╖ «Севастопольськ╕ мами» та «Громадянська позиц╕я» намагалися привернути увагу ЗМ╤ до проблеми, про яку вс╕ давно знають, але замовчують.
Голова ГО «Громадянська позиц╕я» Микола Рибаков в╕дзначив, що ця прес-конференц╕я започаткову╓ реал╕зац╕ю м╕ського громадського проекту «Платно-безплатна осв╕та», метою якого ╓ боротьба з безконтрольним збором грошей у школах та дитсадках.
Голова ГО «Севастопольськ╕ мами» Олена Прок╕на виступила ╕з заявою про численн╕ скарги батьк╕в, як╕ звертаються до ГО, але бояться виступити публ╕чно.
Небайдужим до проблем сво╖х виборц╕в виявився депутат м╕ськради Роман Кияшко. Скривджених батьк╕в на прес-конференц╕╖ представляла Д╕ана Данилова. ╥╖ д╕ти навчаються у севастопольськ╕й загальноосв╕тн╕й школ╕ № 60, й вона бореться за ╖хн╓ право на гарантовану Конституц╕╓ю Укра╖ни безкоштовну осв╕ту.
На адресу управл╕ння осв╕ти ╕ науки м╕ста прозвучало звинувачення у небажанн╕ слухати й чути батьк╕вськ╕ вимоги. Олена Прок╕на пов╕домила, що ГО «Севастопольськ╕ мами» звернулася до м╕сько╖ прокуратури з в╕дпов╕дним запитом та ма╓ нам╕р провести загальном╕ське анкетування: ск╕льки реально кошту╓ сьогодн╕ перебування д╕тей у школах чи дошк╕льних закладах. В анкетуванн╕ в╕зьмуть участь 3000 городян.
Депутат м╕ськради Роман Кияшко, спираючись на св╕й батьк╕вський досв╕д, визнав аморальним тиск на батьк╕в з боку адм╕н╕страц╕╖ шк╕л м╕ста, але був ╓диним з усього депутатського корпусу, хто п╕дтримав акц╕ю вищеназваних громадських орган╕зац╕й та погодився взяти участь у прес-конференц╕╖. На його думку, корупц╕йна вертикаль не обмежу╓ться ст╕нами навчальних заклад╕в, а веде до каб╕нет╕в вищого ешелону м╕сько╖ влади. В╕н також в╕дзначив байдуж╕сть депутатського корпусу м╕ста до ц╕╓╖ проблеми.
Д╕ана Данилова, яка представляла батьк╕вську громадськ╕сть, пов╕домила, що подала заяву в╕д себе та ще дек╕лькох батьк╕в до в╕дд╕лу з боротьби ╕з економ╕чною злочинн╕стю Управл╕ння МВС Укра╖ни у м. Севастопол╕ й закликала ╕нших батьк╕в перестати боятися й допомогти органам правосуддя прибрати вс╕ корупц╕йн╕ схеми з осв╕тн╕х заклад╕в м╕ста.
Олена Прок╕на та Микола Рибаков запевнили, що громадськ╕ орган╕зац╕╖ «Севастопольськ╕ мами» та «Громадянська позиц╕я» займуться створенням у школах оп╕кунських рад, як╕ контролюватимуть надходження та видатки позабюджетних кошт╕в, що на добров╕льних засадах надходитимуть до шк╕л.
Прокоментувати звинувачення у св╕й б╕к в управл╕нн╕ осв╕ти ╕ науки м╕ста в╕дмовилися. Посадова особа сказала просто: «Не хочу об этом говорить». Згодом, правда, пояснила, що начальник управл╕ння готу╓ оф╕ц╕йну в╕дпов╕дь й ма╓ нам╕р оприлюднити ╖╖ у ЗМ╤.
Проте, що б там не м╕стила оф╕ц╕йна в╕дпов╕дь, але у школах Севастополя, справд╕, з батьк╕в щом╕сяця збирають грош╕. Я знаю про це достеменно, бо у родин╕ мо╖х близьких ╓ школяр. У школ╕, де в╕н навча╓ться, збирають 80 гривень щом╕сяця протягом навчального року, й по 50 — за кожен м╕сяць вл╕тку. ╢ школи, де збирають б╕льше, ╓, де менше, але збирають в ус╕х без винятку. Я не кажу – вимагають, як про це мовилося на прес-конференц╕╖, бо ╓ родини, як╕ не можуть повн╕стю або частково оплатити суму, визначену батьк╕вським ком╕тетом, й н╕хто ╖х до цього не примушу╓, принаймн╕ у вищезгадан╕й школ╕.
Ситуац╕я в дитсадках – ще складн╕ша, бо, кр╕м щом╕сячного збирання кошт╕в, кер╕вникам закидають хабарництво за надання м╕сця у дитсадку. Черга в дошк╕льн╕ дитяч╕ заклади Севастополя – понад 5000 ос╕б.
Якщо збирати грош╕ можна, а казати про це – н╕, тод╕ починають множитися домисли, як╕ н╕велюють користь тако╖ батьк╕всько╖ допомоги. Дума╓ться, саме це й сталося у Севастопол╕: непрозор╕сть вихлюпнулася батьк╕вським гн╕вом й докотилася аж до оприлюднення у ЗМ╤ та подання заяв до правоохоронних орган╕в.
В╕дв╕давши прес-конференц╕ю, можна було б засудити д╕╖ осв╕тян й поставити крапку. Але нав╕ть осуджен╕ мають право на виправдання, до того ж, вина наших осв╕тян ще не доведена у суд╕.
Отже, презумпц╕я невинуватост╕ ма╓ поширюватися на вс╕х, м╕ркую я, крокуючи до дитсадка № 12, яким 23 роки посп╕ль керу╓ заслужений прац╕вник осв╕ти Укра╖ни Док╕я Дяг╕л╓ва.
Вона народилася у сел╕ Рожн╕в, що на Кос╕вщин╕ – мальовничому куточку Гуцульщини, краю працьовитих, завзятих, гостинних та добрих людей. Там ще й сьогодн╕ збереглися народн╕ ремесла, звича╖ та невичерпн╕ багатства фольклору. Вона – укра╖нка.
Я давно не була у цьому дитсадку, але попри економ╕чну кризу жодних пог╕ршень в ╕нтер’╓р╕ не бачу: чисто, затишно, на належному м╕сц╕ державна символ╕ка, ╕нформац╕йний куточок для батьк╕в тощо. Ще по телефону д╕знаюся, що у дитсадку пройшов ремонт музично╖ к╕мнати, тому одразу заглядаю туди. Ця ╕нформац╕я якраз в╕дпов╕да╓ тематиц╕ майбутньо╖ розмови: хто ремонтував, за як╕ грош╕ та чи брали участь у цьому батьки.
Пан╕ Док╕я, ще не знаючи, з яко╖ причини я зав╕тала до ╖╖ каб╕нету, квапиться пов╕домити:
— Ви зна╓те, нам повернули укра╖нство…
— Хто повернув ╕ хто й коли в╕д╕брав?
— Ну як же, х╕ба ви про це не зна╓те, нам у минулому роц╕ над╕слали штатний розпис, де були в╕дсутн╕ посади фах╕вц╕в укра╖нсько╖ мови. Я не зв╕льняла людей, але не знала, яким чином ╖м платити зароб╕тну плату. Зрештою, питання вир╕шилося, хоч ╕ не зовс╕м коректно: вони стали називатися кер╕вниками гуртка. Так тривало ц╕лий р╕к, педагоги ображалися, казали: «Чому у власн╕й держав╕ ми не можемо називатися фах╕вцями державно╖ мови?» А зараз, коли управл╕ння осв╕ти ╕ науки очолила ╤рина За╓ць, а м╕сто – укра╖нець Володимир Яцуба, все стало на сво╖ м╕сця.
Слухаючи про «повернуте дитсадку укра╖нство», я розм╕рковую, як п╕дступитися до не зовс╕м при╓мно╖ розмови про хабарництво та щом╕сячний зб╕р грошей у батьк╕в. А пан╕ Док╕я, н╕чого такого не п╕дозрюючи, д╕ста╓ з шафи коробочку.
— Хочу вам похвалитися, до 20-р╕ччя незалежност╕ Укра╖ни я отримала медаль за багатор╕чний внесок у досягнення незалежност╕, за виховання д╕тей, ось зараз вручили в День соборност╕ ╕ свободи.
Я переходжу до поздоровлень ╕ знову складна розмова в╕дклада╓ться на певний час. Пот╕м пан╕ Док╕я веде мене показувати дитсадок.
В одн╕й з груп до мене раптом кида╓ться д╕вчинка, об╕йма╓, а пот╕м п╕дн╕ма╓ гол╕вку ╕ пильно дивиться в оч╕. Вона така крих╕тна, що згори, зда╓ться, вся сховалася за сво╖м обличчям. За одну мить, поки м╕й цифровик ловить дитячий погляд, я розум╕ю, що попри вс╕ звинувачення стаю на б╕к осв╕тян. Бо п╕д таким поглядом дитячих очей треба ще мати см╕лив╕сть робити як╕сь брудн╕ справи.
Але журнал╕стська робота не терпить сентимент╕в ╕ запитання невблаганно наздоганя╓ респондента:
— Пан╕ Док╕╓, ви берете хабар╕, коли прийма╓те д╕тей, адже загальном╕ська черга на м╕сця у дитсадках уже сяга╓ 5 тисяч ос╕б?
— Н╕.
— А як з гр╕шми на ремонт чи розвиток закладу?
— Скажу вам правду: тут без батьк╕в нам не об╕йтися. ╢ в нас батьк╕вський ком╕тет, вони сам╕ сл╕дкують за тим, де зламалася шафа чи кран, на яких дверях треба зам╕нити ручку. Бувало й таке: труба вноч╕ лопнула, к╕мнату залило повн╕стю й батьки допомогли все в╕дновити. Часто перебира╓мо  понад л╕м╕т воду або електроенерг╕ю. Це – чимал╕ суми. Недавно довелося заплатити близько 4 тисяч.
Третина наших д╕тей – з неповних родин. ╥хн╕ батьки не можуть допомагати, й у них н╕хто цього не вимага╓. Батьк╕вський ком╕тет з розум╕нням ставиться до таких родин. У нашому район╕ ╓ дитсадки, де зав╕дувач╕ зробили просто райськ╕ куточки за рахунок батьк╕в. У нас, як ви бачите сам╕, — дуже скромно, але ╓ все необх╕дне. Я завжди стримую батьк╕вський ком╕тет в╕д невиправданих витрат. Адже батьки наших д╕тей – це, переважно, зовс╕м молод╕ люди. ╤нколи ╖м хочеться, скаж╕мо, накрити надзвичайний ст╕л на випускний чи ще щось. Викреслюю добру половину, пропонуючи суниц╕ й ог╕рочки з мо╓╖ власно╖ грядки.
— Що ви можете сказати про заяву громадських орган╕зац╕й про корумпован╕сть мереж╕ навчальних заклад╕в м╕ста?
— Думаю, це – замовлення. Розгорта╓ться широкомасштабна кампан╕я проти новопризначеного начальника управл╕ння осв╕ти ╕ науки м╕ста ╤рини За╓ць. Допомога батьк╕в осв╕тянам для тих людей – лише зач╕пка. Скажу вам б╕льше: без ц╕╓╖ допомоги, не знаю, як школи, а дитсадки точно ╕снувати не будуть. А приватн╕ дошк╕льн╕ заклади зможуть соб╕ дозволити не вс╕. Ми збира╓мося зустр╕тися з кер╕вниками громадських орган╕зац╕й «Севастопольськ╕ мами» та «Громадянська позиц╕я», але в╕дс╕ч ╖м мають дати сам╕ батьки. Я знаю чимало кер╕вник╕в дошк╕льних заклад╕в м╕ста – це ц╕лком порядн╕ й в╕дпов╕дальн╕ люди з багатор╕чним досв╕дом. Просто зараз настали не найкращ╕ для держави часи. Заклади виховання й осв╕ти забезпечен╕ коштами наполовину. То х╕ба краще припинити ╖хню д╕яльн╕сть? Думаю, прозоре господарювання, регулярна зв╕тн╕сть та готовн╕сть до будь-яких перев╕рок заспоко╖ть громадськ╕сть й допоможе нам ус╕м пережити кризу.

Записала Л╕д╕я СТЕПКО
м. Севастополь
Фото автора

ТИМ ЧАСОМ...

Влада Севастополя в 2012 роц╕ розрахову╓ на 90 в╕дсотк╕в скоротити чергу до дитячих дошк╕льних установ, в як╕й на сьогодн╕ — 2300 д╕тей, заявив перший заступник голови м╕сько╖ державно╖ адм╕н╕страц╕╖ Серг╕й Савенков.
«Як плану╓ться, до к╕нця 2012 року, з введенням до ладу к╕лькох дошк╕льних установ, к╕льк╕сть м╕сць зб╕льшиться майже на 2 тисяч╕, що дозволить зняти гостроту проблеми браку м╕сць у дитячих дошк╕льних установах», — сказав С. Савенков.
Чиновник зазначив, що ф╕нансування рег╕онально╖ програми розвитку дошк╕льно╖ осв╕ти в Севастопол╕ на 2011-2015 роки зросло в два рази. За його ╕нформац╕╓ю, на сьогодн╕ дитяч╕ дошк╕льн╕ установи Севастополя в╕дв╕ду╓ майже 13 тисяч д╕тей.
http://crimea.unian.net

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 10.02.2012 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9923

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков