Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 10.02.2012 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#6 за 10.02.2012
ДЕ ПОХОРОНЕН╤ ВЕЛИК╤ СИНИ УКРА╥НИ?

Коли народ пережива╓ лихол╕ття, коли, здавалося б, в╕н безнад╕йно борса╓ться у ворожих тенетах, коли не ста╓ снаги до подальшо╖ боротьби, тод╕ в╕н зверта╓ з╕р на могили сво╖х великих людей. Тод╕ в╕н посп╕ша╓ до тих могил ╕, замислюючись над славними д╕лами предк╕в, черпа╓ снагу для боротьби з житт╓вими перешкодами. Там народ черпа╓ сили, щоб витримати на тих недог╕дних позиц╕ях, що на них поставила його ╕сторична доля.
Так робили й роблять ус╕ культурн╕ нац╕╖, що почувають з╕ сво╖м минулим нерозривний зв’язок. ╤ бережуть т╕ нац╕╖ могили сво╖х славних предк╕в, ╕ п╕дносять ц╕ могили до висот нац╕ональних святинь. ╤ чим б╕льше тих святинь, чим краще вони збережен╕, тим жив╕ший зв’язок нац╕╖ з отим минулим.

Наша незавидна ╕сторична доля не пощадила н╕чого. Вона змусила нас пережити дв╕ велик╕ руйнац╕╖ в минулому, а саме: занепад княжо╖ ╕ козацько╖ держав.
Во╓нн╕ лихол╕ття, страшн╕ «времена лют╕», що ╖х переживав наш народ, часом не залишали каменя на камен╕ з того, що будували ц╕л╕ покол╕ння. Дуже часто лютий ворог руйнував наш╕ святин╕ ╕ в них наш╕ святощ╕ й пам’ятки. Той ворог розкопував могили наших великих людей ╕ ╖хн╕ кост╕ розкидав у чистому пол╕.
Оце на заранн╕ нашо╖ ╕стор╕╖ гине в бою з печен╕гами на далеких Дн╕прових порогах найвизначн╕ший наш лицар, князь Святослав Завойовник. З черепа його кровожерний переможець наказав зробити чашу для вина, а кост╕ його спочили в як╕йсь нев╕дом╕й могил╕ разом з тими, хто пол╕г з ним на пол╕ бою.
А кост╕ великого буд╕вничого Укра╖нсько╖ держави Володимира Великого, що спочили в п╕дземеллях Десятинно╖ церкви, викинен╕ зв╕дт╕ль п╕д час руйнування Ки╓ва монголо-татарами, порозкидуван╕ тепер по р╕зних церквах, а голова, як рел╕кв╕я, спочила в Ки╓во-Печерськ╕й лавр╕.
Ярослав Мудрий похований у Соф╕йському собор╕. Проте нема╓ ц╕лковито╖ певност╕ щодо могил майже вс╕х наших ки╖вських княз╕в, як ╕ княз╕в ╕нших земель старо╖ Укра╖нсько╖ держави. 
Родоначальник галицького княжого роду Ростислав загинув на далек╕й чужин╕, отру╓ний на бенкет╕ в╕зант╕йського посадника в Херсонес╕. Не зна╓мо, де похоронен╕ сини Ростислава, Володар Перемиський ╕ Василько Теребовлянський. Володимир Галицький, що перен╕с столицю Галицько╖ держави до Галича, помер у Галич╕, ╕ там десь спочивають його кост╕. Там же спочив у п╕дземеллях Успенсько╖ кафедри — як це виявили розкопки професора Я. Пастернака — один з найвизначн╕ших галицьких княз╕в, Ярослав Осмомисл.
Роман Великий, що злучив Волинь з Галичиною, згинув у бою з поляками п╕д Завихвостом над В╕слою, ╕ там десь знаходиться його нев╕дома могила. Данило, перший укра╖нський король, спочив у Холм╕. Син Данила Лев, що його ╕менем названо м╕сто Льв╕в, помер як чернець у Львов╕ ╕ похоронений десь на Святоюрськ╕й гор╕ або у Спаському монастир╕ за Старим Самбором. Син Лева, король Юр╕й, похований у Володимир╕-Волинському.
Под╕бна доля сп╕ткала представник╕в ╕ д╕яч╕в нашо╖ козацько╖ доби. Один ╕з перших козацьких гетьман╕в Байда-Вишневецький згинув на турецьк╕м гаку в Царгород╕ ╕ кост╕ його спочили, мабуть, на дн╕ морського проливу б╕ля Царгорода — Босфору. Криштоф Косинський, визначний орган╕затор Запорозько╖ С╕ч╕, згинув у бою з поляками п╕д Черкасами, ╕ там десь спочива╓ в незнан╕й могил╕. Козацькому гетьманов╕ ╤вану П╕дков╕ зрубали поляки голову на льв╕вському ринку; т╕ло його спочило в п╕дземеллях Успенсько╖ (Волосько╖) церкви. Наливайко, теж козацький гетьман з доби, що передувала часам великого Богдана, згинув у страшних муках, спалений живцем у Варшав╕.
Петро Конашевич Сагайдачний щаслив╕ший в╕д сво╖х попередник╕в, бо помер на вершин╕ слави в Ки╓в╕. Похоронений у Братськ╕й церкв╕ в Ки╓в╕ на Подол╕. Над його могилою грим╕ли почесн╕ салюти козацьких гармат ╕ самопал╕в та лунали похвальн╕ оди на честь героя Хотина ╕ Москви.
Михайло Дорошенко, д╕д славного Петра Дорошенка, згинув у бою з татарами в Криму п╕д мурами татарсько╖ столиц╕ — Бахчисарая, ╕ там спочива╓ в як╕йсь братськ╕й могил╕.
Найвидатн╕ший наш нац╕ональний герой, великий гетьман Богдан Хмельницький, не зазнав в╕д ворог╕в спокою, ╕ по смерт╕ його кост╕, що спочили у церкв╕ в Суботов╕, наказав викинути з гробу польський полководець Стефан Чернецький, так що не ма╓мо тепер то╖ найдорожчо╖ для нас могили.
Розстр╕ляний поляками гетьман ╤ван Виговський спочив у Скит╕ Манявськ╕м б╕ля Богородчан у Галичин╕. Могилою його н╕хто н╕коли не оп╕кувався.
Петро Дорошенко, званий «сонцем Ру╖ни», зр╕кшись гетьманства, помер далеко на Московщин╕ — аж у В’ятськ╕й губерн╕╖, ╕ там похований у монастир╕ в сел╕ Ярополч╕.
Гетьман Дем’ян Многогр╕шний, недооц╕нюваний нами гарячий оборонець прав Укра╖ни, засланий москалями у Сиб╕р, там помер ╕ там похоронений. Така ж доля сп╕ткала й гетьмана ╤вана Самойловича.
Тл╕нн╕ останки ╤вана Мазепи спочили у монастир╕ св. Юр╕я в Галац╕ в сьогодн╕шн╕й Румун╕╖. Але п╕д час рос╕йсько-турецько╖ в╕йни матроси з рос╕йського пароплава викопали те, що поко╖лося п╕д мармуровою плитою.
Павло Полуботок згинув у тюрм╕ в далекому Петербурз╕, де й похований. Останн╕й кошовий Запорозько╖ С╕ч╕, Петро Калнишевський, запроторений москвинами на Соловки, «започаткував», мабуть, перш╕ укра╖нськ╕ жертви сьогодн╕шнього соловецького пекла.
А з нов╕ших могил згадати хоча б могилу траг╕чно загиблого у пов╕трян╕й катастроф╕ одного з вожд╕в Укра╖нсько╖ Галицько╖ арм╕╖ Дмитра В╕товського, що чорн╕╓ в далекому Берл╕н╕, ╕ могилу п╕дступно замордованого б╕льшовицьким агентом Шварцбартом Головного отамана Придн╕прянсько╖ арм╕╖ Симона Петлюри в не менш далекому Париж╕ та могилу полковника ╢вгена Коновальця в Роттердам╕.
╤ ск╕льки ╖х ще, отих незнаних ╕ забутих, порозкиданих по широких просторах р╕дного краю ╕ на чужин╕ могил наших дорогих неб╕жчик╕в! Ус╕х ╖х ╕ не перерахувати! В╕римо, що недалекий той час, коли укра╖нський народ позбира╓ розкинут╕ по широких просторах нашо╖ земл╕ кост╕ сво╖х великих людей ╕ збуду╓ для них велику святиню.
А поки що мусимо в наших серцях збудувати нерукотворний пам’ятник для наших незабутн╕х пост╕йними споминами про них та ╖хн╕ справи та насл╕дуванням тих великих д╕янь.

С. ВОЛИНЕЦЬ

Шановн╕ читач╕! Письменник В╕ктор Жадько працю╓ над створенням першо╖ в держав╕ «Укра╖нсько╖ енциклопед╕╖ некрополезнавства», де будуть з╕бран╕ матер╕али про поховання в╕домих укра╖нц╕в (особист╕сть ма╓ бути знакова, ╕з здобутками та працями, в╕домими в держав╕), ╕стор╕ю кладовищ тощо. Автор зверта╓ться ╕з проханням до кра╓знавц╕в, учител╕в, ╕сторик╕в Укра╖ни, вс╕х, кому не байдужа ця тема (як в╕тчизняних, так ╕ заруб╕жних), — над╕слати сво╖ побажання, а також — фото могил та коротку ╕нформац╕ю про неб╕жчика ╕ його прижитт╓ве фото, матер╕али про ╕стор╕ю цвинтар╕в, терм╕ни на електронну адресу: jadko-viktor@ukr.net або домашню: Жадько В╕ктор Олекс╕йович, вул. Л. Первомайського, 5-а, кв. 44, м. Ки╖в, 01133.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 10.02.2012 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9929

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков