Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 10.02.2012 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#6 за 10.02.2012
З РЕДАКЦ╤ЙНО╥ ПОШТИ

«ЩОБ ХРИСТОС ЗАЙНЯВ М╤СЦЕ В СЕРЦ╤ КОЖНОГО З НАС…»
Ось ╕ минули Р╕здвян╕ свята… Як хочеться, щоб п╕сля них Христос зайняв м╕сце в серц╕ кожного з нас! Г╕дне м╕сце, найпр╕оритетн╕ше… Тод╕ все ╕нше, зг╕дно з ╢вангел╕╓м, додасться. Р╕дна мова, культура ╕ все, що пов’язане з нац╕ональним буттям, — це надзвичайно важлив╕ реч╕. Але ж наск╕льки повн╕ше, ефективн╕ше використовувалося б це багатство у сонм╕ ╕нших мов, культур, ментал╕тет╕в, — славлячи Творця Всесв╕ту…
Про це я подумав п╕сля прочитання статт╕ Олександра Польченка «Чи ╓ в Криму укра╖нський театр?» Тема болюча… Але ж саме в цьому театр╕ живою укра╖нською мовою йшла привезена з╕ Львова вистава Мирослава Скорика «Мойсей». Оце – велич духу! А стосовно укра╖нського чи загальнолюдського, то кожен глядач сам розставля╓ сво╖ пр╕оритети. До реч╕, нав╕ть у нашому рос╕йськомовному С╕мферопол╕ важко було протиснутися кр╕зь натовп бажаючих потрапити до залу. ╤ н╕хто не зважав на мову спектаклю! Бо люди в╕дчували присутн╕сть чогось незр╕внянно вищого. До реч╕, несусв╕тньою дур╕стю ╓ недооц╕нка можливост╕ пропагувати укра╖нську ╕дею рос╕йською мовою. Або латиську — т╕╓ю ж мовою. Стаття «У Ки╓ва ╓ шанс швидше заговорити укра╖нською, н╕ж заговорить латиською Рига…» («КС» в╕д 23.12.2011) також наводить на роздуми. Латв╕я могла б використати ситуац╕ю, яку ╖й подарувала ╕стор╕я, у власних ц╕лях, не замикаючись у гордому само╖дств╕. Промовистий факт, вартий глибокого анал╕зу ╕ вивчення.

В╕ктор СИДОРЕНКО
м. С╕мферополь

ВЕЧ╤Р ПАМ’ЯТ╤ ГЕРО╥В БАЗАРУ

Яка багата наша ╕стор╕я на геро╖чн╕ вчинки та самопожертви заради щасливого майбутнього для прийдешн╕х покол╕нь! ╤ як мало ми зна╓мо про це! Найголовн╕шим завданням укра╖нц╕в завжди були захист земель ╕ встановлення власно╖ державност╕. Кривавими л╕терами у минулому закарбувались безл╕ч спроб зробити Укра╖ну незалежною, окремою державою. Ми повинн╕ принаймн╕ пам’ятати про них. Визвольна в╕йна п╕д проводом Богдана Хмельницького, ун╕версали Укра╖нсько╖ Центрально╖ Ради… Але були й менш в╕дом╕, та не менш важлив╕, ╕сторичн╕ под╕╖. Про одну з таких напередодн╕ зимових свят нам нагадала Громадська рада при Харк╕вськ╕й районн╕й державн╕й адм╕н╕страц╕╖. Вона з╕брала небайдужих харк╕в’ян та жител╕в област╕, щоб вшанувати пам’ять геро╖в Базару – ф╕нально╖ битви Першого Зимового походу УНР.
…Холод пов╕тря ╕ тепло гарячо╖ кров╕. Впевнений погляд ╕ запах пороху. С╕ре небо ╕ св╕тл╕ спод╕вання. Таким поста╓ в уяв╕ цей день п╕сля розпов╕д╕ члена громадсько╖ орган╕зац╕╖ «Наш д╕м – Мерефа» Лариси Васил╕вни Назаренко. 17 листопада 1921 року поблизу м╕стечка Базар, що на Житомирщин╕, група генерал-хорунжого Юр╕я Тютюнника потрапила в оточення. Тут загинуло близько 400 вояк╕в, 500 потрапили до полону, ╕нших розстр╕ляли згодом за вироком ком╕с╕╖. Та вони до к╕нця залишились в╕рними сво╖й Батьк╕вщин╕ ╕ помирали, сп╕ваючи г╕мн «Ще не вмерла…» З того часу минуло 90 рок╕в…
Враження посилювали ╕ невелик╕ ф╕льми про Перший та Другий зимов╕ походи арм╕╖ УНР. До чого тут Другий? Не кожному вистачить сили п╕сля таких втрат п╕ти знову у б╕й, розум╕ючи, що ╕стор╕я може повторитися. Так воно, на жаль, ╕ сталося.
Та боротьба укра╖нц╕в тривала дал╕. Про наступну хвилю опору – д╕яльн╕сть вояк╕в ОУН-УПА у часи Друго╖ св╕тово╖ в╕йни – розпов╕в громадський д╕яч Володимир Лиснюк.
Багато подвиг╕в наших захисник╕в можна було ще згадати, але час швидко минув, веч╕р пам’ят╕ доб╕га╓ к╕нця. Тетяна Селезньова, голова Громадсько╖ ради при ХРДА, запропонувала завершити його геро╖чними п╕снями у виконанн╕ спец╕ального гостя заходу – кобзаря Святогора.
На веч╕р пам’ят╕ зав╕тали як люди старшого в╕ку, так ╕ молодь. ╤ кожен ╕з них д╕знався щось нове або в черговий раз переконався, що Укра╖на – держава з великою ╕стор╕╓ю. Саме тому ус╕ ми сьогодн╕ ма╓мо важливе ╕ нелегке завдання – не зрадити сво╖х предк╕в, допомогти уже незалежн╕й кра╖н╕ розкв╕тнути по-справжньому, щоб з горд╕стю казати сво╖м онукам: «Ми – укра╖нц╕!»

Св╕тлана ШКУРАЙ
м. Харк╕в

ПАМ’ЯТЬ ПРО КРУТИ КЛИЧЕ ДО БОРОТЬБИ

Для вшанування пам’ят╕ загиблих геро╖в Крут вирушив в╕д храму св. Йосафата автобус п╕д проводом капелана УПА отця-настоятеля Михайла Нискогуза. До червоноградських вояк╕в УПА, козак╕в, студент╕в Червоноградського г╕рничо-економ╕чного коледжу у Львов╕ при╓дналися члени товариства «Пам’ять». Всього з╕ Львова ми ви╖хали на трьох автобусах.
У Крутах ╓ не лише пам’ятний знак, а розм╕щено ц╕лий музейний комплекс, що створений на пожертви. «Новим Крутам не бути» — прочитали учасники м╕тингу 29 с╕чня на одному з плакат╕в.
Представники делегац╕й поклали кв╕ти. Пролунало звернення Президента Укра╖ни у День пам’ят╕ Геро╖в Крут. Заупок╕йну молитву в╕дправив арх╕╓пископ УПЦ КП ╢встрат╕й. Полеглих традиц╕йно вшанували хвилиною мовчання.
Курсанти ╕ л╕це╖сти Льв╕вського л╕цею ╕мен╕ Геро╖в Крут пройшли урочистим маршем.
На м╕тингу опозиц╕йних сил, що в╕дбувся п╕сля м╕тингу влади, сп╕льну панахиду в╕дправили священики УГКЦ ╕ УПЦ Ки╖вського патр╕архату. У сво╖й пропов╕д╕ о. Михайло Нискогуз просив у Бога: «Господи! Дай ус╕м сп╕вв╕тчизникам таку любов до Батьк╕вщини, яку мали 300 ки╖вських юнак╕в, як╕ в холодний с╕чневий день вирушили у майже безнад╕йний пох╕д назустр╕ч злобному ворогов╕. Вони знали одне, що не зможуть жити в рабств╕ у чужинц╕в. Вони були готов╕ в╕ддати найдорожче — власне життя за свою ╕ нашу свободу. ╥хн╕ серця чули той брязк╕т кайдан╕в, якими на стол╕ття закували т╕ло Укра╖ни. Вони лет╕ли у б╕й, щоб дати приклад нескореност╕ укра╖нського нац╕онального духу». Священик застер╕г: «Найб╕льше нещастя в укра╖нський д╕м може принести не ворог, який може х╕ба що вбити нас, не друг, який може х╕ба що зрадити нас. Найб╕льшим ворогом ╓ наша байдуж╕сть ╕ брак ╓дност╕, через як╕ в укра╖нський д╕м може прийти ╕ смерть, ╕ зрада, ╕ неволя».

Анатол╕й ТРОЦЮК
м. Червоноград

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 10.02.2012 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9935

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков