Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 07.09.2012 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#36 за 07.09.2012
Богдан ШЕВЦ╤В: «КРИМСЬК╤ УКРА╥НЦ╤ ПОВИНН╤ ЗНАТИ — МИ ПРО НИХ ПАМ’ЯТА╢МО!»

Ми ╓сть народ!

Того дня я зателефонував Богданов╕ Шевц╕ву, директору льв╕всько╖ ф╕рми «ВЕЕМ Металавтопром». М╕й дзв╕нок був ц╕лком випадковим, але ╕нш╕ його знайом╕ чомусь телефонували безупинно. Виявилося, що Богдану Михайловичу, в╕домому льв╕вському п╕дпри╓мцю ╕ меценату, того дня «стукнуло» 54 роки. Коли нас познайомили прац╕вники льв╕вського рад╕о, Богдан був значно молодшим. Час летить… Хоча, в ц╕лому, до Богдана Михайловича в╕н (час) ставиться шанобливо — х╕ба що скрон╕ трохи поср╕блив. Це такий соб╕ «ком-пром╕сний вар╕ант» у двобо╖ часу з конкретною людиною, бо з╕гнути цього бойка не так вже й просто. Як кажуть в народ╕: «Де сядеш, там ╕ зл╕зеш…». Зовн╕ по Богданов╕ в╕к важко визначити – енерг╕йн╕сть дивовижна! А все в╕д любов╕ до т╕╓╖ справи, яку робить. Ще варто в╕дзначити, що ця неперес╕чна людина ╓ нашим давн╕м передплатником. Коли стихли дзв╕нки ╕ прив╕тання, ми знайшли час поговорити.

— Я радий, що «Кримська св╕тлиця» тепер регулярно виходить, – каже Богдан Михайлович. — Тепер льв╕в’яни знову можуть до найменших подробиць знати життя кримських укра╖нц╕в. ╤ кримчани повинн╕ твердо знати – ми про них завжди пам’ята╓мо! Але, водночас, треба писати в «Кримську св╕тлицю» б╕льше матер╕ал╕в ╕ про нас, галичан. Не можу сказати, що ЗМ╤ Сх╕дно╖ Укра╖ни замовчують про нас ╕нформац╕ю. Часто позитивно пишуть про наше ставлення до р╕дно╖ мови, до культури, традиц╕й. П╕дкреслюють, що ми хазяйновит╕. Та й ми не вважа╓мо той же Донбас чи Крим якимось ╕нородним т╕лом... Якщо хтось ╕з публ╕чних ос╕б дозволя╓ соб╕ так висловлюватись, то в╕н, по-перше, гр╕шить проти ╕стини. А, по-друге, так╕ висловлювання не на користь справ╕. В Галичин╕ переважа╓ така установка: Крим – нев╕д’╓мна складова частина Укра╖ни, а в╕дм╕нност╕, як╕ ╓ м╕ж кримчанами ╕ галичанами, не мають принципового характеру. Так, певна дистанц╕я м╕ж нами таки ╓, але вона не ╓ фатальною – ось що важливо! Т╕льки прикро, що ми свого часу випустили з поля зору важливий момент. Треба було швидше «засипати Збруч» у наших душах… Дещо в цьому напрямку робилося, але недостатньо. Ми не використали вс╕х ╕деолог╕чних резерв╕в. У п╕сляво╓нн╕ роки, коли повстанц╕ боролися за самост╕йну Укра╖ну, – ╕ на територ╕╖ Галичини, ╕ на Волин╕ було чимало приклад╕в гуманного ставлення нав╕ть до непримиренного ╕дейного противника. Причому таке траплялося з обох бок╕в.

— Дек╕лька ц╕кавих публ╕кац╕й на цю тему було в «Кримськ╕й св╕тлиц╕»…
— Може, цей позитив ╕ не переважить всього негативу збройно╖ боротьби, але належне висв╕тлення окремих факт╕в п’ятнадцять-двадцять рок╕в тому могло б принести неабияку користь сусп╕льству. Та й тепер ще не п╕зно... Ми, галичани, визна╓мо, що були сх╕дняки (нав╕ть в НКВД!), як╕ усв╕домлювали, що ╕ ми, ╕ вони належимо до одн╕╓╖ нац╕╖. Так╕ люди намагалися зрозум╕ти п╕дп╕льник╕в, ╖хн╕х родич╕в ╕ прагнули м╕н╕м╕зувати шкоду. А карати «бандит╕в» ╖м належало безжально – тут вибору великого не було… ╤ все ж були так╕, що ставилися до мо╖х односельц╕в по-людськи. Дос╕ люди згадують про це ╕з вдячн╕стю. Скаж╕мо, начальник якогось п╕дрозд╕лу, який був направлений у село не лише для того, щоб ╕нформувати органи про д╕яльн╕сть нац╕онал╕стичного п╕дп╕лля, але й наглядати за вчителями, л╕карями, головою с╕льсько╖ ради, – що в╕н мав робити? Так ось, траплялося, що й так╕ енкаведисти розум╕ли, в яких нестерпних умовах (по сут╕, м╕ж двох вогн╕в) жили люди ╕ намагалися приховувати в╕д начальства деяк╕ реч╕. Бо якби д╕яли строго за ╕нструкц╕╓ю, то п╕всела треба було б в╕дразу вивезти на Сиб╕р! Селяни це розум╕ли ╕ ц╕нували. Якщо життю цих людей щось загрожувало, то ╖х попереджали, намагалися в╕двести б╕ду. Отже, був певний консенсус м╕ж окремими толерантними людьми з обох бок╕в. ╤ кожен з них трохи ризикував, бо був не зовс╕м «чистим» перед «сво╓ю» силою...
Можу розпов╕сти ╕нший випадок. В одну укра╖нку, яка проживала на засланн╕ (а була ця д╕вчина дуже гарною!), закохався оф╕цер НКВД. Т╕тка ц╕╓╖ д╕вчини порадила не ╕гнорувати залицяння високого начальника, бо ╕накше важко буде вижити в тих нелюдських умовах. Та й видно було, що любить чолов╕к по-справжньому… Може, гарна укра╖нка ╕ не любила його, але не ╕гнорувала в╕дверто. Закоханий енкаведист тод╕ багато чим допом╕г нашим землякам — тим, як╕ не з╕ сво╓╖ вол╕ опинилися далеко в╕д р╕дно╖ земл╕. Для нього це не минуло безсл╕дно — не лише «вилет╕в» з орган╕в, але й в╕дсид╕в к╕лька рок╕в у тюрм╕. За цей час д╕вчина з т╕ткою пере╖хала до Воронежа. Через багато рок╕в в╕н спробував ╖х розшукати у Воронеж╕, але дв╕ укра╖нки (може, й потенц╕йн╕ родички) на той час уже померли в╕д яко╖сь хвороби... Зараз про под╕бн╕ випадки треба згадувати част╕ше. Можна й пов╕ст╕ писати, ф╕льми гарн╕ зн╕мати, бо в Укра╖н╕ злагода м╕ж громадянами р╕зних рег╕он╕в, м╕ж нос╕ями р╕зно╖ пам’ят╕ потр╕бна понад усе.

— Згоден, ф╕льми потр╕бн╕. ╤ я також знаю добрий десяток под╕бних приклад╕в…
— Було мудре ставлення до людей ╕ з боку командир╕в УПА. В 1946 роц╕ м╕й батько при╖хав у село, бо мав в╕дпустку; в╕н був у в╕йськов╕й форм╕, з п╕столетом (загалом, служив довго — до 1951 року). Повстанський командир Старушкевич не м╕г не пров╕дати авторитетного односельця, прийшов до нас вранц╕ в нед╕лю. Д╕д з бабою трохи хвилювалися, щоб повстанц╕ не забрали батька до л╕су, не покарали за те, що служить «сов╓там». Але Старушкевич просто довго говорив ╕з молодим радянським солдатом, розпитував про життя — як воювалося, де служив, що бачив? Але все це було дуже шанобливо, нав╕ть зброю у батька не в╕д╕брали ╕ не попросили, хоч в УПА вона тод╕ була дуже потр╕бна. Побажав благополучно в╕дслужити ╕ живим-здоровим повернутися на р╕дну Укра╖ну – ось ╕ все. А тепер голова с╕льсько╖ ради, який не перехову╓ться з╕ збро╓ю в горах, а пост╕йно сидить на сво╓му робочому м╕сц╕, не знайде часу пров╕дати м╕сцевого хлопця, свого ж односельця, який в╕дслужив у арм╕╖…

— У той жорстокий час, як не дивно, було чимало людей, як╕ збер╕гали порядн╕сть у важких обставинах, намагалися н╕чим не зашкодити ╕ншим людям... А у наш, в╕дносно благополучний ╕ неекстремальний час, ми втрача╓мо кращ╕ риси – людян╕сть, наприклад.
— Так, я згоден. У вояк╕в УПА багато в чому нин╕шн╕ «слуги народу» могли б повчитися. Та й у фронтовик╕в деяких... До реч╕, м╕й батько на фронт╕ був нагороджений орденом «За бойов╕ заслуги», бо намагався чесно виконувати св╕й обов’язок. Наприк╕нц╕ в╕йни в якомусь м╕ст╕ його послали у розв╕дку. В╕н д╕йсно натрапив на чималеньке н╕мецьке угруповання, де з╕бралося дуже багато високопоставлених оф╕цер╕в Вермахту. Один оф╕цер непогано розмовляв рос╕йською ╕ пояснив, що вс╕ вони готов╕ скласти зброю. Попросив, щоб батько в╕дв╕в ╖х ус╕х до свого начальства. Батько виконав це прохання ╕ не розстр╕ляв беззбройних н╕мц╕в (а под╕бне на фронт╕ часом траплялося через велику ненависть до фашист╕в). Прив╕в у штаб генерал╕в, ╕ виявилося, що серед них було дуже багато високих чин╕в… За це й нагородили. Повернувшись додому, в╕н багато допомагав б╕дним людям (будував, орав, косив ╕ т. д.), але не брав з них грошей… На початку 60-х рок╕в в╕н ╕ сам заробляв у колгосп╕ лише три карбованц╕ на м╕сяць. ╤ ростити трьох д╕тей йому було ой як нелегко…
М╕й батько, як ╕ той рос╕янин — оф╕цер НКВД, також трохи в╕дсид╕в через свою людян╕сть, через те, що розум╕в силу обставин. Це сталося «завдяки» його приятелям. Т╕, на жаль, були ╕ншими, думали в першу чергу про себе. Вони через голод ╕ безгрош╕в’я об╕крали чолов╕ка, з яким тато сп╕лкувався ╕ багато тому про себе розпов╕в. Вони десь там разом ночували, а коли прокинулися, то виявилося, що в того чолов╕ка зникли грош╕. П╕дозра впала на мого батька. ╤ хоча об╕крадений сам на суд╕ захищав мого батька (мовляв, той надто багато розпов╕в про себе та й не вт╕к же п╕сля крад╕жки…), але той факт, що батько не хот╕в видати сво╖х знайомих, обернувся проти нього. У нього в╕д╕брали фронтовий орден, причому н╕де не заф╕ксувавши цей факт. А в суд╕ батько нав╕др╕з в╕дмовився назвати ╕мена приятел╕в, як╕ в той веч╕р крутилися б╕ля нього ╕ б╕ля того дядька. Сказав: «Я на фронт╕ н╕кого не зраджував, не продавав ╕ тут не видам земляк╕в…» Бачите, м╕й батько н╕чого не дав мен╕ в сенс╕ матер╕альному, але ось цей його спадок – людян╕сть, принципов╕сть, твердий характер – я ц╕ную найб╕льше.

— Якщо говорити про людян╕сть, то вона точно вам передалася. Про це мен╕ свого часу багато говорили прац╕вники льв╕вського рад╕о. ╤ твердий характер став у пригод╕?
— Так, керувати п╕дпри╓мством непросто. Важливо, щоб воно розвивалося, щоб був прибуток. Але не треба думати, що б╕знесмени т╕льки й думають про грош╕. Я сп╕лкувався з власниками багатьох ф╕рм ╕ переконався, що це прост╕ люди, в╕дверт╕, щир╕. Коли вони повн╕стю забезпечен╕ матер╕ально, то ╖м не вистача╓ вже якихось «духовн╕ших» речей. Багато з них думають про створення нових робочих м╕сць. Про те, як дати людям роботу, щоб вони заробили. Коли у п╕дпри╓мця працю╓ дв╕ сотн╕ людей, його вже поважають колеги. Не за багатство, а за те, що багатьом прац╕вникам да╓ роботу. Деяк╕ б╕знесмени пишаються, що його люди отримують зарплату вчасно. ╤ ╖м вдв╕ч╕ при╓мн╕ше, коли й прац╕вники пишаються сво╓ю ф╕рмою.

— Пане Богдане, ви непогано зна╓те кримськ╕ реал╕╖. Це завдяки л╕тньому в╕дпочинку?
— Так, я принципово ╖жджу в╕дпочивати в Крим, хоч моя дружина в цьому роц╕ в╕ддала перевагу Грец╕╖. В Криму в╕дпочинок, як не дивно, обходиться трохи дорожче, але там я можу розмовляти р╕дною укра╖нською мовою. Б╕льш╕сть кримчан ╕ в╕дпочиваючих мене розум╕ють, а коли хтось ╕ не зрозум╕╓, то я переходжу на рос╕йську, якою також добре волод╕ю. Тобто у мене широкий д╕апазон сп╕лкування... Можу завести багато корисних знайомств, знайти нових друз╕в. А як мен╕ сп╕лкуватися в Грец╕╖ чи в ╤тал╕╖? Там на мор╕ скр╕зь в╕дпочивають ╕ноземц╕, а я, не волод╕ючи досконало англ╕йською, не можу з ними в╕льно сп╕лкуватися. Та й люди у нас б╕льш розкут╕, щир╕ — нема╓ того ╕ндив╕дуал╕зму, який давно вкор╕нився на Заход╕. А кримчани, якщо перед ними не «комплексувати» за укра╖нську мову, поводити себе з г╕дн╕стю, готов╕ сприймати нашу укра╖нськ╕сть. Тут багато залежить в╕д позиц╕╖ само╖ людини. Слабким ╕ невпевненим у соб╕ завжди зда╓ться, що укра╖нц╕в недолюблюють... Але якщо людина шану╓ сво╓ ╕ разом з цим поважа╓ людей ╕нших нац╕ональностей, то особливих проблем у не╖ не буде. Це не лише кримчан стосу╓ться, але й ╕ноземц╕в. Якось я сп╕лкувався з австр╕йським б╕знесменом ╕ вибачився, що не знаю як сл╕д англ╕йсько╖. Та й н╕мецькою, кажу, волод╕ю ледь-ледь… В╕н сказав, що велико╖ б╕ди в цьому нема╓, мовляв, мо╓ покол╕ння ╕ не може знати ц╕ мови добре. Зате в╕н дуже високо оц╕нив м╕й укра╖нський патр╕отизм, бо я гарно виконав дек╕лька наших п╕сень та й станцювати м╕г. Якщо ж заторкнути останн╕ мовн╕ батал╕╖ б╕ля Укра╖нського дому, то скажу таке. Якоюсь м╕рою ми сам╕ винн╕ в цьому. Не дуже посп╕шали «засипати Збруч», про що я говорив на початку нашо╖ розмови. А тепер деяк╕ сили скористалися цим розколом за мовною ознакою. Не дуже мудрим було р╕шення виключити викладання рос╕йсько╖ мови з шк╕льних програм. Вона повинна вивчатися, бо ╓ дуже поширеною в Укра╖н╕. Але й укра╖нську треба знати на належному р╕вн╕, вона повинна дом╕нувати в осв╕т╕. Нею повинн╕ досконало волод╕ти не лише «зах╕дняки», але й донеччани, харк╕в’яни, с╕мферопольц╕…
Бо коли, скаж╕мо, польськ╕ б╕знесмени будуть п╕дписувати догов╕р з укра╖нською (наприклад, донецькою) ф╕рмою, вони складуть його двома мовами – польською ╕ укра╖нською, а не польською ╕ рос╕йською. ╤ буде соромно перед поляками, коли донецьк╕ б╕знесмени не знатимуть мови сво╓╖ держави...

Серг╕й ЛАЩЕНКО

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 07.09.2012 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10719

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков