Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 25.01.2013 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#4 за 25.01.2013
ПРОСВ╤ТНИЦТВО В МЕРЕЖ╤

Спочатку було Слово...

КОРОТКИЙ ОГЛЯД УКРА╥НСЬКИХ ПРОСВ╤ТЯНСЬКИХ САЙТ╤В

╢дине, що потр╕бне для тр╕умфу зла, — це те, щоб хорош╕ люди н╕чого не робили.
Едмунд Берк

З часу мого огляду просв╕тянських сайт╕в, опубл╕кованого в наш╕й газет╕ ╕ в тижневику «Слово Просв╕ти», пройшло майже 10 рок╕в. Загалом укра╖нський сегмент отримав величезне наповнення, хоча й дос╕ частка укра╖нськомовних сайт╕в в укра╖нському сегмент╕ сутт╓во не п╕днялась ╕ перебува╓ за р╕зними оц╕нками в межах 20%. Так само невисоко оц╕нюють пошуков╕ системи запити укра╖нською мовою. Очевидно, що одн╕╓ю з причин такого стану ╓ ц╕кав╕сть та систематичн╕сть подано╖ ресурсами ╕нформац╕╖. Адже наявн╕сть ун╕кального рег╕онального контенту не може бути нин╕ перешкодою для користувач╕в через ╕снування on-line перекладач╕в. Щодня в мережу заходять б╕льше 10 м╕льйон╕в укра╖нц╕в, ╕ добре було б мати хоча б десятки тисяч в╕дв╕дувач╕в. А таке може бути виключно за умови д╕яльност╕ ╕ активност╕ орган╕зац╕й. Через те, що просв╕тянськ╕ чи б╕ляпросв╕тянськ╕ ресурси Мереж╕ поки що можна окинути оком, зупинюсь на деяких з них.
Спочатку про втрати. Зникли з Мереж╕ Народний Д╕м «Просв╕та» м. Хмельницький, сайти Микола╖всько╖ «Молодо╖ Просв╕ти» та незалежно╖ укра╖нсько╖ думки м╕ста С╕чеслава.
Зазвичай сайти просв╕тянсько╖ тематики пропонують таку рубрикац╕ю з вар╕антами: про нас, новини, анонси, нов╕ надходження, статт╕, б╕бл╕отека (л╕тература), словники, план заход╕в, галерея, дов╕дники, гостьова книга або книга в╕дгук╕в, контакти, форум, посилання на спор╕днен╕ сайти. Наповнен╕сть ╖х ╓ р╕зною ╕ залежить в╕д активност╕ просв╕тян чи окремих ентуз╕аст╕в.
Ц╕лком задов╕льним можна було б вважати ресурс Одеського обласного осередку ВМГО «Молода Просв╕та» http://molodaprosvita.org.ua/, коли б не б╕льш н╕ж р╕чна в╕дсутн╕сть новин д╕яльност╕ орган╕зац╕╖. Паралельно ╕сну╓, але не оновлю╓ться з 2009 року ╖хн╕й сайт http://litavry.pp.net.ua/.
Ки╖вське обласне товариство «Молода Просв╕та» http://molodaprosvita.at.ua/ ма╓ близько 50 статей, 61 фотограф╕ю в галере╖, зате ╓ посилання на PDF-арх╕в 279 чисел газети «Слово Просв╕ти». Ентуз╕асти розм╕стили також «неоф╕ц╕йний арх╕в газети «Лис Ток»/ «Молод╕жний Листок», яка видавалася «Молодою Просв╕тою» протягом 1997-2008 рок╕в http://lystok.org.ua/.
Сайт Кривор╕зького м╕ського об’╓днання Всеукра╖нського товариства «Просв╕та» ╕мен╕ Тараса Шевченка http://prosvita.at.ua/ востанн╓ оновлювався 13 грудня 2012 р., ма╓ значно менше меню, але м╕стить понад 500 статей, серед яких небагато таких, що стосуються рег╕ональних новин. В╕дв╕дування сайту ╓ м╕зерним.
Поряд розташован╕ матер╕али часопису газети «Пром╕нь «Просв╕ти» з 2009 року http://pprosvita.at.ua/.
Перел╕чен╕ сайти мають безкоштовний хостинг ╕ через це вади внасл╕док неконтрольовано╖ нав’язливо╖ рос╕йськомовно╖ реклами.
Задов╕льним можна вважати сайт ╤вано-Франк╕вського ОО ВУТ «Просв╕та» ╕м. Т. Шевченка http://uaprosvita.if.ua/, яка л╕чить сво╓ створення в╕д 1877 року. Подано арх╕в газети «Галицька Просв╕та» з 2010 р. Про те, що просв╕тяни дбають про сво╓ добре ╕м’я, св╕дчить наявн╕сть ╕ плану проведення заход╕в ОО ВУТ «Просв╕та» ╕м. Т. Шевченка на с╕чень 2013 р.
Дуже скромно п╕сля цього вигляда╓ сайт Черн╕вецько╖ «Просв╕ти» http://prosvita-news.cv.ua/ з м╕зерним наповненням ╕ останн╕м записом в╕д 13 кв╕тня 2012 р.
Сайт Полтавсько╖ ОО ВУТ «Просв╕та» http://www.prosvita.poltava.ua/ зроблено на баз╕ WordPress, ма╓ нечасте, але регулярне поновлення та прид╕ля╓ увагу рег╕ональним под╕ям.
«Просв╕та» Херсонщини ма╓ ресурс http://prosvilib.at.ua/, який прикро в╕дправля╓ в╕дв╕дувача через рекламу на рос╕йський сайт афоризм╕в. Коли вже так просв╕тяни полюбляють образне ╕ влучне слово, то можна було б обрати найб╕льший ресурс укра╖нських афоризм╕в http://aphorism.org.ua/, де м╕ститься понад 56 тисяч одиниць вислов╕в, приказок, л╕тературних цитат та ╕н. Рос╕йськомовна реклама присутня ще в двох м╕сцях. На сайт╕ ╓ б╕бл╕отека видань херсонсько╖ ф╕л╕╖ видавництва «Просв╕та» з 1999 р., 15 матер╕ал╕в у розд╕л╕ «Музика. П╕сн╕», 351 фото в галере╖. Розд╕л «Життя «Просв╕ти» ма╓ останн╕й запис в╕д 03.08.2010 р. Форум практично порожн╕й. Незадов╕льно наповнений розд╕л «Каталог сайт╕в». В╕дв╕дуван╕сть в межах 100 користувач╕в на добу.
Паралельно ╕сну╓ сайт «Б╕бл╕отечка «Просв╕ти» Херсонщини» http://prosvilib.ipsys.net/, де розм╕щено 74 книги.
Сайт ки╖всько╖ «Просв╕ти» http://www.kyivprosvita.org.ua/ зроблено на WordPress, в╕н ма╓ незначне наповнення. Ц╕нним ╓ наявн╕сть матер╕алу професора ╤вана Ющука «Курс прискореного вивчення укра╖нсько╖ мови. Курс ускоренного обучения украинскому языку». Електронна б╕бл╕отека порожня з натяком на наявн╕сть десь «понад 10 000 том╕в л╕тератури укра╖нською мовою в╕тчизняних та заруб╕жних автор╕в, обсягом 6 Гб».
На В╕льному просв╕тянському портал╕ http://prosvitjanyn.org.ua/ тягне свого просв╕тницького «╤нтернет-воза» голова рев╕з╕йно╖ ком╕с╕╖ ВМГО «Молода Просв╕та» Анатол╕й П╕куль. Останн╕й запис у розд╕л╕ «Будн╕ «Просв╕ти» — план д╕яльност╕ ВУТ «Просв╕та» на 2010 р╕к. За адресою http://prosvitjanyn.org.ua/forum знаходимо форум з б╕льш╕стю допис╕в 2-4-р╕чно╖ давнини. В╕дносно недавньою ╓ тема «Проблеми д╕яльност╕ «Просв╕ти», яка ма╓ 36 перегляд╕в ╕ створена п╕втора м╕сяця тому. «Чому сайт фактично не оновлю╓ться? Чи це вже н╕кому не потр╕бно? Як ╕ сама «Просв╕та»?» — пита╓ в╕дв╕дувач. Жодно╖ в╕дпов╕д╕ на голос волаючого в пустел╕ нема╓.
Сайт газети «Кримська св╕тлиця» http://svitlytsia.crimea.ua м╕стить величезну к╕льк╕сть ╕нформац╕╖. Цей ресурс у каталогах опису╓ться як «Всеукра╖нська громадсько-пол╕тична та л╕тературна газета. Надзвичайний ╕ Повноважний представник укра╖нства в Кримськ╕й укра╖нськ╕й автоном╕╖. Захист культурних, мовних та рел╕г╕йних прав укра╖нц╕в Криму». Як писав редактор газети В╕ктор Качула у вступному слов╕, «сайт «прор╕с» на ентуз╕азм╕ «св╕тличан» та завдяки грантов╕й п╕дтримц╕ Посольства Сполучених Штат╕в Америки в Укра╖н╕ ╕ благод╕йн╕й допомоз╕ Наукового товариства ╕м. Шевченка в Америц╕, Фундац╕╖ ╕м. ╤вана Багряного (м. Арл╕нгтон) та Ком╕тету сприяння укра╖нськ╕й демократичн╕й прес╕ з Детройта». ╢ рdf-арх╕в газети з жовтня 2010 р. Ми хочемо оновити дизайн сайту, якому вже 10 рок╕в, але кошт╕в поки що нема╓.
Сайт газети «С╕верщина» http://siver.com.ua/ зроблений на безкоштовн╕й систем╕ uCoz ╕ ╓ дуже наповненим ресурсом. Засновник газети — правл╕ння Черн╕г╕вського обласного об’╓днання Всеукра╖нського товариства «Просв╕та» ╕мен╕ Т. Шевченка. Щоправда, незважаючи на це, в╕н ма╓ нижч╕ показники Яндекс тИЦ та Google PageRank пор╕вняно з попередн╕м. Одн╕╓ю з причин може бути в╕дсутн╕сть для пошукових систем опису сайту та ключових сл╕в. Частково цю в╕дсутн╕сть компенсу╓ наявн╕сть «хмаринки» тег╕в. На «в╕ртуальн╕й» Черн╕г╕вщин╕ життя просто кипить! ╤ як результат — до 1000 в╕дв╕дувач╕в щодоби. Також подано ╕стор╕ю с╕л ╕ м╕ст, опис видатних д╕яч╕в Черн╕гово-С╕верщини, ╓ блоги. Зручно було б, якби ця ╕нформац╕я, розташована в розд╕л╕ «Форум», в╕дкривалась в новому в╕кн╕. Користувачам запропонован╕ on-line-розваги, щоправда, рос╕йськомовн╕.
Як ╕ «Кримська св╕тлиця», «С╕верщина» присутня в соц╕альн╕й мереж╕ Facebook. Сайт ма╓ багато друз╕в – культурних заклад╕в, пол╕тик╕в, благод╕йних фонд╕в.
Оф╕ц╕йний сайт ВУТ «Просв╕та» ма╓ адресу в Мереж╕ http://prosvitanews.org.ua/. З перших секунд розчарову╓ безлад у нав╕гац╕╖: при переход╕ з пункт╕в меню воно зника╓, ╕ нав╕гац╕я по сайту ускладню╓ться. Починаючи з п. 3 меню «╤стор╕я Просв╕ти», посилання ╓ неправильними, ╕ щоб потрапити на необх╕дну стор╕нку, треба бути особливо уважним. Так, посилання на всеукра╖нський культуролог╕чний тижневик «Слово Просв╕ти» веде на число газети «Народний л╕кар Укра╖ни». А зазначений в меню «╤ван Ющук» веде на рос╕йськомовний сайт новин.
Стежка до газети «Галицька Просв╕та» веде в глухий кут до жовтневого числа 2012 р. зам╕сть спрямування до арх╕ву вс╕х газет на адресу http://uaprosvita.if.ua/galprosvita/arkhiv-vydannia.html.
У розд╕л╕ «Просв╕тянська пер╕одика» в╕дсутн╓ посилання на сайт газети «Кримська св╕тлиця» http://svitlytsia.crimea.ua , хоча ВУТ «Просв╕та» ╓ засновником газети. Щось завадило столичному кер╕вництву засв╕дчити сол╕дарн╕сть ╕ п╕дтримку й прив╕тати ╕з 20-р╕ччям, яке було в грудн╕, наш часопис, який ╕ так д╕╓ далеко не в тепличних умовах ╕ в досить недружньому оточенн╕.
Так само в Ки╓в╕ не пом╕чена просв╕тницька д╕яльн╕сть сайту «Укра╖нське життя в Севастопол╕» http: //ukrlife.org, що м╕стить ╕нформац╕ю про укра╖нськ╕ орган╕зац╕╖ м╕ста ╕ ма╓ розгалуження в 25 сайт╕в. Особливу ц╕нн╕сть явля╓ собою розд╕л «Б╕бл╕отека ╕м. Мар╕╖ Ф╕шер-Слиж» http://ukrlife.org/main/library.html, де розм╕щен╕ неперес╕чн╕ тексти, як╕ ╓ загальнонац╕ональною ц╕нн╕стю ╕ поширення яких ╓ необх╕дною справою.
Ун╕кальною ╓ ╕н╕ц╕атива створення першого укра╖нськомовного дитячого ресурсу «Весела Абетка» http://abetka.ukrlife.org. В╕н м╕стить величезну к╕льк╕сть абеток, казок, притч, в╕рш╕в, п╕знавальних текст╕в у розд╕л╕ «Читанка», приказок, усм╕шок, загадок, ╕гор, скоромовок, л╕чилок для дбайливих батьк╕в, педагог╕в, мовознавц╕в. З вдячними в╕дгуками в╕дв╕дувач╕в можна ознайомитись у гостьов╕й книз╕.
Сайти порталу «Укра╖нське життя в Севастопол╕», що м╕стять ╕нформац╕йну, просв╕тницьку, ╕сторичну, культурну та осв╕тницьку ╕нформац╕ю, в╕дв╕дують щодоби в╕д 10 до 14 тисяч користувач╕в, що просто несп╕вм╕рно з традиц╕йними просв╕тянськими ресурсами.
На сайт╕ тижневика «Слово Просв╕ти» http://slovoprosvity.org/ також в╕дсутн╓ таке посилання. Зате ╓ стежка на «Народный блоггер» http://blogger.com.ua/.
Газета пропону╓ для передплатник╕в заохочувальний бонус: «Якщо Ви над╕шлете до редакц╕╖ коп╕ю квитанц╕╖ на п╕вр╕чну чи р╕чну передплату тижневика, то отрима╓те в подарунок одну з книжечок «Б╕бл╕отеки «Слова Просв╕ти» (поштов╕ витрати за рахунок редакц╕╖)». Ц╕нним ╓ наявн╕сть рdf-арх╕ву газети з 1995 року.
Зрозум╕ло, що ╕сну╓ ще чимало ресурс╕в Мереж╕ просв╕тянсько╖ тематики, як╕ робляться ентуз╕астами ╕ патр╕отами, але завданням огляду ╓ показ загально╖ тенденц╕╖ розвитку цих сайт╕в.

Микола ВЛАДЗ╤М╤РСЬКИЙ,
засновник порталу «Укра╖нське життя в Севастопол╕»

***

19 c╕чня 2013 р. на традиц╕йних укра╖нських вечорницях громаду в Укра╖нському культурно-╕нформац╕йному центр╕ в╕тали п╕снями переважно рос╕йського репертуару. Танцювали, зокрема, п╕д п╕сню В╓рки Сердючки «Новый год», «Ой мороз, мороз, не морозь меня». Як з’ясувалося, складало сценар╕й, рос╕йськ╕ хори ╕ ансамбл╕ запрошувало до виступ╕в… кер╕вництво Севастопольського товариства «Просв╕та» ╕м. Тараса Шевченка.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 25.01.2013 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11314

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков