Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 31.05.2013 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#22 за 31.05.2013
ПРОФЕС╤Я — САМОТНЯ МАТИ, АБО ЗАМУЖЕМ ЗА... ДЕРЖАВОЮ

Проза життя

Чи не найб╕льше клопоту на початку навчального року нам, класним кер╕вникам, коли беремось оформляти стор╕нки класного журналу (даруйте за мимов╕льну тавтолог╕ю!), особливо розд╕л «Загальн╕ в╕домост╕ про учн╕в». ╢ в ньому, в цьому розд╕л╕, графа: «Пр╕звище, ╕м’я та по батьков╕ матер╕ ╕ батька (оп╕куна)». Здавалося б, прост╕ше простого: простав ц╕ дан╕ ╕ заспокойся! Якби ж то... З пр╕звищем, ╕м’ям, по батьков╕ матер╕в справд╕ жодних проблем. А от з батьками...
Живуть-поживають соб╕ п╕д одним дахом мама, тато, д╕ти — одним словом, с╕м’я. Разом господарюють на м╕н╕-ферм╕, на город╕ ╕ н╕бито разом виховують «сп╕льно нажитих» син╕в ╕ дочок. Де-факто вони — подружжя, де-юре — н╕хто одне одному. Бо не в законному шлюб╕ в╕к в╕кують, як колись наш╕ батьки ╕ д╕ди-прад╕ди, а в так званому цив╕льному. Тобто на «пташиних правах», позаяк не узаконили шлюб у РАГС╕ ╕ з╕йшлись на в╕ру. От ╕ виходить: для дитини такий тато — ╕ не тато, а лише сп╕вмешканець матер╕. Без будь-яких обов’язк╕в. Якщо нема╓ штампа в паспорт╕, вважа╓ себе в╕льним птахом. Тому-то в горезв╕сн╕й граф╕ класного журналу ╕ не значиться його П╤П. Ц╕каво, а що заважа╓ ╖й ╕ йому прийти в РАГС чи с╕льську раду, аби оформити якщо не сво╖ стосунки, то бодай д╕тей? Тим паче, така процедура безкоштовна. Якщо ж мама вже ма╓ статус «одиначки», то установлення батьк╕вства об╕йдеться лишень двадцять гривень. Справд╕, що заважа╓? Але це вже, як мовиться, ╕нша, майже детективна ╕стор╕я. ╥╖ спробував «розкрутити». ╤ншими словами: пров╕в журнал╕стське розсл╕дування. До цього спонукав мене ранг класного кер╕вника: треба було ж д╕стати точн╕ в╕домост╕ для графи в журнал╕!
Почав з того, що в районному управл╕нн╕ прац╕ та соц╕ального захисту з’ясував: а хто ж вони так╕, ц╕ самотн╕ мами? Це ж╕нки, в св╕доцтв╕ про народження дитини яких запис про ╖╖ батька робиться з╕ сл╕в матер╕. П╕дкреслюю це словосполучення як одне з ключових у сво╖й розпов╕д╕. Так ось: приходять ц╕ ж╕нки в назване управл╕ння з╕ вс╕ма необх╕дними документами, що п╕дтверджують статус матер╕-одиначки, пишуть заяву, де обов’язкова (теж ключова!) фраза: «З батьком дитини не проживаю». ╤ зг╕дно ╕з законом Укра╖ни «Про державну допомогу с╕м’ям з д╕тьми» ╖м нада╓ться щом╕сячна грошова допомога. ╥╖ держава виплачу╓ до того часу, поки дитин╕ не виповниться в╕с╕мнадцять л╕т, а якщо вона навча╓ться, то до двадцяти трьох. Ма╓те к╕лька д╕тей — одержуйте на кожного окремо. Суми виплат невелик╕.
Так╕ материнськ╕ «зароб╕тки». Ви усм╕хнетесь, напевно, п╕сля цих сл╕в ╕ скажете подумки, що ╕рон╕я тут н╕ до чого. ╤ матимете рац╕ю. Ця незначна допомога — лише один з вид╕в п╕дроб╕тку в родинах малозабезпечених. Або ще один доказ неспроможност╕ ╕ л╕нькуватост╕ чолов╕к╕в — кровних татус╕в: нав╕що, мовляв, старатись, нехай держава ф╕нансово забезпечу╓ с╕м’ю, а мен╕ л╕пше бути сп╕вмешканцем. Тому-то щороку бажаючих «заробити» на «одинокому материнств╕» — лег╕он. Зб╕льшу╓ться сума субсид╕й — пропорц╕йно зроста╓ к╕льк╕сть тих, хто ╖х одержу╓.
Чи треба доводити, що в кожно╖ ╕з цих ж╕нок, р╕зних за нац╕ональн╕стю, в╕ком ╕ соц╕альними можливостями, своя житт╓ва од╕сея, яка, власне, й змусила ╖╖ стати самотньою мат╕р’ю. Хтось ╕з них справд╕ самотн╕й ╕ потребу╓ державно╖ п╕дтримки. Ну а для когось — ╕ таких чимало! — «одиноке» материнство — сво╓р╕дна профес╕я, спос╕б вижити. Обходять закон, ╕дуть на обман, приносячи в жертву моральн╕ принципи, аби була вигода. Воно, можливо, ╕ виг╕дно, але ж треба не т╕льки народити, а й виховати. Не думають про це т╕ ж╕нки ╕ тод╕, коли навмисне не оформляють шлюб оф╕ц╕йно ╕ стають де-факто — замужем, де-юре — мати-одиначка ╕ тод╕, коли в св╕доцтв╕ про народження дитини ╖╖ записують на сво╓ пр╕звище, а ╕м’я ╕ по батьков╕ батька придумують сам╕. Випадки обману довести неможливо ╕ перев╕рити теж. Воно й не дивно: нав╕що ╖й законний, оф╕ц╕йний чолов╕к? Виг╕дн╕ше бути замужем за... державою. Хоч якась допомога щом╕сяця перепаде.
Картинки з натури. Вир╕шив в╕дв╕дати Оксану Д., мат╕р мого шестикласника. Двер╕ в╕дчинила ж╕нка рок╕в тридцяти п’яти. В с╕ни намагалися вислизнути меншеньк╕ хлопчик ╕ д╕вчинка з б╕сиками в чорних оченятах, ╕ господиня ледве втримувала ╖х за руки, грайливих, симпатичних. Розмова почалася одразу. У не╖ тро╓ д╕ток. Сама без роботи, на обл╕ку в Центр╕ зайнятост╕. Ма╓ чолов╕ка. Году╓, догоджа╓ в усьому. «Як вареник у масл╕», — ледь пом╕тно засоромилась. Одначе в╕н у РАГС не кличе, батьк╕вства свого не визна╓. Юридично, звичайно. Та й сама вона цього не хоче. Вважа╓, що мамою-одиначкою все-таки виг╕дно бути. «Нема╓ впевненост╕, — каже Оксана, — що завтра мене не покине, тому й не посп╕шаю до РАГСу. А х╕ба не зрозум╕ло, нав╕що народжую? Заради грошей. В╕н мало заробля╓, жити якось треба, щом╕сячна допомога на трьох д╕тей вируча╓...».
Настя Р. ╕ четверо малят теж сво╓му чолов╕ков╕ ╕ батьков╕ — н╕хто. Нема╓ рагс╕вського штампа в паспорт╕. Татусь, котрого д╕тки р╕зного в╕ку, хто мешка╓ в розк╕шн╕й тещин╕й хат╕, визнавати батьк╕вство ╕ не дума╓. Йому ╕ так добре. Адже в╕н — оф╕ц╕йно неодружений, а тут ╕ще й грош╕ дармов╕. Нав╕що докладати зусиль?
А от Наталц╕ Л., нещодавно розлучен╕й, з трьома д╕тьми, не «св╕тить» грошова допомога в╕д держави, хоча колишн╕й чолов╕к не платить ал╕мент╕в. Вона, бачте, як «розлучниця» не може претендувати на оф╕ц╕йний статус «одиноко╖ матер╕». Якщо це не абсурд, то як, скаж╕ть, називати таку несправедлив╕сть? Чомусь т╕, хто позашлюбно ╖дять разом хл╕б з батьком сво╖х д╕тей, мають допомогу, а розлучен╕ що — з ╕ншого т╕ста?
Насамк╕нець — висновки резюме з мого розсл╕дування. Що поробиш... Ус╕ ми п╕д цим в╕чним сонцем на диво р╕зн╕, по-всякому добува╓мо хл╕б насущний. Честь ╕ слава нашим матерям — справд╕ самотн╕м ╕ не зовс╕м, ╕з законними чолов╕ками ╕ незаконними! Вони, бува╓, ╕з шк╕ри л╕зуть, аби ╖хн╕ чада були, як у людей: доглянут╕, одягнен╕, на╖ден╕. Заради цього ╕нод╕ вдаються до обману, обходять недосконал╕ закони. Пробачимо ╖м ц╕ «гр╕хи». Не для себе ж стараються. Саме ╖м ми повинн╕ завдячувати за ╖хн╓ розум╕ння святого материнського обов’язку. Та не забуваймо про ╕нший хл╕б — хл╕б духовний. Н╕, не «речова», чи то пак матер╕альна хвороба загрожу╓ нашим д╕тям. Бездуховн╕сть — ╖╖ ╕стинне ╕м’я. Береж╕мо д╕тей в╕д «нов╕тньо╖ обломовщини», манкуртизму, безбатьк╕вства, аморальност╕, громадянсько╖ пасивност╕. Бо якщо нема╓ ╕деал╕в, нема╓ мр╕╖, нема╓ того високого, заради чого варто жити, тод╕ й сво╓, й чуже буття вида╓ться н╕чого не вартим. Тод╕ все байдуже.

Василь ЛАТАНСЬКИЙ,
учитель
с. Пруди
Сов╓тський район
АР Крим

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 31.05.2013 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11823

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков