Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«К╤ЛЬКА ДН╤В, ЯКЩО НЕ РАН╤ШЕ»:
У Пентагон╕ сказали, коли Укра╖на отрима╓ перш╕ парт╕╖ озбро╓нь…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ - ПРО ДОПОМОГУ США: АМЕРИКАНЦ╤ БАЧАТЬ КОЖЕН СВ╤Й ДОЛАР, ЯКИЙ ЗАХОДИТЬ В УКРА╥НУ
«Усе йде на поле бою, п╕дтримуючи не лише укра╖нську арм╕ю, а й захищаючи демократ╕ю у...


У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...


ЗВЕРНЕННЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО Л╤ДЕР╤В КРА╥Н ╢ВРОСОЮЗУ
Нам ус╕м ╕з вами треба зараз переграти Пут╕на в р╕шучост╕, щоб ця в╕йна нарешт╕ почала йти до...


КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 18.09.2015 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#38 за 18.09.2015
ТРАГЕД╤Я ДОНЕЧЧИНИ
╤ван ДЗЮБА

За останн╕ десять рок╕в зм╕нювалися президенти й уряди. Зм╕нювалася ╖хня риторика. Зм╕нювалися зовн╕шньопол╕тичн╕ ор╕╓нтац╕╖ й «пр╕оритети». Але незм╕нними залишалися кланово-ол╕гарх╕чна «стаб╕льн╕сть» Донецького рег╕ону, протистояння його господар╕в ╕нтеграц╕╖ в державотворч╕ процеси, неспроможн╕сть «Ки╓ва» запропонувати «Донецьку» план тако╖ ╕нтеграц╕╖ – на основ╕ модерн╕зац╕╖ застар╕ло╖ ╕ндустр╕ально╖ структури ╕ розвитку технолог╕чно нових виробництв, а отже, й подолання осередк╕в депрес╕╖; на основ╕ заохочення громадянсько╖ самоорган╕зац╕╖ населення; на основ╕ гармон╕зац╕╖ мовно-культурних в╕дносин з урахуванням реально╖ ситуац╕╖. Певна р╕ч, спричинилися до цього не лише суб’╓ктивн╕ чинники, а й об’╓ктивн╕, але ╕ перш╕, й друг╕ не були вчасно обрахован╕ на державному р╕вн╕. Не сл╕д забувати й того, що економ╕чний занепад Донбасу почався ще в п╕зньорадянськ╕ часи й був зумовлений переадресуванням ф╕нансових поток╕в на сх╕дн╕ рег╕они СРСР, зокрема Кузбас. Так що незалежна Укра╖на д╕стала Донбас уже в стад╕╖ регресу, — але цей регрес ставився в рахунок саме ╖й. Вона ж цього н╕би й не пом╕чала, принаймн╕ адекватно╖ реакц╕╖ не було.
На VI М╕жнародному конгрес╕ укра╖н╕ст╕в, що в╕дбувався в Донецьку 28 червня – 1 липня 2005 року, з важливою допов╕ддю «Сх╕д Укра╖ни в ╕нтегративних процесах сучасного державотворення» виступав в╕домий на Донеччин╕ вчений, доктор техн╕чних наук, орган╕затор ╕ головний редактор журналу «Сх╕д» Володимир Б╕лецький. Серед його висновк╕в, зроблених на п╕дстав╕ ╜рунтовного анал╕зу сусп╕льно-пол╕тичних, економ╕чних, демограф╕чних процес╕в, були довол╕ тривожн╕:
«Сх╕д Укра╖ни в ╕нтегративних процесах сучасного державотворення пос╕да╓ центральне, вир╕шальне м╕сце. По сут╕, сам державницький «Укра╖нський проект» буде усп╕шним або неусп╕шним у сучасних вим╕рах залежно в╕д того, як скоро ╕ як глибоко сх╕д, зокрема Донбас, буде ╕нтегрований у державотворч╕ процеси. Попри всю важлив╕сть сходу Укра╖ни для загальних державотворчих процес╕в, системних державних чи недержавних проект╕в, план╕в, концепц╕й, ╕нтеграц╕╖ Донеччини в ц╕ процеси нема╓. У цих умовах доля сходу Укра╖ни, Донбасу, як ╕ масштаб╕в та конф╕гурац╕╖ всього «Укра╖нського проекту», не ╓ остаточно визначеною».
Але н╕ ц╕, н╕ багато ╕нших застережень не були почут╕. Переважало ситуативне, а не перспективне чи прогностичне мислення. Донбас не вийшов з-п╕д влади ол╕гарх╕чних клан╕в ╕ крим╕нал╕тету, не в╕дчув соц╕ально-економ╕чних зм╕н на краще, його населення в мас╕ сво╖й залишалося зануреним у радянську ментальн╕сть, ╕нформац╕йно в╕дторгнутим в╕д решти Укра╖ни ╕ зор╕╓нтованим на Рос╕ю (точн╕ше – на «Советский Союз» як предмет сво╓╖ ностальг╕╖).
Коли, сл╕дом за под╕ями в Криму ╕ п╕д ╖хн╕м впливом, на Донбас╕ почався рух за «федерал╕зац╕ю», ╕нсп╕рований ╕ фактично керований рег╕оналами, нова ╕ ще недосформована укра╖нська влада в Ки╓в╕ не знайшла сво╓часно╖ й адекватно╖ в╕дпов╕д╕. (Залишаю тут осторонь окреме питання про федерал╕зм. На м╕й погляд, в╕н – у форм╕, наприклад, поземельного устрою – м╕г би бути можливий ╕ нав╕ть корисний, якби за проектом федерал╕зац╕╖ Укра╖ни не стояла ново╕мперська Рос╕я, вбачаючи в ньому спос╕б розвалу Укра╖ни ╕ почастинного ╖╖ поглинання, що й показав приклад Криму. Це знов-таки зразок фальшування терм╕н╕в та ╕дей, п╕дм╕ни понять, про яку буде дал╕).
╤ ось «ма╓мо те, що ма╓мо». Донеччина у вогн╕… Численн╕ перемир’я й «тиш╕», «м╕нськ╕ домовленост╕», «нормандський формат», «в╕дведення важкого озбро╓ння» на якусь там в╕дстань в╕д яко╖сь там м╕нливо╖ «л╕н╕╖ розмежування», «гуман╕тарн╕ конво╖» з бо╓припасами ╕ т.д. ╕ т.п. – усе це псевдон╕ми атрибут╕в найжорсток╕шо╖ ╕ найп╕дл╕шо╖ в╕йни, нав’язано╖ Укра╖н╕. П╕сля кожних переговор╕в жертв ╕ кров╕ ста╓ не менше, через анексований ╕ вже забутий кордон надходять нов╕ й нов╕ потоки дедал╕ досконал╕ших засоб╕в нищення, ╕ таке враження, що незабаром «ДНР» п╕дн╕ме в небо ескадриль╖ М╤Г╕в «власного виробництва», а п╕д Мар╕уполем з’являться деенер╕вськ╕ дредноути й ав╕аносц╕…
Живемо в св╕т╕ парадокс╕в. Один ╕з них, – попри ╕нформативний пересит, критично браку╓ конкретно╖ ╕нформац╕╖ про конкретн╕ под╕╖, на як╕ звернута вся наша увага. Що ми зна╓мо сьогодн╕ про реальний переб╕г в╕йни? Х╕ба те, що ситуац╕я напружена, але п╕д контролем. Формула, яка не об╕ця╓ н╕чого доброго. П╕д контролем ситуац╕я була ╕ в ╤ловайську, ╕ в Донецькому ав╕апорту, ╕ на 31-му блокпосту, а тепер вона п╕д контролем у м╕ст╕ Щастя та ╕н. Де буде завтра? Нема╓ достов╕рно╖ ╕нформац╕╖ ╕ про становище на територ╕ях «ДНР» ╕ «ЛНР». Анон╕мн╕ телефонн╕ голоси зв╕дти в «ТСН» чи «╤НТЕР╕» – це ще не ╓ ╕нформац╕я…
Уже не один м╕сяць «спостер╕га╓» за под╕ями дивовижна м╕с╕я дивовижно╖ ОБС╢. Мабуть, не з самими ж б╕ноклями при╖хали чотириста раф╕нованих спец╕в. Здавалося, буде кому об’╓ктивно роз╕братися в потоц╕ вза╓мних звинувачень щодо порушення домовленостей, трохи щось роз’яснити: хто обстр╕ляв житлов╕ будинки там ╕ там; хто вив╕в з ладу електромереж╕ та системи водопостачання; де ╕ ким затоплен╕ шахти; що то за та╓мнич╕ гумконво╖, н╕кому не п╕дконтрольн╕; як хто поводиться з в╕йськовополоненими ╕ як це узгоджу╓ться з м╕жнародними нормами. ╤ т.д. ╕ т.п. Час би щось сказати вголос. Чи, може, й говорять, а нам не чути? Чи дипломатична вода в дипломатичних ротах не дозволя╓ говорити? Бо точна ╕нформац╕я може прозвучати непол╕ткоректно. Ось сказали очевидне: що Мар╕уполь обстр╕ляно з територ╕╖, контрольовано╖ бойовиками, — ╕ Рос╕я розгн╕валася, звинуватила в некомпетентност╕. Тяжка м╕с╕я у спостер╕гач╕в ОБС╢…
А тимчасом в╕йна множить ╕ множить ненависть. Неважко побачити й зворотну залежн╕сть: ненависть п╕длива╓ масла у вогонь в╕йни. Попереду ж обох ╕де неправда, розчищаючи ╜рунт для них. Брехня ╕ ненависть плекають в╕йну, культивують поле для не╖. Вони – всесв╕тн╕ сестри-близнята. ╤ працюють на диво злагоджено, спираючись на св╕й багатий ╕сторичний досв╕д. Значну частину цього досв╕ду вони здобували в розтерзан╕й хижаками Укра╖н╕ – «на наш╕й не сво╖й земл╕». Особливо в ХХ стол╕тт╕. Разом вони протягом десятил╕ть викор╕нювали укра╖нську ╕дентичн╕сть ╕ самосв╕дом╕сть, названу «укра╖нським буржуазним нац╕онал╕змом». Разом нищили укра╖нське село розкуркуленням ╕ голодомором. Разом витравляли вс╕ вияви укра╖нського культурного життя на Донеччин╕ як пережитки ворожо╖ ╕деолог╕╖ та п╕дступи заруб╕жно╖ агентури – й в╕дпроваджували ненад╕йний «елемент» подал╕ в╕д Укра╖ни або й зовс╕м далеко, в неповороття. Разом культивували «нещадну класову ненависть», дуже ч╕тко зор╕╓нтовану на той самий «елемент». Разом працювали над створенням «ново╖ ╕сторично╖ сп╕льност╕», в як╕й на Донеччин╕ не було б м╕сця укра╖нськ╕й ╕дентичност╕, укра╖нськ╕й школ╕, укра╖нськ╕й мов╕, укра╖нськ╕й пам’ят╕.
Не все ╖м вдавалося, але попрацювали на славу ╕ зробили чималий внесок у п╕дготовку ╜рунту для того, що ма╓мо нин╕ на Донеччин╕. Деморал╕зували сусп╕льн╕сть, пригнобили укра╖нство, виховали й загартували «совка». Нин╕ детонують рад╕окерован╕ м╕ни, закладен╕ давно.
╤мперський сказ Пут╕на захлинувся б на кордон╕ з Укра╖ною, якби по другий б╕к кордону його не ждали традиц╕йн╕ п’ят╕, шост╕ чи як╕сь-там одинадцят╕ «колони», на як╕ багата укра╖нська ╕стор╕я. «Укра╖но, Укра╖но! Оце тво╖ д╕ти» (Тарас Шевченко). Що ж до вар╕анту донецького, то тут нав╕ть не про «колони» доводиться говорити. Тут щось масштабн╕ше й орган╕зован╕ше – системна робота м╕сцевих владних структур, як╕ у склад╕ Укра╖ни посл╕довно вибудовували фактично «русский мир», обходячись без цього самоозначення ╕, в╕дпов╕дно до ситуац╕╖, не цураючись тризуба й жовто-блакитного прапора на фронтонах сво╖х установ.
Досягнутий ступ╕нь в╕д╕рваност╕ Донбасу в╕д життя решти Укра╖ни я в╕дчув ул╕тку 2005 року п╕д час проведення в Донецьку Св╕тового конгресу укра╖н╕ст╕в. У його робот╕ брали участь сотн╕ вчених-гуман╕тар╕╖в р╕зних нац╕ональностей, з десятк╕в кра╖н, у тому числ╕ люди ╕з св╕товими ╕менами. Н╕коли в Донецьку не бувало такого грона науковц╕в з ус╕х континент╕в. Здавалося б, ╖х розхапають на телепрограми, ╕нтерв’ю для рад╕о ╕ газет, запрошуватимуть на виступи й для знайомства – така р╕дк╕сна нагода, та й честь для Донецька: ╓ чим гордитися. В ╕нших м╕стах Укра╖ни, де проводились так╕ конгреси, в╕дбою не було в╕д журнал╕ст╕в. Тут же – глибока байдуж╕сть. Т╕льки одна-дв╕ газети дали коротеньк╕ «╕нформашки». Це не було ан╕ навмисною ╕гнорац╕╓ю, ан╕ п╕дкресленим зневажанням. Просто цей багатоденний науковий форум випадав ╕з стилю життя м╕льйонного м╕ста, з його ╕нформац╕йно╖ сфери, ц╕лком п╕дпорядковано╖ рос╕йським стандартам ╕ рос╕йському наповненню. Так було на вс╕й Донеччин╕ ╕ так тривало десятил╕ттями. Н╕ телеслова, н╕ рад╕ослова, н╕ слова газетного з любов’ю до Укра╖ни, зац╕кавлено про Укра╖ну як ц╕л╕сть, як державу. Х╕ба щось вимушено-казенне, «для галочки». Або в м╕зерних тиражах поодиноких укра╖нських видань. Зате ск╕льки запоб╕гливо╖ мови про Рос╕ю, яка насичен╕сть донецького ╕нформпростору прямою московською продукц╕╓ю! Неважко уявити, якого громадянина Укра╖ни виховували. ╤ куди в╕н мав дивитися, в якому напрямку.
Тож не дивно, що для багатьох донеччан Укра╖на була чимось далеким ╕ чужим. Але ж не для вс╕х! Далеко не для вс╕х. ╤ це особливо важливе тепер.
У витравленост╕ в╕дчуття Укра╖ни крилася велика небезпека не лише для Донеччини, а й для вс╕╓╖ Укра╖ни. Дехто з пол╕тичних л╕дер╕в, напевне, в╕дчував цю небезпеку, принаймн╕ лунали голоси про необх╕дн╕сть створення ╓диного ╕нформац╕йного ╕ культурного простору, який «зшив» би кра╖ну. Але дал╕ розмов справа не п╕шла. Чи то пол╕тично╖ вол╕ й енерг╕╖ не вистачило, чи то резерв╕в ф╕нансових ╕ творчих, чи то вс╕ сили п╕шли на м╕жпарт╕йну боротьбу. А головне – потужн╕ ол╕гарх╕чн╕ клани були зац╕кавлен╕ у збереженн╕ й культивуванн╕ «ос╕бност╕» Донеччини, в протиставленн╕ ╖╖ решт╕ Укра╖ни (поки що вони не готов╕ були опанувати вс╕╓ю Укра╖ною), — саме це давало ╖м козир у пол╕тичн╕й боротьб╕. ╤ вони саботували всяку спробу культурно╖ ╕ ментально╖ консол╕дац╕╖ сходу ╕ заходу Укра╖ни. Пригадаймо, що нав╕ть запрошення донецьким школярикам провести зимов╕ кан╕кули на засн╕жених Карпатах зустр╕чали спротив: мовляв, хочуть нашим д╕тям нав’язувати бандер╕вську в╕ру. Що вже говорити про те, що славетн╕ мистецьк╕ колективи, як╕ з величезним усп╕хом гастролювали на вс╕х континентах, десятил╕ттями не бували на Донеччин╕, ╕ не з╕ сво╓╖ вини, – тож зарозум╕лий масовий донеччанин ново╖ доби щиросердо вважав укра╖нську культуру «шароварщиною», а часом ╕ зовс╕м малоосв╕чений «совок» почував свою вищ╕сть на т╕й п╕дстав╕, що слуха╓ московський «т╓л╕к» ╕ говорить мовою, що трохи скида╓ться на рос╕йську.
Це в╕доме й зрозум╕ле. Але немалою була, на м╕й погляд, ╕ провина т. зв. нац╕онально-демократичних сил. По-перше, ╖м була (╕ залиша╓ться) властивою абсолютизац╕я сво╓╖ патр╕отично╖ ейфор╕╖, а в╕дпов╕дно – брак самокритичност╕ й тверезо╖ оц╕нки ситуац╕╖. Психолог╕чно це пояснюване: потр╕бна в╕ра, потр╕бне п╕днесення. Але при цьому бажано (або й необх╕дно) бачити реальн╕сть навколо себе. Далекого вересня 1989-го я свою сп╕вдопов╕дь на Установчому з’╖зд╕ Народного Руху Укра╖ни «За Перебудову» розпочав ╕з застереження, що вона «досить дисонуватиме ╕з настро╓м, який пану╓ в ц╕й аудитор╕╖. Але я вважаю, що це потр╕бно, тому що за межами цього залу ╓ величезн╕ простори Укра╖ни, ╕ на цих просторах не скр╕зь пану╓ така атмосфера, як у нас з вами. ╤ якщо ми хочемо не просто розпалювати самих себе, а хочемо йти до людей ╕ працювати з ними, то нам ╓ про що подумати».
Це застереження, заклик враховувати неоднозначн╕сть настро╖в сусп╕льства не вс╕м сподобалися. А щось под╕бне доводилося мен╕ говорити й писати ще чверть стол╕ття, звертаючи увагу укра╖нських патр╕от╕в на дивну сл╕поту до того, що д╕╓ться поза ╖хн╕м колом, на невм╕ння й небажання виходити поза це сво╓ коло й дискутувати з людьми ╕нших погляд╕в та переконувати ╖х або й самим дечого навчатися. На жаль, ця патр╕отична слабк╕сть виявилася ╕ п╕д час Майдан╕в. Адже були й Антимайдани, хай ╕ орган╕зован╕ антиукра╖нською владою, проплачен╕, брутальн╕, але гасла, що там лунали, були не випадков╕ й в╕дбивали настро╖ певно╖ частини людност╕. З погляду часу дума╓ться, що, мабуть, треба було докласти б╕льших ╕ продуман╕ших зусиль для контакт╕в, дискус╕й тощо – можливо, це допомогло б знайти шляхи для зменшення розриву м╕ж укра╖нцями р╕зних рег╕он╕в (чого не досягти простим декламуванням гарного гасла «Укра╖на ╓дина»). В усякому раз╕, необх╕дно було дати «сходу Укра╖ни» адекватн╕шу ╕нформац╕ю про ки╖вський Майдан, яскрав╕ше показати його людське обличчя, щоб хоч трохи розв╕яти м╕ф про «нац╕онал╕ст╕в» ╕ «фашист╕в». Але як це мало б робитися? ╤мпров╕зац╕╖ тут би не дуже допомогли, а до яко╖сь системи (типу п╕зн╕шого ╕нформволонтерства) сусп╕льн╕сть, за умов гостро╖ протид╕╖ антимайданно╖ влади, не була готова. ╤ завезен╕ антимайданники налаштован╕ були, швидше за все, на погроми, н╕ж на дискус╕╖.
Звичайно, ╕нформац╕йний ╕ ментальний аспекти донецько╖ проблеми – не ╓дине, що було, ╕, може, й на сьогодн╕ не ╓ найпекуч╕ше… ╢ агрес╕я Рос╕╖, ╓ руйнац╕я, ╓ соц╕ально-економ╕чна криза, ╓ гуман╕тарна катастрофа на Донеччин╕… Н╕хто не зна╓, коли ╕ як це ск╕нчиться. Колись говорилося про к╕лька дн╕в, пот╕м про к╕лька тижн╕в, пот╕м про к╕лька м╕сяц╕в, тепер л╕к ╕де на роки. Нав╕ть велик╕ державн╕ оптим╕сти зазирають уже на п’ять, а то й десять рок╕в наперед. ╤ що там бачать? Що вичаклу╓ та╓мна дипломат╕я «великих» ╕ чи не спробують поставити Укра╖ну перед доконаним фактом?
Одне можна сказати напевне: хоч би якою стала Донеччина в наступн╕ роки – особливим рег╕оном Укра╖ни; в╕льною економ╕чною зоною; тимчасово (?) окупованою територ╕╓ю; «поверненою» областю Рос╕╖ (хоч це ╕ виключене як реальн╕сть, але залиша╓ться як московське марення); п╕дрос╕йським територ╕альним уламком на зразок Придн╕стров’я, – миру ╕ спокою не буде н╕ в Укра╖н╕, н╕ на Донеччин╕. Дов╕чний володар Рос╕йського царства Пут╕н не в╕дмовиться в╕д сво╖х заз╕хань ╕ не послабить провокац╕й та диверс╕й – не лише на сход╕ Укра╖ни. Однак за будь-яких обставин на Донеччин╕ житимуть не сам╕ лиш ╕дейн╕ л╕л╕пут╕нц╕ й темн╕ шалапут╕нц╕, а й люди, як╕ вже в╕дчувають або ще в╕дчують, що ╖х вплутали в чужу жорстоку гру. Пережите вплива╓ ╕ вплине на погляди й настро╖ багатьох. По-р╕зному. Хтось прозр╕╓. Хтось утвердиться в сво╓му укра╖нств╕. Хтось звинувачуватиме Укра╖ну в б╕дах в╕йни ╕ ще б╕льше озлобиться. Хтось клястиме вс╕ можлив╕ влади. Р╕зн╕ настро╖ будуть ╕ серед переселенц╕в, ╕ серед тих, хто прийма╓ ╖х. Але над ус╕ма тяж╕тиме пам’ять смертей, кал╕цтв ╕ ру╖ни. ╤ якщо не вс╕, то багато хто з них будуть нев╕льниками сво╓╖ злоби й ненавист╕. Або сво╖х моральних травм. Або сво╓╖ пам’ят╕.
Це буде найтяжча спадщина. ╤ як ╖й дати раду? Як з нею буде жити?
На в╕дновлення буд╕вель, на в╕дбудову господарства, на рекультивац╕ю – бодай часткову – розбомблених ╕ отру╓них ╜рунт╕в та очищення земл╕ в╕д м╕н ╕ осколк╕в може вистачити десятка рок╕в – ще ж ╕ м╕жнародн╕ проекти будуть. А ск╕льки рок╕в знадобиться для рекультивац╕╖ душ людських ╕ хто допоможе?
Це питання питань – як не на сьогодн╕, то на близьке й на далеке майбутн╓...


ОПИТУВАННЯ В «ДНР»: СЕПАРАТИСТ╤В П╤ДТРИМУ╢ МЕНШЕ ТРЕТИНИ ЖИТЕЛ╤В

Менше третини жител╕в самопроголошено╖ «ДНР» п╕дтримують сепаратист╕в. Так╕ дан╕ соц╕олог╕чного опитування, проведеного на замовлення само╖ м╕сцево╖ «влади». Вони були опубл╕кован╕ на сайт╕ сепаратистського ╕нформагентства «Донецьке агентство новин».
Як пов╕домля╓ться, опитування було проведене в серпн╕ Центром соц╕олог╕чних досл╕джень «Особливий статус». Всього було опитано 6500 ос╕б у 19 м╕стах Донецько╖ област╕, як╕ перебувають зараз п╕д контролем сепаратист╕в.
Опитування показало, що лише 29% населення п╕дтримують «ДНР». Ран╕ше цей показник становив ще менше — 22%. Абсолютна менш╕сть погодилася вважати себе патр╕отами Рос╕╖. За результатами соц╕олог╕в, таких 11% в ╤ловайську та 12% в Дебальцевому. Всього в «ДНР» патр╕от╕в Рос╕╖ лише 10%. В основному люди вважають себе патр╕отами Донбасу. Ствердно в╕дпов╕дають на це запитання в р╕зних м╕стах «ДНР» в╕д 34% до 48%.
(УН╤АН)

У ДОНЕЦЬКУ РОЗ╤ГНАЛИ М╤ТИНГ М╤СЦЕВИХ ЖИТЕЛ╤В

12 вересня представники так званого «министерства госбезопасности ДНР» в Донецьку роз╕гнали т╕льки-но розпочатий м╕тинг жител╕в околиць м╕ста. Як пов╕домляють «Новости Донбасса», м╕сцев╕ жител╕ хот╕ли посп╕лкуватися з так званим главою «ДНР» Захарченком. М╕тинг був заздалег╕дь анонсований у соц╕альних мережах.
«Настала точка кип╕ння нашого терп╕ння, год╕ мовчати ╕ дозволяти робити з нас ╕д╕от╕в», — говорилося у заклику на м╕тинг. Як написав один з акредитованих м╕сцевою «владою» журнал╕ст╕в, йому не допомогли н╕ прес-карта, н╕ акредитац╕я: люди в камуфляж╕, як╕ п╕зн╕ше виявилися «геб╕стами», за руки-ноги винесли його з-п╕д буд╕вл╕ захоплено╖ сепаратистами ДонОДА, коли той почав в╕деозйомку.
«╤ зам╕сть в╕дпов╕дей на мо╖ запитання, на як╕й п╕дстав╕ вони порушують мо╖ права, — посипалися докори: «А че ты сюда вообще пришел? Ты шо не видишь, что тут журналистов нет? А если нет — значит и снимать не надо!» — написав в╕н.
Присутн╕ на м╕тингу близько 50 ос╕б постояли розр╕знено ╕ так не зважилися почати акц╕ю ╕ закликати Захарченко «розпов╕сти, що було зроблено, щоб загибель людей ╕ руйнування м╕ст ╕ селищ Донбасу не були марн╕», як хот╕ли до зустр╕ч╕ з камуфльованими молодиками.

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 18.09.2015 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15915

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков