Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 30.01.2004 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#5 за 30.01.2004
Новини Криму та України
журналісти

За роком - рік...

Близькі культура, мова і... Тузла?
Рік Росії в Україні - це лише етап у зміцненні взаємовідносин між двома країнами. Таку думку висловив на урочистій церемонії, присвяченій завершенню Року Росії в Україні Президент Російської Федерації Володимир Путін, який перебував у Києві з офіційним візитом.
За його словами, "ми в Росії пишаємося" успіхами України, зміцненням її економічного потенціалу і міжнародних позицій. "Росії потрібна сильна Україна, а Україні, впевнений, - сильна Росія. Такі держави можуть, мають бути і обов'язково будуть вірними союзниками і надійними стратегічними партнерами", - сказав він.
"Серцю кожного мешканця Росії насправді близька культура і мова України, тут щиро люблять українську літературу і пісні. Ми щиро поважаємо працелюбний український народ і віримо, що ці почуття взаємні", - сказав Президент Російської Федерації.

* * *

Президент України Леонід Кучма підписав Указ "Про проведення Року Республіки Польща в Україні".

Документ видано з метою поглиблення стратегічного партнерства, зміцнення зв'язків між Україною і Республікою Польща в економічній і гуманітарній сферах та на виконання домовленостей, досягнутих під час зустрічей на найвищому рівні між Президентами України і Республіки Польща, повідомила Укрінформу прес-секретар Президента України Олена Громницька.
Згідно з документом утворено Організаційний комітет з підготовки та проведення Року Республіки Польща в Україні і затверджено його персональний склад. Головою Організаційного комітету призначено віце-прем'єр-міністра України Дмитра Табачника.


ЛЕОНІД КУЧМА ПРИВІТАВ ПАТРІАРХА ФІЛАРЕТА

23 січня Президент України Леонід Кучма привітав Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета (УПЦ КП) у його резиденції з 75-річчям від дня народження, повідомила Укрінформу прес-секретар Президента України Олена Громницька.
Глава держави вручив Патріарху Філарету орден Ярослава Мудрого ІІІ ступеня, підкресливши: "Ви своєю працею це заслужили. Для мене велика честь вітати Вас і вручити цю нагороду". Президент України  зазначив, що  цю значну дату Патріарх зустрічає у доброму здоров'ї.
У свою чергу Патріарх Філарет зауважив, що "зворушений, що перше привітання в цей день він одержав від Президента України. Я щиро вдячний за таку високу оцінку моєї праці. Я вважаю, що це моє покликання. Я  понад 50 років служу церкві і вважаю своїм обов`язком підтримувати в нашому народі духовність і моральні цінності. Без цього не може існувати жодна держава, жодна нація", - підкреслив глава УПЦ КП.

ТИМ ЧАСОМ...

Чому Путін "не помітив" ювілею?

23 січня вся Україна вітала свого духовного провідника, Патріарха Київського і всієї України-Руси Філарета, якому виповнилося 75 років. Повага українського суспільства до цього визначного церковного ієрарха є настільки високою, що цього дня з привітаннями до Патріаршої резиденції прибули найрізноманітніші українські політики - від лідерів опозиції і до Президента Л. Кучми. Свою повагу до предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату засвідчили цього дня і лідери Української республіканської партії "Собор", народні депутати України - голова партії Анатолій Матвієнко, голова ради старійшин партії Левко Лук'яненко, заступник голови ради старійшин, академік Костянтин Ситник.
Побажавши Патріархові Філаретові "многії літа",  Анатолій Матвієнко звернув
також увагу на промовисту обставину: в день народження Патріарха до України прибуває президент сусідньої держави В. Путін. Якби, скажімо, візит Л. Кучми до Москви збігся з ювілеєм Патріарха Московського Алексія ІІ, то, безумовно, Президент за дипломатичним протоколом знайшов би час і можливість привітати духовного провідника росіян. Однак  у програмі візиту В. Путіна до Києва привітання Патріарха Філарета не значиться. То що це: неповага до духовного лідера, який насмілився кинути виклик пануванню імперської Москви, чи черговий рецидив подвійних стандартів, які досі домінують у нерівноправних стосунках путінської Росії і кучмівської України?
Прес-служба УРП "Собор".
23 січня 2004 року.


ЧИ БУДЕ В ПАРКУ МЕЧЕТЬ - ВИРІШУВАТИМУТЬ ДЕПУТАТИ
Питання про будівництво соборної мечеті в Сімферополі на території парку "Салгирка" планується розглянути на одній з найближчих сесій Верховної Ради АРК. Про це повідомив голова Комітету у справах релігій при Раді міністрів Криму Володимир Маліборський на нараді з підготовки заходів, присвячених 60-річчю депортації.
За словами В. Маліборського, питання про будівництво мечеті в парку "Салгирка" обговорювалося на зустрічі з першим заступником голови Ради міністрів Володимиром Раєнком, віце-спікером кримського парламенту Ільмі Умеровим, керівниками ряду республіканських комітетів. За підсумками зустрічі В. Раєнко дав
доручення відповідним структурам підготувати проект постанови Верховної Ради АРК з даного питання і запропонувати розглянути його на найближчому пленарному засіданні парламенту.
Як уже повідомлялося, Меджліс кримськотатарського народу і Духовне управління мусульман Криму вимагають виділити ділянку в парку "Салгирка" під будівництво соборної мечеті.
16 грудня 2003 року голова Ради міністрів АРК Сергій Куницин заявив, що Сімферопольський міськвиконком виділив ділянку в районі парку "Салгирка" під будівництво мечеті. Власті Сімферополя спростували дану інформацію. Як заявив мер міста Валерій Єрмак, питання про відвід землі в парку "Салгирка" міська влада розгляне тільки після відповідного рішення Верховної Ради АРК, яка раніше передала цей парк Таврійському національному університету під створення ботанічного саду.


ДЛЯ ВІДНОВЛЕННЯ ПОРУШЕНИХ ЦЕРКОВНИХ ПРАВ

Під головуванням віце-прем'єр-міністра Дмитра Табачника відбулося  засідання Міжвідомчої комісії, утвореної на виконання Указу Президента України від 21.03 2002 року "Про відновлення порушених прав церков та релігійних організацій". Розглядалися питання щодо доопрацювання Переліку храмів та інших церковних споруд, на які претендують релігійні організації, а також  окремі звернення таких організацій з майнових питань. Було також заслухано звіти про стан виконання  зазначеного Указу в Автономній Республіці Крим та Дніпропетровській області.
За результатами наради Фонду держмайна України доручено  доопрацювати Перелік храмів та інших споруд з метою врахування останніх заяв громад віруючих.
Керівництву Ради міністрів АРК та Дніпропетровської  блдержадміністрації рекомендовано разом з керівниками духовних центрів та управлінь досягти домовленості щодо поетапної передачі віруючим колишніх культових будівель і майна. За словами Дмитра Табачника, необхідність поетапної передачі майна зумовлена  особливостями нинішнього використання цих будівель. Найчастіше - це приміщення шкіл, лікарень, житлові будинки. Поетапна передача майна дасть змогу в перспективі забезпечити потреби як релігійних організацій, так і тих, хто сьогодні володіє цими приміщеннями, зазначив віце-прем'єр-міністр.
Під час наради було заслухано інформацію заступника голови Державного комітету України  по земельних ресурсах В. В. Жмуцького про стан підготовки та розгляду у Верховній Раді України законопроекту щодо надання релігійним організаціям земельних ділянок для будівництва храмів та здійснення інших завдань їх статутної діяльності.  Цей законопроект передбачає збереження права релігійних організацій на безоплатне користування земельними ділянками, а не їх оренду. (Всі інші користувачі, згідно з чинним законодавством, до 1 січня 2005 року мають укласти договори оренди  замість договорів користування). 
Найближчим часом за дорученням Уряду мають бути переукладені угоди між Міністерством культури і мистецтв України і релігійною громадою св. Миколая римсько-католицької церкви м. Києва, Державним комітетом України з питань будівництва та архітектури і Свято-Кирилівською релігійною громадою Української православної церкви м. Києва щодо змін прав розпорядників будівель на користь релігійних організацій.
Доручення також отримали ряд центральних органів виконавчої влади, у користуванні яких знаходяться культові будівлі та інші церковні споруди. Зокрема, Мінпромполітики та Рада міністрів АРК за участю керівництва Сімферопольської і Кримської єпархії УПЦ найближчим часом розглянуть питання передачі релігійній громаді УПЦ м. Сімферополя храму Семи священномучеників, які були єпископами у Херсонесі,  а Державний комітет України з питань технічного регулювання та споживчої політики  прискорить передачу будинку  в м. Львові Львівській митрополії РКЦ.


Накипіло - аж до страйку!

4 лютого 2004 року кримські підприємці та пенсіонери вийдуть на вулиці Сімферополя з протестом проти нового Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Причому, акція офіційно зареєстрована не як мітинг на знак протесту, а як соціальний конфлікт.
З 1 січня 2004 р. у два - три рази  збільшено податковий тягар для дрібних підприємців. Сьогодні для платників єдиного та фіксованого податку існує подвійне оподаткування пенсійним збором - залишилися 42% від ставки податку, що йдуть у Пенсійний фонд, залишився обов'язок сплачувати на кожного найманого працівника 50% від ставки єдиного податку і додався обов'язок сплачувати за найманих працівників окремо 32% на фонд заробітної плати та сплачувати за самого приватного підприємця фіксований пенсійний внесок. Словом, на кожні 100 гривень чистої зарплати потрібно віддати фондам і державі 92,5 гривні податків. Усе це призведе до економічної смерті більшості дрібних підприємців, решта буде змушена знову піти в "тінь". Варто нагадати, що в самому лише Сімферополі 43 ринки - це сила-силенна люду соціально не захищеного, а по всій Україні на ринках сконцентровано близько 4 млн. робочих місць.
Пенсіонери взагалі залишилися в принизливому становищі. Підвищення пенсій на 4,2% ніщо в порівнянні з 8%-вим рівнем інфляції 2003 р. Координатор громадської колегії об'єднань підприємців АРК Владислав Хмеловський вважає: "Подібний перерозподіл податків скоротить бюджет Криму удвічі. А це загрожує повторенням ситуації 1996 р., коли питання стояло не про підвищення пенсій на 6 - 10 гривень, а про те, чи її виплачуватимуть взагалі".
Оргкомітет акції запевняє, що цього дня мітинги відбудуться в усіх регіонах України. Вимоги страйкарів підтримали 22 партії блоку "Наша Україна", партії "Нова сила" та СДПУ(о). На сімферопольську акцію запрошені народні депутати АР Крим та України. Можливе призупинення роботи ринків, маршруток, таксі, магазинів і підприємств.
Президент Спілки підприємців та роботодавців Криму Олександр Дудко прокоментував ситуацію так: "На законодавчому рівні економіку загнано в "тінь". Ми ж хочемо платити податки, мати стабільні закони, які б не змінювалися щороку, мати здорову державу". За словами О. Дудка, якщо влада не вживе необхідних заходів, з 16 лютого почнеться другий етап  акції протесту.
Оксана Тищенко-Монастирська.


Мусульман Криму привітали зі святом Курбан-байрам

Президія Верховної Ради АРК, Рада міністрів Криму і Постійний Представник Президента України в АРК привітали кримських мусульман зі святом Курбан-Байрам, що цього року відзначається 1 - 3 лютого. У привітанні, зокрема, говориться: "У перші дні лютого мусульмани всієї Землі будуть відзначати одне з головних свят в ісламі - Курбан-Байрам. Це дні священного служіння, що зміцнюють людину в її вірі і смиренності. Це свято закликає до милосердя, спонукає  до добродійності, утверджує взаєморозуміння, духовне єднання".
Керівництво АРК побажало кримчанам: "Нехай Курбан-Байрам надихне усіх нас на подальшу духовну досконалість і плідну працю на благо рідного Криму".
"Контекст-медіа".


ЯКЩО КУЧМА ХОЧЕ ТОГО, ЩО Й НАРОД, ТО ЧОГО Ж, СКАЖІТЬ, ІЩЕ НАРОД ЦЕЙ ХОЧЕ?

Лідер "Нашої України" Віктор Ющенко під час перебування в Грузії на церемонії   інавгурації новообраного президента цієї держави Михайла Саакашвілі зустрівся з представниками ЗМІ. Відповідаючи на запитання журналістів щодо його нещодавньої зустрічі з Леонідом Кучмою, Ющенко повідомив, що ключовою темою їхньої розмови була конституційна реформа та особливо - норма про обрання глави держави парламентом. "Леонід Кучма сказав, що він є прихильником прямих президентських виборів і виступає проти того, щоб главу держави обирали не на всенародних виборах, а в парламенті. Це - слова президента з даної проблеми. А як буде поводитися влада - це вже інше питання", - заявив лідер "Нашої України".
Коментуючи нинішню ситуацію в Україні, Ющенко підкреслив, що "опозиція в Україні єдина і сильна. А головним її досягненням протягом останніх двох місяців є те, що владі не вдалося скасувати прямі президентські вибори". "Останні події згуртували представників опозиції, і ми вистояли. А одна з найбільших перемог - це надзвичайна підтримка українців, адже 88% громадян (разом з Л. Кучмою. - Ред.) проти виборів президента парламентом", - відзначив лідер "Нашої України".
Він також позитивно оцінив той факт, що міжнародна спільнота розуміє ситуацію, яка склалася в Україні. За словами Ющенка, під час заходів з інавгурації президента Грузії він мав численні зустрічі з представниками дипломатичних місій, які виявляли обізнаність ситуацією, яка склалася в державі.
До слова, 36-річний Михайло Саакашвілі, який з учорашніх опозиціонерів став третім Президентом Грузії, переміг на дострокових виборах, що відбулися
4 січня, з вражаючим результатом:  за нього проголосували понад 96 відсотків  виборців.


ЯК РОЗСУДИТЬ НАС ЄВРОПА?

Українську Конституцію та зміни до неї не можна розглядати як внутрішню справу України, в яку не може втручатися Рада Європи, сказала в інтерв'ю "Німецькій
хвилі" доповідач ПАРЄ Ганне Северінсен. У четвер вона та її колега Ренате Вольвенд мали брати участь у позачергових дебатах, присвячених конституційній кризі в Україні. Нагадаємо, що кілька днів тому Міністерство закордонних справ України назвало заяви доповідачів ПАРЄ стосовно перебігу конституційної реформи "упередженими", розцінивши їх як "втручання у внутрішні справи України".
Як зазначила доповідач з "українського питання" Северінсен, якщо Конституцію чи зміни до неї Київ розглядає як свою виключно внутрішню справу, то Рада Європи може перетворитися лише на європейський клуб без жодних цінностей і мети. Вона нагадала, що при вступі до Ради Європи Україна взяла на себе зобов'язання
дотримуватися певних цінностей. Як відомо, одне із завдань цієї організації полягає в тому, щоб відстежувати, як країни-члени виконують свої зобов'язання. В інтерв'ю "Німецькій хвилі" Ганне Северінсен зазначила, що моніторинговий комітет і Парламентська Асамблея Ради Європи зазвичай мають справу з питаннями на кшталт змін до Конституції. У четвер під час дебатів, присвячених Україні, депутат від Данії Северінсен та її колега з Ліхтенштейну Ренате Вольвенд мали закликати Київ дотримуватися виключно конституційного шляху при внесенні змін до Основного Закону - тобто представники всіх фракцій Верховної Ради мають ухвалити спільне рішення.

Тим часом...

Постійний представник Президента України у Верховній Раді Олександр Задорожній вважає, що розгляд у ПАРЄ питання про хід конституційної реформи в Україні - це "не питання рівня ПАРЄ". Не варто було його вносити разом з такими глобальними темами, як проблеми міжнародного тероризму в Європі, безпеки громадян тощо.
"Ми маємо власні конституційні процедури, вони абсолютно чітко додержані, ми маємо висновок Конституційного суду", - підкреслив Олександр Задорожній. На його думку, всі добре усвідомлюють, що ПАРЄ розглядатиме не питання конституційної чи політичної кризи в Україні, а питання парламентських розборок. І це, на жаль, не прикрашає Україну, підкреслив він.


КРИМ УЖЕ В "СЕРЕДНЯЧКАХ"

За підсумками 2003 року АРК знаходиться на дванадцятому місці серед 26 регіонів України за показниками промислового виробництва, тоді як у 2002 році автономія займала 25-те місце. Про це повідомило Міністерство економіки Криму.
За інформацією міністерства, у 2003 році приріст промислового виробництва в Криму склав 18,9%, тоді як рік тому спостерігався спад на 6,5%. Підприємствами Криму торік вироблено продукції на 3 273,7 млн. грн. проти 2 505,4 млн. грн. у 2002 році. Особливо змінилася ситуація в Керчі і Феодосії, де зуміли досягти приросту обсягів виробництва (+2,7% і +18,5% відповідно), тоді як за підсумками дев'яти місяців у цих містах був спад (-8,6% і -6,6% відповідно).


МЕРУ ЩОЛКІНОГО ЗАГРОЖУЄ ЗВІЛЬНЕННЯ

Рада міністрів Криму ухвалила рішення просити Щолкінську міську Раду розглянути в позачерговому порядку питання про дострокове припинення повноважень міського голови Віталія Дичука. Про це повідомила прес-служба Радміну.
За її інформацією, на засіданні кримського уряду 27 січня В. Дичук повинен був відзвітуватися про роботу Щолкінського міськвиконкому щодо здійснення делегованих повноважень органів виконавчої влади в галузі житлово-комунального господарства, однак мер Щолкіного на засідання не з'явився. Проте дане питання було розглянуте "у зв'язку з необхідністю застосування екстрених заходів зі зниження соціальної напруги в Щолкіному, викликаної невдоволенням населення вкрай низьким рівнем житлово-комунального обслуговування".
Рада міністрів АРК визнала роботу Щолкінського міськвиконкому щодо здійснення делегованих повноважень у галузі ЖКГ незадовільною. Республіканському комітету з житлово-комунального господарства і Ленінській райдержадміністрації доручено посприяти виконкому Щолкінської міськради у стабілізації роботи житлово-комунальних підприємств, підвищенні якості послуг, забезпеченні постійного контролю за організацією теплопостачання житлового фонду і об'єктів соціальної сфери.


ШУКАЛИ БОМБУ В МІСЬКРАДІ...

22 січня працівники Сімферопольської міськради були терміново евакуйовані у зв'язку з анонімним дзвінком про замінування будівлі. Про це агентству "Контекст-медіа" повідомили в міськраді.
Робота Сімферопольської міськради була припинена на три години, протягом яких будівлю обстежували співробітники правоохоронних органів. Інформація про замінування не підтвердилася, і міськрада знову приступила до роботи в звичайному режимі.
Як повідомили агентству в Центрі громадських зв'язків Головного управління МВС України в АРК, у даний час проводяться заходи зі встановлення особистості, яка телефонувала.
"Контекст-медіа".


Гинуть люди у вогні...

За 12 місяців 2003 року по Криму зареєстровано 2 092 пожежі і загорання, матеріальні збитки склали 4 млн. 968 тис. гривень, врятовано від вогню 76 чоловік,  матеріальних цінностей - на суму 16 млн. 444 тис. грн.
У житловому секторі відбулося 1 433 пожежі (68% від загальної кількості), на які припадає 96% загиблих. Усього ж загинуло у автономії 149 чоловік.
За 23 дні січня 2004 року відбулося 90 пожеж і загорань, на місцях пожеж виявлено 17 загиблих (у порівнянні з аналогічним періодом минулого року - зростання на 25%). Протягом зимового опалювального сезону триває інтенсивне використання всіляких обігрівальних приладів. Як наслідок - високий рівень небезпеки виникнення пожеж.
Більшість пожеж відбувається через недотримання правил пожежної безпеки під час експлуатації нагрівальних побутових електроприладів, пічного опалення і необережність з вогнем при палінні у ліжку в нетверезому стані.
Яскравий приклад - пожежа 23 січня о 23-й годині у квартирі п'ятиповерхового житлового будинку в Феодосії на вулиці Нахімова. Господар квартири, 1950 року народження, в нетверезому стані заснув з непотушеною сигаретою. Загорілася спочатку постільна білизна, потім вогонь пішов далі. Якби не вчасні дії пожежників-рятувальників, трагедії було б не минути. У цьому ж місті через кілька годин на вулиці Морозова через коротке замикання електропроводки загорілася квартира. На місці пожежі знайдено труп громадянина 1983 року народження. Проводиться слідство. 
Також не зменшується кількість пожеж, спричинених відсутністю протипожежних переділків димоходів побутових печей. Як приклад - пожежа на початку року в житловому будинку на вулиці Леніна у Сімферополі. В результаті сім'я залишилася без даху над головою.
Головне управління пожежної безпеки і аварійно-рятувальних робіт МНС України в АРК звертається до всіх громадян з проханням бути уважними при використанні електронагрівальних приладів і пічного опалення. Стежте за їхньою справністю і не залишайте без догляду. Пам'ятайте: тільки суворе дотримання правил пожежної безпеки допоможе вам уникнути лиха.
Ірина ЮР'ЄВСЬКА,
інспектор Держпожнагляду Київського району м. Сімферополя.


ЮРИСТИ ВІДЗНАЧИЛИ ДЕНЬ СОБОРНОСТІ

22 січня 1918 року Українська Центральна Рада проголосила незалежність Української Народної Республіки. А рівно через рік на Софійському майдані в Києві було оголошено акт Злуки - об'єднання Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки.
Минулого тижня у Кримському юридичному інституті Національного університету внутрішніх справ відбулися урочисті збори колективу інституту, присвячені цій даті. З короткою доповіддю про історичні події 22 січня 1919 року виступив викладач кафедри історії державності України інституту І. Задерейчук. Визначальними у його доповіді стали слова першого Президента Української Народної Республіки Михайла Грушевського, який твердив: "Які б тяжкі проби не судила переходити Україні й українському народові історична доля, які пертурбації не лежали б ще перед ними, великі часи Української Центральної Ради і її акти зостануться великою епохою їх розвою, твердою підставою національного будівництва".
Прес-служба Кримського юридичного інституту НУВС.


На облаштування репатріантів

У 2004 році з Державного бюджету України на облаштування колишніх депортованих громадян у Криму буде виділено 38 млн. грн. Про це повідомив заступник голови Ради міністрів АРК Едіп Гафаров на нараді з підготовки і проведення заходів, присвячених 60-річчю депортації.
За інформацією Е. Гафарова, 10,9 млн. грн., близько третини всієї суми, Кабінет Міністрів України планує виділити до 18 травня, 60-ї річниці депортації. Так, у січні, лютому і березні на облаштування репатріантів і підготовку пам'ятних заходів з Держбюджету повинні бути перераховані по 300 тис. грн., а в квітні і травні - по 5 млн. грн. Віце-прем'єр також повідомив, що 160 тис. грн. на ці заходи вже надійшли в Крим.


ЖИТЕЛІ ВЕСЕЛОГО СТВОРЯТЬ ДНД

Жителі села Веселе Судацького району висловилися за створення добровільної народної дружини для забезпечення порядку в селі. Відповідне рішення було прийняте на загальному сході жителів Веселого, котрий був присвячений міжнаціональним стосункам у регіоні.
Як повідомив агентству "Контекст-медіа" секретар Судацької міськради Василь Царук, на сход зібралися більше 600 жителів села. У сході також взяли участь представники судацького керівництва і перший заступник голови Верховної Ради АРК Василь Кисельов.
Учасники сходу звернулися до правоохоронців з проханням прискорити розслідування кримінальних справ, які були порушені по фактах бійок, що відбулися в селі протягом останнього місяця. Сход назвав неприпустимим втручання представників і лідерів одних релігійних громад у справи інших. В. Царук оптимістично оцінив підсумки сходу: "Він пройшов краще, ніж ми очікували. Люди зрозуміли, що ситуація підійшла до тієї межі, яку переступати не можна".
Як уже повідомлялося, у ніч з 9 на 10 січня в селі Веселе відбулася масова бійка між членами Сурозької козачої громади і кримськими татарами. За деякими даними, з кожної сторони в інциденті брало участь до 50 чоловік.


ЗЛОЧИННІСТЬ У КРИМУ ЗРОСЛА

У 2003 році на території Автономної Республіки Крим зареєстровано більше 26,4 тисячі злочинів, що на 16,9% більше, ніж у 2002 році. Про це агентству "Контекст-медіа" повідомили в Центрі громадських зв'язків Головного управління МВС України в АРК.
За інформацією Центру, у минулому році в Криму кількість убивств скоротилася на 13,8%, випадків нанесення тяжких тілесних ушкоджень зі смертельним наслідком - на 21,1%, зґвалтувань - на 10,9%. Разом з тим, у 2003 році зареєстровано на 28% більше фактів кримінального хуліганства, на 28,7% зросла кількість шахрайств. На 15,2% більше виявлено посадових злочинів, у тому числі 127 фактів хабарництва.


КВІТИ - ТЕЖ ХАБАР?

Як повідомив на прес-конференції міністр освіти і науки Василь Кремень, викладачі українських вищих навчальних закладів притягатимуться до кримінальної відповідальності за прийняті на іспитах від студентів подарунки та до дисциплінарної - за квіти. Як відомо, ще в грудні 2003 року міністр підписав і направив ректорам і директорам ВНЗ офіційний лист, в якому "заборонив під час сесії не тільки дарувати викладачам цукерки та інші речі, а й навіть квіти". Він вважає, що професорів і доцентів треба шанувати не квітами, а "щирим до них ставленням".
А для студентів і учнів з цього року запроваджено нові квитки, які завдяки спеціальному штрих-коду стануть водночас і проїзними документами на залізниці. Це потрібно для того, аби контролювати витрати на проїзд залізницею і запобігти непорозумінням між Міністерством освіти і "Укрзалізницею" при відшкодуванні коштів за пільговий проїзд. Коштуватимуть квитки нового зразка близько 4 гривень і діятимуть з лютого цього року.

"МОБІЛІЗАЦІЯ" ПО-УКРАЇНСЬКИ

В Україні з'явився перший мобільний телефон вітчизняного виробництва, який коштуватиме від 150 до 200 гривень і потрапить на прилавки вже влітку цього року. Новий телефон зроблений з деталей американського та японського виробництва, а "наше" в ньому - програмне забезпечення. Виробництво найпростішої моделі обходиться в копійки, одна з моделей має навіть фотокамеру та доступ до Інтернету. І хоча український телефон більше за розміром і важче своїх зарубіжних конкурентів, виробники стверджують, що пробна модель скоро стане легшою в два рази. Разом із тим вони скаржаться на недостатнє фінансування дослідів, в той час як зарубіжні компанії постійно пропонують чималі суми за наші технології. А ще розробники телефону - науково-дослідні інститути Міністерства промислової політики - бояться, що зарубіжні конкуренти зроблять все, аби український телефон не став масовим.

ЦИТРУСОВИЙ "ПРИБІЙ"

У Севастополі протягом двох днів місцеві жителі збирали апельсини, мандарини, грейпфрути і лимони, викинені морем на берег Козачої бухти. Як передає "Інтерфакс-Україна", збирали цитрусові не тільки на березі, а й у воді. Придатними в їжу виявилися тільки товстошкірі лимони,  які, зрізавши шкірку та подрібнивши, севастопольці складали в трилітрові банки і пересипали цукром. Інші цитрусові були пошкоджені, і їх доводилося через солоний смак викидати. На жаль, збір "морепродуктів" тривав усього два дні: вітер, змінивши напрямок, поніс цитрусові у відкрите море. Причина появи плодів у морі поки ще не відома.


ЛУЖКОВ ПОМУДРІШАВ?

Президент України Леонід Кучма своїм Указом нагородив орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня Юрія Лужкова - мера міста Москви, повідомила Укрінформу прес-секретар глави Української держави Олена Громницька.
Цим відзначено його вагомий особистий внесок у розвиток співробітництва між Україною і Російською Федерацією. Це, нагадаємо читачам, той самий Лужков, якого за його імперські висловлювання, зокрема, про приналежність Севастополя збиралися взагалі оголосити персоною "non grata" в Україні.
Напевне, й справді помудрішав, бо ж нагородили...


ПЕНСІЙНІ СТРАЖДАННЯ

ТАК ПІДВИЩИЛИ,ЩО АЖ ЗАМАЛО?

27 січня Президент України Леонід Кучма зустрівся з головою правління Пенсійного фонду  України Борисом Зайчуком. У ході розмови було обговорено питання реалізації пенсійної реформи в Україні, повідомила Укрінформу прес-секретар глави держави Олена Громницька.
У ході розмови глава держави  звернув увагу на  велику диференціацію між рівнем пенсій в Україні, підкресливши, що її мінімальний рівень не може задовольняти потреби пенсіонерів, та наголосив на необхідності вжиття урядом кроків для  підвищення мінімального рівня пенсій. Було наголошено також на необхідності вжиття комплексу заходів щодо недопущення  зниження рівня життя пенсіонерів та щодо ліквідації черг на отримання пенсій. Глава держави зауважив, що найближчим часом буде дано доручення уряду щодо реалізації пенсійної реформи.


І Львівщина незадоволена

Розмір пенсії з першого січня цього року зріс в середньому на 13%, - про це у вівторок на засіданні Львівського прес-клубу реформ повідомив керівник Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області Олександр Другов. Однак таким підвищенням та пенсійною реформою загалом населення не задоволене.
Близько 700 тисяч осіб на Львівщині отримують пенсію. Для більшості з них її розмір реально зріс лише на 5%. Представники Пенсійного фонду запевняють, що нарахування трудової пенсії тепер залежить від стажу роботи та зарплати, а оскільки на Львівщині вони завжди були невисокими, відповідно і нарахування незначні, окрім шахтарських районів. Більшість пенсіонерів в області називають пенсійну реформу звичайним обдурюванням людей, навіть з огляду на те, що ціни на хліб та на комунальні послуги зросли в середньому щонайменше на 30%. "Про ряд категорій осіб, до яких належать, наприклад, колишні політв'язні, держава зовсім не подбала", - сказав в інтерв'ю "Німецькій хвилі" головагромадсько-політичного об'єднання "Галицький вибір" Юрій Шухевич. За його словами, таких людей на Львівщині тисячі. "Період заслання не враховують навіть до стажу, не кажучи вже про зарплату", - скаржиться Шухевич. На власному прикладі голова об'єднання пояснює, що 31 рік ув'язнення та 9 років заслання, згідно з законом України, мали б йому гарантувати 120 років стажу. Однак пенсія колишнього політв'язня, вже за новими розрахунками, не перевищує навіть 100 гривень.
Галина Стадник.


А СУДДІ ХТО?

Віктор Ющенко в середу підписав позов до Печерського районного суду на Кабінет Міністрів України. Він вимагає скасувати постанову Кабміну № 1783, в якій, на його думку, уряд незаконно занизив на 70 гривень середню зарплату за 2002 рік.
Цей показник є базовим для нарахування і перерахування пенсій. Чим вищим є розмір середньої зарплати, тим більшою має бути пенсія.
За даними Держкомстату, в 2002 році середня зарплата становила 376 грн. Натомість в урядовій постанові її знизили до 306 гривень.
Віктор Ющенко заявив, що як народний депутат, згідно із Законом України "Про статус народного депутата України", у разі порушення прав та свобод громадян має "право на місці вимагати негайного припинення порушення або звертатися з вимогою до відповідних органів державної влади".
Віктор Ющенко та перший заступник голови Комітету у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів Валерій Альошин розробили законопроект "Про внесення зміни до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Згідно з проектом, середня зарплата за 2002 рік має бути не нижчою 376 гривень, як визначив Держкомстат. Законопроект Ющенка -Альошина вимагає перерахувати пенсії на основі показника у 376, а не 306 гривень.


ОСЬ ТАКА ДИФЕРЕНЦІАЦІЯ...

За оперативними даними Головного управління Пенсійного фонду України в АРК, з
1 січня 2004 року в 65,6% кримських пенсіонерів (347,6 тис. чоловік) розмір пенсії збільшився на 5 - 10 грн. Про це повідомила прес-служба Ради міністрів АРК з посиланням на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в автономії Миколу Ткаченка.
За інформацією прес-служби, 11,7% кримських пенсіонерів (62 тис. чоловік) тепер щомісяця одержують на 10 - 50 грн. більше. Підвищення пенсій на 50 - 100 грн. торкнулося 34,5 тис. кримчан (6,5% пенсіонерів, що проживають у республіці). 27,3 тис. чоловік (5,2% кримських пенсіонерів) стали одержувати на 100 - 500 грн. більше. У 668 кримчан (0,1% пенсіонерів) розмір пенсії збільшився більш ніж на 500 грн.
Як повідомив начальник Головного управління  Пенсійного фонду України в АРК, прийом документів на переоформлення пенсій продовжується. "Розуміючи бажання людей прискорити цей процес, збільшена кількість прийомних днів, - повідомляє прес-служба Радміну. - Однак М. Ткаченко попросив і пенсіонерів поставитися з розумінням до працівників фонду, які зараз працюють з подвійним навантаженням".


"Приймати рішення... і виправляти їх"

Пенсійна реформа - це не лише справа Пенсійного фонду чи Президента, а робота кожного міністра в кожній галузі,  наголосив 28 січня на засіданні уряду Прем'єр-міністр України Віктор Янукович. "Міністр праці та соціальної політики разом з першим віце-прем'єр-міністром і керівництвом Пенсійного фонду повинні бути на чолі цього процесу, а всі міністри - підтримати і провести цю роботу", - зазначив він.
Звертаючись до керівника економічного блоку уряду Миколи Азарова, Віктор Янукович сказав, що вже найближчим часом в уряді має бути  всебічно розглянуте питання пенсійної реформи. "Як платяться внески в Пенсійний фонд, хто їх не платить, чому, як організована робота в регіонах, як люди сприймають це, як висвітлюється ця робота, які прорахунки були при прийнятті закону і як цей закон втілюється вжиття", - на такі питання мають відповісти урядовці, зазначив Прем'єр. При цьому щодо всіх недоліків треба терміново приймати рішення і виправляти їх, і цю роботу треба проводити разом з регіонами, в галузях, на підприємствах, враховуючи наявність у країні приватного та акціонерного майна, а також державних підприємств", - наголосив Прем'єр-міністр України.


Кого люблять телеканали?

Петро Симоненко та Віктор Янукович найчастіше згадуються в позитивному контексті українськими загальнонаціональними телеканалами - такі дані дослідження Асоціації "Спільний простір" та Комітету "Рівність можливостей", проведеного протягом грудня 2003 року.
Експерти досліджували наступні телепрограми: на телеканалі "1+1" - програми "ТСН", "Епіцентр"; на телеканалі "Інтер" - програми "Подробиці", "Подробиці тижня"; на телеканалі УТ-1 - програми "Вісті УТ-1", "Вісті тижня - УТ-1", на телеканалі "ICTV" - програму "Факти".
Як свідчать результати дослідження, найбільше негативної інформації у цих програмах було отримано Віктором Ющенком.
Цей політик найбільшу частку негативної інформації отримав у програмах "Епіцентр" ("1+1"), "Подробиці" "Інтер", "Подробиці тижня" "Інтер", "Вісті" "УТ-1", "Вісті тижня" (УТ-1), де кількість згадок у негативній тональності про нього наближалася або й значно перевищувала кількість нейтральних згадок (у "Вістях" телеканалу УТ-1 - майже в сім разів).
Крім того, значну частку негативної інформації отримали в повідомленнях програм моніторингу Юлія Тимошенко і Олександр Мороз.
Найбільший дисбаланс між нейтральними й негативними згадками про Тимошенко спостерігався у програмах "Подробиці" ("Інтер") та "Вісті" (УТ-1). Кількість негативних згадок про Мороза була найбільшою в програмі "Факти" (ICTV). Натомість у лідера КПУ Петра Симоненка було найбільше позитивних та нейтральних згадок з числа політиків, що не представляють владу.
Найбільше позитивних або нейтральних згадок про Симоненка було зафіксовано в програмах ТСН ("1+1"), "Подробиці" (Інтер), "Подробиці тижня" ("Інтер"), "Вісті" (УТ-1). Про Симоненка майже не було або взагалі не було негативних згадок в телепрограмах, що брали участь у моніторингу.
Експерти припускають, що ймовірно, велика кількість позитивної інформації про Петра Симоненка і мінімізація негативної на українських телеканалах зумовлена участю Симоненка в підготовці й просуванні проекту конституційної реформи, так званого проекту Медведчука - Симоненка.
Загалом найбільше позитивних і нейтральних згадок, при майже цілковитій відсутності негативних згадок, отримали з перелічених політиків Віктор Янукович, Петро Симоненко й Віктор Медведчук.
Віктор Янукович є лідером за кількістю позитивних і нейтральних згадок у всіх програмах моніторингу, крім програм "Подробиці тижня" ("Інтер") і "Факти" (ICTV), де лідирує Петро Симоненко.  Найчастіше позитивно згадували Медведчука "Вісті" УТ-1.
Цей аналіз дав підстави експертам моніторингу стверджувати, що "у всіх телепрограмах, які досліджувалися, не було збалансованого висвітлення діяльності політиків, оскільки в інформаційних та інформаційно-аналітичних програмах усіх цих телеканалів надавалася перевага одним політикам і критикувалися інші".
Комітет "Рівність можливостей" та Асоціація "Спільний простір" є членами Громадської ради з питань свободи слова та інформації.


ХТО КОМАНДУЄ РУБИЛЬНИКОМ?

З вимогою "провести розслідування та притягти до відповідальності винних у позбавленні херсонців гарантованого діючою Конституцією України права на отримання інформації" звернулася Херсонська організація УНП до Нацради з питань телебачення та радіомовлення та до профільного Комітету ВР.
Причиною звернення стало те, що 19 січня "херсонці були позбавлені можливості дивитися інформаційну програму "Час" на 5-му каналі внаслідок відсутності стабільного радіосигналу". Автори листа переконані, що "це організована провокація, мета якої - не дати можливість вільно і в повному обсязі поінформувати українців про мету візиту Моніторингового комітету з Ради Європи та про результати зустрічі його представників з представниками опозиції".
У листі наголошено, що "зараз в нашому "демократичному" суспільстві "товариш" біля рубильника вирішує за нас, який канал дивитись, а який ні". "Порушувати питання потрібно зараз, бо не можна виключати, що за таким же принципом до питання свободи слова підходитимуть і під час президентських виборів", - вважає голова Херсонської обласної організації УНП Олександр ЮХНЕНКО.


КОМУ ВИГІДНІ ДОРОГІ ГАЗЕТИ?

Проблему обкладання податком на додану вартість операцій, пов'язаних з розповсюдженням друкованих періодичних видань, обговорювали в Полтаві на нараді, яку з редакторами державних і комунальних газет області провело управління у справах преси та інформації Полтавської облдержадміністрації.
Оскільки закон про Державний бюджет на 2004 рік позбавив видавців податкових пільг, тепер газети обкладаються ПДВ, а отже, вони дорожче коштують. Та й із самим ПДВ виникло чимало плутанини. Якщо податком обкладаються послуги з розповсюдження, то чому "Укрпошта" "накручує" його на всю вартість газети? Якщо редакція вже включила ПДВ в ціну, навіщо це робить ще й розповсюджувач, таким чином змушуючи читачів платити двічі за те саме? Чи включається вартість послуги з оформлення передплати до передплатної ціни, і якщо це не передбачено угодою між редакцією й поштою, чому остання додає до газетної ціни плату за оформлення абонемента? Як не дивно, спеціально запрошені на нараду представник податкової адміністрації Анатолій БАКУН та керівник полтавської філії "Укрпошти" і за сумісництвом голова обласної організації Трудової партії України Тетяна ФЕЛОНЕНКО виявилися неготовими відповісти на запитання редакторів, бо досі не узгодили свої дії щодо злощасного ПДВ.
А от керівники "районок" були напрочуд одностайними, висловлюючи свої претензії до податкових нововведень. Підвищення цін на газети неминуче зменшило тиражі. І "заслуга" в цьому - влади, яку ті ж державні й комунальні ЗМІ традиційно розхвалюють на своїх шпальтах. Схоже, редактори районних газет нарешті збагнули: прагнучи зберегти прихильність влади, вони втрачають своїх читачів...
Прес-служба УНП.

 

"ШОВКОВИЙ  ШЛЯХ"
Виставка живопису "Шовковий шлях" у Сімферопольському художньому музеї є першим спільним виставочним проектом двох популярних кримських художників - Рамазана Усеїнова і Наталі Перової. Особливість її полягає в тому, що, мабуть, вона - єдина така у нас в Криму і що ряд картин, представлених тут, написані в співавторстві.

У 70-х роках минулого століття вони закінчили відоме Республіканське художнє училище
імені П. Бенькова в Ташкенті, спочатку Рамазан, а слідом за ним - Наталя, але зустрілися вони тільки в Криму. Спочатку взаємний творчий інтерес ґрунтувався на загальних джерелах їхнього мистецтва, що визначалися своєрідністю місцевої середньоазіатської культури. Тут, з одного боку, існують традиції, що сягають глибокої давнини, з іншого - велика культура живопису, яка визначається тим, що тут у 30 - 40-х роках працювали знамениті російські художники О. Волков, Р. Фальк, В. Фаворський і багато інших, що являють собою цвіт авангарду.
Але влітку минулого року художники опинилися на російській творчій дачі "Сенеж", де працювали в одній майстерні, спілкувалися, робили один одному зауваження, давали поради. Тут вони написали спільно такі роботи, як "Согдійські посли" (навіяні середньовічними самаркандськими фресками) і "Прогулянка  шурхотливим садом" .
Особливий інтерес викликають й інші їхні роботи і серед них незвичайна за композицією
картина "Наречена", де символічний сюжет передає дух поезії Сходу, що оспівує ніжну красу юної жінки.
Роботи авторів, зіставлені в одному виставочному просторі, дають можливість гостріше виявити їхню творчу самобутність - живописний хист Н. Перової, її драматичне відчуття кольору (картина "Іt's life" - "Таке життя"), експресію її сюжетів і витонченопоетичне споглядальне сприйняття простих життєвих сюжетів
Р. Усеїновим, у яких він знаходить щось древнє, загадкове, фантастичне.
Виставка, на якій представлено 25 мальовничих полотен, працюватиме до 10 лютого.
Рудольф ПОДУФАЛИЙ,
заступник директора художнього музею з наукової роботи, мистецтвознавець.


"Мистецтво, народжене вогнем"

26 січня в Кримському етнографічному музеї відкрилася персональна виставка феодосійського художника Миколи Деменчукова "Мистецтво, народжене вогнем".
На виставці представлені авторські твори з кераміки, "різноманітні за формою, змістом і характером, чудові за настроєм". Це, в основному, теракотові вироби  - з обпаленої глини, не покриті поливами.
"Майстер використовує особливий склад для покриття своїх виробів, - відзначили в музеї. - Головна відмінна риса керамічних творів художника в тому, що в них втілені традиції різних народів, у тому числі і кримських".
Виставка "Мистецтво, народжене вогнем" буде працювати в Кримському етнографічному музеї протягом місяця.
"Контекст-медіа".

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 30.01.2004 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=1704

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков