Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 07.10.2016 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#35 за 07.10.2016
СЕВАСТОПОЛЬ: М╤СТО, ЩО ЗДАЛИ БЕЗ БОЮ

Склалося так, що доля не раз закидала мене до Севастополя. У радянськ╕ часи я там служив у в╕йську – аеродром Бельбек, той самий, де 2014-го полковник Юл╕й Мамчур в╕дмовився здаватися окупантам. П╕сля Чорнобиля видихував там рад╕оактивний пил. Був у вс╕х музеях. У нов╕тн╕ часи ╖здив читати лекц╕╖ оф╕церам В╕йськово-морських сил Укра╖ни. ╤ неодноразово в╕дпочивав ╕з д╕тьми. А на додачу до всього в м╕ст╕ живуть мо╖ родич╕ (╕мена ╕ пр╕звища не називаю з в╕домих причин). Отож знаю Севастополь не за чи╖мось переказами, тому можу по╓днати ╕нформац╕ю, взяту з мас-мед╕а, ╕з тим, що бачив на власн╕ оч╕.
Те, що п╕сля в╕дновлення укра╖нсько╖ незалежност╕ не були використан╕ вс╕ можливост╕ для «зм╕стовно╖ укра╖н╕зац╕╖» (не т╕льки й не ст╕льки мовно╖) на Кримському п╕востров╕, й у Севастопол╕ зокрема – це банальн╕сть. Те, що оф╕ц╕йний Ки╖в вимагав в╕д м╕сцевих пол╕тик╕в бодай поз╕рно╖ лояльност╕ й не б╕льше, а водночас заплющував оч╕ на антиукра╖нську активн╕сть мера Москви Юр╕я Лужкова в Севастопол╕ – це теж трю╖зм. ╤ те, що в Ки╓в╕ не звертали увагу на демарш╕ депутата Держдуми «в╕д Москви й Севастополя» Володимира Лисенка й заяви того ж Лужкова про «споконв╕чно рос╕йський Крим» ╕ Севастополь як «11-у префектуру Москви» – теж добре в╕домо. Але все ж збер╕гався хиткий баланс сил. Хоча, скаж╕мо, напередодн╕ 10-╖ р╕чниц╕ незалежност╕ Укра╖ни в газет╕ «Слава Севастополя» з’явилася публ╕кац╕я за п╕дписом тод╕шнього голови м╕сько╖ держадм╕н╕страц╕╖ Леон╕да Жунька. То було прив╕тання Лужкову з нагоди чергового дня рос╕йсько╖ столиц╕. У текст╕ звертали на себе увагу заяви на кшталт: «Севастополь як молодший брат Москви», «щороку зроста╓ вплив Москви в Севастопол╕» тощо. Жунько змушений був виправдовуватися – то, мовляв, якийсь клерк готував статтю…
А от п╕сля приходу до влади Володимира Пут╕на оф╕ц╕йний Ки╖в почав у Севастопол╕ в╕дступ по всьому фронту. ╤ н╕хто вже н╕ за що не вибачався.
От т╕льки дек╕лька знакових под╕й л╕та 2002 року. 21 серпня, напередодн╕ Дня Незалежност╕, севастопольську владу у програм╕ «Вир╕шу╓мо разом» представляв заступник голови м╕ськдержадм╕н╕страц╕╖ ╤ван Куликов. Основний час еф╕ру був зайнятий проблемами транспорту, водопостачання, житлового буд╕вництва, торг╕вл╕ – тим, що завжди й усюди хвилю╓ людей, у великих ╕ малих м╕стах. Але говорив ╤ван Куликов ╕ на загальнопол╕тичн╕ теми, зокрема, про укра╖нсько-рос╕йськ╕ стосунки ╕ про м╕сце в них Севастополя. У нас, мовляв, рос╕йське кор╕ння, д╕ти наш╕ ходять до рос╕йських шк╕л, ╕ це нормально. Нехай президенти Укра╖ни й Рос╕╖ при╖здять до нас, змагаються м╕ж собою, роблять корисн╕ справи, зводять будинки тощо, а ми будемо обирати (кого? що? президент╕в? В╕тчизну? – сказано не було). ╤ ще прикметн╕ вислови на ту ж тему: ми одн╕╓╖ кров╕, ми ведемо роботу, щоб зняти кордони м╕ж слов’янськими державами. Ось так говорив один ╕з кер╕вник╕в структури, яка – в рамках загальнонац╕онально╖ системи державних адм╕н╕страц╕й – була покликана за Основним законом забезпечити проведення ╓дино╖ пол╕тики в масштабах кра╖ни. При цьому ╤ван Куликов користувався в м╕ст╕ репутац╕╓ю одного з найб╕льш проукра╖нських кер╕вник╕в держадм╕н╕страц╕╖… ╤ не дивно: у т╕ часи кер╕вником одного з ╖╖ управл╕нь працював такий соб╕ ╤ванов, який 1998 року вимагав п╕д приводом б╕олог╕чно╖ несум╕сност╕ укра╖нських ╕ рос╕йських моряк╕в вивести з м╕ста В╕йськово-морськ╕ сили Укра╖ни…
Сам День Незалежност╕ теж був ознаменований прикметними речами. Тижневик «Севастопольская правда» – орган м╕ськкому КПУ, що виходить друком п╕д гаслом «За соц╕ал╕зм, радянську владу, ╓диний Союз» – жодних «пролетар╕в ус╕х кра╖н», як це мало би бути в комун╕ст╕в. «Геть ганебну, злиденну, нац╕онал╕стичну незалежн╕сть!» – закликала газета. А ╖╖ редактор товариш Гальчинський писав, що встановлення в м╕ст╕ до свята пам’ятного знака на честь В╕йськово-морських сил Укра╖ни – це «нахабство», ╕ назвав цей знак «каменюкою», яку, мовляв, «закинули» на «священне для севастопольц╕в м╕сце». Тобто орган легально╖ парламентсько╖ парт╕╖ в╕дкрито закликав до знищення Укра╖нсько╖ держави, ╕ влада на це не звертала уваги.
Натом╕сть м╕ський оф╕ц╕оз – рос╕йськомовна «Слава Севастополя» (яка на виборах того року з ус╕╓╖ сили п╕дтримувала прокучм╕вський блок «За ╓дину Укра╖ну») – вм╕стила виступ голови виконавчо╖ влади м╕ста Леон╕да Шунька, де той назвав День Незалежност╕ «головним загальнонац╕ональним святом»; але водночас сама газета у випуску в╕д 24 серпня примудрилася «забути» прив╕тати читач╕в ╕з цим «головним святом». Не забувши на перш╕й стор╕нц╕ прокоментувати черговий указ Володимира Пут╕на…
А за два м╕сяц╕ перед цим «Слава Севастополя» надрукувала прив╕тання тод╕шнього прем’╓ра Укра╖ни Анатол╕я К╕наха м╕сцев╕й економ╕чн╕й ╕ пол╕тичн╕й ел╕т╕ (пан К╕нах принаг╕дно згадав, що очолю╓ ще й Парт╕ю промисловц╕в ╕ п╕дпри╓мц╕в та Сп╕лку п╕дпри╓мц╕в) ╕з нагоди чергово╖ р╕чниц╕ м╕ста. Прив╕тання м╕стило в соб╕, поряд ╕з традиц╕йними люб’язностями, одне дуже ц╕каве речення (цитую за «Славою Севастополя» в╕д 17 червня 2002 року): «Чергову дату сво╓╖ 219-л╕тньо╖ ╕стор╕╖ Севастополь зустр╕ча╓ як м╕сто двох дружн╕х держав». У м╕жнародному прав╕ «м╕сто двох держав» означа╓ кондом╕н╕ум, тобто сп╕льне управл╕ння й волод╕ння певною територ╕╓ю. На це бурхливо зреагували певн╕ сили. Часопис рос╕йсько╖ общини Севастополя заявив буквально таке: прем’╓р Укра╖ни все зрозум╕в; справа за визнанням Леон╕дом Кучмою пол╕тичних реал╕й. Севастополь ма╓ перебувати п╕д сп╕льним рос╕йсько-укра╖нським керуванням! Отож св╕домо чи несамох╕ть, ╕з п╕дказки апарату чи за власною волею прем’╓р Укра╖ни створив прецедент визнання «прав» Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ на Севастополь. Ут╕м, спростування – мовляв, хтось перекрутив слова прем’╓ра – у «Слав╕ Севастополя» не було.
Слова п╕дкр╕плювалися справами. В╕йськовики Рос╕╖ траплялися мен╕ на м╕ських вулицях част╕ше, н╕ж укра╖нськ╕. В╕зуальн╕ спостереження зб╕гаються з об’╓ктивними даними. Ось що писав з цього приводу в╕йськово-пол╕тичний експерт Богдан Кримський у тижневику «Укра╖нське слово» за 22–28 травня 2003 року: «2000 року бойов╕ частини морсько╖ п╕хоти Чорноморського флоту Рос╕╖ (а саме вони здатн╕ реально контролювати м╕сто) за чисельн╕стю дор╕внювали бойовим частинам Укра╖ни в Севастопол╕. Зараз вони мають у м╕ст╕ бригаду морських п╕хотинц╕в ╕ батальйон охорони, понад 150 одиниць бронетехн╕ки й артсистем, ╕ плану╓ться подальше ╖х посилення. Вс╕ ж укра╖нськ╕ п╕дрозд╕ли такого типу оф╕ц╕йний Ки╖в прибрав ╕з Севастополя… Уже цього року рос╕йський гарн╕зон Севастополя вчетверо переважатиме укра╖нський». Тобто 2002 року, про ситуац╕ю в якому я писав вище, це переважання вже ╕снувало, т╕льки ще не чотириразове…
А для того, мабуть, щоб Рос╕я мала менше проблем з утриманням такого числа сво╖х в╕йськовик╕в у Севастопол╕, у м╕ському транспорт╕ р╕шенням м╕ськради в╕йськовики строково╖ служби Рос╕╖ мали право на безкоштовний про╖зд. А на додачу м╕ськдержадм╕н╕страц╕я знайшла 25 м╕льйон╕в гривень, щоб збудувати дитячий садок для д╕тей рос╕йських в╕йськовослужбовц╕в Чорноморського флоту в бухт╕ Козача, де дислокувалася бригада морсько╖ п╕хоти Чорноморського флоту Рос╕╖ (натом╕сть не бажаючи вид╕лити грош╕ на буд╕вництво ╓дино╖ в Севастопол╕ укра╖нсько╖ школи-колег╕уму). Мабуть, це була ун╕кальна в сьогодн╕шньому св╕т╕ ситуац╕я, коли громадяни одн╕╓╖ кра╖ни зам╕сть того, щоб одержувати прибуток в╕д розташування на ╖╖ територ╕╖ чужоземно╖ в╕йськово╖ бази, ще й ф╕нансово п╕дтримували функц╕онування ц╕╓╖ бази.
Що ж стосу╓ться символ╕чного вим╕ру життя Севастополя в т╕ роки (а символ – це не просто знак, це дороговказ у майбутн╓), то вулиц╕ ╕ площ╕ тут майже не мали символ╕в укра╖нськост╕. Натом╕сть т╕льки за 2000–2002 роки в м╕ст╕ з’явились аж 19 пам’ятник╕в ╕ пам’ятних знак╕в, присвячених часом третьорядним постатям й под╕ям, – але обов’язково таким, як╕ прив’язували Севастополь до рос╕йсько╖ ╕мперсько╖ й радянсько╖, не менш ╕мперсько╖, традиц╕╖. Я вже не кажу про монумент Лен╕ну, який донин╕ височ╕╓ над м╕стом як ╕мперський символ – хоча йдеться про вшанування в «м╕ст╕ флотсько╖ слави» пол╕тика, який не т╕льки особисто наказав потопити 1918-го Чорноморський флот, щоб в╕н не д╕стався Укра╖н╕, не т╕льки дав команду 1921-го жорстоко розправитися з повсталими балт╕йськими моряками, а й в╕дверто, у чомусь нав╕ть парано╖дально, ненавид╕в бойовий флот як такий ╕ наприк╕нц╕ свого правл╕ння – «нам досить мати не флот, а флот╕шко». Проте лог╕ка в боротьб╕ з радянсько-рос╕йською ╕мперською м╕фолог╕╓ю безсила – ╕ тому саме на посилення вс╕ма засобами ц╕╓╖ м╕фолог╕╖ й на в╕дторгнення севастопольцями реал╕стично-критичного погляду на св╕т працювали могутн╕ пропагандистськ╕ органи Чорноморського флоту Рос╕╖ в м╕ст╕ та ╖хн╕ доч╕рн╕ засоби масово╖ дез╕нформац╕╖.
Отож, на мою думку, саме початок 2000-х, саме перш╕ роки правл╕ння Пут╕на (що супроводжувались моб╕л╕зац╕╓ю ним колишньо╖ агентури КДБ по вс╕й Укра╖н╕ й не т╕льки), саме прих╕д до найближчого оточення Леон╕да Кучми й до уряду прихильник╕в беззаперечно╖ ор╕╓нтац╕╖ на Москву, що в╕дбувся тод╕ ж, ╕ стали першим етапом фактично╖ здач╕ оф╕ц╕йним Ки╓вом Севастополя. На якийсь час ц╕ процеси були загальмован╕ (але не зупинен╕) Помаранчевою революц╕╓ю; вони ╕стотно пришвидшилися за президентства Януковича, а 2014 року вилилися в окупац╕ю м╕ста, яке й перед цим перебувало вже майже п╕д повним контролем Кремля. Як╕ «лакомства нещасн╕» збиралися отримати в обм╕н на здачу Севастополя т╕ чи ╕нш╕ «сильн╕ люди» Укра╖ни? Навряд чи про це можна буде в деталях д╕знатися до того часу, коли в╕дчиняться двер╕ арх╕в╕в Кремля й Луб’янки. Проте одне в мене не виклика╓ сумн╕ву: 2014-го йшлося не про «стих╕йн╕ виступи» й не «геопол╕тичну ╕мпров╕зац╕ю», а про завершення довготривалого процесу, в якому брав участь оф╕ц╕йний Ки╖в.

Серг╕й ГРАБОВСЬКИЙ,
кандидат ф╕лософських наук, член Асоц╕ац╕╖ укра╖нських письменник╕в
http://ua.krymr.com/a/28030543.html

На фото: на набережн╕й Севастополя тепер торгують отаким…
Фото В. Качули

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 07.10.2016 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17490

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков