Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4454)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4128)
Українці мої... (1662)
Резонанс (2124)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1055)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (326)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (208)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #46 за 23.12.2016 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#46 за 23.12.2016
М╤НУС КОЛОМОЙСЬКИЙ…

Чотири ол╕гархи, три ол╕гархи, два ол╕гархи... «Укр╕нформ» спробував з’ясувати чи вбачаються ознаки к╕нця ол╕гарх╕чно╖ системи.

Р╕шення про нац╕онал╕зац╕ю «Приватбанку» приверта╓ максимум уваги не лише з точки зору ризик╕в, що воно несе, впливу на економ╕ку Укра╖ни, участ╕ в процес╕ тих чи ╕нших зац╕кавлених ос╕б ╕ розм╕рковувань на тему – а що ж дал╕ буде… «Приватбанк» - це основний актив у ф╕нансово-промислов╕й груп╕ Приват, ╕ ось-ось один з центральних ол╕гарх╕в Укра╖ни залишиться без нього. Але чи можна буде тод╕ вважати ╤горя Коломойського ол╕гархом? Водночас ╕ решта найпотужн╕ших ол╕гарх╕в кра╖ни теж в╕дчутно здали позиц╕╖ ╕ кап╕тали… Дмитро Ф╕рташ – у В╕дн╕ уже другий р╕к посп╕ль в╕дбива╓ться в╕д американсько╖ Фем╕ди, В╕ктор П╕нчук на гачку у НАБУ в справ╕ про хабар╕, як╕, за твердженням того ж Коломойського, передавалися йому, а також п╕нчук╕вському тестю – екс-президенту Кучм╕, Янукович-молодший хова╓ться в Рос╕╖, брати Клю╓ви ╕ Онищенко-Кадиров – в б╕гах, а на укра╖нському Сход╕ – вотчин╕ Р╕ната Ахметова - взагал╕ йде в╕йна. Тепер виходить, що ╕ Коломойський – ув╕йшов до ц╕╓╖ ж компан╕╖? Тобто, укра╖нський ол╕гархат, який формувався з середини 1990-х ╕ на початку 2000-х на основ╕ пол╕тичного впливу, прибрав соб╕ до рук величезний шматок нашо╖ економ╕ки, нин╕ - пережива╓ очевидну кризу, якщо не сказати прямо - крах.
В╕дтак «Укр╕нформ» звернувся до експерт╕в, аби з’ясувати – можливо, ми нарешт╕ дочекалися краху ол╕гарх╕чно╖ системи чи ж незабаром у сферах, що стають «вакантними», сл╕д оч╕кувати появи «ол╕гарх╕чного молодняка» - неоол╕гарх╕в?

Серг╕й Таран, пол╕толог
«Поява неоол╕гарх╕╖ можлива лише за умов повернення старих схем»

Так, останн╕ два роки д╕йсно бачимо поступове в╕дсунення ол╕гарх╕в з пол╕тично-економ╕чно╖ сфери кра╖ни. ╤ це не можна зробити за один день, тому що за кожним ол╕гархом сто╖ть купа робочих м╕сць, конкретн╕ п╕дпри╓мства ╕ ц╕л╕ галуз╕. Наприклад, той же «Приватбанк», де у б╕льшост╕ населення ╓ рахунки. Тому в╕дбува╓ться поступове реформування економ╕чно-пол╕тичного сектору, внасл╕док чого ол╕гархи поступово втрачають вплив.
Ол╕гарх╕я – це не п╕дпри╓мство ╕ не люди, а система. Якщо  дал╕ запроваджуватиметься державне ф╕нансування пол╕тичних парт╕й, д╕ятиме е-декларування тощо, то незалежно в╕д того, як╕ це люди, вони не зможуть мати такий уже потужний вплив. Треба в╕др╕зняти ол╕гарх╕ю в╕д великого б╕знесу. Ол╕гарх╕я отриму╓ надприбутки в╕д монопол╕й ╕ в╕д пол╕тичних р╕шень, як╕ працюють на ╕нтерес конкретних п╕дпри╓мств. Поява неоол╕гарх╕╖ можлива лише за умов повернення старих схем.

Петро Олещук, пол╕толог, викладач КНУ:
Власн╕сть уже под╕лено – нео-ол╕гархам нема зв╕дки взятися

Я б не говорив поки що про крах ол╕гарх╕чно╖ системи. Та ж ситуац╕я з «Приватбанком» – велике питання: чи це проблема для Коломойського, чи навпаки, позбутися потенц╕йного проблемного активу, одержавши за нього реальн╕ грош╕ – це благо.
Ол╕гархи були продуктом пострадянсько╖ системи ╕ ╜рунтували св╕й влив у б╕знес╕ на основ╕ того, що мали доступ до пол╕тики. Ол╕гарх╕чна модель утвердилася за час╕в Кучми. Наближен╕ до Кучми люди  отримували доступ до державних п╕дпри╓мств, преференц╕╖ у веденн╕ б╕знесу ╕ на ц╕й основ╕ будували б╕знес-╕мпер╕╖. Зараз стар╕ ол╕гархи переживають певну кризу. Безперечно ╓ когорта людей, як╕ б хот╕ли ╖х зам╕стити, ╕ знову ж таки це люди наближен╕ до прийняття пол╕тичних р╕шень. Але навряд чи вони стануть великими ол╕гархами – великий перерозпод╕л власност╕ уже в╕дбувся, а ресурси ╕ засоби достатньо обмежен╕, та й пол╕тична влада б╕льш обмежена, н╕ж, наприклад, за час╕в Кучми. Тому у нас можуть сформуватися лише недоол╕гархи чи нап╕вол╕гархи.
Найголовн╕ша проблема ол╕гарх╕чно╖ модел╕ в Укра╖н╕ поляга╓  не у пол╕тичних зм╕нах, а в тому, що в нас зараз, так би мовити, «складн╕ в╕дносини» з Рос╕╓ю. Власне ц╕ ол╕гархи ╕ п╕днялися на економ╕чних в╕дносинах з Рос╕╓ю, тому зараз, безперечно, на них чека╓ криза. Але це криза не системна, а криза ф╕нанс╕в ╕ впливу. На жаль, не можна поки що говорити, що ми в╕дходимо в╕д ол╕гарх╕чно╖ модел╕ економ╕ки.

Олекс╕й Гарань, професор пол╕толог╕╖ НаУКМА, науковий директор Фонду "Демократичн╕ ╕н╕ц╕ативи"
«Говорити про те, що систему вже зламано – ще зарано»

Зараз робляться необх╕дн╕ кроки для деол╕гарх╕зац╕╖ економ╕ки – п╕двищення прозорост╕, судова реформа, створення ╕нститут╕в, як╕ займаються боротьбою з корупц╕╓ю. Тенденц╕я ╓, але вона не така швидка, як би нам цього хот╕лося п╕сля ╢вромайдану. Частково це пов’язано з в╕йною: за цих умов повномасштабна боротьба з ол╕гархами означала б певний п╕дрив стаб╕льност╕ пол╕тично╖ системи.
Проблеми з «Приватбанком» накопичувалися роками. Банк видавав забагато кредит╕в компан╕ям, як╕ були аф╕л╕йован╕ з акц╕онерами. Держава могла б зайняти в╕дсторонену позиц╕ю. Але оск╕льки майже половина наших громадян мають там вклади, то р╕шення про нац╕онал╕зац╕ю прийнято в ╕нтересах вкладник╕в, оск╕льки банк би збанкрутував. Певним чином можна говорити про послаблення позиц╕й Коломойського, Ф╕рташа, об’╓ктивно послабився ╕ вплив Ахметова. Але говорити про те, що систему вже зламано – ще зарано, бо роботи попереду дуже багато.
Поки система не зм╕нена повн╕стю, можлив╕сть виникнення нових ол╕гарх╕в з’явля╓ться. Але це вже не та система, яка була за час╕в Кучми чи Януковича».

КЕРУВАТИ НАЦ╤ОНАЛ╤ЗОВАНИМ «ПРИВАТБАНКОМ» ПРИЗНАЧЕНО 56-Р╤ЧНОГО ОЛЕКСАНДРА ШЛАПАКА

Колишн╕й м╕н╕стр ф╕нанс╕в Укра╖ни у першому постмайданному уряд╕ Арсен╕я Яценюка – людина в «Приватбанку» не чужа. Свого часу в╕н працював в його структурах ╕ добре знайомий з установою та ╖╖ засновниками. З 1993 по 1998 р╕к Шлапак займав посаду директора Льв╕всько╖ ф╕л╕╖, директора Зах╕дного головного управл╕ння та заступника голови ради банку. От ще к╕лька рядк╕в з б╕ограф╕╖, коли Олександр Шлапак об╕ймав ключов╕ посади: з липня 2001 по листопад 2002 року - м╕н╕стр економ╕ки в уряд╕ Анатол╕я К╕наха. З 2005 по 2006 р╕к - глава Держказначейства.
В профес╕йному в╕дношенн╕ у пана Шлапака багато схвальних в╕дгук╕в в╕д колег та сп╕вроб╕тник╕в. «Працював деякий час в апарат╕ Олександра Шлапака, коли той об╕ймав посаду М╕н╕стра ф╕нанс╕в. Тож з власного досв╕ду можу сказати, що це класний спец╕ал╕ст ╕ справжн╕й проф╕. Як на мене, це найкраща кандидатура на пост голови правл╕ння Привату», - в╕дгукнувся на сво╖й стор╕нц╕ у Facebook екс-сп╕вроб╕тник м╕н╕стерства Микола Ган╕ч.
Найближчим часом Олександр Шлапак сформу╓ нову команду топ-менеджер╕в. При цьому, що важливо, стара команда виразила готовн╕сть надавати вс╕ляку п╕дтримку нов╕й.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #46 за 23.12.2016 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17820

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков