Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4454)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4128)
Українці мої... (1662)
Резонанс (2124)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1055)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (326)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (208)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 28.05.2004 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#22 за 28.05.2004
ЧИ ВШАНУЮТЬ МІСЦЕВІ ЧИНОВНИКИ ІМ'Я Л. П. СИМИРЕНКА?
Петро ВОЛЬВАЧ, академік УЕАН.

ЧИ ВШАНУЮТЬ МІСЦЕВІ ЧИНОВНИКИ ІМ'Я ВСЕСВІТНЬО ВІДОМОГО УКРАЇНСЬКОГО ВЧЕНОГО Л. П. СИМИРЕНКА НА КРИМСЬКІЙ ЗЕМЛІ?
Багатолітній досвід спілкування з унікальним і невмирущим чиновницьким плем'ям, виплеканим у райкомівських та обкомівських кабінетах, переконало мене в тому, що будь-яку справу, не ініційовану владою, зрушити з місця за радянської доби було практично неможливо.
Навіть після наукової та громадської реабілітації славетної родини Симиренків, яка відбулася у добу хрущовської відлиги, ім'я видатного вченого, неперевершеного знавця та дослідника кримського садівництва в Криму наважилися вшанувати лише у 1965 році. Тоді під тиском наукової громадськості Кримський обком благословив надання імені Левка Симиренка одному з наймолодших садівничих господарств у Присивашші (Совєтський район, с. Пруди).
Зауважимо, що у часи симиренківських експедицій по Криму у тих безводних місцях не росло жодного плодового дерева. А сам вчений упродовж свого тридцятилітнього вивчення кримського садівництва туди жодного разу не навідувався. У древніх історичних регіонах садівництва - Південнобережжі та Передгір'ї, садівничі господарства яких наділили безглуздими назвами та іменами злочинних комуністичних вождів, місце Левку Симиренку - гордості вітчизняної науки, не знайшлося. Хоч саме у цих місцях (про це свідчать наукові праці вченого) не було жодного саду і навіть плодового дерева, якого не відвідав би і не оглянув Л. П. Симиренко.
Моя довготривала боротьба з сімферопольськими "батьками" міста за увічнення імені Л. П. Симиренка у назві вулиці в престижному районі Сімферополя у 80-ті роки завершилась перейменуванням одного з жалюгідних завулків на занедбаній околиці. Не знайшлося місця видатному вченому і на пам'ятному знаку - міській книзі-скрижалі, яка з'явилася у ювілейний рік Сімферополя.
Майже через 20 років, вже у незалежній Україні, після прийняття Постанови Верховної Ради та розпорядження Кабінету Міністрів України "про вшанування пам'яті видатних українських вчених-садівників Л. П. Симиренка та В. Л. Симиренка" новітні чиновники, що вийшли з більшовицької шинелі, поховали у бюрократичній круговерті пропозиції Всеукраїнського інформаційно-культурного центру про увічнення імені видатного вченого у Сімферополі. Про цей ганебний факт переконливо засвідчує недолуга, на мою думку, гранично коротка відповідь чиновника з сімферопольської мерії.

ВЫПИСКА
из протокола комиссии по наименованию и переименованию улиц города Симферополя
25.03 2003 г.
г. Симферополь
ВОПРОС: "Увековечивание памяти Л. П. Симиренко"
Ходатайствует: Всеукраинский информационно-культурный центр в городе Симферополе.
Решили: Учитывая деятельность Л. П. Симиренко, рекомендовать решение этого вопроса в комплексе на территории Сельхозуниверситета (название вуза, памятник, улица), определив, за чей счет будут произведены все работы.
Начальник отдела культуры
зам. председателя комиссии Е. З. КИСИН

Я би не здивувався, коли б установа, керована цим провідником культури, рекомендувала вшанувати ім'я видатного українського вченого, який для уславлення Криму зробив набагато більше, ніж всі колишні й теперішні дрібні регіональні вожді, десь за Перекопом чи то під Києвом. Адже міг цілком серйозно заявити один з керманичів автономії горезвісної мєшковської доби: "Вот вы утверждаете, что Симиренко украинский ученый, пусть Украина и издает его труды".
Чи не з такої імперсько-шовіністичної дзвіниці дивиться на урядові постанови щодо вшанування пам'яті Симиренка і нинішній заступник голови Ради міністрів АР Крим "господин" Казарін та підпорядкований йому Реском з охорони культурної спадщини, вимагаючи надати документи про причетність Л. П. Симиренка до Криму та засвідчити хронологію його перебування на півострові. На такі роздуми наводить знайомство з листом зазначеного рескому:

Председателю Всекрымского общества ученых "Крым с Украиной" Вольвачу П. В.
Уважаемый Петр Васильевич!
По поручению заместителя Председателя Совета министров АР Крым В. П. Казарина Ваше письмо об увековечении памяти Л. П. Симиренко было внимательно рассмотрено в Рескомитете.
Информирую Вас, что для рассмотрения вопросов об установлении мемориальных досок необходимо представить в Рескомитет для согласования их тексты, а также исторические справки о пребывании и работе ученого-садовода и помолога в конкретных зданиях г. Симферополя с указанием даты, ссылаясь при этом на документальные свидетельства, архивные данные.
Финансирование изготовления и установки этих мемориальных досок может производиться по соответствующему решению Совета министров АР Крым.
Поскольку историческое название нынешней улицы К. Либкнехта было Долгоруковская, вряд ли будет целесообразным переименовывать ее в ул. Л. Симиренко.
Председатель Рескомитета С. В. Павличенко.

Зауважимо, що п. Казарін мав би добре знати, що його однопартійці у добу комуністичного тоталітаризму перетворили у табірний пил не лише десятки мільйонної української та кримськотатарської людності, знищили майже всю національну еліту та віками створені духовні надбання.
Безперечно, аби упродовж 20 - 50-х років минулого століття енкаведистські інквізитори не знищили кримські та симиренківські архіви, не спалили багатющі фонди уславленої кримознавчої бібліотеки "Таврика", зазначені вимоги рескому сьогодні можна було б виконати. Але навіть на підставі того, що вціліло, перш за все творчої спадщини видатного вченого, кожна неупереджена і шовіністично не заангажована людина не стане заперечувати величність внеску Л. П. Симиренка у вивчення та розвиток кримського садівництва та необхідність увічнення його імені на кримській землі.
Сподіваюся, що ці аргументи виявляться переконливими і для кримських чиновників, які в українській державі мають дбати про державні інтереси.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 28.05.2004 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=2039

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков