Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 10.03.2006 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#11 за 10.03.2006
У ХАРКОВІ МОВУ ПОЗБАВИЛИ НЕДОТОРКАННОСТІ...

 6 березня сесія Харківської міськради - до речі, остання в нинішньому скликанні - ухвалила рішення про надання російській мові статусу регіональної мови. «За» проголосували 53 депутати, «проти» - три. Як зазначив мер Харкова Володимир Шумілкін, сам факт відповідає вимогам Європейської мовної хартії і відповідає сподіванням населення, більше половини якого, з огляду на соціологічні опитування, а також згідно з Всеукраїнським переписом населення, вказало російську мову як рідну. Відтепер російська мова буде використовуватися нарівні з українською мовою в діловодстві, системі освіти, сфері культури.
 До речі, В. Шумілкін балотується на пост міського голови як самовисуванець.
У Харкові діє створений його прихильниками виборчий блок «Володимир Шумілкін - за Харків!». Блок створено на основі Партії промисловців і підприємців, а також Християнсько-демократичного союзу. Причому до 70 відсотків блоку - безпартійні.
 Що ж до російської мови, то вимога надати їй офіційного статусу міститься в передвиборних програмах ряду місцевих партій, в тому числі Партії регіонів, Народного блоку Володимира Литвина, КПУ, прогресивних соціалістів, опозиційного блоку «Не так!».
 Незважаючи на негоду - в Харкові знову сніжні замети - обласна організація Народного Руху України вивела своїх активістів на акцію протесту з приводу рішення сесії. Лідер харківських рухівців Анатолій Семенченко заявив, що рішення місцевих депутатів про надання російській мові статусу регіональної обласна організація Народного Руху України оскаржуватиме у суді.
 Примітно, що під час недавнього приїзду в Харків Юрій Єхануров, відповідаючи на запитання журналістів, зазначив, що питання про мову не є для населення найголовнішим. Проте, підкреслив Ю. Єхануров, треба надати право вирішувати це питання органам місцевого самоврядування. За словами прем’єра, зараз ми повинні говорити швидше про проблему української і англійської мов, ніж російської мови. Сам прем’єр, як він зізнався, знає на загально-му рівні польську, німецьку і англійську мови, доскона-ло - російську й українсь-ку, бурятську, на жаль, не знає.
 
 ...А ДЕПУТАТА-СЕПАРАТИСТА - НІ
 7 березня останню в нинішньому скликанні сесію Харківської облради було зірвано, повідомляє кореспондент Укрінформу. Підставою стала суперечка через внесення в порядок денний розгляду подання Генпрокуратури про позбавлення Євгена Кушнарьова - депутата облради, екс-глави облдержадміністрації, нині керівника центрального виборчого штабу Партії регіонів - депутатської недоторканності. Внаслідок перепалок частина депутатів на чолі з Є. Кушнарьовим покинула сесійний зал. Через відсутність кворуму сесію довелося закрити. Дискусії сторін тривали в кулуарах, а потім - на площі Свободи. Тут, навпроти будівлі облдержадміністрації, відбулися два мітинги, відповідно, під помаранчевим і біло-блакитними прапорами, причому число перших підкріпили групи підтримки, що прибули автобусами з Полтави і Луганська.
 Що стосується сесії, то нерозглянутими залишилися двадцять питань, в тому числі фінансування обласної програми підтримки здоров’я матері і дитини.
 
ЗВІДКИ Ж ТА МОВА ВІЗЬМЕТЬСЯ?!

 Днями один наш читач заніс до редакції оцього рекламного буклетика «Книжкового клубу» - знайшов у себе в поштовій скриньці. Всього за 15 гривень - післяплатою через пошту - можна придбати три книжки із запропонованого ілюстрованого каталогу. А зверху ще й подарунок обіцяють!
 Ми уважно передивилися каталог - 46 книжок, є з чого вибирати, але лише чотири з них - українською мовою.
 Напевне, це просто збіг, але дуже вже характерний: адреса «Книжкового клубу» - місто Харків, а/с 84.
 Той самий Харків, де місцеві депутати недавно проголосували за ще одну мову, вірніше - язык...
 Віктор РУДЕНСЬКИЙ.

ДЕЛЕГАТИ З’ЇЗДУ «КОНГРЕСУ ЗАХИСТУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ» ЗВЕРНУЛИСЯ ДО ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ З ВИМОГОЮ ПРИЙНЯТИ ЗАКОН ПРО СТАТУС ДЕРЖАВНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
 «Конгрес захисту української мови» проводить у Києві позачерговий з’їзд на тему: «Українська мова - реалії та перспективи».
 Мовне питання знову стало інструментом політичної боротьби, «воно витягнуте на світ не заради доброї справи, а тільки задля власних корпоративних інтересів», - підкреслила у своїй доповіді голова міжнародної громадської організації «Конгрес захисту української мови» Валентина Стрілько. Вона відзначила, що Партія регіонів, блоки «Не так!» та Наталії Вітренко «Народна опозиція», а також деякі інші партії та блоки нашвидкуруч у погоні за голосами виборців, включили до своїх передвиборних програм положення про надання російській мові статусу офіційної чи другої державної. Валентина Стрілько застерегла політиків від спроб у черговий раз розділити країну за національним принципом.
 «Голосуючи «за» чи «проти» української мови, ми проголосуємо - «за» чи «проти» ми Української держави», - так сформулював проблему голова Комітету Верховної Ради з питань культури і духовності, народний депутат Лесь Танюк. Його підтримав голова Національної ради з питань культури і духовності при Президенті України, директор Інституту літератури імені Тараса Шевченка НАНУ, народний депутат Микола Жулинський. «Якщо є загроза мові, то є загроза й державі», - сказав він, зазначивши, що Україні потрібен державний орган, що займався б мовною політикою, і в першу чергу потрібен закон про статус державної української мови.
 Делегати та учасники з’їзду «Конгресу захисту української мови» прийняли звернення до Президента України з вимогою «усіма засобами державного впливу припинити політичну спекуляцію мовним питанням» та з пропозиціями, що передбачають, зокрема, розробку та прийняття закону про статус державної української мови, внесення змін до відповідних законів України щодо збільшення обов’язкової частки україномовної продукції в інформаційному просторі держави, запровадження пільгового оподаткування для україномовної друкованої продукції та атестації на знання мови для державних службовців і посадових осіб тощо.
Дуже важливим питанням, на думку делегатів з’їзду, є запровадження мережі державних безкоштовних курсів для вивчення української мови та регулярне оприлюднення витрат бюджетних коштів, що кожного року виділяються на її розвиток.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 10.03.2006 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=3679

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков