Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #33 за 11.08.2006 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#33 за 11.08.2006
«ЧЕРЕЗ ТИЖДЕНЬ Ц╤╢╥ ПРОБЛЕМИ В ДЕРЖАВ╤ БУТИ НЕ ПОВИННО!»
В╕ктор КАЧУЛА

 Якщо справд╕ новий-старий Прем`╓р Янукович - «людина слова», як про нього часто говорять однопарт╕йц╕, ╕ якщо його вив╕рене Ун╕версалом нац╕онально╖ ╓дност╕ слово важить нин╕ б╕льше, н╕ж за час╕в першого прем`╓рства, п╕сля ц╕╓╖ фрази, звернуто╖ до п╕длеглих м╕н╕стр╕в, найабсурдн╕ша ╕ найвстидобн╕ша проблема неф╕нансування ╓дино╖ просв╕тницько╖ укра╖нсько╖ газети в Криму буде розв`язана раз ╕ назавжди - ╕, може, й справд╕ через тиждень!
 ТОМУ ЩО на «Кримську св╕тлицю» у бюджет╕ 2006 р. вид╕лено аж 800 тис. грн., з яких редакц╕я на сьогодн╕, 11 серпня (!), не отримала ЖОДНО╥ коп╕йки.
 ТОМУ ЩО першим урядом, який три роки тому припинив п╕дтримку «Кримсько╖ св╕тлиц╕», так вже чомусь склалося, став саме уряд Януковича.
 ТОМУ ЩО рукописи не горять - так само, як ╕ п╕дписана у жовтн╕ 2003 р. главою уряду Януковичем Постанова «Про затвердження Державно╖ програми розвитку ╕ функц╕онування укра╖нсько╖ мови на 2004 - 2010 роки». Зг╕дно з цим документом, «Св╕тлиця» щороку - по 2010-й включно - мала б отримувати з бюджету по 300 тис. грн.!
 Ск╕льки ж «Кримська св╕тлиця» - один з ╕нструмент╕в виконання державно╖ мовно╖ програми в такому мовно-проблемному рег╕он╕, як Крим, фактично отримала кошт╕в за вс╕ ц╕ роки? Будь ласка: у 2003 роц╕ (за Кучми, ще без усяких програм!) - майже 280 тис. грн.; у 2004-му - першому роц╕ виконання урядом Януковича ним же прийнято╖ програми - аж... 55 тис. грн. (кр╕м того, на «Джерельце» кримський бюджет вид╕лив 20 тис. грн.); у 2005-му - 50 тис. грн. (на «Джерельце» - вже 30 тис. грн.), у 2006 р. - 0,00 грн. (спасиб╕, «Просв╕та» у липн╕ п╕дкинула 29 тис. грн.), на «Джерельце» ╕з запланованих 35 тис. з кримського бюджету на сьогодн╕ отримано 19 тис. грн. Ось така робота... ╤ хоч би хтось слово подяки сказав замордованому такою державною й мовною пол╕тикою колективу за те, що втримали газету, не розгубили читач╕в ╕ разом з ними - переконання у минущост╕ тако╖ недолуго╖ пол╕тики ╕ пол╕тик╕в та в╕ри у неминуче - ранн╓ чи п╕зн╓ - утвердження нашо╖ В╕тчизни.
 Редакц╕я не збира╓ться б╕льше звертатися н╕ до прем`╓ра, н╕ до сп╕кера, н╕ до президента (вс╕ давно вже все знають) - х╕ба що цей номер «Св╕тлиц╕» над╕шлемо в ╖хн╕ канцеляр╕╖. З оцим листом, адресованим Прем`╓р-м╕н╕стру В. Януковичу ще три роки тому. Не знати, що ╓ б╕льшим приниженням: писати чи читати так╕ звернення - особливо напередодн╕ 15-╖ р╕чниц╕ нашо╖ Укра╖нсько╖ Незалежност╕...

 Прем`╓р-м╕н╕стру Укра╖ни
 ЯНУКОВИЧУ В. Ф.
 № 03-95 в╕д 28.11 2003 р.

 Шановний В╕кторе Федоровичу!
 Над долею „Кримсько╖ св╕тлиц╕” - ╓дино╖ укра╖нсько╖ просв╕тницько╖ громадсько-пол╕тично╖ та л╕тературно╖ газети в Криму ном╕нально укра╖нська верховна влада продовжу╓ збиткуватися й дал╕. Як стало в╕домо, у прийнятому нещодавно Закон╕ про Державний бюджет Укра╖ни брутально про╕гнороване задеклароване рекомендац╕ями цьогор╕чних парламентських слухань р╕шення про надання ф╕нансово╖ допомоги „Кримськ╕й св╕тлиц╕” окремим рядком з Держбюджету. Це означа╓, що газета, яка т╕льки-но п╕сля б╕льш як п╕вр╕чного з початку 2003 року ф╕нансового голодомору почала п╕дн╕матися з кол╕н, чи не вперше за вс╕ роки свого ╕снування спромоглася розгорнути передплатну кампан╕ю, провела к╕лька резонансних укра╖нотворчих духовних акц╕й, тепер знову буде вимушена вимолювати у влади можливост╕ розбудовувати Укра╖ну в найб╕льш зрусиф╕кованому ╖╖ рег╕он╕ – Автономн╕й Республ╕ц╕ Крим. Знову зам╕сть того, щоб ус╕ творч╕ зусилля спрямувати на подальше творення добротного, авторитетного, тиражного, за духом ╕ зм╕стом укра╖нського часопису (а з нового року «Св╕тлиця» планувала удв╕ч╕ зб╕льшити пер╕одичн╕сть виходу), редакц╕йний колектив буде приречений на в╕чну боротьбу за виживання.
 У редакц╕╖ не залиша╓ться ╕ншого виходу, як знову бити в ус╕ дзвони, привертаючи увагу представник╕в влади, депутатського корпусу, громадськост╕, св╕тово╖ сп╕льноти до проблем ╓диного кримського державномовного видання, яке покликане задовольняти мовно-осв╕тн╕ та духовн╕ запити численно╖ кримсько╖ укра╖нсько╖ громади. Просимо Вас, шановний В╕кторе Федоровичу, посприяти в тому, аби означена Рекомендац╕ями травневих парламентських слухань ф╕нансова допомога "Кримськ╕й св╕тлиц╕" була врахована у поправках до Держбюджету Укра╖ни ╕ газета в майбутньому змогла продовжити свою укра╖нотворчу д╕яльн╕сть в Автономн╕й Республ╕ц╕ Крим.
 Бо "Кримська св╕тлиця" - це не просто загартоване кримськими реал╕ями як╕сне пол╕тичне ╕ просв╕тницьке видання, якому вже не треба розпочинати св╕й шлях до читача з нуля. Це шматочок духовно╖ територ╕╖, державницький ╕нформац╕йний плацдарм на невпинно дрейфуючому в б╕к п╕вн╕чного сус╕да п╕востров╕, в╕двойований ╕ втриманий до сьогодн╕ купкою ентуз╕аст╕в. Не даймо ж втратити нашу укра╖нську духовну територ╕ю в ущент зрусиф╕кован╕й автоном╕╖, за яку нам гуртом боротися ще не один р╕к!
 В╕ктор КАЧУЛА,
 головний редактор «КС».

ХТО "СВ╤ТЛИЦЮ" НЕ ЧИТА╢ - ТОЙ КОМП`ЮТЕРА НЕ МА╢!

 Ще один документ з 2003 року - прес-рел╕з про одну з масових газетних акц╕й (як казав д╕дусь Лен╕н, газета - не т╕льки колективний пропагандист ╕ аг╕татор, але й колективний орган╕затор!), з допомогою яко╖ «Св╕тлиця» с╕яла у кримську ц╕лину укра╖нське слово, п╕сню, культуру, духовн╕сть, ╕стор╕ю - дай, Боже, в╕дродити це цьогор╕ч!
 27 грудня 2003 року у м. С╕мферопол╕ в╕дбудеться ф╕нал традиц╕йного мовно-л╕тературно-╕сторично-п╕сенно-комп`ютерного конкурсу "Аладд╕н", що його з метою популяризац╕╖ укра╖нсько╖ мови, л╕тератури, ╕стор╕╖, культури, народних традиц╕й вже четвертий р╕к п╕дряд проводить серед школяр╕в Криму Всеукра╖нська громадсько-пол╕тична та л╕тературна газета «Кримська св╕тлиця». Цього року у конкурс╕ взяли участь учн╕ ╕з 33-х навчальних заклад╕в не лише Автономно╖ Республ╕ки Крим, але й Запор╕зько╖,  Донецько╖ та Волинсько╖ областей.
 Протягом року команди, до складу яких ув╕йшли по 10 кращих учн╕в з кожно╖ школи, в╕дпов╕дали на запитання, як╕ пост╕йно друкувалися у спец╕альн╕й ╕гров╕й рубриц╕ "Кримсько╖ св╕тлиц╕" - "Аладд╕н", набираючи у такий спос╕б призов╕ очки. За ╖х сумою наприк╕нц╕ року ╕ була визначена група ╕з шести команд-ф╕нал╕сток.
 У цьому роц╕ до ф╕нально╖ частини змагання вийшли ш╕сть команд: «РАЙЗ» та «╤НТЕР» (техн╕чний гурток Новоандр╕╖вського БК, С╕мферопольський р-н), «СЛАВНОЦВ╤Т» (Славн╕вська загальноосв╕тня школа, Роздольненський р-н), «ФРУНЗЕВЦ╤» (Красноперекопська загальноосв╕тня школа № 2), «РОКСОЛАНА» (Октябрська загальноосв╕тня школа, Первомайський р-н), «АВАНГАРД» (Керченське ПТУ № 11).
 Як ╕ тор╕к, у 2003 роц╕ серед команд-ф╕нал╕сток буде роз╕грано ТРИ персональн╕ комп`ютери, як╕ редакц╕╖ "Кримсько╖ св╕тлиц╕" вдалося залучити до призового фонду з допомогою спонсор╕в. Кр╕м того, ЩЕ ОДИН - ╕ндив╕дуальний комп`ютер роз╕грають м╕ж собою в очному ╕нтелектуальному по╓динку кап╕тани ус╕х команд-учасниць турн╕ру.
 Конкурс в╕дбуватиметься у п`яти ном╕нац╕ях: мовн╕й, л╕тературн╕й, ╕сторичн╕й, п╕сенн╕й ╕ комп`ютерн╕й. Останн╓ змагання проводитиметься на призових комп`ютерах, як╕ будуть зад╕ян╕ у турн╕р╕. До участ╕ у робот╕ конкурсного жур╕ запрошен╕ прац╕вники М╕н╕стерства осв╕ти АРК, Тавр╕йського нац╕онального ун╕верситету, Реском╕тету з ╕нформац╕╖ Криму, в╕дом╕ кримськ╕ д╕яч╕ науки та культури.
 З метою популяризац╕╖ ╕ подальшого поширення цього важливого навчально-виховного заходу, який отримав схвалення ╕ п╕дтримку у М╕н╕стерств╕ осв╕ти Криму та М╕н╕стерств╕ осв╕ти ╕ науки Укра╖ни, редакц╕я "Кримсько╖ св╕тлиц╕" запрошу╓ на конкурс, який в╕дбудеться у суботу, 27 грудня, за адресою: м. С╕мферополь, вул. Кал╕н╕на, 4 (клуб В╕йськ берегово╖ охорони), початок об 11-й год., колег з кримських засоб╕в масово╖ ╕нформац╕╖, представник╕в владних ╕нституц╕й, громадських орган╕зац╕й, пол╕тичних парт╕й, котр╕ схвалюють саме такий - ненав`язливий, толерантний спос╕б утвердження державно╖ мови на п╕востров╕, пробудження серед молод╕ ╕нтересу до оволод╕ння укра╖нською ╕сторичною, л╕тературною, духовною спадщиною та збагачення комп`ютерними знаннями. До слова, мовно-комп`ютерний конкурс для школяр╕в "Аладд╕н" у 2002 роц╕ в творчому конкурс╕ журнал╕стсько╖ майстерност╕ "Ср╕бне перо" був в╕дзначений Реском╕тетом з ╕нформац╕╖ АРК дипломом II ступеня, як краща журнал╕стська акц╕я року.

 ╤ НАОСТАНОК - НЕВЕЛИЧКИЙ СКАНДАЛ. Кр╕м того, що на ф╕нал╕ "Аладд╕на" будуть назван╕ ╕ вшанован╕ вс╕ т╕, хто п╕дтримував дитячий конкурс - хто комп`ютерами, хто орган╕зац╕йно, хто хоча б морально, редакц╕я "КС" ма╓ нам╕р розсекретити назву одн╕╓╖ з пол╕тичних парт╕й, кримський л╕дер яко╖, спекулюючи на удаван╕й любов╕ до п╕дростаючого покол╕ння, впродовж майже ц╕лого року безсов╕сно дурив ╕ д╕тей, ╕ редакц╕ю, об╕цяючи (при св╕дках!) надати один з головних приз╕в для проведення ц╕╓╖ укра╖нотворчо╖ акц╕╖.
 Кра╖на повинна знати сво╖х "геро╖в"...

 P. S. Скандалу не сталося - почитавши цього папера, парт╕я дала таки комп`ютера на приз.
А всього за час проведення змагання редакц╕я вручила ╖х кримським школярам аж 14!
 Зда╓ться, у цьому «Св╕тлицю» ще н╕хто не перевершив - ╕ не т╕льки в Криму. Не скажете, чому? Бо це б╕льше н╕кому не треба?!
 
 
На фото: Таким чисельним був колектив «Св╕тлиц╕» (╕ це ще не вс╕!) три роки тому... до затвердження урядом «Програми розвитку ╕ функц╕онування укра╖нсько╖ мови». Пост╕йн╕ читач╕ пам`ятають, що редакц╕я тод╕ розташовувалася не у трьох, як тепер, а в п`яти к╕мнатах на третьому поверс╕ артек╕всько╖ бази-готелю. А ще б╕льше, напевне, згадуються т╕ гучн╕ добр╕ справи, як╕ вершила газета: мовно-комп`ютерн╕, л╕тературн╕, п╕сенн╕ масов╕ конкурси для молод╕, для небайдужих, для св╕тлих душею. «Св╕тлиця» тод╕ виходила на 24-х стор╕нках, щотижня - з дитячим, молод╕жним та спортивним додатками. Ск╕льки тем, ск╕льки проблем охоплювала - газета справд╕ починала спинатися на ноги. Кому це все заважало?

 Л╤ТЕРАТУРН╤ ПАРАЛЕЛ╤
«МЫ ВАС ИСПЫТЫВАЛИ... НИКОГДА И НИЧЕГО НЕ ПРОСИТЕ!»
 Веселый ужин продолжался. Свечи оплывали в канделябрах, по комнате волнами распространялось сухое, душистое тепло от камина. Наевшуюся Маргариту охватило чувство блаженства. Она глядела, как сизые кольца от сигары Азазелло уплывали в камин и как кот ловит их на конец шпаги. Ей никуда не хотелось уходить, хотя и было, по ее расчетам, уже поздно. Судя по всему, время подходило к шести утра. Воспользовавшись паузой, Маргарита обратилась к Воланду и робко сказала:
 - Пожалуй, мне пора... Поздно.
 - Куда же вы спешите? - спросил Воланд вежливо, но суховато. Остальные промолчали, делая вид, что увлечены сигарными дымными кольцами.
 - Да, пора, - совсем смутившись от этого, повторила Маргарита и обернулась, как будто ища накидку или плащ. Ее нагота вдруг стала стеснять ее. Она поднялась из-за стола. Воланд молча снял с кровати свой вытертый и засаленный халат, а Коровьев набросил его Маргарите на плечи.
 - Благодарю вас, мессир, - чуть слышно сказала Маргарита и вопросительно поглядела на Воланда. Тот в ответ улыбнулся ей вежливо и равнодушно. Черная тоска как-то сразу подкатила к сердцу Маргариты. Она почувствовала себя обманутой. Никакой награды за все ее услуги на балу никто, по-видимому, ей не собирался предлагать, как никто ее и не удерживал. А между тем ей совершенно ясно было, что идти ей отсюда больше некуда. Мимолетная мысль о том, что придется вернуться в особняк, вызвала в ней внутренний взрыв отчаяния. Попросить, что ли, самой, как искушающе советовал Азазелло в Александровском саду? «Нет, ни за что», - сказала она себе.
 - Всего хорошего, мессир, - произнесла она вслух, а сама подумала: «Только бы выбраться отсюда, а там уж я дойду до реки и утоплюсь».
 - Сядьте-ка, - вдруг повелительно сказал Воланд. Маргарита изменилась в лице и села. - Может быть, что-нибудь хотите сказать на прощанье?
 - Нет, ничего, мессир, - с гордостью ответила Маргарита, - кроме того, что если я еще нужна вам, то я готова охотно исполнить все, что вам будет угодно. Я ничуть не устала и очень веселилась на балу. Так что, если бы он и продолжался еще, я охотно бы предоставила мое колено для того, чтобы к нему прикладывались тысячи висельников и убийц, - Маргарита глядела на Воланда, как сквозь пелену, глаза ее наполнялись слезами.
 - Верно! Вы совершенно правы! - гулко и страшно прокричал Воланд, - так и надо!
 - Так и надо! - как эхо, повторила свита Воланда.
 - Мы вас испытывали, - продолжал Воланд, - никогда и ничего не просите! Никогда и ничего, и в особенности у тех, кто сильнее вас. Сами предложат и сами всё дадут! Садитесь, гордая женщина! - Воланд сорвал тяжелый халат с Маргариты, и опять она оказалась сидящей рядом с ним на постели. - Итак, Марго, - продолжал Воланд, смягчая свой голос, - чего вы хотите за то, что сегодня вы были у меня хозяйкой? Чего желаете за то, что провели этот бал нагой? Во что цените ваше колено? Каковы убытки от моих гостей, которых вы сейчас наименовали висельниками? Говорите!
И теперь уж говорите без стеснения: ибо предложил я...
 Михаил БУЛГАКОВ.
 «Мастер и Маргарита».

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #33 за 11.08.2006 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4035

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков