Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #2 за 12.01.2007 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#2 за 12.01.2007
ГЕРО╥-ПОВСТАНЦ╤ ╤ «КРИМСЬКА СВ╤ТЛИЦЯ»

Ми ╓сть народ!

 При╓мно отримувати листи в╕д добрих людей. Особливо , якщо вони не уражен╕ в╕русом байдужост╕, активн╕, посл╕довн╕, сильн╕ духом. Чита╓ш так╕ листи ╕ н╕би сво╖ енергетичн╕ батарейки п╕дживлю╓ш. А часом ╕ в╕дкрива╓ш для себе дещо нове. Здавалося б, комун╕сти п╕сля ус╕х сво╖х злочин╕в повинн╕ сид╕ти у Зах╕дн╕й Укра╖н╕ тихенько-тихенько... Ще й розмовляти пошепки. Так н╕ ж - сичать, шкодять, де т╕льки можна. Ось що пише наш читач Андр╕й Боб’юк, у минулому учасник Опору, бо╓ць УПА:
 «Листи друз╕в, однодумц╕в, схвальн╕ в╕дгуки на мо╖ книги з╕гр╕вають мою самотн╕сть. Але ╕ ворог╕в ╓ довол╕. Уже дв╕ч╕ був замах на мо╓ життя. Бог ╕ повстанська обережн╕сть урятували! Смерт╕ не боявся ╕ не боюсь, але й на той св╕т не посп╕шаю. Як сп╕ва╓ться в п╕сн╕: «Есть у меня еще дома дела...» Часто прокручую в пам’ят╕ «к╕ностр╕чку» свого життя. Були важк╕ часи боротьби, але ми ум╕ли й веселитися. Пригадую один випадок. Влаштували ми танц╕ в клуб╕ мого р╕дного села.
Я грав на акордеон╕, один повстанець на скрипц╕, ╕нший - на труб╕. Було багато молод╕, прийшла й вродлива д╕вчина-сх╕днячка, студентка Дн╕пропетровського ун╕верситету, яку прислали в село орган╕зувати комсомольську орган╕зац╕ю.
 Коли ми заграли укра╖нське танго «Оч╕, ви чар╕вн╕ д╕воч╕», наш командир-красень запросив ╖╖ до танцю.
А пот╕м пров╕в ╖╖ до господаря, де вона квартирувала. Закохалась сердешна комсомолка у повстанця так, що й забула про свою м╕с╕ю... Так ╕ не заг╕тувала н╕кого у той комсомол.
 Були й ╕нш╕ неординарн╕ випадки. Про ус╕ не розкажеш, бо вже лишилося обмаль часу, та й хто надруку╓?»

 * * *

 Легковажимо ми повстанським досв╕дом, ой, легковажимо! Адже досв╕д геро╖в - це найц╕нн╕ший досв╕д нац╕╖. Саме його ╕ зберегти б!
 Андр╕й Боб’юк прислав свого листа з Терноп╕льсько╖ област╕, а ось лист ╕з Житомирського Пол╕сся, з м╕ста Новограда-Волинського:
 «...Згаду╓ться голодний 1947 р╕к. Ми тод╕ жили на хутор╕ у сел╕ Гвозд╕в Корецького району Р╕вненсько╖ област╕. До хати зайшли комун╕сти-загот╕вельники ╕ забрали все зерно, борошно, картоплю. Мама плакала, показувала цим нелюдам квитанц╕╖ про сплату податк╕в. Д╕ти теж почали плакати (а нас у хат╕ було п’ять душ в╕д 5 до 10 рок╕в), але н╕хто на нас не звертав уваги. Комун╕ст Степанов схопив мат╕р за коси ╕ почав бити ╖╖ головою об ст╕ну, вона впала ╕ втратила св╕дом╕сть... Коли прийшла до тями, то побачила, що вигребли усе. ╤ що ╖м, комун╕стам, було до того, що батько наш загинув, визволяючи ╢вропу в╕д фашизму? Тобто був фактично «сво╖м».
 Не хот╕ли ми тако╖ влади. Чинили спротив. До УПА з нашого села п╕шло 30 хлопц╕в ╕ 28 д╕вчат. М╕й двоюр╕дний брат ╤ван був активним учасником визвольних змагань з 1941 по 1955 р╕к.
Я його добре пам’ятаю - часто при╖здив до нас на конях ╕з такими ж хлопцями. Один раз прийшов п╕шки, у ж╕ночому вбранн╕. Як╕ це були хлопц╕ - молод╕, гарн╕, житт╓рад╕сн╕, як вони мр╕яли про в╕льну Укра╖ну!
 ...Одного разу ╤ван при╖хав поранений у плече ╕ в руку. Мати наша, як могла, обробила ╕ перев’язала рани. ╤ван сказав, що бачаться вони, мабуть, востанн╓. Бо часи настали лют╕, ворог атаку╓ з ус╕х стор╕н, а зрадники ╖м допомагають. ╤ван не помилився - б╕льше ми його не бачили. Оточен╕ разом з побратимами у кри╖вц╕, вони п╕д╕рвалися гранатою, аби не здатись енкаведистам. Це був уже 1955 р╕к...
 А ран╕ше я виконував доручення Уляни Бухал, члена ОУН, у яко╖ п╕д хатою була кри╖вка. Св╕й син╕вський обов’язок перед Укра╖ною я виконував як зв’язковий УПА.
 А зак╕нчилася моя боротьба так. Б╕льшовики знищили доброго господаря (дос╕ не в╕домо, у який спос╕б), забрали його хату ╕ зробили там с╕льраду. Понав╕шували гасел про Лен╕на, Стал╕на ╕ щось на зразок: «Вперед, к победе коммунизма!» Ми з хлопцями не могли знести тако╖ несправедливост╕; для нас приватна власн╕сть була р╕ччю святою, на б╕льшовик╕в ми дивилися як на злод╕╖в, та й уся влада ╖хня була злод╕йкуватою, а ╕деолог╕я - фарисейською. Тому ми взяли палиц╕ ╕ вщент розбили всю наочну аг╕тац╕ю.
 На другий день нас ус╕х викликали до НКВД. На допитах ми тримали мужньо, н╕ в чому не з╕знавалися. Сл╕дч╕ об╕цяли нас посадили по статт╕ 54-й. Добре, що в╕дпустили додому. Ми вир╕шили терм╕ново ви╖хати з села. Я ╕ Василь Примаковський по╖хали шукати щастя на шахти Донбасу, а В╕ктор Клеванець подався аж до Казахстану. Покинули ми р╕дний край, та все ж це було краще, н╕ж опинитися в таборах ГУЛАГу.
 Друже Серг╕ю! На зборах м╕ських ╕ обласних я буду просити ус╕х член╕в Братства ОУН-УПА писати спогади про участь у нац╕онально-визвольн╕й боротьб╕. Спод╕ва╓мось, що «Кримська св╕тлиця» ╖х колись надруку╓.
 Тримайтеся, колишн╕ повстанц╕ з вами!
 Михайло КОТ,
 голова Житомирського крайового Братства
 ОУН-УПА».

 * * *

 А ось лист ╕з Льв╕вщини, з села Тишкович╕, що майже на кордон╕ з Польщею:
 «Пане Серг╕ю, ви пишете, що кримськ╕ татари дружн╕ ╕ вм╕ють за себе постояти, а хто ж нам заважа╓? Зна╓те, коли я працювала вчителькою укра╖нсько╖ мови в Новоукра╖нц╕, що на К╕ровоградщин╕, то мене вважали бандер╕вкою, але коли я перевиховала свою сус╕дку (онучку т╕╓╖ збожевол╕ло╖ Варвари, яка у голодному 1933 роц╕ вбила ╕ з’╖ла трьох д╕тей - залишилася т╕льки найстарша дочка), то вона готова була битися, захищаючи мене ╕ мою позиц╕ю. Битися з кожним, хто проти Укра╖ни.
 Нам треба працювати з людьми, переконувати ╖х, а коли вони прозр╕ють ╕ згуртуються, то це буде могутня сила! Я ще й дос╕ листуюся з ж╕нкою з Алушти, читачкою «КС». Ми часто телефону╓мо одна одн╕й. Нас зближу╓ те, що ми за Укра╖ну готов╕ боротися до останнього.
Я вдячна «Кримськ╕й св╕тлиц╕» за таку подругу!
 До реч╕, тут, у Мостиському район╕, я заг╕тувала ще к╕лькох передплатник╕в.
А оце якось ╖хав м╕й чолов╕к у автобус╕ ╕ розговорився з ж╕нкою з села М╕женець Старосамб╕рського району. Виявилося, що вона також передплачу╓ «Кримську св╕тлицю»!
 Мен╕ шкода ╕ вас, ╕ В╕ктора Качулу, ╕ вс╕х, хто творить «КС». Але заклинаю: тримайтеся! Згадую тепл╕ рядки, присвячен╕ В╕ктором Качулою сво╓му батьков╕:
 Може, й справд╕,
 кидать треба,
 Та й туди -
 де вдячний труд?
 Т╕льки ж небо,
 батьку, небо
 Хто триматиме отут?!
 Н╕, ми таки повинн╕ утримати безмежне голубе небо над нашою В╕тчизною! Особливо там, у Криму.
 З повагою,
 Ольга ГРИЦИНА».

 * * *

 Здавалося б, нема╓ зараз нагально╖ потреби обговорювати саме «повстанську» тему. Але чомусь вона так чи ╕накше присутня у б╕льшост╕ лист╕в. Причому, незалежно в╕д рег╕ону. Ось про що пише Ольга Зу╓нко ╕з Запор╕жжя:
 «Збройна боротьба виробля╓ ╕мун╕тет до окупанта, створю╓ легенди ╕ геро╖в. На Зах╕дн╕й Укра╖н╕ все це було. Сх╕д же носить в соб╕ пам’ять про голод 1933, як д╕вчина - пам’ять про з╜валтування. Аби навчитись по-справжньому любити ╕ ненавид╕ти, нам доводиться як вакцину впорскувати до сво╖х вен ╕стор╕╖ про звитяги УПА.
 ...Я й ран╕ше дещо читала з «Кримсько╖ св╕тлиц╕». Газета ма╓ один недол╕к, властивий ус╕й наш╕й патр╕отичн╕й прес╕: багато згадок про те, як над нами знущалися. Про це теж треба пам’ятати, але ╓дина укра╖нська газета в Криму повинна нести потужний заряд бойового духу.
 Я сама родом з Луганщини, часто там буваю. Нав╕ть по С╕верськодонецьку я гуляла у вишиванц╕. Розмовляю лише р╕дною мовою! Те саме робила ╕ в Криму, в Алушт╕. Тиша, спок╕й. Ус╕ розум╕ють укра╖нську, а один кримський татарин нав╕ть руку потиснув! Мен╕ при╓мно сп╕лкуватися з братами по духу. Ольга Грицина - чудова ж╕нка. Неймов╕рний запас оптим╕зму ╕ духовно╖ ст╕йкост╕! П’ятнадцять рок╕в вона мене п╕дтриму╓. Думаю, що ус╕ разом ми зробимо «Кримську св╕тлицю» фортецею укра╖нського духу».

 * * *

 Тематика лист╕в, отриманих протягом одного-двох тижн╕в дивовижно зб╕га╓ться. Не вс╕ респонденти ╓ нащадками повстанц╕в; але симпат╕╖ до УПА простежуються в ус╕х, хто хоче бачити Укра╖ну укра╖нською. Ось що пише наш давн╕й читач ╕ автор Володимир Лещенко з Бахчисарайського району:
 «Народився я у м╕ст╕ Красний Луч, що на Донбас╕. Коли почалася в╕йна, батько трич╕ просився на фронт. Його, бухгалтера, довго не брали, бо мав «бронь».
А пот╕м «сов╕ти» так швидко дременули, що було ╖м не до моб╕л╕зац╕╖. А коли повернулися «с победой», то зразу до батька: «╤ди сюди, фашистський прихвостень!» Дев’ять м╕сяц╕в мучили батька, шукаючи доказ╕в зради. Не знайшли. Тому й дали т╕льки 10 рок╕в. А якби знайшли, то дали б ус╕ 25. То х╕ба можна поважати таку владу?
 У пово╓нну голодовку нас врятувала Зах╕дна Укра╖на. Тому я й залишився там досить довго. Коли ще д╕яла УПА, я був серед тамтешн╕х комсомольц╕в. Уже працюючи п╕онервожатим, я йшов до райцентру ╕ раптом... натрапив на повстанц╕в. Злякався. Але вони, розпитавши про все мене, попередили, щоб н╕кому не розпов╕дав, що бачив ╖х. Були вони нормальними людьми, а не зв╕рами. Просто не хот╕ли бути рабами. Не виключаю, що якби я був трохи старшим, то й сам опинився б серед повстанц╕в.
 Пита╓те - чому я так «зациклився» на козацтв╕? Тому, що нам конче необх╕дно в╕дродити нашу духовн╕сть, наш давн╕й козацький дух...»

 * * *

 Читаю ось так╕ листи ╕ думаю: наш╕ читач╕ на порядок патр╕отичн╕ш╕, ан╕ж передплатники в╕нницьких, черн╕г╕вських, к╕ровоградських обласних газет. Чому? Бо в╕дбулася селекц╕я. Все нест╕йке в╕дс╕ялося, в╕д╕йшло, прибилося до ╕ншого табору. Малороси-«гречкос╕╖» читають нин╕ «Крымскую правду». Справжн╕ козаки лишилися з «Кримською св╕тлицею».
 Це не т╕льки моя точка зору. Ось як високо оц╕ню╓ ╕ газету нашу, ╕ тих, хто зраджу╓ укра╖нськ╕ ╕деали, автор статт╕ «На╖вн╕сть добро╖ людини» Ярослав Горянин («Шлях перемоги», 15.11 2006 р.):
 «Т╕ кримськ╕ укра╖нц╕ в жахлив╕й атмосфер╕ непохитно обстоюють соборн╕сть держави...» Бачите - непохитно! А непохитн╕сть - це риса козак╕в. Ага, ось ще: «На весь Крим ╕сну╓ лише одна проукра╖нська газета «Кримська св╕тлиця», що ледве живот╕╓, але фанатично робить свою справу в умовах ворожост╕ кримсько╖ ╕ байдужост╕ ки╖всько╖ влади».
 Так що думки небайдужих до справи людей зб╕гаються. ╤ ми мусимо в╕дпрацьовувати таку високу оц╕нку земляк╕в! Зраджен╕ владою, ми можемо розраховувати т╕льки на оцей дух спротиву, дух вол╕, що його н╕яка глобал╕зац╕я не може «викурити» з Укра╖ни, з наших р╕дних г╕р, л╕с╕в ╕ степ╕в. Цей дух спротиву ми плека╓мо ╕ у наших козацьких душах.
 Серг╕й ЛАЩЕНКО.
м. Льв╕в.
На фото: «св╕тличани» Ольга ╕ Геннад╕й Грицини.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #2 за 12.01.2007 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4367

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков