Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 04.05.2007 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#18 за 04.05.2007
У СЕМИСОТЦ╤, НА СВЯТ╤ Р╤ДНОГО СЛОВА...
Василь ЛАТАНСЬКИЙ

— ЕСЕ З Д╤АЛОГОМ —

 Тод╕, чотири роки тому, повернувся я додому ╕з Семисотсько╖ ЗОШ, що в Лен╕нському район╕, при враженн╕, що побував на незвичайному л╕тературному свят╕, де так багато людей водночас виявили свою ╕стинну душу, душу творця. Д╕йство за мо╓ю творч╕стю (╕ ╖╖ творч╕стю - теж, бо ж ╕ сама на той час видала першу поетичну зб╕рку) орган╕зувала вчителька-укра╖н╕ст ц╕╓╖ школи Катерина Олександр╕вна Степчин. На сем╕нар (так у нас називаються под╕бн╕ справи) були запрошен╕ вчител╕-укра╖н╕сти з усього району. Щось под╕бне пережив недавно. ╤ знову ж у ц╕й школ╕. Коли почув, що такий сем╕нар, тобто свято, в╕дбудеться, не минув нагоди туди по╖хати, тим паче, що був ще й запрошений.
╤ от проходять дн╕, а перед очима семисотськ╕ школярики. Вони так по-дорослому виходили на люди ╕ так невимушено, з неп╕дробним почуттям щебетали укра╖нською (а школа ж, як ╕ б╕льш╕сть у Криму, рос╕йськомовна, ╕ д╕ти р╕зно╖ нац╕ональност╕). Але про це ще буде. Почнемо про те свято, що в╕дбувалося на мо╖х очах. В ньому було немало еп╕зод╕в, як╕ схвилювали ╕ продовжують хвилювати...

 УРОК-ПРЕЗЕНТАЦ╤Я
 В арсенал╕ творчого учителя чимало «родзинок», що допомагають учням опанувати програмний матер╕ал, реал╕зувати т╕ завдання щодо гуман╕тарного виховання, як╕ стоять перед школою на нин╕шньому етап╕. Коли говорити мовою чиновник╕в. А якщо прост╕ше: т╕льки вчитель-творець здатен п╕дтримати в д╕тях творч╕ задатки. Бо якщо цього не робити, викладання шк╕льних наук, особливо мови й л╕тератури, втрача╓ будь-який сенс. Але це розмова окрема. Я торкнувся ╖╖ лише тому, щоб сказати: як важливо мати д╕тям учителя, який свою профес╕ю не в╕дд╕ля╓ в╕д творчост╕. Такого, скаж╕мо, як К. О. Степчин. Та й не т╕льки вона - немало ╖х, талановитих ╕ одержимих, у наших школах.
 Як на мене, головне на цьому уроц╕ не те, що вчителька презентувала свою нову, другу за числом книгу «Вклоняюсь Слову» (промовиста назва!), ╕ не те, що вона та учн╕ не т╕льки декламували, а й з особливим трепетом сп╕вали в╕рш╕, покладен╕ на музику самою Катериною Олександр╕вною. Найважлив╕ше, мабуть, усе-таки в д╕яльност╕ самих учн╕в, у ╖хн╕й причетност╕ до творчост╕. На уроц╕ творили ус╕, ╕ кожен докладав хисту й ум╕ння, щоб виявити не т╕льки сво╖ знання, а й себе самого. Вразило й те, якою гарною укра╖нською мовою говорять д╕ти. До реч╕, дво╓ учн╕в К. О. Степчин пос╕ли призов╕ м╕сця в цьогор╕чному всекримському конкурс╕ «Ми д╕ти тво╖, Укра╖но!». Може б, ╕ не треба цих деталей, однак саме вони засв╕дчують незаперечну ╕стину: горить учитель творч╕стю - ╕ учн╕ запаляться цим гор╕нням.

 МОВА - УС╤Х ЗНАНЬ ОСНОВА
 Такою була тема ╕ншого, уроку-концерту, проведеного в шостому клас╕ К. О. Степчин. З допомогою п╕сень, знову ж таки на слова ╕ музику вчительки, д╕ти засвоювали граматичн╕ правила р╕дно╖ мови. Написан╕ емоц╕йно, профес╕йно, п╕сн╕ западали в дитяч╕ душ╕, запам’ятовувались. Ось, прим╕ром, «П╕сня про будову слова», де така строфа:

 З кореня, з кореня
 Слово вверх вироста.
 Преф╕ксом, преф╕ксом
 Прикрива╓ться.
 Суф╕кс не боягуз -
 Заховався неспроста:
 Б╕ля зак╕нчення хова╓ться.

 Насамк╕нець уроку, сп╕ван╕ учнями, зазвучали коломийки, весел╕ та ╕скрометн╕. Здавалось, ╖х сп╕ва╓ вся школа.
 Можна б ще ╕ ще перепов╕дати еп╕зоди з цих двох урок╕в, та л╕пше послухати думки учасник╕в небуденного свята. Я почав розпитувати ╕ про сем╕нар, ╕ про його орган╕затор╕в ╕ виконавц╕в, ще гаразд не знаючи, буду про це писати чи н╕.
 Над╕я Костянтин╕вна ╢ланцева, методист Лен╕нського районного в╕дд╕лу осв╕ти, кер╕вник методоб’╓днання вчител╕в-укра╖н╕ст╕в.
 - Справжн╓ свято укра╖нсько╖ мови! Так╕ сем╕нари вчать ус╕х нас. Д╕тям Семисотсько╖ школи пощастило на творчого вчителя-укра╖н╕ста. Без сумн╕ву, вона заслугову╓ звання «Вчитель-методист» (зауважу: треба вище брати, заслугову╓ на звання заслуженого вчителя АРК).
 ╤рина Ол╕мп╕╖вна Лазаренко, вчитель ╕з села Б╓л╕нське:
 - Вчитель може багато у вихованн╕ любов╕ до р╕дно╖ мови.
 Н╕на ╤ван╕вна Комелевська, вчитель ╕з села Лугове:
 - К. О. Степчин варта того, щоб ╖╖ полюбили т╕, кого вона навча╓.
 Серг╕й Михайлович Савченко, голова Всекримсько╖ «Просв╕ти», активний учасник сем╕нару. Вручивши кожному коп╕ю ф╕льму «Нескорений», висловився дещо патетично, але по сут╕:
 - Вс╕ ви, хто с╕╓ укра╖нське слово в зрос╕йщеному Криму, теж нескорен╕! Спасиб╕ вам!

 ╤НШ╤ Д╤ЙОВ╤ ОСОБИ
 А директор школи тут - х╕м╕к, Руслан Володимирович Пермяков. Молодий. У дружному педколектив╕ в╕н не почува╓ться чужим. Бо вийшов з цього колективу ╕ налаштований не ламати збудоване ╕ншими, а будувати дал╕ з ус╕ма. Не т╕льки навчати, а й самому вчитися. П╕сля побаченого й почутого хочеться в це в╕рити. При╓мно й те, що Руслан Володимирович непогано зна╓ укра╖нську мову, сп╕лку╓ться нею з учителями та учнями.
 Випала нагода познайомитися з Анатол╕╓м, чолов╕ком К. О. Степчин. Обо╓ вони - з Хмельниччини. Далекого 1984 року при╖хали в Крим, в село Семисотку ╕ «заякорились» тут назавжди. В╕н - агроном, але любить читати «Кримську св╕тлицю», «Л╕тературну Укра╖ну», над╕йний тил для дружини. В╕н би, зв╕сно, не проти, аби вона б╕льше трималася дому, але... Така доля, каже. Виростили двох д╕тей, тепер легше. ╤нтел╕гентний, толерантний. Об’╖здили з ним ус╕ поля. Бачили б ви, якою рад╕стю св╕тився, милуючись оксамитовим морем озимини, роботою агрегат╕в, що садили картоплю. «Живемо! - не раз повторював. - Ось т╕льки б тр╕шки уваги з боку держави, а то борса╓мось у турботах одн╕, як палець. М╕цн╕шою була б наша агроф╕рма».
 Та чи не найголовн╕шою д╕йовою особою на свят╕ (п╕сля вчителя, зв╕сно) була поетична зб╕рка «Вклоняюсь Слову». Авторка вручила ╖╖ кожному гостев╕. Пол╕граф╕чно як╕сна, ошатна зовн╕, невелика за обсягом ╕ к╕льк╕стю в╕ршованих твор╕в, книжечка чита╓ться з т╕╓ю рад╕стю, з якою в╕дкривають щось при╓мно неспод╕ване. У н╕й - в╕рш╕, написан╕ на профес╕йному р╕вн╕, на потр╕бн╕ теми.. А вс╕ вони - про р╕дне слово, про тих наших письменник╕в-класик╕в, яких вивчають у школ╕. Подаються авторськ╕ тексти п╕сень з нотами - бери, сп╕вай! Як це робить на уроках, у всекримському конкурс╕ «Льв╕вська струна - на кримський лад» сама педагог-поетеса К. О. Степчин.
 Куценькою, щоправда, ур╕заною вийшла ця книжечка. Як-то мовиться, за лаштунками залишилося чимало в╕рш╕в, б╕дка╓ться авторка. Чи то кошт╕в не вистачило, вид╕лених меценатом Серг╕╓м Миколайовичем Мироненком, чи то «не вписалися» у видавничий план. Та хай там що, чудове видання! З чудовою передмовою знаного письменника, патр╕арха укра╖нсько╖ поез╕╖ в Криму Данила Кононенка. «Берегиня р╕дного слова» - так названо цей есей-роздум. Во╕стину: берегиня!
 Василь ЛАТАНСЬКИЙ,
 учитель, письменник.
 
УРОК З ПРЕЗИДЕНТОМ
 Президент В╕ктор Ющенко пров╕в в╕дкритий урок на тему «Укра╖на – ╓вропейська держава» у загальноосв╕тн╕й школ╕ села Мар’ян╕вки, що в Ки╖вськ╕й област╕.
 Звертаючись до старшокласник╕в, Глава держави в╕дзначив, що в сучасному св╕т╕ прогрес кра╖ни визнача╓ться розвитком осв╕ти ╕ технолог╕й. В╕дтак, реформа осв╕тньо╖ галуз╕ ма╓ стати «стержнем укра╖нсько╖ пол╕тики». «Матер╕альний ресурс дуже важливий, але не першочерговий. Осв╕та визнача╓ все», – наголосив В. Ющенко.
 «Шануйте кожен день, який ви провели в школ╕. Цей день да╓ вам ключ╕ в╕д вашого майбутнього життя. Ви повинн╕ бути усп╕шними в осв╕т╕. Поки що це ваша робота», – сказав Президент. Глава держави нагадав, що Укра╖на при╓дналася до болонського процесу з тим, щоб ун╕ф╕кувати свою осв╕тню систему з ╓вропейськими стандартами.
 П╕д час уроку особливий наголос В. Ющенко зробив на необх╕дност╕ вивчати ╕ знати укра╖нську ╕стор╕ю, наголосивши, що майбутн╓ держави ╜рунту╓ться на ╖╖ минулому. «╤стор╕я, у найширшому розум╕нн╕ цього слова, да╓ нам можлив╕сть в╕дчути свою сутн╕сть – хто ми так╕», – сказав в╕н. За словами Президента, по-справжньому зрозум╕ти ╕стор╕ю можна лише пройнявшись нею, уявивши побут сво╖х предк╕в, ╖хн╕й св╕тогляд. «Спробуймо уявити, що думали наш╕ предки, коли вони розбудовували м╕ста, села, як тод╕ жила наша держава. А ми говоримо про велику державу – про Ки╖вську Русь», – зазначив Президент.
 В. Ющенко згадав про д╕яльн╕сть видатних державотворц╕в ╕ митц╕в – Ярослава Мудрого, Пилипа Орлика, ╤вана Мазепи, Тараса Шевченка, Миколи Гоголя, ╤вана Франка, Лес╕ Укра╖нки. Серед уродженц╕в Ки╖вщини в╕н в╕дзначив Катерину Б╕локур, Павла Чубинського, ╤вана Драча, Андр╕я Малишка.
 Президент закликав д╕тей пишатися сво╖м укра╖нським походженням. «Треба, щоб у вас завжди була над╕я, було е╜о. Ви повинн╕ шанувати себе, повинн╕ бути дуже горд╕ та вимоглив╕ до себе», – сказав в╕н. В. Ющенко зазначив, що зверта╓ться до школяр╕в не лише як Президент, а також як громадянин та батько п’ятьох д╕тей.
Перед уроком Глава держави оглянув школу та передав учням комп’ютерний клас.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 04.05.2007 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4729

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков