Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 18.07.2008 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#29 за 18.07.2008
ЧОМУ, ЯКЩО В╤Д ГОЛОДУ ПОМИРАЛИ ВС╤, ПРАВДИ ╤ СПРАВЕДЛИВОСТ╤ ДОМАГАЮТЬСЯ ЛИШЕ УКРА╥НЦ╤?

ПАМ’ЯТЬ

Генеральна асамблея ООН в╕дмовилася включати до порядку денного сво╓╖ нин╕шньо╖ сес╕╖ питання про голодомор в Укра╖н╕ в 1930-х роках. Це р╕шення було ухвалене минуло╖ п’ятниц╕ на пленарному зас╕данн╕ Генасамбле╖ без голосування, переда╓ УКР╤НФОРМ з посиланням на Р╤А Новини.
На внесенн╕ як додаткового пункту «Ознаменування с╕мдесят п’ятих роковин голодомору - Великого голоду 1932-1933 рок╕в в Укра╖н╕» наполягала укра╖нська делегац╕я. Таким чином, Генасамблея схвалила пропозиц╕ю свого Генерального ком╕тету, який напередодн╕, на вимогу Рос╕╖, рекомендував не включати це питання до порядку денного.
«Ми заперечу╓мо проти тако╖ постановки питання, оск╕льки вважа╓мо ╖╖ ╕сторично - ╕, отже, пол╕тично - некоректною... Ми вважа╓мо некоректними по в╕дношенню до пам’ят╕ сотень тисяч людей, загиблих в╕д голоду в ╕нших республ╕ках ╕ рег╕онах колишнього СРСР, порушувати дане питання в ООН стосовно т╕льки до одного з постраждалих рег╕он╕в», - пояснив рос╕йську позиц╕ю постпред РФ при ООН В╕тал╕й Чурк╕н на зас╕данн╕ Генерального ком╕тету в четвер.

Дов╕дка УКР╤НФОРМу. У Сп╕льн╕й заяв╕ делегац╕й держав-член╕в ООН щодо 70-╖ р╕чниц╕ Голодомору в Укра╖н╕ 1932-1933 рр. в╕д 7 листопада 2003 року йдеться: «У колишньому Радянському Союз╕ м╕льйони чолов╕к╕в, ж╕нок ╕ д╕тей стали жертвами жорстоких д╕й ╕ пол╕тики тотал╕тарного режиму. Голодомор - Великий голод 1932-1933 рок╕в в Укра╖н╕ - забрав життя в╕д 7 до 10 м╕льйон╕в н╕ в чому не винних людей та став нац╕ональною трагед╕╓ю для укра╖нського народу. У цьому зв’язку ми беремо до уваги заходи з нагоди с╕мдесято╖ р╕чниц╕ голоду, зокрема заходи, орган╕зован╕ Урядом Укра╖ни.
В╕дзначаючи с╕мдесяту р╕чницю укра╖нсько╖ трагед╕╖, ми також в╕дда╓мо данину пам’ят╕ м╕льйонам рос╕ян, казах╕в ╕ представник╕в ╕нших нац╕ональностей, що померли в╕д голоду в Поволж╕, на П╕вн╕чному Кавказ╕, в Казахстан╕ та ╕нших рег╕онах колишнього Радянського Союзу внасл╕док громадянсько╖ в╕йни та примусово╖ колектив╕зац╕╖, що залишило глибок╕ незагойн╕ ран╕ у св╕домост╕ майбутн╕х покол╕нь.
Висловлюючи сп╕вчуття жертвам Великого голоду, ми заклика╓мо вс╕ держави-члени, Орган╕зац╕ю Об’╓днаних Нац╕й та ╖╖ спец╕ал╕зован╕ установи, м╕жнародн╕ та рег╕ональн╕ орган╕зац╕╖, а також неурядов╕ орган╕зац╕╖, фонди й асоц╕ац╕╖ в╕ддати данину пам’ят╕ тим, хто загинув у цей траг╕чний пер╕од ╕стор╕╖.
Визнаючи важливе значення п╕двищення р╕вня ╕нформування громадськост╕ про ц╕ траг╕чн╕ под╕╖ в ╕стор╕╖ людства для ╖хнього запоб╕гання у майбутньому, ми засуджу╓мо д╕╖ та пол╕тику, що призвели до масового голоду ╕ загибел╕ м╕льйон╕в людей. Ми не хочемо зводити рахунк╕в з минулим, яке не можна зм╕нити, але ми переконан╕ в тому, що викриття порушень прав людини, збереження ╕сторичних документ╕в ╕ в╕дновлення г╕дност╕ жертв шляхом визнання ╖хн╕х страждань слугуватиме ор╕╓нтиром для майбутн╕х сусп╕льств ╕ сприятиме запоб╕ганню под╕бних катастроф у майбутньому. Ми вважа╓мо, що якнайб╕льше людей повинн╕ д╕знатися про цю трагед╕ю, ╕ що ц╕ знання допомагатимуть зм╕цненню законност╕ ╕ поваги до прав людини та основних свобод».
Тогочасн╕ втрати населення Укра╖ни можна вивести наближено з пор╕вняльно╖ таблиц╕ приросту ╕ втрат населення СРСР, Рос╕╖, Б╕лорус╕ та Укра╖ни за даними перепис╕в 1926 ╕ 1939 рок╕в, що подавались у радянських джерелах незалежною М╕жнародною ком╕с╕╓ю юрист╕в (створена у 1988 роц╕ у склад╕ пров╕дних юрист╕в з╕ Швец╕╖, Бельг╕╖, Великобритан╕╖, Канади, Франц╕╖, Аргентини, США). 1926 року все населення СРСР становило 147,028 млн., 1939 - 170,557 млн., прир╕ст - 23,529 млн. /16%/, Рос╕╖ - в╕дпов╕дно 77,791 млн., 99,591 млн., прир╕ст - 21,800 млн. /28%/, Б╕лорус╕ - 4,739 млн., 5,275 млн., прир╕ст - 536 тис. /11,2%/. В Укра╖н╕ 1926 року мешкало 31,195 млн. людей, 1939 - 28,11 млн. Населення в Укра╖н╕ скоротилося на 3,084 млн., або 9,9%. Для пор╕вняння: сучасне населення Дан╕╖ становить 5,2 млн. ос╕б, Австр╕╖ - 8 млн.; Болгар╕╖ - 8,5 млн.; Бельг╕╖ - 10 млн.; Угорщини - 10,3 млн. Тобто, п╕д час Голодомору зникла ц╕ла ╓вропейська кра╖на.
За даними вчених, найб╕льш постраждали в╕д голоду тод╕шн╕ Харк╕вська ╕ Ки╖вська област╕ (тепер╕шн╕ Полтавська, Сумська, Харк╕вська, Черкаська, Ки╖вська, Житомирська). На них припада╓ 52,8% загиблих. Смертн╕сть населення тут перевищувала середн╕й р╕вень у 8-9 ╕ б╕льше раз╕в. У нин╕шн╕х В╕нницьк╕й, Одеськ╕й, Дн╕пропетровськ╕й областях р╕вень смертност╕ був вищий у 5-6 раз╕в, у Донбас╕ - у 3-4 рази. Фактично голод охопив весь Центр, П╕вдень, П╕вн╕ч та Сх╕д сучасно╖ Укра╖ни.
Роберт Конквест у книз╕ «Жнива Скорботи (Радянська колектив╕зац╕я ╕ терор голодом)» писав: «Под╕╖, висв╕тлюван╕ в ц╕й книз╕, в узагальненому вигляд╕ можна представити так. У 1929-1932 рр. Комун╕стична парт╕я п╕д кер╕вництвом Стал╕на з причин, як╕ розкриватимуться дал╕, завдала подв╕йного удару радянському селянству, - йдеться про розкуркулювання й колектив╕зац╕ю. Розкуркулювання означало, по сут╕, ф╕зичне знищення або депортац╕ю на П╕вн╕ч м╕льйон╕в селян разом з ╖хн╕ми родинами. Оф╕ц╕йно розкуркуленню п╕длягали найзаможн╕ш╕ селяни, на д╕л╕ ж його жертвами стали найвпливов╕ш╕, передус╕м т╕, хто не погоджувався з планами насильницько╖ колектив╕зац╕╖. Орган╕зац╕я колгосп╕в призвела до ц╕лковито╖ л╕кв╕дац╕╖ приватного землеволод╕ння й концентрац╕╖ решти селянства в контрольованих б╕льшовиками колективних господарствах. Результатом цього подв╕йного удару стали м╕льйони жертв, головним чином, серед депортованих, але також ╕ серед тих, хто залишався на сво╖й батьк╕вщин╕ (наприклад, у Казахстан╕).
П╕сля цього, в 1932-1933 рр., сталося те, що можна охарактеризувати як терор голодом або голод, штучно створений владою проти колектив╕зованих селян Укра╖ни та значно╖ частини заселено╖ укра╖нцями Кубан╕ (разом ╕з деякими рег╕онами Подоння й Поволжя), зд╕йснюваний шляхом установлення для них аж надто великих, непосильних норм хл╕боздач╕, вилучення до останку харч╕в, а також ужиття заход╕в, аби жертви голоду не д╕стали допомоги ззовн╕, - нав╕ть з ╕нших рег╕он╕в СРСР. Ця акц╕я, значно згубн╕ша для життя, н╕ж попередня колектив╕зац╕я 1929-1932 рок╕в, супроводжувалася масовими гон╕ннями на укра╖нську культуру, ╕нтел╕генц╕ю, церкву. Уявну вперт╕сть укра╖нських селян, котр╕ не здавали зерна (якого вони не мали), недвозначно розц╕нювали як «нац╕онал╕зм» - в╕дпов╕дно до твердження Стал╕на, що нац╕ональна проблема ╓ за сво╓ю суттю селянською проблемою. Тож укра╖нський селянин терп╕в подв╕йно - ╕ як селянин, ╕ як укра╖нець. Так проти укра╖нського селянства по╓дналося два чинники: протистояння парт╕╖ селянству ╕ протистояння парт╕╖ укра╖нству».
Станом на 22 лютого 2008 року Голодомор 1932-1933 рок╕в в Укра╖н╕ актом геноциду прямо визнали 12 держав. Ними ╓ (в хронолог╕чному порядку): Естон╕я, Австрал╕я, Канада, Угорщина, Литва, Груз╕я, Польща, Перу, Парагвай, Еквадор, Колумб╕я та Мексика.
У двох Резолюц╕ях США - Палати представник╕в та Конгресу - про Голодомор говориться як про геноцид. На м╕жнародному р╕вн╕ Голодомор геноцидом визнала Балт╕йська Асамблея - м╕жнародна орган╕зац╕я, до яко╖ входять Естон╕я, Латв╕я та Литва. На рег╕ональному та мун╕ципальному р╕внях Голодомор геноцидом визнали законодавч╕ органи 12-ти адм╕н╕стративно-територ╕альних одиниць п’яти держав св╕ту.
ООН, ЮНЕСКО та ОБС╢ прийняли документи, в яких вшанову╓ться пам’ять жертв Голодомору. Аналог╕чн╕ документи прийняли законодавч╕ органи п’яти держав: Аргентини, ╤спан╕╖, Словаччини, Чех╕╖ та Чил╕, а також двох адм╕н╕стративно-територ╕альних одиниць Аргентини. Свою шану жертвам Голодомору висловили Папа Римський ╤ван Павло ╤╤ та Папа Римський Бенедикт XVI.
Генеральна Асамблея ООН 11 липня схвалила рекомендац╕╖ Генерального ком╕тету 62-╖ сес╕╖ з питання звернення Укра╖ни про включення до порядку денного окремого питання «Про в╕дзначення 75-х роковин Голодомору 1932-1933 рр. в Укра╖н╕». Предметна дискус╕я по сут╕ цього питання в╕дбудеться на зас╕данн╕ наступно╖, 63-╖ сес╕╖ Генасамбле╖ ООН, пов╕домив 15 липня п╕д час бриф╕нгу речник МЗС Василь Кирилич, переда╓ кореспондент УКР╤НФОРМу.
Таким чином В. Кирилич роз’яснив ситуац╕ю, спростувавши пов╕домлення у ЗМ╤ про начебто в╕дмову Генасамбле╖ ООН обговорювати це болюче питання. «Предметно╖ дискус╕╖ по сут╕ питання як на зас╕данн╕ Генерального ком╕тету сес╕╖, так ╕ на пленарному зас╕данн╕ Генасамбле╖, не передбачалося, оск╕льки вир╕шувався процедурний аспект - час винесення проблематики на обговорення», - сказав в╕н, додавши, що нин╕шня, 62-а сес╕я була надто завантажена.
Саме зважаючи на обмаль часу, що залишився до завершення поточно╖ сес╕╖, за словами дипломата, Укра╖на ╕ не ставила за мету розгляд питання вже зараз. Кр╕м цього, додав в╕н, було також враховано бажання низки делегац╕й-член╕в ГК б╕льш детально ознайомитися з проблематикою Голодомору з тим, щоб ╖╖ розгляд та схвалення в╕дпов╕дного документу могли в╕дбутися в ход╕ наступно╖ сес╕╖ ГА ООН.
В.Кирилич наголосив, що св╕товим сп╕втовариством позитивно сприйма╓ться ╕дея вшанування пам’ят╕ жертв трагед╕╖ Голодомору. Так, 3 липня Парламентська асамблея ОБС╢ на сво╖й Щор╕чн╕й сес╕╖ в Астан╕ (Казахстан) переважною б╕льш╕стю голос╕в ухвалила резолюц╕ю, яка вшанову╓ пам’ять жертв трагед╕╖ ╕ заклика╓ парламенти держав-учасниць Орган╕зац╕╖ визнати на нац╕ональному р╕вн╕ трагед╕ю Голодомору.
Водночас, зазначив речник МЗС, у зв’язку з конфронтац╕йною позиц╕╓ю Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ в питанн╕ Голодомору Укра╖нська сторона вкотре п╕дкреслю╓, що ця трагед╕я ма╓ принципову в╕дм╕нн╕сть в╕д масового голоду на теренах колишнього СРСР, спричиненого неефективною аграрною пол╕тикою стал╕нського тотал╕тарного режиму. «Вшановуючи пам’ять багатом╕льйонних жертв, Укра╖на не принижу╓ значим╕сть трагед╕╖ рос╕ян, казах╕в та ╕нших нац╕ональностей, як╕ постраждали в╕д масового голоду 30-х рок╕в минулого стол╕ття», - п╕дкреслив В. Кирилич.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 18.07.2008 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6134

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков