Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 07.03.2003 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#10 за 07.03.2003
ЯБЛУКА ЗАМІСТЬ ОРЕНДНОЇ ПЛАТИ
Віктор ВЕЛЕСИЧ

Село Янтарне Красногвардійського району. В залі засідань контори сільськогосподарського виробничого кооперативу агрофірми "Мир" понад три десятки збурених селян. У неопалюваному приміщенні з вуст - пара. А розмова - немов лавина. Звинувачення накочувалися одне одного страшніше:
- Мені за оренду паю виплатили 5 кілограмів яблук.
- А мені 15.
- Мені на лікування доньки видали 20 гривень, а ліки коштують 70.
- Через холоднечу уроки в школі тривають 25 хвилин. Чого навчаться наші діти?
- В амбулаторію хоч не ходи: як у морозильнику - можна останнє здоров'я втратити.
Схоже, отим тирадам кінця не буде. Втім, усі ці й інші лиха 140 жителів Янтарного виклали в колективній скарзі на ім'я народного депутата України Володимира Шкляра, голови райдержадміністрації Григорія Глобинця та в інші інстанції. Чимало зі сказаного підтверджується. Холод, голод і безвихідь стали постійними супутниками селян вдома й на роботі. Але чому колись процвітаюче село з милозвучною назвою докотилося до такого непривабливого життя?
Голова кооперативу, депутат районної ради Андрій Лобунський посилається на неблагополучні економічні показники. Вони справді не блискучі. У 2002 році у рослинництві суцільні мінуси. Тваринництво "йде" із плюсом, але в цілому в кооперативі збитки становлять 447 тисяч гривень. У попередньому році ситуація була дещо кращою - господарство одержало 52 тисячі гривень прибутку. Але рік на рік не схожий. Підкузьмили приморозки, посуха. А якщо економіка кульгає, то страждає й соціальна сфера.
Невтішних прикладів люди наводили багацько. Але особливо їх дістав цієї зими мороз. Без тремтіння про нього навіть говорити не можуть. Через це Будинок культури практично не працює. Школа теж "вимерзає" - діти ледь витримують скорочені уроки, часто хворіють. Багатоповерхівки теж без тепла.
- Лихо сталося 18 грудня 2002 року, - розповідає Андрій Лобунський.
За його словами, енергетики Октябрської РЕС саме в той день взяли і без докорів сумління відключили лінію, що подає струм до сільської котельні. Хоча попереджали, що зроблять це 20 грудня, якщо господарство не погасить борги за електроенергію. Кооператив сплатив за поточне споживання 6,8 тисячі гривень. Однак на той час система опалення вже розмерзлась. Прокуратура порушила кримінальну справу за фактом... Але людям від того тепліше не стало. При цьому Андрій Григорович не без гордості зазначив, що в минулому році його господарство сплатило за електрику 140 тисяч гривень - майже 90 відсотків, хоча і має з 1994 року борг у мільйон гривень. І в цю суму входить заборгованість населення за комунальні послуги на суму 56 тисяч і школи - понад 5 тисяч гривень.
Тобто навкруги одні боржники: у кооперативі грошей нема, у селян - теж. І вони не плекають надії на тепле майбутнє. Про це вони й пишуть у своїй колективній скарзі.
- Їх не влаштовує, що з ними не укладені договори оренди майнових паїв. Та й як зрозуміти - в людей забрали державні свідоцтва на майнові паї, а вручили свої, кооперативні, які не мають юридичної сили. До того ж, люди до цих пір не знають, де чия земельна ділянка й в яких межах. Не одержали й державні акти на землю, хоча керівництво кооперативу зобов'язувалося це зробити ще до січня 2002 року, - розповідає голова районної асоціації власників землі Лоліта Компанець. - Їхні звернення до керівництва кооперативу з цього приводу залишаються без відповідей.
Але найбільше людей турбує те, що на загальних зборах в період реформування колишнього КСП їх відразу зробили не ким-небудь, а асоційованими членами СВК агрофірми "Мир" - аж майже 1 000 осіб. А членами кооперативу стали 15 працівників, з яких на сьогодні залишилися тільки 9. Вони й вершать усі справи - і доводять, що чинять виключно за статутом. А річ у тім, що різниця між членами кооперативу та його асоційованими членами величезна. Асоційовані мають тільки право дорадчого голосу. За словами Лоліти Компанець, селян завели в оману, їм не розповіли, що несе із собою придбання такого статусу. Просто запросили, запропонували підписати заздалегідь віддруковані бланки - і в такий спосіб усі вони добровільно (!) стали асоційованими членами на все життя, що залишилося. І їхні нащадки також.
До того ж, одержати частину доходу на свій пай асоційований член може лише при ліквідації кооперативу. Принаймні, так сказано в статуті, затвердженому в 2001 році. Правда, 22 листопада 2002 року в Красногвардійській райдержадміністрації зареєстрована нова редакція статуту. Чим це викликано, важко сказати. Але якщо в колишній редакції сказано, що на момент розпаювання майновий пайовий фонд КСП АФ "Мир" складав 6 280 590 гривень (і це підтверджено висновком експертизи від 26 лютого 2002 року, здійсненої Харківським НДІ судових експертиз), а за станом на 1 жовтня 2001 року він був 6 120 392 гривні, то в новій редакції статуту він становить 5 581 010 гривень. Різниця помітна.
Голова кооперативу пояснює таку різницю тим, що деякі орендодавці виїхали або не оформили документи. Відверто кажучи, терміни видачі підганяють - і це тривожить асоційованих членів кооперативу. Вони бояться залишитися без землі, а, тим більше, бути неготовими, коли вона стане засобом купівлі-продажу.
От такі пироги чи яблука... Районний суд чомусь зволікає, не поспішає. І тому летять скарги в різні інстанції.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 07.03.2003 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=638

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков