Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 20.02.2009 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#8 за 20.02.2009
ПОС╤ЯНЕ ЗЕРНО НАЗАВТРА ДАСТЬ ЖНИВО...

21 ЛЮТОГО - М╤ЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ Р╤ДНО╥ МОВИ

Якщо хтось ма╓ думку, що в навчальних закладах Севастополя з вивченням укра╖нсько╖ мови сьогодн╕ виникають як╕сь проблеми, то ця думка – однозначно хибна. Державна мова, як предмет, вивча╓ться в ус╕х школах, й вивча╓ться довол╕ усп╕шно. Кр╕м того, в загальноосв╕тн╕х навчальних закладах з рос╕йською мовою навчання з’являються класи з викладанням ус╕х предмет╕в укра╖нською. Цей процес – довол╕ коп╕ткий й може декому здатися пов╕льним, з огляду на 17-р╕чний в╕к нашо╖ держави, але в╕н трива╓, попри вс╕ негаразди та шкоду в╕д деяких пол╕тичних сил, що здобувають соб╕ див╕денди, паразитуючи на тл╕ незворотних державних процес╕в.
Прикладом такого державницького п╕дходу до осв╕ти й виховання юних громадян Укра╖ни може служити севастопольська г╕мназ╕я № 8 з укра╖нською та рос╕йською мовами навчання.
“Це – один з пров╕дних навчальних заклад╕в м╕ста з потужним педагог╕чним колективом. Директор – ╤рина Тихоненко, завуч – Натал╕я ╤ванко ╕ весь педагог╕чний колектив мають ч╕тку державницьку позиц╕ю, працюють з творчим натхненням. З таким педагог╕чним колективом не виника╓ жодних проблем: осв╕тянськ╕ директиви для них – закон. До того ж, вони пост╕йно дбають про розширення мереж╕ клас╕в з навчанням укра╖нською мовою. К╕льк╕сть таких клас╕в у г╕мназ╕╖, пор╕вняно з ╕ншими школами м╕ста – найб╕льша. Чимало учн╕в цього навчального закладу стали переможцями конкурс╕в - як м╕сцевих, так ╕ всеукра╖нських з вивчення державно╖ мови. Випускники г╕мназ╕╖ навчаються сьогодн╕ у пров╕дних ВНЗ Укра╖ни”. Таку думку про севастопольську г╕мназ╕ю № 8 з укра╖нською та рос╕йською мовами навчання висловив начальник управл╕ння осв╕ти ╕ науки м╕ста Микола Чербаджи.
Цей знаний у м╕ст╕ навчальний заклад ма╓ свою майже п╕встол╕тню ╕стор╕ю. В╕дкрилася загальноосв╕тня школа № 8 1 вересня 1965 року. На той час це була найб╕льша школа м╕ста. З 1997 року навчальний заклад набув статусу л╕цею з укра╖нською та рос╕йською мовою навчання.
- Це була ╕н╕ц╕атива тод╕шнього директора Ганни Петр╕вни Великодсько╖ – почати запроваджувати в навчальному заклад╕ класи з укра╖нською мовою навчання, - розпов╕да╓ директор г╕мназ╕╖ ╤рина Тихоненко. Пам’ятаю, що тод╕ нам довелося провести колосальну роботу, аби переконати батьк╕в у корист╕ вивчення укра╖нсько╖ мови ╖хн╕ми же д╕тьми. Ми ходили до кожного класу на батьк╕вськ╕ збори й розпов╕дали батькам, що майбутн╓ ╖хн╕х д╕тей пов’язане з╕ знанням державно╖ мови.
 Й нарешт╕, 1 вересня 1997 року батьки нам пов╕рили.
Звичайно, тод╕ клас╕в з укра╖нською мовою навчання було мало. Спочатку був один перший ╕ один десятий класи. (До реч╕, сьогодн╕ випускниця того першого десятого класу Дарина Пл╕с працю╓ в наш╕й школ╕ й веде клас з укра╖нською мовою навчання). Чимало випускник╕в того першого укра╖нського класу стали вчителями укра╖нсько╖, правда не вс╕ повернулися до Севастополя. Звичайно, тод╕, п╕сля двох рок╕в навчання укра╖нською, складати ╕спити до ун╕верситету ╕м. Драгоманова було нелегко. Ми пиша╓мося сво╖ми талановитими учнями.
Сьогодн╕ в навчальному заклад╕, що вже 5 рок╕в ма╓ статус г╕мназ╕╖, навча╓ться 624 учн╕, з них 34% - вивчають вс╕ предмети державною мовою. Це учн╕, батьки яких св╕домо в╕ддали д╕тей до укра╖нських клас╕в. До реч╕, наповнюван╕сть укра╖нських клас╕в тепер – близько тридцяти учн╕в, а починали ми з 8-ми або 11-ти. Був, правда, один р╕к, 2004-й, коли к╕льк╕сть учн╕в у 10-му укра╖нському клас╕ зростала шаленими темпами. Ми нав╕ть змушен╕ були под╕лити ╖х на два класи.
Зараз вже нема╓, так званих, зворотних батьк╕вських р╕шень, коли в╕ддавали дитину до укра╖нського класу, а пот╕м забирали й повертали до класу з рос╕йською мовою навчання. Мовляв, “мы не тянем, переведите в русский класс”. У перш╕ роки запровадження укра╖нських клас╕в таке явище вважалося майже нормою. Тепер у нас в кожн╕й паралел╕ в╕д 1-го до 11-го – по одному укра╖нському класу. Три роки тому ми нав╕ть спробували набрати два перш╕ класи з укра╖нською мовою навчання, та, на жаль, до 5-го класу з двох залишився лише один. Напевне, таке р╕шення було передчасним.
- Як вчител╕ поставилися до прийнято╖ минулого року галузево╖ Програми пол╕пшення вивчення укра╖нсько╖ мови в загальноосв╕тн╕х навчальних закладах з навчанням мовами нац╕ональних меншин?
- Ще до запровадження ц╕╓╖ Програми, три роки тому, наш╕ педагоги почали вивчати укра╖нську мову в Севастопольському гуман╕тарному ун╕верситет╕. Першою, хто в╕дчув таку потребу, була Св╕тлана Рукавицина, наш молодий ╕сторик. За нею опановувати укра╖нську в╕дправилася до ВНЗ ц╕ла група вчител╕в. Серед них: дво╓ вчител╕в початкових клас╕в – Марина Гур╕╓ва ╕ Тетяна Шеметова, математик Олена Федяк╕на та вчитель ╕стор╕╖ Людмила Лисс.
Я також отримала осв╕ту вчителя укра╖нсько╖ мови та л╕тератури. Сама я з рос╕йськомовно╖ родини, вищу осв╕ту здобувала в С╕мферопол╕ й за фахом – вчитель рос╕йсько╖ мови та л╕тератури. Але, викладаючи в укра╖номовних класах, тепер використовую набут╕ знання, сп╕лкуючись з учнями укра╖нською.
Це що стосу╓ться вчител╕в. Учн╕ ж опановують укра╖нську залюбки ╕ без проблем. Чимало наших випускник╕в стали студентами престижних ВНЗ Укра╖ни, ╕нш╕ навчаються в севастопольських вищих навчальних закладах.
Щороку в г╕мназ╕╖ ми проводимо укра╖нськ╕ свята, конкурси, концерти. Свято Миколая, конкурс Наталки-полтавки, конкурси на краще читання укра╖нських твор╕в, на знання ╕стор╕╖ Укра╖ни, ╕стор╕╖ козацтва тощо.
До нашо╖ розмови при╓дналася завуч, викладач укра╖нсько╖ мови та л╕тератури Натал╕я ╤ванко. Як виявилося, два сп╕льн╕ проекти Управл╕ння осв╕ти ╕ науки м╕ста та Севастопольсько╖ державно╖ рег╕онально╖ телерад╕окомпан╕╖ “Сп╕лкуймося укра╖нською!” та “Укра╖нська мелод╕йна” почали зд╕йснювати саме вчител╕ укра╖нсько╖ мови ╕ л╕тератури г╕мназ╕╖ № 8.
- Це надзвичайна в╕дпов╕дальн╕сть для вчителя: з екрана телев╕зора нести укра╖нське слово городянам, переважна б╕льш╕сть яких – рос╕йськомовн╕. В╕с╕м урок╕в провели вчител╕, беручи участь у проект╕ “Сп╕лкуймося укра╖нською”. В ╕ншому проект╕ “Укра╖нська мелод╕йна” наш╕ учн╕ читали твори укра╖нських автор╕в та сво╖ власн╕. У к╕нц╕ року визначатимуть переможц╕в. Ми дуже спод╕ва╓мося на перемогу, - каже Натал╕я Федор╕вна.
Сьогодн╕ ╕ в ╕нших школах м╕ста в╕дкриваються укра╖нськ╕ класи, педагоги ╕нших шк╕л також починають розум╕ти важлив╕сть вивчення державно╖ мови. Особливо гостро постало це питання п╕сля запровадження в школах Укра╖ни тестування для випускник╕в. Але варто пам’ятати, що севастопольська г╕мназ╕я № 8 була першою. А це – надзвичайна в╕дпов╕дальн╕сть.
“Сьогодн╕ ми пиша╓мося севастопольською г╕мназ╕╓ю №8”, - каже головний осв╕тянин м╕ста Микола Чербаджи, й ц╕ слова, мабуть, – найкращий подарунок педагог╕чному колективу до свята р╕дно╖ мови.
Л╕д╕я Степко.
м. Севастополь.

ТИМ ЧАСОМ...

КРИМСЬКИМ ВИПУСКНИКАМ ТЕСТИ УКРА╥НСЬКОЮ МОВОЮ НЕ П╤Д СИЛУ?
Верховна Рада АРК сво╖м р╕шенням затвердила використання при проведенн╕ зовн╕шнього незалежного оц╕нювання (ЗНО) в Криму мов навчання зг╕дно з волевиявленням випускник╕в. Як переда╓ кореспондент УН╤АН, таке р╕шення з метою забезпечення орган╕зованого проведення ЗНО навчальних досягнень випускник╕в кримських загальноосв╕тн╕х заклад╕в було ухвалене на зас╕данн╕ ВР АРК, за це р╕шення проголосували 83 депутати. Кр╕м того, кримський парламент прийняв в╕дпов╕дне звернення до Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни, в якому зазнача╓ться, що в 2008 роц╕ для участ╕ у ЗНО в Криму ре╓струвалися 23 тис. 538 чолов╕к, з них 98% виявили бажання проходити тестування рос╕йською мовою – мовою навчання в загальноосв╕тн╕х навчальних закладах.
“В Автономн╕й Республ╕ц╕ Крим функц╕онують загальноосв╕тн╕ навчальн╕ заклади з рос╕йською, кримськотатарською, укра╖нською мовами навчання, в яких учн╕ вивчають укра╖нську мову як державну, а також р╕дн╕ мови – рос╕йську, кримськотатарську, новогрецьку, в╕рменську та ╕нш╕. Виконання укра╖нською мовою тестових завдань з математики, ф╕зики, х╕м╕╖, ╕стор╕╖ Укра╖ни, б╕олог╕╖, географ╕╖, враховуючи специф╕ку терм╕нолог╕╖, викличе значн╕ труднощ╕ в учн╕в, як╕ вивчають ц╕ предмети мовами нац╕ональних меншин», - йдеться у зверненн╕. Кримськ╕ депутати вважають, що проведення ЗНО мовою за вибором учн╕в на терм╕н 2008-2009 рок╕в, як визначило М╕н╕стерство осв╕ти ╕ науки Укра╖ни, не вир╕шу╓ проблеми в ц╕лому, тому право учн╕в на виб╕р мови при проведенн╕ ЗНО ма╓ бути закр╕плене нормативними документами без обмеження терм╕ну.
Кр╕м того, серйозними орган╕зац╕йними проблемами при проведенн╕ оц╕нювання в Криму стали в╕дсутн╕сть у м╕сцевих бюджетах кошт╕в на ф╕нансування п╕двезення учасник╕в ЗНО ╕ вчител╕в, що супроводжують ╖х, використання додатк╕в укра╖нською мовою до тест╕в рос╕йською мовою, проведення ЗНО впродовж навчального року, що ускладню╓ зд╕йснення навчально-виховного процесу. У зв’язку з цим кримськ╕ депутати у сво╓му зверненн╕ наголошують на необх╕дност╕ передбачити ц╕льов╕ кошти м╕сцевим бюджетам на ф╕нансування п╕двезення учасник╕в тестування, оплату витрат на в╕дрядження педагог╕в, що супроводжують ╖х, а також створити р╕вн╕ умови для ос╕б, що проходять ЗНО, незалежно в╕д мови навчання, зокрема п╕дготувавши як╕сний переклад ус╕х тестових завдань мовами нац╕ональних меншин.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 20.02.2009 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6918

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков